καλαζαρ σε γκριφον φιλου...


kostas_dogo_argentino

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
159
2
ν.κοσμος
στις 28/01/2009 στο γκριφον 10 χρονων μεσαιου μεγεθους ενος φιλου διαγνωστικε καλαζαρ στα αρχικα του σταδια...του δοθηκαν 30 ενεσιμες θεραπειες των 7 mg την μερα κ χαπια zylapour allopurinol (1 το πρωι μισο το βραδυ)
τα αποτελεσματα των εξετασεων του στην αρχη ηταν:

ερυθρα αιμοσφαιρια 4,62
αιμοσφαιρινη 10,1
αιματοκριτης 32,7
αιμοπεταλια 102
αιμοπεταλιοκριτης 0,113
ευρος κατανομης PLT 24,8

μετα την θεραπεια ενος μηνα οι εξετασεις ηταν:

ερυθρα αιμοσφαιρια 5,29
αιμοσφαιρινη 11,9
αιματοκριτης 37,6
αιμοπεταλια 155
αιματοπεταλιοκριτης 0,150
ευρος κατανομης 24,6
sgot-ast 53 με φυσιολογικη τιμη 9-48
sgpt-alt 146 με φυσιολογικη τιμη 6-90
ουρια 71 με φυσιολογικη τιμη 7 με 35 mg%

η θεραπεια με τα χαπια συνεχιζεται για ενα χρονο...

οι εξετασεις απ'οτι του ειπανε ειναι πολυ καλυτερες κ οτι μαλλον δεν διατρεχει κινδυνο πια αλλα αλλος κτηνιατρος του ειπε οτι επανηλθαν στα φυσιολογικα οι τιμες λογω θεραπειας κ οτι μπορει να παραμενει η αρρωστια...για οποιον εχει περασει την διαδικασια της θεραπειας κ ξερει κ λενε κατι οι εξετασεις ας γραψει την γνωμη του!!!
thnx
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
είχα ένα σκύλο που είχε καλαζάρ,του κάναμε την θεραπεία με τα ζιλαπουρ και έγινε λίγο καλύτερα,φαντάσου οτι έζησε αλλα 5χρόνια με την αρρώστια στο αίμα του,δυστυχώς όμως πεθανε γιατι τσακώθηκε με τον λύκο μας και το κοκτειλ απο τα φάρμακα του επηρέσε το συκώτη που ήδη ηταν ευαίσθητο από την αρρώστια..αλλά θέλει εντατική θεραπεία και συχνές εξετασεις και για μενα πάντα μια δεύτερη γνώμη,προσωπική μου εμπειρία και γνώμη και αυτο μπορώ να σου πω..
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Τι δεικτη καλα αζαρ εχει το σκυλακι?
Η μπουμπου μου αρχικα αν θυμαμαι καλα ειχε 1/1800 και το καταλαβαμε επειδη ειχε κατι σαν συναχι που δε ελεγε να της φυγει...
Καναμε αυτη την θεραπεια με της ενεσεις και zylapour (εφ'ορου ζωης)
και ο δεικτης στις τελευταιες εξετασεις ειναι 1/100 δηλαδη υποπτο ή απλά ο χαμηλότερος δείκτης...
Επίσης ανεβηκε και σταθεροποιηθηκε ο αιματοκριτης...
Συνεχιστε την θεραπεια με σταθεροτητα,προσοχη στα μετρα για τσιμπουρια και σκνιπες ωστε να μην επιβαρυνθει με κατι επιπλεον το σκυλακι και καλη τυχη:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μακάρι να γίνει εντελώς καλά σύντομα ο σκύλος.
Μια μικρή επισήμανση (όχι μόνο για αυτήν την περίπτωση), όταν έχουμε σκύλο με Καλαζάρ πρέπει να κάνουμε δύο πράγματα με μεγάλη σύνεση και υπευθυνότητα:

Α) Να προσπαθήσουμε να σώσουμε τον σκύλο μας και
Β) Να κάνουμε ότι μπορούμε να προστατεύσουμε τον σκύλο του γείτονα.

