καλησπερα σας!


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Καλησπερα σε ολο το φορουμ!
Ειμαι ο Ανδρεας 21 χρονων και εδω και μερικες μερες πηραμε κουταβακι με την οικογενεια μου, και συγκεκριμενα ενα λαμπραντορ καθαροαιμο που την ονομασαμε Λιζα!!εξου και το nickname μου!!
Ειμαστε παρα πολυ χαρουμενοι που την αποκτησαμε και πραγματικα οι γονεις μου νιωθουν οτι τωρα εχουν και μια κορη οπως και εγω νιωθω οτι εχω μια αδερφη!Ειναι 1,5 μηνων και οπως καταλαβαινετε σαν μωρο ακομα εχουμε καποια προβληματακια με την τουαλετα της και καποια αλλα θεματακια, στα οποια προσπαθουμε να βρουμε λυσεις και ψαχνοντας στο google βρηκα το φορουμ αυτο που απο μια πρωτη ματια εχω μεινει αφωνος!!
Συγχαρητηρια σε ολους σας πραγματικα!!
Οποτε ξεκιναω διαβασμα,ετσι ωστε να ενημερωνω και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας για το τι ειναι σωστο να κανουμε καθως εχουμε καταλαβει οτι η αρχη της ζωης ενος κουταβιου ειναι το παν στην μετεπειτα πορεια του και πρεπει να ειμαστε πολυ υπευθυνοι!
Τελος ελπιζω οτι αν εχω καποια απορια και δεν βρω κατι σχετικο στην αναζητηση, θα εχω και την δικη σας βοηθεια!
Να στε ολοι καλα και ευχαριστω για την κατανοηση εαν στο μελλον ρωτησω κατι γελοιο αλλα καλυτερα ετσι παρα να μεινει απορια!
Θα τα λεμε συχνα απο εδω και περα!
(ΥΓ. συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο:))
 






DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Γειά σου Ανδρέα και με υγεία το κουταβάκι και όλη η οικογένεια! :)

Προσπαθώντας να "συνδέσω" κάποια θέματα που "τρέχουν" θα ήθελα να σε ρωτήσω:

Πριν αποκτήσεις το κουταβάκι είχες ψάξει στο google για το πως και τι?

Αν ναί, τι είχες ψάξει και τι βρήκες (κατά πόσο βοηθήθηκες, κλπ.)?
Αν όχι, γιατί?
 




antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Σας ευχαριστω για το καλωσορισμα ολους σας!Φωτο θα βαλω οταν καταφερω να την φορτωσω για αβαταρ:D
Οσο για τις ερωτησεις σου dj doctor,δεν ειχα ψαξει απο πριν πληροφοριες καθολου. Οι γονεις μου πηγαν στους εκτροφεις που την ειχαν μαζι με τα αδερφακια της,ειδαν μητερα,θειες και γενικα ολο το σοι:D, και αφου συζητησαν μαζι τους για βασικα θεματα και αναγκες των λαμπραντορ και επειτα απο πολλες επισκεψεις, συζητησαμε μεταξυ μας οτι θα θελαμε ενα θυληκο!Βασικα παθαμε πλακα απο την καλοσυνη και απο το ποσο ευγενικα ειναι αυτη η ρατσα..αν εβλεπες πως κανανε οταν τα χαιδευαμε..οχι μονο τα κουταβια,αλλα και η μαμα και οι υπολοιποι συγγενεις..μονο τον πατερα δεν ειδαμε γιατι ο πατερας της ειναι στην αστυνομια για ανιχνευση εκρηκτικων κτλ..
Αφου το πηραμε λοιπον,ψαχνοντας στο google για περισσοτερες πληροφοριες βρηκα το φορουμ σας και αλλο ενα σαιτ αποκλειστικα για λαμπραντορ.Οχι φορουμ βεβαια,αλλα ειχε σημαντικες πληροφοριες και πολλα σημαντικα θεματα αποκλειστικα για την ρατσα αυτην.Παντως η αληθεια ειναι οτι πριν την παρουμε δεν το ειχαμε ψαξει τοσο βαθια το θεμα.Και επειδη δε γινοταν να περιμενουμε, την πηραμε και ειχαμε σαν βαση αυτα που μας ειπαν οι εκτροφεις,και εννοειται καθε μερα τηλεφωνο τον κτηνιατρο!Μεχρι τωρα παντως ολα καλα!Ενημερωθηκαμε σχετικα γρηγορα για τα βασικα αφοτου την πηραμε, αλλα θελω να μαθω και αλλα πολλα,οπως εχω και αποριες για καποια θεματα και ελπιζω να μου λυθουν ψαχνοντας στα θεματα του φορουμ!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλως ηρθες!!:):)

