καλησπέρα


clean

Member
20 Σεπτεμβρίου 2007
9
0
Καλησπέρα! Παιδιά βοηθήστε με .Ο άντρας μου και τα παιδιά μου μ' έχουν τρελάνει και θέλουν να πάρουμε ένα σκυλί boxer. Έψαξα σε αντίστοιχες σελίδες και είδα ότι είναι καλά σκυλιά για παιδιά. Δεν θέλω όμως να δώσω 500-600 € .Πώς μπορώ να βρω αλλιώς; Και γενικά τί δυσκολίες έχει αυτή η ράτσα;
Ευχαριστώ!
 




clean

Member
20 Σεπτεμβρίου 2007
9
0
Δεν είπα ότι δεν θέλω σκύλο, απλά δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά. Ύστερα διαβάζω στα διάφορα post ότι τα καθαρόαιμα boxer(που κοστίζουν κιόλας) είναι ποιό επιρρεπή στις αρρώστιες. Δεν θα ήθελα λοιπόν να πάρω ένα τέτοιο σκυλί και να το τρέχω στους γιατρούς. Θέλω ένα σκυλί που θα περνάει ευχάριστα με εμάς και εμείς μ' αυτό.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
clean καλως ήλθες....
ελπίζω να είσαι τυχερή στην αναζήτηση σου...

ta boxer από τα λίγα που γνωρίζω είναι ευχάριστα σκυλιά.. τα πάνε καταπληκτικά με τα παιδια.. και είναι ευκολοχήριστα για "πρώτο " σκυλί.
δεν παρουσιάζουν περισσότερες ή λιγότερες ασθένειες από τις άλλες ράτσες.
φυσικά όπως κάθε φυλή παρουσιάζει κάποιες ευαισθησίες.. που πιστεύω ότι εδώ υπάρχουν άνθρωποι καταληλλότεροι από εμένα να σε βοηθήσουν... μπορείς αν θέλεις να καταλήξεις και σε υιοθεσία κάποιου ημίαιμου....
όσο για το αν είναι ακριβά... υπάρχει και το γνωστό ρητό.. "ότι πληρώνεις παίρνεις.."
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
clean said:
Θέλω ένα σκυλί που θα περνάει ευχάριστα με εμάς και εμείς μ' αυτό.
Καλωσόρισες! Ναι κάνει το μπόξερ για οικογενειακός σκύλος όπως και άλλες ράτσες (πχ. Γκόλντεν) όπως φυσικά και πάρα πολλά ημίαιμα. Εγώ γενικά προτείνω στους ανθρώπους που δεν έχουν "τρέλα" με μια συγκεκριμένη ράτσα ή που δεν θέλουν οπωσδήποτε κουτάβι, να προσανατολιστούν στην απόκτηση ενήλικου από φιλοζωικό σωματείο. Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν πολλά εξαιρετικά σκυλιά χωρίς σπίτι και ότι με ένα ενήλικο ξέρεις τι παίρνεις. Διάβασε αν θέλεις εδώ: http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=872&postdays=0&postorder=asc&start=0

και εδώ: http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=868
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γειά σου! Καλύτερα υιοθέτησε ένα από τα σκυλάκια που προσφέρονται στην '' ΠΡΟΣΦΟΡΑ''. Θα είναι καλύτερα για όλους, το καλύτερο ''σχολείο'' για τα παιδιά, και υπάρχουν και κουτάβια ... πολύ ελκυστικά! Σκεφτείτε το (με τον άντρα σου) σοβαρά.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Καλώς όρισες και όντως μια που δεν έχεις "αυστηρά" κριτήρια καλό θα ήταν να κοιτάξεις την εκδοχή να υοθετήσεις ένα αδέσποτο...πολλαπλό το καλό που θα κάνεις και τα καλά που θα λάβεις! :D
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
To κόστος της αγοράς ενός σκύλου, είναι το μικρότερο "έξοδο".
Ένα σακί ξηρά τροφή να τρώει τον μήνα, είναι ετήσιο κόστος γύρω στα 1000 ευρά, άρα πας για 12-15 χιλιάδες ευρώ για τα επόμενα 12-15 χρόνια!!!