Το Καλαζάρ δεν θα είχε τέτοια εξάπλωση αν όσοι είχαν σκύλους φορείς, συνέχιζαν να τους ψεκάζουν με αποθητικά σκνιπών, και δεν τους άφηναν έξω την αυγή και την δύση του ηλίου. Σχεδόν όλοι κοιτάζουν μόνο το Α) και αδιαφορούν ΠΑΝΤΕΛΩΣ για τους σκύλους στην ευρύτερη περιοχή που μπορούν να πεθάνουν εξ' αιτίας της δικής τους αμέλειας.

Το Β) και το ότι δυστυχώς δεν το κάνει ο κόσμος, είναι ο ΜΟΝΟΣ λόγος που πάρα πολλοί άνθρωποι, κτηνίατροι και μή, θεωρούν πως όλοι οι σκύλοι που έχουν την ασθένεια (σε οποιοδήποτε στάδιο) πρέπει να θανατώνονται.

ΔΕΝ είμαι αυτής της άποψης, αν και έχω προτείνει σε πολλούς να θανατώσουν τον σκύλο τους (μόνο και μόνο γιατί δεν θα έκαναν το "Β" με τίποτα και για κανέναν).

Είναι απαράδεκτο, κι εγκληματικό, να έχεις σκύλο φορέα και να μην σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο από το να τον κάνεις καλά.

Οφείλεις να ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ τους γείτονες με σκύλους ΑΜΕΣΑ (έτσι ώστε να προσέχουν πολύ περισσότερο τους σκύλους τους) και να κάνεις ότι μπορείς να μην μεταφέρει ο σκύλος σου την ασθένεια. Η σνίπα ΔΕΝ μπορεί να την μεταφέρει μόνη της. Χρειάζεται να τραφεί σε σκύλο-φορέα πρώτα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Β) Να κάνουμε ότι μπορούμε να προστατεύσουμε τον σκύλο του γείτονα.
Στελλα,με αυτο μου θυμησες περιστατικο σε συγγενικο σπιτι.
Μπαινοντας πηγα να τσεκαρω τα κυνηγοσκυλα(δεμενα στα χωματα,αποφαγια φαγητο,καμια προστασια κτλ).
Πλησιαζοντας ειδα τη μια σκυλα(ποιντερ) υπερβολικα αδυνατη,με τσιμπλες,και νυχια που αρχιζαν να μεγαλωνουν,μαυρα.
Το λεω στον θειο μου και μ λεει ''εεεελα μωρε...''...:eek:
Του λεω θα κολησουν και οι αλλες δυο και κλαφτα!!!!!:shock:
Και πεταγεται ο αλλος εξυπνος κυνηγος και τι λεει????
''ακου να σου πω Νικολη,επειδη το εχω ψαξει το θεμα,η σκνιπα που τσιμπαει σκυλο εδω δεν θα τσιμπισει αλλον.Φευγει και παει 4-5χιλιομετρα μακρυα και εκει μπορει να βρει αλλο σκυλο να τσιμπισει.Αυτα που ειναι διπλα δεν τα τσιμπαει''...:paja1::maria:
Τι φταιει τωρα του γειτονα το σκυλι?Το αδεσποτο?Του Χ,του Ψ...?:mad:
 


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
Στελλα,με αυτο μου θυμησες περιστατικο σε συγγενικο σπιτι.
Μπαινοντας πηγα να τσεκαρω τα κυνηγοσκυλα(δεμενα στα χωματα,αποφαγια φαγητο,καμια προστασια κτλ).
Πλησιαζοντας ειδα τη μια σκυλα(ποιντερ) υπερβολικα αδυνατη,με τσιμπλες,και νυχια που αρχιζαν να μεγαλωνουν,μαυρα.
Το λεω στον θειο μου και μ λεει ''εεεελα μωρε...''...:eek:
Του λεω θα κολησουν και οι αλλες δυο και κλαφτα!!!!!:shock:
Και πεταγεται ο αλλος εξυπνος κυνηγος και τι λεει????
''ακου να σου πω Νικολη,επειδη το εχω ψαξει το θεμα,η σκνιπα που τσιμπαει σκυλο εδω δεν θα τσιμπισει αλλον.Φευγει και παει 4-5χιλιομετρα μακρυα και εκει μπορει να βρει αλλο σκυλο να τσιμπισει.Αυτα που ειναι διπλα δεν τα τσιμπαει''...:paja1::maria:
Τι φταιει τωρα του γειτονα το σκυλι?Το αδεσποτο?Του Χ,του Ψ...?:mad:

μωρέ υπευθυνότητα....μπράβο του...μάλλον ο κύριος ήθελε θεραπεία...(συγνώμη αλλά....)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα φορείς στους δρόμους που φέρουν το παράσιτο (27% για την ακρίβεια, με στοιχεία του 2006). Δε βλέπω σε τι θα βοηθούσε να ενημερωθούν οι γείτονες για ένα ακόμα παραπάνω σκυλί, για το οποίο ούτως ή άλλως λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα ωστε να ελαχιστοποιηθεί η επαφή με σκνίπες..... το μονο που θα γίνει θα είναι να υπάρξει ένας παραπάνω ρατσισμός και να αυξηθούν οι πιθανότητες να "εξαλειφθεί" ο συγκεκριμένος σκύλος.....είτε με καταγγελία (μιας και νομίζω ότι ο νόμος ακόμα λέει ότι πρεπει να θανατώνονται), είτε με τον ¨απλουστερο" τρόπο της φόλας.

Εσυ τι περισσότερο θα έκανες αν ήξερες ότι ο σκύλος του γείτονα έχει καλααζαρ?? Εγώ τίποτα. Θεωρώ αυτονόητο ότι πολλά απο τα γυρω δεσποζόμενα σκυλιά και ακόμα περισσότερα αδέσποτα είναι φορείς. Δε βλέπω τι παραπάνω μπορώ να κάνω για το δικό μου εκτός απο τα προφανη που είπες....

Το θέμα είναι να ενημερωθεί ο κόσμος για την υπόθεση καλααζαρ. Να μη φοβάται, και να ξέρει πως να προστατέψει τα σκυλιά του αλλά και πως αντιμετωπίζεται η αρρώστια.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Στην περίπτωση που αναφέρει ο nikos_x το πρόβλημα μου εμένα δεν είναι το ποια θα κολλήσουν απο το συγκεκριμένο σκύλο. Το πρόβλημα είναι οτι παραμελείται ο συγκεκριμένος σκύλος. Αν ο τύπος έκανε ότι είναι δυνατόν για να είναι καλά το σκυλί του, να συμμαζευτούν τα συμπτώματα και να μην ξανακολλήσει κάτι, για μένα θα ήταν ολα καλά
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
να υπάρξει ένας παραπάνω ρατσισμός
Eχεις δικιο.
Οταν ειχα τον προηγουμενο σκυλο μου κουταβι ακομα,πριν 5μιση χρονια σχεδον,βρεθηκαμε με τη μανα μου στο κτηνιατρειο οπου υπηρχε ενα σκυλακι σε χαλια κατασταση.Ρωταει η μανα ''τι εχει γιατρε???''---''Καλαζααρ'' της λεει...Και βουταει η μανα εμενα ΚΑΙ το κουταβι και μας διακτινιζει στη εισοδο!!!(χαχααχαχα) γελοιο και τραγικο.:(

Το πρόβλημα είναι οτι παραμελείται ο συγκεκριμένος σκύλος. Αν ο τύπος έκανε ότι είναι δυνατόν για να είναι καλά το σκυλί του, να συμμαζευτούν τα συμπτώματα και να μην ξανακολλήσει κάτι, για μένα θα ήταν ολα καλά
Πολυ που χιουστηκε εκεινος...εργαλεια τα θεωρουν τα σκυλια τους.
 


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
Στην περίπτωση που αναφέρει ο nikos_x το πρόβλημα μου εμένα δεν είναι το ποια θα κολλήσουν απο το συγκεκριμένο σκύλο. Το πρόβλημα είναι οτι παραμελείται ο συγκεκριμένος σκύλος. Αν ο τύπος έκανε ότι είναι δυνατόν για να είναι καλά το σκυλί του, να συμμαζευτούν τα συμπτώματα και να μην ξανακολλήσει κάτι, για μένα θα ήταν ολα καλά
αυτό ακριβός!!! δεν είναι λογική ότι ι σκνίπα τσιμπάει μια φορά και φεύγει μετά 4-5 χιλιόμετρα για να τσιμπήσει άλλο σκύλο!!!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δεν είναι λογική ότι ι σκνίπα τσιμπάει μια φορά και φεύγει μετά 4-5 χιλιόμετρα για να τσιμπήσει άλλο σκύλο!!!
Και να πεις οτι συμβαινει αυτο!!!!!!:eek::paja1:
 


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
δεν γνωρίζω αν συμβαίνει αυτό !!! κατάλαβα όμως οτι τα σκυλιά είναι παραμελημένα γενικά...από την περιγραφη που δώθηκε...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
αυτό ακριβός!!! δεν είναι λογική ότι ι σκνίπα τσιμπάει μια φορά και φεύγει μετά 4-5 χιλιόμετρα για να τσιμπήσει άλλο σκύλο!!!

