καλτσα:/




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ρωταω λοιπον:
Αυτη η δευτερη ομαδα, αν δεν τον περιορισει απολυτα σε ενα κενο δωματιο( - που ειναι υπο συζητηση τι ενοουμε κενο) η σε καποιο κλουβι (κρειτ) πως μπορει να πει οτι ο σκυλος δεν κινδυνευει την στιγμη που υπαρχουν πραγματα που ευκολα φτανει κ δεν μπορουν να κρυφτουν;
Ενδεικτικα:
Ποδια επιπλων
Μαξιλαρια καναπε
Κουρτινες
Χαμηλες πριζες
Κλπ κλπ

Αυτα γιατι προδικαζουμε οτι δεν θα τα μασουλησει;;
Μηπως τελικα δεν υπαρχει doggy safe σπιτι κ ειναι απλα μια ψευδαισθηση, ενω ο μη-αξιος εμπιστοσυνης σκυλος κινδυνευει;;;;
@east49 θεωρώ ότι εδώ είναι μονόδρομος το crate. Ακόμα και με εκπαίδευση, αν η συμπεριφορά του σκύλου είναι παγιωμένη ενδεχομένως να χρειαστεί αρκετό χρόνο να αλλάξει (αν αλλάξει) συμπεριφορά. Οπότε καλύτερα crate ώστε να έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο. Σπίτι εντελώς doggie safe δεν πιστεύω ότι υπάρχει, ιδίως για σκύλους της κατηγορίας που αναφέρεις. Όπως θεωρώ ότι δεν υπάρχει και σπίτι εντελώς safe για ένα μικρό παιδί (για αυτό φροντίζεις να του έχεις baby sitter αν λείπεις για ώρες). Είναι εκ φύσεως περίεργα πλάσματα και δεν νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που μπορείς να τους το αποβάλλεις εύκολα..
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αααα ...κατσε κατσε...περαν ολων των αλλων...υποθεσατε καποιοι οτι την χτυπησα για να της μαθω το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ?
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Λοιπον... (ναστε καλα με κανατε κ γελασα) η Ηρα δεν εχει φαει ουτε στραβοκοιταγμα για κατι τετοιο...δεν το ειχα ποτε αναγκη ουτε θα το εχω!
Για να διδαχθεί ουτε ξυλο εχει φαει (ποσο μαλλον μετα μουσικής) ούτε φιμωτρο εχει βαλει ουτε πνιχτης ξερει τι σημαινει ουτε αλυσίδα εχει νιώσει ποτέ σαν βάρος πανω της!

Το ποση δουλεια εχω ριξει εγω με την Ηρα, εργατοωρες, το ποσα ξενυχτια απο πανω της ή να ειμαι με το ενα ματι ανοιχτο για να εμπεδωσει ότι πάντα κ παντού την παρακολουθω κ περιμενω συγκεκριμενα πραγματα απαυτην, το ποσες φορες επαναλαβαμε κατι ξανα κ ξανα κ ξανα...κανεις σας δεν το ξέρει ουτε θα το μαθει ποτε!
Τωρα λοιπόν ηρθε η ωρα να απολαυσω τους καρπους των κοπων μου κ λυπάμαι αν κάποιοι αισθάνεστε αβολα μαυτο γιατι ίσως δεν διαθεσατε (καποιοι μπορεί να μην είχατε κ καποιοι μπορει να βαριοσασταν ) τις ωρες ...εγω ομως κ αν δεν θα απολογηθω γιαυτο!
Δεν ειναι τελεια η Ηρα ουτε εγω, κ οι δυο κάνουμε λαλακιες...οταν ομως λεω οτι ΔΕΝ θα κάνει αυτο τοτε σημαίνει ότι ΞΕΡΩ de facto οτι ΔΕΝ θα το κάνει!

Εχω πει επανειλημενως οτι δουλεύουμε καθε μερα, απτην πρωτη μερα, ποτε δεν σταματησαμε να μαθαίνουμε η μια απτην αλλη...υστερα απο τρια χρόνια λοιπον είμαι σιγουρη γιαυτην ναι!