Θα πάρεις μπόξερ και δεν θα τον εκπαιδεύσεις?
Θα σας τρελάνει!!!
Κόστος εκπαίδευσης κατά μέσο όρο 1000-1500 ευρώ!

Το σκυλί θέλει βόλτα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα, και ειδικά το μπόξερ αν δεν ξοδέψει την ενέργεια του εκτός σπιτιού, θα γίνει καταστροφικό μέσα στο σπίτι. Τουτέστιν, μέχρι να πάρεις γραμμή τι πρέπει να κάνεις, θα πληρώσεις τουλάχιστον έναν Συλβεστρίδη, άσε το κόστος σε παπούτσια, και ένα ζευγάρι παπούτσια τον χρόνο να χαλάς στις βόλτες με τον σκύλο, στα 12-15 χρόνια θα μαζευτούν άλλα 500-1000 ευρώ...

Θα πρότεινα να εξηγήσεις αναλυτικά στην κόρη σου ότι γενικά ένας σκύλος θα στοιχίσει μπόλικα χρήματα, αν δεν πάρετε σκύλο, όταν θα φτάσει 18 χρονών η κορούλα σου θα μπορέσει να έχει πανάκριβα ρούχα για να κλαίνε οι φίλες της που αυτές δεν έχουν, και να κονομήσει ένα σπορ αυτοκινητάκι αξίας τουλάχιστον 12-15 χιλιάδων ευρώ...

Θα πρότεινα επίσης να μην εξηγήσεις τίποτα στον σύζυγό σου και στον γιό σου, προφασισου ότι είσαι αλεργική στους σκύλους, γιατί αν καταλάβει ο άντρας σου ότι αντί να παντρευτεί εσένα, θα μπορούσε να έχει μια μόνιμη παραδουλεύτρα και να πληρώνει καλονές προερχόμενες από το ανατολικό μπλοκ για να χαίρεται το βασικό του έντσικτο όποτε θέλει, και υπολογίσει ότι αυτό θα του στοίχιζε λιγότερο από τον να παντρευτεί, ίσως ξυπνήσει, αγοράσει το σκύλο και ζητήσει διαζύγιο!!!
Στον γιό σου πάλι, μην εξηγήσεις τίποτα, γιατί αν καταλάβει πως σκέφτονται οι γυναίκες, μπορεί να γίνει από τα παιδιά εκείνα...

Αγαπητή φίλη,
ο σκύλος δεν είναι αντικείμενο, δεν είναι επένδυση, δεν είναι οικονομικό μέγεθος. Είναι ο πιο πιστός φίλος, που θα σας αγαπάει το ίδιο είτε μένετε άστεγοι σε κάποιο χωράφι, είτε μένετε στα βόρεια προάστια σε βίλα πολλών εκατομυρίων.
Εαν το κριτήριο για την απόκτηση ενός σκύλου είναι η τιμή αγοράς του, άστο καλύτερα, ασχοληθείτε καλύτερα με κάτι άλλο.
 




clean

Member
20 Σεπτεμβρίου 2007
9
0
Αγαπητέ amangos δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί ήσουν τόσο επιθετικός. Ίσως για κάποιους το κόστος αγοράς ενός σκύλου να μην παίζει ρόλο για μένα είναι. Απ' ότι θα κατάλαβες είμαι άσχετη με τα σκυλιά χωρίς να σημαίνει ότι δεν τα αγαπάω. Θέλω να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα για το σκυλί για να δώ αν μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του για να μην καταντήσει ένα σκυλί στερημένο και λυπημένο. Αν αυτά σου φαίνονται παράλογα τότε τα βλέπουμε από διαφορετικές οπτικές. :?:
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Καλωσήρθες clean.

Συμφωνώ και εγώ με όλους τους παραπάνω. Τα έξοδα για ένα σκύλο δεν είναι μόνο το κόστος αγοράς. Ένα σκυλί θα αρρωστήσει, θα κατουρήσει, θα μασουλήσει θα σε ξενυχτήσει και πολλά άλλα. Θα γίνει βέβαια ο πιστός σου σύντροφος θα σου προσφέρει απίστευτο γέλιο και πρωτόγνωρα συναισθήματα. θα φροντίσει για την καλή φυσική σου κατάσταση (βλ. βόλτες) χειμώνα -καλοκαίρι.

