... και ξαφνικά μπαμπάαααας!!!!!




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Έχεις την Κορίνα για εξάσκηση..., σιγά σιγά..., χεχε :rolleyes:

(ας μη μιλήσω για μαγειρέματα καλύτερα...γιαμι γιαμι...;))
 






sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Καιρό είχαμε να σας γράψουμε νέα μας και τα σημερινά δεν είναι ευχάριστα.
Εδώ και αρκετές μέρες ο Διάκος ταλαιπωρείτε με μια δερματίτιδα στους...... όρχεις.
Προσπάθησα να την αντιμετωπίσω με Betadine και sudocrem μετά από συνεννόηση με τον γιατρό αλλά μόνο μία φορά κατάφερα να του βάλω.
Ήθελα να γλυτώσει την ύπνωση αλλά δεν τα κατάφερα και έτσι τον πήγα σήμερα στο ιατρείο και τον κοιμίσαμε.
Ο γιατρός είπε πως δεν είναι πολύ άσχημη η κατάσταση και με 2 μέρες επάλληψη με Amiderm θα γινόταν καλά. Επειδή όμως δεν με αφήνει να τον ακουμπήσω έκανε μια δεύτερη σκέψη μέχρι να φτάσω στο ιατρείο να μου έδινε υπνωτικά χάπια αλλά όταν είδε πως έκανε την ώρα που πήγε να του κάνει την ένεση της ύπνωσης κατάλαβε ότι με τα χάπια δεν θα γινόταν τίποτα αφού είναι ελαφριά.
Η επόμενη σκέψη του ήταν να μου δώσει 4 δόσεις ενέσιμου υπνωτικού όπως ακριβώς αυτό που χρησιμοποιεί εκείνος και να τις κάνω μόνος μου 2 φορές την ημέρα και μετά να του βάζω την κρέμα αλλά για τον προαναφερθέντα λόγο απέρριψε και αυτή την ιδέα.
Τελικά πήρε την απόφαση να του κάνει μια ένεση κορτιζόνης και να πάρει και αντιβίωση για 8 μέρες.
Με την ένεση αυτή δεν είναι σίγουρος ότι θα του περάσει.
Είναι κορτιζόνη μακράς διάρκειας που την χρησιμοποιούν για οφθαλμολογικές φλεγμονές.
Είναι η πρώτη φορά που την χρησιμοποιεί σε άλλο σημείο του σώματος αλλά δεν έβλεπε άλλη λύση.

Του καθάρισε το επίμαχο σημείο με αντισηπτικό διάλυμα του έκανε την κορτιζόνη και του έβαλε και poulvo.
Ας ελπίσουμε να λειτουργήσει η θεραπεία γιατί υποφέρει πολύ ο σκυλούκος μου.
 






aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μεγάλη ταλαιπωρία και για σας αλλά κυρίως για τον Διάκο! Δε μπορείς με κανένα τρόπο να του βάζεις τις κρέμες στο επίμαχο σημείο? Πονάει τόσο πολύ? :(

Περαστικά του!
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Ευχαριστούμε πολύ όλους σας!!!

aliki_s δεν με αφήνει καν να του σηκώσω την ουρά πόσο μάλλον να τον αγγίξω στο σημείο εκείνο.

Χθες ήταν ζαβλακωμένος από την νάρκωση όλη μέρα και νύχτα. Ούτε νερό δεν είχε πιει. Ευτυχώς κατάφερα εύκολα σχετικά να του δώσω την αντιβίωση.
Σήμερα είναι σαφώς καλύτερα.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
sevah γενικά δεν σε αφήνει όποτε χρειαστεί, να τον πασπατέψεις, ή μόνο τώρα επειδή προφανώς πονάει πολύ; Αλλά και πάλι...δεν ξέρω. Πρέπει ρε γαμώτο, για το καλό τους, να μαθαίνουν να είναι δεκτικά σε τέτοια πασπατέματα.

Περαστικά του.
 






sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
sevah γενικά δεν σε αφήνει όποτε χρειαστεί, να τον πασπατέψεις, ή μόνο τώρα επειδή προφανώς πονάει πολύ; Αλλά και πάλι...δεν ξέρω. Πρέπει ρε γαμώτο, για το καλό τους, να μαθαίνουν να είναι δεκτικά σε τέτοια πασπατέματα.

Περαστικά του.
Σας ευχαριστούμε για τις ευχές.

mareco μια χαρά τον πασπατεύω παντού. Άλλωστε είναι πολύ χαδιάρης ώρες ώρες. Εκεί όμως προφανώς αυτή τη στιγμή πονάει πολύ και φοβάται να τον αγγίξω.

Για να καταλάβετε περί τίνος σκύλου πρόκειται:

Την μία και μοναδική φορά που του έβαλα το betadine και την sudocrem έδεσα μια αλυσίδα στο κάγκελο της σκάλας κολλητά χωρίς να αφήσω κανένα απολύτως περιθώριο,πέρασα το κλιπ στο περιλαίμιο του φόρεσα φίμωτρο και τον κρατούσε ο γαμπρός μου να μην κουνιέται σήκωσα την ουρά και όλα καλά....σχετικά αν εξαιρέσουμε ένα βαθύ γρύλισμα.

Την δεύτερη φορά που πήγα να κάνω το ίδιο ο γαμπρός μου αντί να είναι δίπλα μου έκανε το λάθος και πήγε από την άλλη πλευρά ανέβηκε μερικά σκαλοπάτια για να τον βολεύει πέρασε το χέρι του μέσα από το κάγκελο να τον κρατήσει από το περιλαίμιο και μόλις πήγα να του σηκώσω την ουρά γνωρίζοντας πλέον ο Δίας τι πρόκειται να κάνω με ένα ωραιότατο τίναγμα έβγαλε το περιλαίμιο παρασύροντας μαζί και το φίμωτρο και το χέρι του γαμπρού μου που χτύπησε άσχημα στο κάγκελο.

Αποφάσισα τότε ότι ο κτηνίατρος ήταν μονόδρομος για να τον βοηθήσω. Αν και δεν ήθελα να μπλέξουμε με κορτιζόνες.
Σήμερα ακόμα είναι ερεθισμένο το σημείο. Παίρνουμε κανονικά την αντιβίωση και .....περιμένουμε.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Επειδή έχω καιρό να ανεβάσω καμιά φωτογραφία του "τέρατος" ας το κάνω σήμερα:015.jpg παρέα με τις κοτούλες
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αυτό ήταν όλο; Δύο φωτό και η μία εξ'αυτών...του κώλου; ;)
Δερμάτινη κουρελού;;;;
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Αυτό ήταν όλο; Δύο φωτό και η μία εξ'αυτών...του κώλου; ;)
Δερμάτινη κουρελού;;;;
Τρεις και να έχεις υπομονή.Μην είσαι τόσο βιαστική ακόμα είναι πρωί:)

Ναι κουρελού από δερμάτινα ρετάλια. Την αγόρασα από Μαρινόπουλο.Είναι η αγαπημένη του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95