καλησπέρα!


maroulaki85

Member
7 Οκτωβρίου 2010
16
0
Θεσσαλονίκη
Ονομάζομαι Μαρία και έχω ένα σκυλάκι 7 παρά κάτι μηνών τον Βοnito!ο Bonito είναι Γκέκας με Τεκελ!τον έχουμεσ στο σπιτι απο 40 περιπου ημερων μιας και αν δεν τον περναμε 8α κατεληγε σε ενα ρεμα καπου εξω απο την θεσσαλονικη μαζι με τα υπολοιπα αδερφακια του!αυτα ειναι λιγα λογια για την ιστορια του bonitakou! :)
ο bonito ζει μεσα στο διαμερισμα και απο τοτε ποθ ηταν πολυ κουταβι αρχισε να μαθαινει πραγματα!εμαθε λοιπον να κα8εται,να ερχεται να ξαπλωνει και να κανει την αναγκη του στο μπαλκονι!
οταν ηρθε η στιγμη που τελειωσαν ολα τα εμβολια και αρχισαμε να βγαινουμε βολτα καταλαβα οτι στην βολτα ειναι τελειως διαφορετικος..δεν ακουει σε καμμια εντολη,δε δινει καν σημασια στις λιχουδιες που εχω μαζι μου και γενικα εγω ειναι σαν να μην υπαρχω εκτος απο καποιες αναλαμπες που εχει :p
επισης οση ωρα και να ειμαστε εξω δεν κανει την αναγκη του..περιμενει να γυρισουμε σπιτι και να την κανει στο μπαλκονι!
μολις μπουμε στην πολυκατοικια..ολα ειναι τελειως διαφορετικα στην συμπεριφορα του.σαν να του φευγει το αγχος και να συγκεντρςνεται ξανα! :-k
πειτε μου την γνωμη σας γιατι στεναχωριεμαι λιγο νομιζω :)
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
καλησπερα Μαρια και να χαιρεσαι τον bonito σου!
ολα αυτα που περιγραφεις ειναι μαλλον κλασσικα προβληματα που αντιμετωπιζουν οι σκυλογονεις.
αφου δεν εβγαινε βολτες μεχρι να ολοκληρωσει τα εμβολια, ειχε μαθει οτι η τουαλετα ειναι το μπαλκονι. πρεπει να κανεις απο την αρχη εκπαιδευση τουαλετας αυτη τη φορα στο επιθυμητο σημειο.
το εξωτερικο περιβαλλον ειναι γεματο απο εξαιρετικα ενδιαφεροντα πραγματα για ενα σκυλο (μυρωδιες, ηχοι, σχηματα, ανθρωποι, ζωα) ενας υπεροχος κοσμος που σε αυτη την ηλικια ο μικρος σου θελει να εξερευνησει. Εσυ εισαι κατι δεδομενο για αυτον ενω ο εξω κοσμος, μια απεραντη παιδικη χαρα. γιατι λοιπον να ασχολειται με εσενα ενω εχει ολα αυτα τα πραγματα να μυρισει να δει και να ακουσει?
η εκπαιδευση των εντολων αρχιζει απο το εσωτερικο του σπιτιου, αλλα συνεχιζεται και εξω.
Ο σκυλος δεν ειναι καθολου καλος στη γενικευση. Δηλαδη το οτι καθεται οταν του το λες στην κουζινα, δε σημαινει οτι θα καθεται και οταν του το λες στο πεζοδρομιο. πρεπει να του ξαναμαθεις τις εντολες στο καθε καινουριο περιβαλλον.
 






maroulaki85

Member
7 Οκτωβρίου 2010
16
0
Θεσσαλονίκη
ghost girl ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!δυσκολευομαι παρα πολυ να συνεχισω την εκπαιδευση εξω γιατι δε δινει καμμια σημασια στις λιχουδιες !μεχρι και κοτοπουλο ειχα μαζι μου μηπως τον συγκινησω αλλα αυτοςςςςς! :)
μαλλον πρεπει να ξε-αγχωθω και να του δωσω τον χρονο του!απλα στο παρκο που πηγαινουμε ολα τα σκυλακια ειναι ελευθερα- μαζι και o bonito μονο που εχει μια τρελη απο πισω να του λεει ελα εδω και αυτος να τρεχει προς την αλλη κατευθυνση σαν να μη με ακουει καν!
sofouli τωρα που το λες! :) αυτοι που μας τον εδωσαν ειπαν οτι ειναι γκεκας..μετα ειπαν οτι εχει και λιγο "λουκανικο" μεσα(κατα το 1/4 νομιζω)!τωρα τι ακριβως αννοουσαν κανεις δεν εμαθε!ι κτηνιατρος μας ειπε για τεκελ!αλλα μαλλον το τεκελ πεφτει λιγο κοντουτσικο :D
 




maroulaki85

Member
7 Οκτωβρίου 2010
16
0
Θεσσαλονίκη
να ρωτησω και κατι αλλο οσο αφορα την τουαλετα!πρεπει σιγα σιγα να του απαγορευσω να κανει την αναγκη του στο μπαλκονι 'η θα τον μπερδεψω??επειδη τωρα οποτε γρατσουναει την μπαλκονοπορτα εγω του ανοιγω τρεχοντας :D
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Μαρουλάκι ήδη έχεις αργήσει έπρεπε να του το δουλεύεις αυτό από τις πρώτες βόλτες!
Βάλτου ένα πρόγραμμα καθημερινά φαγητού βόλτας για να συνηθίζει σιγά σιγά!
Έχεις τεστάρει να δεις αν κρατιέται καθόλου;
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Αν σε βολευει και εσενα καποιες φορες να τα κανει στο μπαλκονι τοτε μπορεις απλα να κανεις ενα συνδυασμο. Αν θες αποκλειστικα να τα κανει κατω, τοτε κοψε μαχαιρι το μπαλκονι και οταν ξυνει για να βγει εξω να τον κατεβαζεις κατευθειαν κατω.
 




maroulaki85

Member
7 Οκτωβρίου 2010
16
0
Θεσσαλονίκη
το ξερω οτι αργησα αλλα ελεγα θα δει απο τα αλλα και θα μαθει!αλλα μαλλον δεν εμαθε τπτ :)
κρατιεται ολο το βραδυ..και επειδη χτες διαβαζα μεχρι αργα και αργησα να χυπνησω αντεχε μεχρι τη μια!οποτε αντεξε 12 ωρες περιπου!
απλα οταν ειμαι ξυπνια το βρισκει σαν παιχνιδι νομιζω να με σηκωνει να του ανοιξω!ωραιαααα πρεπει να αρχισω να γινομαι λιγο πιο σκληρη :D
τωρα που το ειπα σε εσας συνηδητοποιησα ποσο πολυ αντεχει :D
 




View Weim

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2011
101
0
Νέα Σμύρνη
Καλώς ήλθες Μαράκι στην παρέα! Ο μικρός σου είναι γλύκα!

Το πρόγραμμα που σου είπαν και πιο πρίν είναι βασικό για να μάθει που θες να κάνει την ανάγκη του. Να ξέρεις οτι περίπου μια ώρα μετά το φαγητό είναι καλή ώρα για βόλτα. Είναι ευκαιρία τώρα που είναι χειμώνας και η μπαλκονόπορτα είναι κλειστή να εκμεταλλευτείς το γεγονός και να τον βγάζεις έξω όταν στο ζητάει! (Για φαντάσου το καλοκαίρι που θα θέλεις να κάθεσε έξω...) Και όταν τα καταφέρεις και λερώσει έξω θέλει επιβράβευση, ένα μικρό παρτυ με χαδια και φιλιά!!!
Αν θές την γνώμη μου καλύτερα να ελαττώσεις τις πολλές λιχουδιές γιατι θα γίνει κοιλιόδουλος και αν είναι σπίρτο δεν θα υπακούει αργότερα χωρίς treat! Το χάδι και η γλυκιά φωνή σου θα κάνουν δουλειά! Μην ξεχνάς ότι τα σκυλάκια μας θέλουν να μας βλέπουν χαρούμενους!
Όσο για την βόλτα, εγώ στην αρχή προτιμούσα να πηγαίνω σε πιο παράμερα μέρη οπου η προσοχή μας δεν θα αποσπόταν πολύ συχνα και εκεί κάναμε ένα μικρό μάθημα! Πρέπει να δείξεις στον σκύλο σου τι ζητάς από αυτόν διαφορετικά δεν μπορεί να καταλάβει!
Καλή σας επιτυχία λοιπόν κι ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!!
:D
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Καλώς ήρθατε και από μας!!!!

Έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προβλήματα και ηλικία!!!
Εμένα πάντως πηγαίνει στο μπαλκόνι πρωί-μεσημέρι-βράδυ.

Δυστυχώς επειδή κρατιέται τόσο πολύ και βόλτα να την βγάλω δεν κάνει τίποτα, περιμένει να γυρίσουμε σπίτι...

Τώρα είναι αδιάθετη αλλά με το που ξεμπερδέψουμε από αυτό έχω σκοπό να την βγάζω αμέσως όταν θέλει και για όση ώρα χρειαστεί...
Κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε, δεν μπορεί... :)

Αν ωστόσο καταφέρετε να τα κάνετε εκτός μπαλκονιού σας παρακαλούμε να μας ενημερώσετε πως το κάνατε!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Απλα τα πραγματακια!!!
Οταν θα σου γρατζουναει την μπαλκοπορτα για να βγει εξω στο μπαλκονι να τα κανει εσυ δεν θα τρεχεις να ανοιξεις την μπαλκονοπορτα αλλα θα την βγαζεις βολτα εξω...και θα καθεσαι να περιμενεις να τα κανει!
1,2,3,4 φορες θα το παρει το μηνυμα!Στο τελος θα επιβραβευεις εξω και αποτρεπεις λεκτικα μεσα...
Το εχεις κανει ποτε να δεις?
Ο σκυλος σου σε προειδοποιει(γρατζουναει την μπαλκονοπορτα)...
 


maroulaki85

Member
7 Οκτωβρίου 2010
16
0
Θεσσαλονίκη
σας ευχαριστω πολυ ολους για ακομα μια φορα!θα δοκιμασω οτι με συμβουλευεται και θα σας πω συντομα νεα!οποτε συνοψιζοντας προγραμμα,εκπαιδευση και εξω απο το σπιτι και οταν γρατσουναει την πορτα..βολτα(αν και πολλες φορες το κανει απλα για να βγει να χαζεψει)!χιλια ευχαριστω και χαιρομαι πολυ που ειμαι στην παρεα σας!αννα για οτι νεο θα σε ενημερωσω!αν και δε ξερω να χρησιμοποιω πολυ καλα το forum οποτε καποια στιγμη ισως να χασω την συζητηση. :)
 






maroulaki85

Member
7 Οκτωβρίου 2010
16
0
Θεσσαλονίκη
αννα..εμείς τα καταφέραμε..και ηρθε απλα απο μονο του..μαλλον βλεποντας τα αλλα σκυλια-εμαθε κι αυτος τι πρεπει να κανει..
Καλώς ήρθατε και από μας!!!!

Έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προβλήματα και ηλικία!!!
Εμένα πάντως πηγαίνει στο μπαλκόνι πρωί-μεσημέρι-βράδυ.

Δυστυχώς επειδή κρατιέται τόσο πολύ και βόλτα να την βγάλω δεν κάνει τίποτα, περιμένει να γυρίσουμε σπίτι...

Τώρα είναι αδιάθετη αλλά με το που ξεμπερδέψουμε από αυτό έχω σκοπό να την βγάζω αμέσως όταν θέλει και για όση ώρα χρειαστεί...
Κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε, δεν μπορεί... :)

Αν ωστόσο καταφέρετε να τα κάνετε εκτός μπαλκονιού σας παρακαλούμε να μας ενημερώσετε πως το κάνατε!!!
αννα..εμείς τα καταφέραμε..και ηρθε απλα απο μόνο του..και εγω εκεινη την στιγμη ημουνα η τρελη του παρκου που ελεγα "ΜΠΡΑΒΟ!!" σε ενα σκυλι που απλα κατουρoύσε :D μάλλον βλέποντας τα άλλα σκυλιά-εμαθε κι αυτός τι πρέπει να κάνει..πάντως αν εσείς δεν εχετε καποια θeτικη εξέλιξη μην αγχώνεσαι..κι εγώ ειχα πιστεψει οτι δεν θα το κανει ποτε :) από τοτε κατουράμε περήφανοι όλο το πάρκο!