Nα κάνω και εγώ μια ερώτηση..
Πως δεν πήρατε από pet shop και πήρατε από εκτροφείο..?
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Καλως σας βρηκα kango1!!
Την πηραμε απο εκτροφειο γιατι λιγο πολυ ξεραμε τι παιζει με τα pet shop..
Δεν θα μπορουσαμε να δουμε τους γονεις βασικα,απο που προερχεται,σε τι συνθηκες ζουσε,τα εμβολια που εχει κανει,ειχαμε ακουσει οτι η μεταφορα απο αλλη χωρα γινεται σε αθλιες συνθηκες κτλ.
Λιγο πολυ αυτα που λετε και εσεις εδω στο φορουμ,αλλα εμας μας τα ειχαν πει φιλοι ιδιοκτητες και αυτοι σκυλων.Και τωρα που ειδα οτι επιβεβαιωνεται και μεσα απο το φορουμ ειμαι ακομα πιο χαρουμενος που καναμε την σωστη επιλογη!
:)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Είσαι μια πολύ καλή απόδειξη πως αν θέλεις να μάθεις.. απλά μαθαίνεις!!!!
και αν θες να καταλάβεις..καταλαβαινεις επίσης..!!!;):):)

καλως ηρθες και παλι!!:):)
 




antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Σας ευχαριστω και παλι παιδια ολους σας!Καλως σας βρηκα και ξανα συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια που κανετε μεσα απο αυτο το φορουμ για ολους εμας τους νεους και μη ''γονεις''!:D
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου και αν θες μου απαντάς και σε κάποιες "αδιάκριτες"...

Πόσο κόστισε το κουτάβι σαν αγορά (θεωρείς πως έδωσες πολλά, λίγα και για ποιό λόγο?)?

Και αν θες μας γράφεις και το εκτροφείο και το πως κρίνεις την ενημέρωση ή προσέγγιση του εκτροφέα ως προς εσάς, τους "πελάτες" του.
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Κανενα προβλημα να σου απαντησω φιλε μου!
Το κουταβακι μας κοστισε 400 ευρω, τιμη αρκετα λογικη πιστευω γιατι ειναι απο εκτροφεα εχοντας κανει το πρωτο εμβολιο και παρει την πρωτη δοση για τα σκουληκια.
Ο εκτροφεας βρισκεται λιγο πιο εξω απο τα Χανιά(απο εκει ειμαι,ξεχασα να το αναφερω) και ηταν η πρωτη γεννα της συγκεκριμενης σκυλιτσας του. Εκτος απο εκτροφεας ειναι και εκπαιδευτης σκυλων και βασικα ειναι εικογενιακη υποθεση.Δηλαδη ειναι εκεινος,η αδερφη και οι γονεις του που ασχολουνται ολοι μαζι.
Απο την πρωτη στιγμη παντως οποιαδηποτε απορια και αν ειχαμε, μας συμβουλευε καθως και μας ελεγε τα βασικα γυρω απο τα λαμπραντορ ακομα πριν την αγορασουμε.Και αφοτου πηραμε την Λιζα σπιτι μας ειμαστε σε συχνη επαφη για οποιοδηποτε ερωτημα εχουμε.Προχτες πηγαμε εντομεταξυ πισω την Λιζα μας να δει τα αδερφακια και την μητερα της καθως και να μηλισουμε και παλι για την Λιζα και να ρωτησουμε και αλλα πραγματα.Προς το παρον οι ανθρωποι εινα αψογοι!!Και η Λιζα εκανε σαν τρελη οταν την ξαναπηγαμε οπως και οι συγκεκριμενοι εκτροφεις οταν την ειδανε!!Λες και ηταν παιδι τους πραγματικα!Και εννοειται μας εχουν πει οποτε θελουμε να πηγαινουμε και να περνουμε τηλεφωνο για οποιαδηποτε απορια εχουμε!
Μεχρι τωρα ολα καλα!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το κουταβακι μας κοστισε 400 ευρω, τιμη αρκετα λογικη πιστευω γιατι ειναι απο εκτροφεα εχοντας κανει το πρωτο εμβολιο και παρει την πρωτη δοση για τα σκουληκια.
Nα κάνω μια δεύτερη ερώτηση..
Tι τιμή δεν θα ήταν λογική?
Eπίσης σου φάνηκε αυτή η τιμή καλή?
Υπερβολικά φτηνά όταν στα pet shops πωλούνται παρα πάνω..?
ή υπερβολικά ακριβή?