Είναι όμως λογική ότι η σκνίπα που θα τσιμπήσει το σκύλο σου (χτύπα ξύλο) μπορεί να ήρθα απο το διπλανό, μπορεί κι απο 2 χιλιόμετρα μακριά. Η πλειοψηφία σκύλων με καλααζαρ είναι αδέσποτοι. Οπότε εκ των πραγμάτων κάνεις ότι μπορείς για να προστατεψεις το σκυλί σου απο τις εκατοντάδες σκνίπες φορείς που κυκλοφορόυν.... τώρα αν έχει 5-6 σκνίπες παραπάνω απο το σκύλο του γείτονα, εμένα προσωπικά δε μου κάνει καμιά διαφορα. Αυτό προσπαθώ να πώ.
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Επειδη ειμαι ''καμμενος'' , να εφιστησω την προσοχη ολων και να πω πως το καλαζαρ θεριζει:( .Τωρα που ξεκιναει η ''θερινη'' σεζον , πρεπει ολοι να παρουμε τα μεγιστα μετρα προφυλαξης ειτε ο σκυλος μας εχει καλαζαρ ή οχι.

Τα μετρα αυτα ειναι :
1) σωστη αμπουλα καθε μηνα (πχ advantix και οχι την απλη frontline)
2) κολαρο scalibor
3) ψεκασμα με απωθητικο spray (φυσικο ή χημικο)
4) μπανιο με απωθητικο σαμπουαν
5) προληπτικη χορηγηση ζυλαπουρ κατα τη διαρκεια της σεζον
6) να μην βγαινει ο σκυλος εξω τις επικινδυνες ωρες και αν τυχον βγει , να βρισκεται σε κατασταση κινητικοτητας και μακρια απο επικινδυνες περιοχες (πρασιναδες , στασιμα νερα κλπ)

Τα παραπανω μετρα να τα κουβεντιασετε με τον κτηνιατρο σας αναλογα το σκυλο σας (μην τα κανετε δηλαδη ολα μαζι)

Οσο αφορα τη θεραπεια του καλαζαρ , παροτι δεν υπαρχει πληρης ιαση , η κατασταση στην Ελλαδα μπορει να χαρακτηριστει αλητεια :

1) το ενεσιμο Glucantime δεν κυκλοφορει νομιμα . Οσο καιρο δεν κυκλοφορουσε το Milteforan (σιροπι) ισως υπηρχε μια λογικη .Τωρα που κυκλοφορει επισημα το Milteforan , γιατι το Glucantime παραμενει παρανομο ?

2) οι τιμες και οι διαθεσιμες συσκευασιες του milteforan στην Ελλαδα ειναι ληστρικες ! Στην Ισπανια , στο τελευταιο eshop , το milteforan κοστιζει -40%-50% σε σχεση με τις τιμες Ελλαδας.Στην Ισπανια , για ενα σκυλο 30 κιλων (μεσο μεγεθος) , μια πληρης θεραπεια 28 ημερων με milteforan κοστιζει 167 ευρω (μια συσκευασια των 90ml) !! Στην Ελλαδα , μεχρι πριν απο λιγο καιρο , ηθελες 3 χ 105 ευρω = 315 ευρω για τρεις συσκευασιες των 30 ml !! Πλεον κυκλοφορει και συσκευασια των 60 ml και στην Ελλαδα αλλα και παλι το κοστος ειναι +40-50% πανω σε σχεση με την Ισπανια. Γιατι κυριοι ? (οποιος θελει πληροφοριες για το milteforan και τις τιμες του στην Ισπανια , ας στελει πμ)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα φορείς στους δρόμους που φέρουν το παράσιτο (27% για την ακρίβεια, με στοιχεία του 2006). Δε βλέπω σε τι θα βοηθούσε να ενημερωθούν οι γείτονες για ένα ακόμα παραπάνω σκυλί, για το οποίο ούτως ή άλλως λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα ωστε να ελαχιστοποιηθεί η επαφή με σκνίπες..... το μονο που θα γίνει θα είναι να υπάρξει ένας παραπάνω ρατσισμός και να αυξηθούν οι πιθανότητες να "εξαλειφθεί" ο συγκεκριμένος σκύλος.....είτε με καταγγελία (μιας και νομίζω ότι ο νόμος ακόμα λέει ότι πρεπει να θανατώνονται), είτε με τον ¨απλουστερο" τρόπο της φόλας.