Θελετε την αποψη μου? σας την παραθέτω λοιπον, μάθετε τα να μην ακουμπάνε τιποτα δικο σας!
Το πως θα τα μαθετε εξαρταται απο σας απτα σκυλια σας κ απτην σχεση που έχετε χτισει!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@Μαρια&Ηρα αν νομίζεις ότι τα ποστ μου περί 100% εμπιστοσύνης στο σκυλί, σε αφορά και άρα κατά κάποια δική σου αποκλειστικά λογική ακολουθία συμπέρανες να λέω ότι δέρνεις/έδειρες/θα δείρεις την Ήρα, θα σου προτείνω να το προσέξεις...υποδηλώνει αρχή συνδρόμου καταδίωξης.
 
  • Like
Reactions: Sirkos


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@GRDANE
Κατ αρχην δεν ζηταω απο κανεναν να απολογηθει για τιποτα, ελπιζω να το καταλαβαινουν ολοι αυτο. Συζητηση κανουμε.

Παραπισω, νομιζω απο την @vrmode αναφερθηκε η περιπτωση σκυλου που στα 5 του χρονια αρχισε να μασουλαει πραγματα, κ προταθηκε να μαζευει ο ιδιοκτητης οτι μπορει να φαει ο σκυλος.

Βαση αυτου ειναι η ερωτηση, οσοι δεν εμπιστευονται το σκυλο τους, γιατι μαζευοντας καλτσες πχ κ καλωδια θεωρουμε οτι ειναι ολα ενταξει, την στιγμη που μπορει να φαει τα επιπλα η τα μαξιλαρια η βασικα οτιδηποτε που στην τελικη ειναι κ πρακτικα αδυνατο να μαζευτει;;;
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ασε ρε east εμεις ημαστε οι επικινδυνοι εδω μεσα...κ συ εξακολουθεις να περιμένεις αντικειμενικο διάλογο!
 
  • Like
Reactions: ISKENDER




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Όλοι εσείς που νομίζετε ότι ο σκύλος σας δεν τρώει μπούρδες γιατί τον εκπαιδεύσατε σωστά αφήστε και ένα παραθυράκι ανοιχτό ότι μπορεί απλά να μην έτρωγε ούτως ή άλλως. Έχω τρεις σκύλους. Και πριν από αυτούς και άλλους πολλούς , μερικοί μεγάλωσαν σπίτι μας από μωρά αλλοι ήρθαν ενήλικοι. Κανείς από αυτούς δεν έτρωγε κάλτσες, ή οτιδήποτε άλλο, πέρα από τον τελευταίο. Δεν είναι μόνο θέμα δουλειάς με το σκύλο είναι και υφάσματος του σκύλου..Ο Έλβις με όποιον από εσάς και να ήτανε θα έτρωγε οτιδήποτε για να καλύψει το κενό στη στομάχα του. Καταπληκτικοί μου εκπαιδευτές προσγειωθείτε δεν είναι όλοι οι σκύλοι το ίδιο.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Θεωρω το 100% εμπιστοσυνη στο σκυλο επικινδυνο γενικως...
Κατι που στο παρελθον θεωρουσα απολυτα φυσιολογικο και δυστυχως χρειαστηκε να μαθω με πολυ ασχημο τροπο οτι δεν ισχυει....

Σε καθε περιπτωση,ας κανει ο καθενας οτι νομιζει καλυτερο!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@l.Kyveli
Για ολα χρειαζεται μια βαση κ πανω εκει παταει η εκπαιδευση. Ενας σκυλος με ικανη βαση κ αποτελεσματικη εκπαιδευση, εχει το αποτελεσμα που λεμε.

Εαν ομως ο σκυλος εμπιπτει στην περιπτωση του μη αξιου εμπιστοσυνης πως ειναι δυνατον καποιος να πιστευει οτι μαζευοντας δυο πραγματα απο τα 1002 που υπαρχουν στο σπιτι να νιωθει ασφαλης;;;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σε καθε περιπτωση,ας κανει ο καθενας οτι νομιζει καλυτερο!
Συμφωνώ! Βασικά όλα εκεί καταλήγουν...:)

Έτυχα μιας τέτοιας περίπτωσης αλλά κωλύομαι να πω παραπάνω την εμπειρία μου γιατι εδώ μέσα "κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια"...:)
Κύριε Στέλιο είστε εκπαιδευτής;; (δεν το είχα καταλάβει)
Όχι, έτυχε ο σκύλος μου να φάει κάλτσα και να ανοιχτεί με χειρουργείο...:)
 