Σου κίνησε η τιμή καθόλου κάποια υποψία?
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Φιλε kango1 η τιμη δεν ειναι απλα λογικη,ειναι αρκετα φτηνη το ξερω.
Απο την στιγμη ομως που ειδα την εικογενεια της και ξερω απο που προερχεται και τα λοιπα, δεν ειχαμε καποια αμφιβολια οτι δεν ειναι καθαροαιμο.
Μονο και μονο οτι η οικογενεια της Λιζας,δηλαδη μονο λαμπραντορ, ειναι και τα μοναδικα σκυλια τα οποια τα εχουν σαν κατοικιδια δικα τους ειναι αρκετο να μην αμφιβαλουμε.Απλα δεν καναμε τυχαια επιλογη,γιατι ρωτησαμε και για τους εκτροφεις,για τον πατερα της τον οποιο δεν ειδαμε γιατι ειπα σε προηγουμενο ποστ οτι ειναι στην αστυνομια των Χανιων και ψαχνει για εκρηκτικα στα πλοια,αλλα ειναι το μοναδικο λαμπραντορ που το κανει αυτο στα Χανια και τον εχει εκπαιδευσει ο ιδιος(ειναι και εκπαιδευτες οι ανθρωποι).
Δηλαδη το ψαξαμε το θεμα αρκετα πιστευω μεχρι να καταληξουμε εκει -για το αν ειναι καθαροαιμα η οχι.
Τωρα γιατι τα κοστολογουσαν τοσο φτηνα,πιστευω ειναι γιατι δεν ηθελαν να τα κρατησουν 5 κουταβια+ ολα τα αλλα ενηλικα λαμπραντορ που εχουν.Εχοντας μονο ενα μικρο κερδος για αυτους ηταν αρκετο.
 






antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Καλως σας βρηκα Loukia και Chloe!
Μας το εχει δωσει, βεβαια ,το pedigree στο οποιο ειναι σημειωμενο το πρωτο εμβολιο και η πρωτη δοση για τα σκουλικια. Το δευτερο εμβολιο θα το κανουμε ενα μηνα ακριβως αφοτου εκανε το πρωτο και πηραμε και ενα σιροπακι που της το δινουμε για τα σκουλικια ανα καποιες μερες(δεν θυμαμαι ποσες γιατι οι γονεις μου εχουν παρει την ευθυνη αυτη). Και με τον κτηνιατρο που ξεκινησε το εμβολιο, σε αυτον θα πηγαινουμε καθε φορα για οτιδηποτε αφορα την Λιζα μια που ξεκινησε με αυτον.
Την πηραμε απο την μανουλα της καπου στις 45 μερες απο οταν γεννηθηκε. Ισως ειναι λιγο νωρις αλλα απο την πρωτη στιγμη που ηρθε σπιτι μας, ουτε εκλαψε, ουτε την αναζητουσε καθολου ουτε τιποτα. Προσαρμοστηκε αμεσως στο νεο περιβαλλον και ζητουσε παιχνιδι και χαδια απο την αρχη!:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
To pedigree είναι το χαρτί που αναφέρει τους προγόνους της, έχει την επωνυμία του εκτροφείου κ.ο.κ. Αυτό που πήρες είναι το βιβλιάριο υγείας της :)
Σου είπε τίποτε για pedigree? Αν όχι, να το ζητήσεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95