Εσυ τι περισσότερο θα έκανες αν ήξερες ότι ο σκύλος του γείτονα έχει καλααζαρ?? Εγώ τίποτα. Θεωρώ αυτονόητο ότι πολλά απο τα γυρω δεσποζόμενα σκυλιά και ακόμα περισσότερα αδέσποτα είναι φορείς. Δε βλέπω τι παραπάνω μπορώ να κάνω για το δικό μου εκτός απο τα προφανη που είπες....

Το θέμα είναι να ενημερωθεί ο κόσμος για την υπόθεση καλααζαρ. Να μη φοβάται, και να ξέρει πως να προστατέψει τα σκυλιά του αλλά και πως αντιμετωπίζεται η αρρώστια.
"I Rest My Case." Ο καθένας σκέφτεται την πάρτη του....

Στην Αθήνα ναι, έτσι κι αλλιώς κινδυνεύει πολύ ο σκύλος σου (αλλά και ΠΑΛΙ περισσότερο αν δίπλα του έχει φορέα), όμως η Ελλάδα ΔΕΝ είναι μόνο η Αθήνα (κέντρο κι όλας όπως το δικό σου σπίτι, με μυριάδες αδέσποτα).

Και δυστυχώς, η άνθρωποι σε επαρχιακά μέρη (όσοι ενδιαφέρονται) προσπαθούν να μάθουν για τους σκύλους από ανθρώπους στο ίντερνετ. Η αλήθεια είναι ότι στην πλεοψηφία τους, οι Έλληνες δεν έχουν ίδεα τι είναι το Καλαζάαρ και πως μεταφέρεται...
... φταίνε ΑΜΕΣΑ οι κτηνίατροι γι' αυτό (αμελούν να τονίσουν αρκετά την ευθύνη σου ως προς τους υπόλοιπους σκύλους), αλλά και διάφροροι σε φόρουμ, που λένε πως πρέπει να το κρατάς μυστικό και δεν πειράζει.

Γεγονός είναι πως εκείνοι που έχουν σκύλο φορέα σταματούν να το ψεκάζουν με αντιπαραστιτικά (ποιός ο λόγος, σου λέει; ). Και προφανώς θα συνεχίσουν έτσι, αν κρίνω από το παραπάνω ποστ. Θα έκανε ΜΕΓΑΛΗ πληγή όμως στην ασθένεια, αν δεν είχαν αυτήν την άποψη.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα πρόσεχα παραπάνω τον σκύλο μου αν ήξερα πως του γείτονα έχει Καλαζάαρ. Ξέρουμε όλοι ΠΟΛΥ καλά, πως είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ από εμάς που πραγματικά "προσέχουν" τον σκύλο τους σε καθημερινή βάση και όλο τον χρόνο (σε πολλά μέρη η σνίπα θέλει μόνο 3 ηλιόλουστες μέρες για να γεννηθεί). Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα άκουγε το βρήσιμο της ζωής του αν μάθαινα μετά από εβδομάδες (ή και μήνες) πως έχει άρρωστο ζώο και μου το έκρυψε. Εγώ δεν έχω γείτονες, έχω ΜΟΝΟ έναν και δεν υπάρχουν αδέσποτοι σκύλοι στην περιοχή που μένω....
... αν δεν είχα ούτε εκείνον, δεν θα ψέκαζα ΠΟΤΕ τον σκύλο μου, παρα μόνο όταν πήγαινε σε άλλη περιοχή (στην πόλη 8 χιλιόμετρα μακριά μας ή στην Αθήνα 525χιλιόμετρα μακριά μας).
Δεν θα υπήρχει λόγος. Όχι και πως τώρα προσέχω πολύ (μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες).