Αν το πάρεις κουτάβι θα είναι σαν να αποκτήσατε ένα μωρό ακόμα στο σπίτι. Αντέχεις?

Αν το πάρεις ενήλικο θα γλυτώσεις τις φάσεις καθαριότητα και καταστροφή πραγμάτων. Θα έχεις χάσει βέβαια όλες τις απίστευτες κουταβοκαταστάσεις.

Πιστεύω ότι το καλύτερο εφόσον είναι η πρώτη φορά που θα αποκτήσετε σκύλο είναι να πάρετε ενήλικο. Εφόσον δεν είστε τρελοί με κάποια φυλή δείτε τα αδέσποτα που διαθέτουν φιλοζωικά σωματεία. Τα παιδιά από εκεί θα σας κατευθύνουν για τον χαρακτήρα του σκύλου ώστε να κάνετε την καλύτερη για σας επιλογή και νομίζω ότι προσφέρουν και υποστήριξη-συμβουλές για ότι σας προβληματίσει αργότερα. Να πω επίσης ότι τα ημίαιμα-πρωην αδέσποτα είναι συνήθως τέλεια κοινωνικοποιημένα και βέβαια εκπαιδεύονται όπως όλα τα σκυλάκια του κόσμου ρατσάτα ή μη.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες και από ‘μενα clean! :p
matilda said:
Πιστεύω ότι το καλύτερο εφόσον είναι η πρώτη φορά που θα αποκτήσετε σκύλο είναι να πάρετε ενήλικο. Εφόσον δεν είστε τρελοί με κάποια φυλή δείτε τα αδέσποτα που διαθέτουν φιλοζωικά σωματεία. Τα παιδιά από εκεί θα σας κατευθύνουν για τον χαρακτήρα του σκύλου ώστε να κάνετε την καλύτερη για σας επιλογή και νομίζω ότι προσφέρουν και υποστήριξη-συμβουλές για ότι σας προβληματίσει αργότερα. Να πω επίσης ότι τα ημίαιμα-πρωην αδέσποτα είναι συνήθως τέλεια κοινωνικοποιημένα και βέβαια εκπαιδεύονται όπως όλα τα σκυλάκια του κόσμου ρατσάτα ή μη.
Συμφωνώ με όσα έγραψε η φίλη matilda.

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=949
Ίσως ανάμεσα στις φωτογραφίες, βρίσκεται ο αυριανός δικός σας σύντροφος! :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
clean said:
Αγαπητέ amangos δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί ήσουν τόσο επιθετικός. Ίσως για κάποιους το κόστος αγοράς ενός σκύλου να μην παίζει ρόλο για μένα είναι. Απ' ότι θα κατάλαβες είμαι άσχετη με τα σκυλιά χωρίς να σημαίνει ότι δεν τα αγαπάω. Θέλω να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα για το σκυλί για να δώ αν μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του για να μην καταντήσει ένα σκυλί στερημένο και λυπημένο. Αν αυτά σου φαίνονται παράλογα τότε τα βλέπουμε από διαφορετικές οπτικές. :?:
Μόνο το θέμα του κόστους αγοράς είναι πρόβλημα για εσένα?
Το κόστος συντήρησης δεν είναι πρόβλημα?

Σου περισσεύουν 15-20 χιλιάδες ευρώ για τα επόμενα 12 χρόνια, αλλά σου λείπουν τα 500 για να πάρεις τον σκύλο που θέλετε?

Είναι βέβαιο ότι βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετικές οπτικές. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι από αδέσποτα ζώα, από ζώα που κάποιοι τα πετάξανε στον δρόμο και εν συνεχεία όσα επιβιώσανε αναπαράχτηκαν και όσα ήταν τυχερά επιβίωσαν και προσαρμόστηκαν σε αφύσικες γι αυτά συνθήκες... Ξέρεις πως κατέληξαν τα ζώα αυτά εκεί?