  • Like
Reactions: yasemin and GRDANE


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τι μπαρμπούτσαλα είναι αυτά?
Είτε για λόγους ασφάλειας, είτε για λόγους αποφόρτισης της έξης, το αντικείμενο φεύγει απ την πρόσβαση του σκύλου, τελεία και παύλα.
Όταν με το καλό δούμε ότι έχουμε βρει ποιο είναι το πρόβλημα και έχουμε "λύσει" ότι μπορούμε, τότε θεωρητικά, αλλά και πάλι κατά την ταπεινή μου (χο χο) άποψη λανθασμένα, μπορούμε να το ξαναεκθέσουμε στο ερέθισμα. Γιατί περί ερεθίσματος πρόκειται, και κανείς δεν ξέρει αν θα ξαναπυροδοτηθεί αντίδραση στον σκύλο, αφού ήδη μία φορά πυροδοτήθηκε.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@sea-mol
Αντε να ρωτησω εσενα, με αφορμη το ποστ σου, χωρις να τολμω να κανω quote γιατι καποιος θα αρπαχτει (ξανα).

Φευγει ΤΟ αντικειμενο στο οποιο αντεδρασε ο σκυλος, η ΟΛΑ τα αντικειμενα που μπορουν να πυροδοτησουν αντιδραση του σκυλου;; Η μενει ο σκυλος σε ασφαλη χωρο χωρις αντικειμενα;;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αν έχει δημιουργηθεί θέμα με το αντικείμενο, φεύγει το αντικείμενο.
Αν έχει δημιουργηθεί θέμα με τα αντικείμενα, φεύγουν τα αντικείμενα εν γένει. Η τρώει crate o σκύλος και τελειώνει η ιστορία. Και όποτε είναι free με τα αντικείμενα είσαι πλέον κι εσύ παρών, οπότε κλαιν
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εμένα θα με ενδιέφερε μια έγκυρη απάντηση στο εξής ερώτημα:

Μπορούμε να έχουμε για πάντα επιστοσύνη 100% σε έναν σκύλο (που δεν είναι "επαγγελματίας" σκύλος οδηγός τυφλών) όσον αφορά τη συμπεριφορά του? Μπορεί κάποιος αρμόδιος και επαγγελματίας να υπογράψει με αίμα ότι ο σκύλος που σήμερα "είναι κύριος", αύριο δεν θα μασουλήσει το καινούργιο κερί με άρωμα κανέλας πάνω στο τραπέζι;

Υπάρχουν αυτοί οι γαμάτοι σκύλοι;

@epial όταν κάποιος μπαίνει και λέει ο σκύλος μου κατάπιε για πολλοστή φορά κάλτσα, θεωρείς ότι η λογική απάντηση είναι "μα γιατί την κατάπιε?" αντί για "μάζεψε τις ρημαδοκάλτσες καταρχήν αφού τις τρώνει συνέχεια"?

@Μαρια&Ηρα την έχεις ακούσει την παροιμία "όπου ακούς πολλά κεράσια πάρε και μικρό καλάθι". Διαχρονική και σοφότατη.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
@epial όταν κάποιος μπαίνει και λέει ο σκύλος μου κατάπιε για πολλοστή φορά κάλτσα, θεωρείς ότι η λογική απάντηση είναι "μα γιατί την κατάπιε?" αντί για "μάζεψε τις ρημαδοκάλτσες καταρχήν αφού τις τρώνει συνέχεια"?
Φυσικά και θα περίμενα να αναρωτηθούν «μα γιατί την κατάπιε»...
Εάν έμπαινα και έλεγα ότι «ο σκύλος μου κατάπιε για πολλοστή φορά κάλτσα», θα θεωρούσα ότι με θεωρούν βραδύνου, αν μου απαντούσαν: «μάζεψε τις ρημαδοκάλτσες καταρχήν αφού τις τρώει συνέχεια»
 
  • Like
Reactions: east49


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@Μαρια&Ηρα την έχεις ακούσει την παροιμία "όπου ακούς πολλά κεράσια πάρε και μικρό καλάθι". Διαχρονική και σοφότατη.
Κ ανταπαντω "οσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" κ επισης "νατανε η ζηλια ψωρα κ θα γεμιζε ολη η χώρα"!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95