Είναι μια απαίσια ασθένεια που σκοτώνει άπειρους σκύλους κάθε χρόνο, και για την οποία προφανώς, θα ανησυχούμε για αρκετό καιρό ακόμη.

Όσο για την θανάτωση από ρατσισμό, δεν υφήσταται σε βαθμό ανησυχίας. Μαθαίνεται αργά η γρήγορα πως ένας σκύλος έχει την ασθένεια, χωρίς άσχημες επιπτώσεις τις περισσότερες φορές, δεν είναι καλύτερα να μαθευτεί από νωρίς; Κυρίως σε περιοχές εκτός πόλεων όπου είναι λίγοι η σκύλοι και μικρή η γνώση για την ασθένεια. Νομίζεις πως η έλλειψη γνώσεων για την ασθένεια είναι ο λόγος που είναι λίγες οι φόλες;

α) οι φόλες έχουν ΠΟΛΛΟΥΣ λόγους (ψυχασθένειας περισσότερο) και
β) οι περισσότεροι σκύλοι με Καλαζάαρ πεθαίνουν έτσι κι αλλιώς (λόγο της ίδιας έλλειψης γνώσεων). Αυτό δεν σε πειράζει;

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να υπάρξει ενημέρωση σωστή, κι όχι η λογική του: "Εγώ δεν θα φτιάξω τον κόσμο" ή του "να κοιτάει ο καθένας μόνο το σπίτι του."

ΠΙΣΤΕΥΩ στην παιδεία (με όποιο "ρίσκο" συνεπάγεται), όπως πιστεύω πως αυτό που κάνει μια κοινωνία σωστή και πολιτισμένη πραγματικά, είναι η παιδεία που παρακινεί τους κατοίκους να ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ και τον γείτονα και όλη την κοινωνία ως σύνολο... σε ΟΛΑ τα θέματα (από την προστασία του περιβάλλοντος μέχρι την στοιχειώδη ευγένεια/υποστήριξη).
 
Last edited:


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
....Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα άκουγε το βρήσιμο της ζωής του αν μάθαινα μετά από εβδομάδες (ή και μήνες) πως έχει άρρωστο ζώο και μου το έκρυψε. Εγώ δεν έχω γείτονες, έχω ΜΟΝΟ έναν και δεν υπάρχουν αδέσποτοι σκύλοι στην περιοχή που μένω....
... αν δεν είχα ούτε εκείνον, δεν θα ψέκαζα ΠΟΤΕ τον σκύλο μου, παρα μόνο όταν πήγαινε σε άλλη περιοχή (στην πόλη 8 χιλιόμετρα μακριά μας ή στην Αθήνα 525χιλιόμετρα μακριά μας).
Δεν θα υπήρχει λόγος. Όχι και πως τώρα προσέχω πολύ (μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες).
Δυστηχως , θα διαφωνησω μαζι σου ...Οπως ειπα και πριν , ολοι μας πρεπει να προστατευουμε το σκυλο μας σαν να ειχε καλαζαρ ή εστω , σαν να μενει στον ιδιο κηπο με σκυλια που εχουν καλαζαρ ...ειναι πολυ σχηματικο να λεμε πως δεν εχω σκυλους στη γειτονια ή οτι μενω μακρια απο την Αθηνα.Ηδη το καλαζαρ ''ταξιδευει'' βορεια στην Ευρωπη , κατι αδιανοητο μερικα χρονια πριν.

Οσο αφορα τη ενημερωση , παλι θα διαφωνησω : ενημερωση σε ποια ακτινα γειτονιας ? δυο δρομους ? δυο τετραγωνα ? ποσο ακριβως ? Και με τι αποτελεσματα ? Αν ενημερωσω εγω το γειτονα πως ο σκυλος μου εχει καλαζαρ και μετα απο 6 μηνες ο πρωτα υγιης σκυλος του γειτονα βρεθει θετικος , θα ειναι παραλογο να τροφοδοτηθει μισος ? Οχι ....θα ειναι σιγουρο πως ο σκυλος μου κολλησε το δικο του ? Οχι.
Ακομα και με το HIV στους ανθρωπους , δεν καθεσαι να λες στον καθε συντροφο σου : '' Κοιτα να δεις , πηγα προχθες με καποιον χωρις προφυλακτικο'' . Αντι αυτου , η ενδεδειγμενη προφυλαξη ειναι να φορας παντα προφυλακτικο οταν δεν ξερεις .

