καλή(;) Ξηρά τροφή - από που να την αγοράσω;


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Δωσε ενα μπουσουλα τι αρχισες να την ταιζεις να μαθαινουμε και εμεις!και παρουσιασε την επιτελους να ζαχαρωσουμε!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Τι να ψάξω; Θεωρίες συνωμοσίας; Αεροψεκασμούς και Λιακόπουλο; Δεν μπορώ με όλα αυτά, μου έρχεται εμετός.
 


Zeitgeist

Active Member
9 Ιανουαρίου 2014
25
0
Δωσε ενα μπουσουλα τι αρχισες να την ταιζεις να μαθαινουμε και εμεις!και παρουσιασε την επιτελους να ζαχαρωσουμε!
δείξε μου σε παρακαλώ την δική σου παρουσίαση, για να δω πως θα κάνω και την δική μου. ευχαριστώ
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
δείξε μου σε παρακαλώ την δική σου παρουσίαση, για να δω πως θα κάνω και την δική μου. ευχαριστώ
Εμείς και τα σκυλιά μας!...
πηγαίνεις στο παραπάνω subforum και ανοιγεις νεο θέμα παρουσιάζοντας το σκυλι σου (φωτογραφίες να χαζέψουμε ε), πώς ειναι η καθημερινοτητα σας, ηλικια, φύλο, ονομα κλπ
 


Zeitgeist

Active Member
9 Ιανουαρίου 2014
25
0
οκ ευχαριστώ, μόλις βρω χρόνο θα γράψω...

@kimigaz μέχρι στιγμής έχει φάει πλατάρια, όπως και ολόκληρο κοτόπουλο, κιμά μοσχαρίσιο, αυγό (καλά βρασμένο με το τσόφλι του), σαρδέλες, όλα ωμά αυτά και με τα κόκκαλα τους. Μαρούλι, Άσπρο λάχανο, καρότα, μήλα, μπανάνα (αυτά όλα καλά αλεσμένα) λίγο σκόρδο, λίγο πορτοκάλι και ρύζι.

Τα πλατάρια τα πήρα 1 ευρώ το κιλό (με πέντε κιλά θα τρώει περίπου 12 εώς 15 ημέρες), ολόφρεσκα μάλιστα, φάγαμε κι εμείς :) κιμά μοσχαρίσιο, μία κότα (αυτά σε προσφορά στο λιντλ) και κόκκαλα (με αρκετό κρέας επάνω) που μου έδωσε ο δωρεάν ο χασάπης της γειτονιάς και τα έβαλα στους -20 στην κατάψυξη (επειδή ήταν και χοιρινά ενδιάμεσα, πρέπει να μπούνε στους μείον 18 βαθμούς για 20 ημέρες).

Η μικρή είναι 7 μηνών. Έχει πολύ περισσότερη ενέργεια και φανερά νοιώθει καλύτερα και περισσότερο χορτασμένη απο την κροκέτα (τα γκόλντεν ως γνωστό είναι λαίμαργα και δεν χορταίνουν ποτέ, αλλά πλέον μόλις τρώει δεν "ψάχνει" όπως έκανε με την κροκέτα). Επίσης, δεν μυρίζει καθόλου μα καθόλου ούτε το τρίχωμα, ούτε από το στόμα και αφοδεύει πολύ μικρή ποσότητα ξερών κοπράνων μία φορά την ημέρα.

Επίσης, την δεύτερη ή τρίτη ημέρα που κόψαμε (μαχαίρι) την ξηρά τροφή, έβγαλε μία απίστευτα μεγάλη βλέννα. Διάβασα ότι είναι φυσιολογικό αφού αποτοξινώνεται ο οργανισμός από την χημεία που περιέχει η ΞΤ.

Την τελευταία ΞΤ που αγόρασα είναι η πλάτινουμ, που κόστισε 67 ευρώ και θα μας κρατούσε για περίπου 50 ημέρες. Με την δοσολογία όμως δεν χόρταινε με τίποτε το σκυλί, οπότε αναγκαστικά έδινα παραπάνω και τα 15 κιλά θα έφταναν για περίπου 35-40 ημέρες :(

Στην BARF υπολογίζω έξοδα - βαριά βαριά, περίπου στα 30 ευρώ το μήνα και μέχρι στιγμής όλα είναι τέλεια :)
 




nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
κόψαμε την ξερή τροφή και ξεκινήσαμε εδώ και τρεις ημέρες BARF. Ότι καλύτερο κατά τη γνώμη μου. Τα κακάκια της σκληρά και πολύ λίγα και έχει απίστευτη ενέργεια. Την παω για τρέξιμο και δεν σταματάει... :) Χθες έβγαλε και μία βλέννα απίστευτη!!! διάβασα ότι αποτοξινώνεται το σώμα από τα δηλητήρια που περιέχουν οι ΞΤ.
Είναι δυνατόν να υπάρχουν αυτά τα αποτελέσματα σε 3 μέρες ή ο Zeitgest είναι απλά υπερενθουσιώδης ;
 


Zeitgeist

Active Member
9 Ιανουαρίου 2014
25
0
Τα κόκαλα, εφόσον έχει και χοιρινά, να μην τα δώσεις.

Το τσόφλι από αυγό ωμό να το δίνεις
τα χοιρινά κόκαλα (με κρέας επάνω) δεν τα δίνω ούτε μετά από 20 ημέρες στην κατάψυξη; (έτσι διάβασα)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981