Πετάχτηκαν στους δρόμους από ανθρώπους που δεν ήξεραν αλλά πιθανόν είχαν καλές προθέσεις, που δεν πλήρωσαν για να τα αποκτήσουν, δεν πλήρωσαν για να τα εκπαιδεύσουν, έκαναν περικοπές για την στείρωση τους, για την τροφή τους, για τα εμβόλια τους...
Υποτίθεται ότι ενδιαφέρεσαι για μπόξερ, αλλά δεν περνάει από το μυαλό σου (λόγω διαφορετικής οπτικής γωνιάς) ότι το μπόξερ είναι ένα σκυλί πραγματικά πάνκαλο με τα παιδιά και την οικογένεια, αλλά επίσης έχει αυξημένες ανάγκες σε άσκηση και εκπαίδευση, και αν πέσουν σε άσχετους ιδοκτήτες που θα έχουν δικές τους οπτικές γωνίες και θεωρίες, θα καταλήξει σύντομα να είναι καταστοφικό στο σπίτι, θα καταστρέψει έπιπλα, πόρτες και παράθυρα, παπούτσια, ρούχα και άλλα.

Κάποτε μάζεψα ένα τέτοιο μπόξερ, και στα κλουβιά διαφόρων πανσιόν είναι παρατημένα μπόλικα τέτοια μποξερ. Κάποιοι πριν από εσένα δοκιμάσανε τις δικές τους θεωρίες και οπτικές γωνίες, και πίστεψε με, δεν σε γνωρίζω άλλωστε άρα δεν μπορεί να έχω προσωπικά με εσένα, το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί, είναι το κόστος αγοράς.

Πιθανόν ο τρόπος που γράφω να σου φαίνεται διαφορετικός από αυτό που θα περίμενες, αλλά το να σε απασχολεί το κόστος της αγοράς, είναι σαν να σκέφτεσαι να στείλεις ένα παιδί σου να σπουδάσει στην Αγγλία, και αυτό που σε απασχολεί είναι το κόστος των αεροπορικών εισητηρίων, και να αναζητάς φθηνό τρόπο για το ταξίδι της εγγραφής στο εκεί Πανεπιστήμιο!!!

Δεν είναι θέμα λοιπόν οπτικής γωνίας. Νομίζεις ότι σε πηρα από τα μούτρα, βάσει της δικιάς μου εμπειρίας προσπάθησα να σε προβληματίσω, ξόδεψα χρόνο για να σου εξηγήσω πράγματα που για εμένα είναι αυτονόητα αλλά προφανώς εσύ δεν τα γνωρίζεις και γι αυτό προσπάθησα να σε βοηθήσω, εαν κάποιος σου απαντούσε ότι ο τάδε χαρίζει μποξεράκια ίσως να νόμιζες ότι αυτός σε βοηθούσε... Κατά την δικιά μου γνώμη όμως, το κόστος αγοράς ενός σκύλου είναι αμελητέο ποσό μπροστά στο κόστος που ακολουθεί την αγορά του σκύλου, και αυτό προσπάθησα να σου πω με τον τρόπο μου.

Αλλά έστω ότι σε πήρα όντως από τα μούτρα... Σε πείραξε? Δεν το αντέχεις?

Αν δεν το αντέχεις, μην πάρεις σκύλο!!!
Καλύτερα να παρει κάποιος από τα μούτρα πριν πάρεις τον σκύλο, παρά μετά... Μετά, θα σε πάρουν όλοι οι άλλοι από τα μούτρα εκτός από εμένα!!!

Οι γείτονες για τα γαυγίσματα, οι περαστικοί στον δρόμο γιατί είναι κομπλεξικοί και φοβούνται τον σκύλο σου, οι ξενοδόχοι που θα σε διώχνουν σαν λεπρό γιατί έχεις σκύλο, οι σπιτονοικοκύρηδες που θα ψάχνεις να νοικιάσεις το σπίτι σου, οι λουόμενοι στις παραλίες, κλπ.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Αουτς,η αλήθεια πονάει :-k...Αυτή είναι η πραγματικότητα αγαπητή clean...βέβαια θα μπορούσε να σου εξηγηθεί με πιο γλυκό τρόπο αλλα η ουσία είναι ίδια όπως και αν την πλασάρεις :wink:

αλήθεια το ''clean'' πώς προκύπτει?μη μου πεις πως έχεις λόξα με την καθαριότητα και θες σκύλο?μη μου το πεις :shock:
 


clean

Member
20 Σεπτεμβρίου 2007
9
0
amangos said:
Αλλά έστω ότι σε πήρα όντως από τα μούτρα... Σε πείραξε? Δεν το αντέχεις?

Αν δεν το αντέχεις, μην πάρεις σκύλο!!!
Καλύτερα να παρει κάποιος από τα μούτρα πριν πάρεις τον σκύλο, παρά μετά... Μετά, θα σε πάρουν όλοι οι άλλοι από τα μούτρα εκτός από εμένα!!!

Οι γείτονες για τα γαυγίσματα, οι περαστικοί στον δρόμο γιατί είναι κομπλεξικοί και φοβούνται τον σκύλο σου, οι ξενοδόχοι που θα σε διώχνουν σαν λεπρό γιατί έχεις σκύλο, οι σπιτονοικοκύρηδες που θα ψάχνεις να νοικιάσεις το σπίτι σου, οι λουόμενοι στις παραλίες, κλπ.
Όχι δεν με πείραξε και την καλοπροαίρετη κριτική την αντέχω. Συμφωνώ και εγώ ότι πρέπει να σκεφτεί κάποιος πολύ πριν αποκτήσει σκύλο. Όσο για το κόστος συντήρησης του σκυλιού δεν πιστεύω ότι θα διαφέρει και πολύ από ράτσα σε ράτσα . Οπότε από την στιγμή που αποφάσισα να πάρω σκύλο έχω αποδεχτεί και αυτά τα «έξοδα». Η επιλογή ράτσας είναι κόλλημα του ανδρός μου, εμένα δεν θα με πείραζε να είναι και κάποιο ημίαιμο. Όσο για τους γείτονες και τα υπόλοιπα δεν υφίστανται γιατί μένουμε σε χωριό και το σπίτι είναι ιδιόκτητο.
Τέλος πάντων επειδή τείνει να εξελιχθεί σε προσωπική αντιπαράθεση , θέλω να σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σου απλά επέτρεψε μου να μην θέλω να δώσω λεφτά για την αγορά σκυλιού. Δέν ξέρω δεν μου «κάθετε» καλά.
 


clean

Member
20 Σεπτεμβρίου 2007
9
0
keyman said:
αλήθεια το ''clean'' πώς προκύπτει?μη μου πεις πως έχεις λόξα με την καθαριότητα και θες σκύλο?μη μου το πεις :shock:
Το «clean» προκύπτει από το επάγγελμά μου ,εχω στεγνοκαθαριστήριο. Η αλήθεια δεν πονάει αλλά βοηθάει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
clean, αφ’ ενός προσυπογράφω και ‘γω τα όσα έγραψε ο amangos, αφ’ έτερου θα προσθέσω και κάτι άλλο το οποίο ο amangos (ως άντρας) παρέλειψε.
Εγώ λοιπόν ως σύζυγος, εργαζόμενη και νοικοκυρά, μπορώ να σε διαβεβαιώσω για το εξής:
Όσο και να σε τρελαίνουν τα πιτσιρίκια και ο άντρας σου για σκύλο…
Όσο και να σε διαβεβαιώνουν πως θα σε βοηθούν στη φροντίδα του, στο καθημερινό και σχολαστικό καθάρισμα του σπιτιού, στις καθημερινές βόλτες, στα τρεξίματα στους κτηνίατρους κτλ...
Το βάρος της ευθύνης του, θα πέσει ΟΛΟ επάνω σου, διότι:

Ο άντρας σου, μετά από μια κουραστική μέρα στη δουλεία, θα προτιμήσει να αράξει στον καναπέ και στην τηλεόραση και να δει ποδόσφαιρο, αντί να πάρει τον κουβά και τη σφουγγαρίστρα και να καθαρίσει κόπρανα, ούρα, εμετούς, σάλια, τρίχες ή απλά να βγάλει το σκύλο έξω.

Τα παιδιά λόγω σχολείου, αγγλικών, γυμναστηρίων, ωδείων κτλ, εκ των πραγμάτων, ΔΕΝ θα χουν (και να θέλουν) χρόνο να ασχοληθούν και θα φορτώσουν το σκύλο σε ‘σένα.

Έχεις χρόνο και διάθεση να γίνεις ΚΑΙ σκυλομάνα εκτός από εργαζόμενη, σύζυγος και μητέρα? :roll:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Tώρα, άμα σου πω πως κι εγώ... δεν έχω πληρώσει για την αγορά του σκύλου μου, θα με περάσεις για παράφρονα, ίσως και να είμαι, δεν ξέρω :lol: αλλά επειδή έτυχε να με γνωρίζουν κάποιοι, ξέροντας και την μούρλα μου με τα σκυλιά, μου τα χαρίσανε!!!

:oops:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Συμφωνώ με την επισήμανση της Ρόττυ, εμένα μου περνάει όντως στα ψιλά, αλλά το τριχομάνι το λούζεται η γυναίκα μου κυρίως, ευτυχώς και αυτή λατρεύει τα σκυλιά, γιατί αλλιώς θα είχε φύγει τρέχοντας!!!

:p
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
εγώ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες..Ρίξε μια ματιά στα αδεσποτάκια και κάνε και λίγο υπομονή,πολλές φορές έχουμε βρει και ημίαιμα μποξεράκια.. :D
Αφου δεν έχεις κόλλημα με τη ράτσα,καλό θα ήταν να μην αγοράσεις σκύλο.Βεβαια καθαρόαιμο τζάμπα,είπαμε,δεν γίνεται,οπότε ψάξε στα αδεσ΄ποτάκια-ημίαιμάκια.

Και τύπου golden retriever είναι καλό για παιδιά.Εχω βάλει στο ΠΡΟΣΦΟΡΑ κάτι ημίαιμα κουτάβια..




clean said:
amangos said:
Αλλά έστω ότι σε πήρα όντως από τα μούτρα... Σε πείραξε? Δεν το αντέχεις?

Αν δεν το αντέχεις, μην πάρεις σκύλο!!!
Καλύτερα να παρει κάποιος από τα μούτρα πριν πάρεις τον σκύλο, παρά μετά... Μετά, θα σε πάρουν όλοι οι άλλοι από τα μούτρα εκτός από εμένα!!!

Οι γείτονες για τα γαυγίσματα, οι περαστικοί στον δρόμο γιατί είναι κομπλεξικοί και φοβούνται τον σκύλο σου, οι ξενοδόχοι που θα σε διώχνουν σαν λεπρό γιατί έχεις σκύλο, οι σπιτονοικοκύρηδες που θα ψάχνεις να νοικιάσεις το σπίτι σου, οι λουόμενοι στις παραλίες, κλπ.
Όχι δεν με πείραξε και την καλοπροαίρετη κριτική την αντέχω. Συμφωνώ και εγώ ότι πρέπει να σκεφτεί κάποιος πολύ πριν αποκτήσει σκύλο. Όσο για το κόστος συντήρησης του σκυλιού δεν πιστεύω ότι θα διαφέρει και πολύ από ράτσα σε ράτσα . Οπότε από την στιγμή που αποφάσισα να πάρω σκύλο έχω αποδεχτεί και αυτά τα «έξοδα». Η επιλογή ράτσας είναι κόλλημα του ανδρός μου, εμένα δεν θα με πείραζε να είναι και κάποιο ημίαιμο. Όσο για τους γείτονες και τα υπόλοιπα δεν υφίστανται γιατί μένουμε σε χωριό και το σπίτι είναι ιδιόκτητο.
Τέλος πάντων επειδή τείνει να εξελιχθεί σε προσωπική αντιπαράθεση , θέλω να σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σου απλά επέτρεψε μου να μην θέλω να δώσω λεφτά για την αγορά σκυλιού. Δέν ξέρω δεν μου «κάθετε» καλά.