Προσωπικα , εχω στη γειτονια μου (200 μετρα αποσταση) σκυλο 9 ετων που εχει καλαζαρ εδω και 6 χρονια (κατα δηλωση του ιδιοκτητη σε ανυποπτο χρονο και οχι για να με προειδοποιησει). Ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο να τον κατηγορησω για κατι παροτι ο σκυλακος αυτος μενει εξω
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δηλαδή, αν είχες AIDS, δεν θα το έλεγες στο σύντροφό σου, απλά θα έβαζες προφυλακτικό;
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ολοι μας πρεπει να προστατευουμε το σκυλο μας σαν να ειχε καλαζαρ ή εστω , σαν να μενει στον ιδιο κηπο με σκυλια που εχουν καλαζαρ ...

Αν το κάναμε όλοι αυτό δεν θα υπήρχε θέμα. Δεν θα υπήρχει καν Καλαζάαρ.
Αυτό που θέλεις εσύ, μάλλον δεν θα γίνει ποτέ.

Αυτό που θέλω εγώ να γίνει, είναι πιο εύκολο (έμφαση από ΟΛΟΥΣ, κτηνίατρους και "περαστικούς" στην ευθύνη του ιδιοκτήτη σκύλου φορέα, απέναντι στην κοινωνία), αν βοηθήσουμε όλοι μας στην ενημέρωση και στην εξάληψη της αμάθιας και ανευθυνότητας.

Το θέμα του αν θα το κρατήσει μυστικό ή όχι δεν είναι το συμαντικό.
Το συμαντικό είναι, αυτός που έχει σκύλο με καλαζάαρ να το ψεκάζει κάθε μέρα, σαν να ΜΗΝ έχει, και έχει του γειτονά του. Να μάθει πως αν ΔΕΝ το κάνει, οφείλει να κάνει ευθανασία στον σκύλο του.

Και να το θέσω με το δικό σου παράδειγμα, το να μην προσέχει κάθε μέρα να μην μεταδώσει την ασθένεια, ισοδυναμεί ΌΧΙ με το να κάνει έρωτα ένας άντρας με AIDS (φορώντας προφυλακτικό) και να μην το λέει, αλλά με το να βιάζει όλοι την γειτονιά (άντρες και γυναίκες) ΧΩΡΙΣ προφύλαξη.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ενημερωση σε ποια ακτινα γειτονιας ? δυο δρομους ? δυο τετραγωνα ? ποσο ακριβως ?
Δεν αναφερόμουν μόνο στην ενημέρωση των γειτόνων. Γενική ενημέρωση χρειάζεται...

Ας ξεκινήσει η ενημέρωση εκείνων που έχουν σκύλους φορείς.
Εκείνοι είναι που επισκέπτονται τον κτηνίατρο για το θέμα αυτό.

Ο κτηνίατρος οφείλει να τους ΤΟΝΙΣΕΙ την υποχρέωσή τους να προστατεύσουν τους σκύλους τις περιοχής τους (και να του πιέζει γι' αυτό σε κάθε επίσκεψη).
Οφείλει να τους θυμίζει ΣΥΝΕΧΩΣ πως υπάρχει το ενδεχόμενο/επιλογή ευθανασίας αν είναι τεμπέληδες ή ανεύθυνοι. Να τους εξηγήσει πως ο λόγος που ο νόμος λέει να θανατώνονται οι φορείς του Καλαζάαρ είναι ακριβώς αυτός.

Αυτόματα, αυτό σημαίνει πως και εμείς, όταν μαθαίνουμε πως κάποιος έχει σκύλο με Καλαζάαρ, μπορούμε ευγενικά, να του υπενθυμίζουμε πως έχει ευθύνες κι απέναντι στους υπόλοιπους σκύλους (όχι μόνο στον δικό του). Όπως κάνω εγώ πχ. τώρα.

Οι περισσότεροι δεν θα νοιαστούν, δεν θα ενδιαφερθούν αρκετά για τους ξένους σκύλους. Ένας όμως στους 10 να "ξυπνήσει" μπορεί να σώσει μιά ζωή (ή και ΠΟΛΛΕΣ συν τον χρόνο!).
 
Last edited: