κολαρο αντι-γαβ


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
γεια σας
πριν λιγο καιρο επισκευτηκα ενα πετ σοπ για να αγορασω ενα νεο λουρακι για την ιντη μου.αναμεσα στα πολλα κολαρα και λουρακια υπηρχε και ενα κολαρο που λεγεται κολαρο αντι γαβ.ο υπαλληλοσ μου ειπε οτι υπαρχουν δυο τετοια.το ενα πεταει νερο στο προσωπο του σκυλου και το αλλο εχει ρευμα.μμου ειπε πως ειναι για την εκπαιδευση του σκυλου,με σκοπο να μην γαυγιζει κυριως οταν δεν ειμαστε σπιτι.με διαβεβαιωσε οτι πιο αποτελεσματικο ειναι αυτο με το ρευμα.δεν ειναι πολυ δυνατο (ετσι μου ειπε).μαλιστα μου ειπε οτι ειναι πολυ αποτελεσματικα.
αντε αυτο με το νερο ας πουμε οτι παει και ερχεται,αλλα αυτο με το ρευμα δεν ειναι παρανομο??????? επιτρεπεται να κυκλοφορουν τετοια προιοντα????????:(
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Εγώ ξέρω δύο άτομα που χρησιμοποιούν τέτειο κολλάρο όμως ο λόγος είναι επειδή τα σκυλιά τους είναι εξερετικά ανυπάκουα και άγρια!!!! Εγώ όμως προσοπικά δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ τέτοιο πράγμα στο σκυλλάκι μου! Και από όσο ξέρω δεν είναι παράνομο! Ακόμα και καπιοι κτηνίατροι πουλάνε τέτεια κολλάρα!!!!:(
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
μα καλα ειναι δυνατον???????? δηλαδη και αυτο με το ρευμα ειναι νομιμο????? ελεος πια....................:(
 






George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αυτό με το ρεύμα μπορείς να το δοκιμάσεις πρώτα στον εαυτό σου και μετά στον πωλητή ή αντίστροφα.

Αν σας αρέσει, κρατήστε το για τον εαυτό σας :mad:
 




Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Αυτό με το ρεύμα μπορείς να το δοκιμάσεις πρώτα στον εαυτό σου και μετά στον πωλητή ή αντίστροφα.

Αν σας αρέσει, κρατήστε το για τον εαυτό σας :mad:
:dohh::dohh::dohh:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Επιτρεψτε μου να κανω τον συνηγορο του διαβολου ή το πνευμα αντιλογιας, γιατι παντα χρειαζεται και η άλλη αποψη.

Τι είναι προτιμοτερο?
Ενας σκυλος με αντιγαβ ή ενας σκυλος με φόλα?
Ενας σκυλος με αντιγάβ ή ενας σκυλος διωγμενος από την γειτονια με δικαστικη αποφαση?
Ένα σκυλος με ηρεμο αφεντικο ή ενας σκυλος με αφεντικο με ρολό εφημερίδα?
Ενας σκυλος με ηλεκτρικο κολαρο ή ενας σκυλος χαμένος στο δασος?

Δεν ειχα ποτε ηλεκτρικα κολαρα αλλά εχω διαβασει πολύ γι αυτά.
Δεν τα καταδικαζω αλλά τονιζω ότι θελουν εκπαιδευση του ιδιοκτητη πανω σε αυτά και σταδιακη εξοικειωση του σκυλου.

Τα περι κινδυνου του σκυλου είναι φαντασίες εάν επιλεγεί το καταλληλο κολαρο για τον συγκεκριμενο σκυλο.
Τα περί βλαβης του ηλ.κολαρου που θα βλαψει τον σκυλο δεν στεκουν.
Ο,τι κι να συμβει το ρευμα δεν θα σκοτωσει τον σκυλο και παντα με σωστη επιλογη κολαρου δεν θα τον τσουρουφλισει κάν.

Προκαλει ενοχληση. Ενοχληση προκαλει και το απλό δερματινο κολαρο όταν τραβολογαει ο σκυλος από τη μια κι εσυ από την άλλη.

Η λυση βεβαια σε όλα τα προβληματα είναι ενασχοληση και εκπαιδευση αλλά σε πολλες περιπτωσεις τα εργαλεια τα χρησιμοποιουν και οι ιδιοι οι εκπαιδευτες.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Επιτρεψτε μου να κανω τον συνηγορο του διαβολου ή το πνευμα αντιλογιας, γιατι παντα χρειαζεται και η άλλη αποψη.

Τι είναι προτιμοτερο?
Ενας σκυλος με αντιγαβ ή ενας σκυλος με φόλα?
Ενας σκυλος με αντιγάβ ή ενας σκυλος διωγμενος από την γειτονια με δικαστικη αποφαση?
Ένα σκυλος με ηρεμο αφεντικο ή ενας σκυλος με αφεντικο με ρολό εφημερίδα?
Ενας σκυλος με ηλεκτρικο κολαρο ή ενας σκυλος χαμένος στο δασος?

Δεν ειχα ποτε ηλεκτρικα κολαρα αλλά εχω διαβασει πολύ γι αυτά.
Δεν τα καταδικαζω αλλά τονιζω ότι θελουν εκπαιδευση του ιδιοκτητη πανω σε αυτά και σταδιακη εξοικειωση του σκυλου.

Τα περι κινδυνου του σκυλου είναι φαντασίες εάν επιλεγεί το καταλληλο κολαρο για τον συγκεκριμενο σκυλο.
Τα περί βλαβης του ηλ.κολαρου που θα βλαψει τον σκυλο δεν στεκουν.
Ο,τι κι να συμβει το ρευμα δεν θα σκοτωσει τον σκυλο και παντα με σωστη επιλογη κολαρου δεν θα τον τσουρουφλισει κάν.

Προκαλει ενοχληση. Ενοχληση προκαλει και το απλό δερματινο κολαρο όταν τραβολογαει ο σκυλος από τη μια κι εσυ από την άλλη.

Η λυση βεβαια σε όλα τα προβληματα είναι ενασχοληση και εκπαιδευση αλλά σε πολλες περιπτωσεις τα εργαλεια τα χρησιμοποιουν και οι ιδιοι οι εκπαιδευτες.
Προτιμότερο είναι ένας υποψήφιος ιδιοκτήτης αρκετά ενημερωμένος, που αγαπάει αρκετά το σκύλο του ωστε να ασχολείται και να το κρατάει αρκετά ασχολημένο, σωματικά και πνευματικά, να ακολουθεί την κατάλληλη για τη φυλή και τη προσωπικότητα του σκύλου του εκπαίδευση.

Όποιος απο εσας έχει αντίρηση, ας το δοκιμάσει στα παιδιά του. Αν δει ότι αποδίδει και είναι η ιδανική μέθοδος εκπαίδευσης, ευχαρίστως να το αποδεχτώ. Μέχρι τότε όμως επιτρέψτε μου να έχω αντιρήσεις. Φυσικά αν η μέθοδος είναι καλή και αποτελεσματική, δεν θα έχει κανείς αντίρηση να εφαρμοστεί στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά της χώρας, σωστά;

Με ποιόν τρόπο αγαπητοί συνήγοροι του διαβόλου θα εκπαιδεύατε ένα ζώο στο οποίο δεν έχετε τη δυνατότητα να ασκήσετε βία ως μέσο διόρθωσης; Γιατί πολύ απλά δεν κάνετε το ίδιο με το σκύλο;

Τα ηλεκτρικά κολλάρα είναι μια πολύ εύκολη λύση για γρήγορα πλην όμως εξαιρετικά αμφισβητούμενης ηθικής, αποτελέσματα, απο χαμηλού επιπέδου εκπαιδευτές που ΔΕΝ σέβονται τα ζώα που εκπαιδεύουν.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα ηλεκτρικά κολλάρα είναι μια πολύ εύκολη λύση για γρήγορα πλην όμως εξαιρετικά αμφισβητούμενης ηθικής, αποτελέσματα, απο χαμηλού επιπέδου εκπαιδευτές που ΔΕΝ σέβονται τα ζώα που εκπαιδεύουν.
Ας μην δαιμονοποιουμε τα εκπαιδευτικά εργαλεία και ας μην αφορίζουμε μεθόδους, επαγγελματίες και ιδιοκτήτες κατοικίδιων, εάν δεν γνωρίζουμε και προπάντων ας μην πέφτουμε θύματα του marketing και παραπληροφορούμε τον κόσμο. Μάθετε, ενημερωθείτε και μετά απορρίψτε.
Αρκετά λεφτά μας έχουν φάει οι δήθεν «θετικοί» εκπαιδευτές. Φτάνει.

Το ηλεκτρικό κολάρο είναι ένα σύγχρονο εργαλείο εκπαίδευσης που χρησιμοποιείται κατά κόρον από κορυφαίους εκπαιδευτές σε όλο τον κόσμο στην εκπαίδευση σκύλων οδηγών τυφλών, στην εκπαίδευση αστυνομικών σκύλων, στα κυναθληματα, στην εκπαίδευση των κυνηγόσκυλων, στην εκπαίδευση ακόμα και κουταβιών στη βασική εκπαίδευση.

Το θέμα θεωρώ ότι το έχουμε εξαντλήσει, μεταξυ άλλων, εδώ:

Ρίξτε μια ματιά. Πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις. :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το επιχειρημα, που εχει ειπωθει άπειρες φορες εδώ μεσα, να δοκιμαζει καποιος τα αντιγαβ, τα ηλεκτρικα κολαρα, τους πνιχτες και τα prong στον εαυτο του και στα παιδια του και αν του αρεσει και αποδιδει να τα φοραει και στον σκυλο, εμενα με αφηνει αδιάφορο.

Με τη λογικη αυτή, θα πρεπει όταν βγαινω βολτα με την κορη μου να της φοραω το αθωο δερματινο περιλαιμιο και να την εχω δεμενη με δίμετρο δερματινο λουρί.
Ή εστω να της το φορεσω και να την διορθωνω και αν τελικα της αρεσει να το βαλω και στον σκυλο.
Να της δωσω μηπως να δοκιμασει και σκυλοκροκετες και αν της αρεσουν τοτε να τις ταϊσω και στα σκυλια μου?
Οταν τα παιδια απαντανε σωστα στο μαθημα, η δασκαλα πρεπει να τους πατάει το κλικερ?

Επισης, η κορη μου εχει λιγοτερο τριχωμα στο λαιμο από το ποιμενικο μου, πιο ευαισθητο δερμα και φυσικα άλλες αντιδρασεις.

Δεν συμφωνω ότι η χρηση των εκπαιδευτικων κολλαρων, ηλεκτρονικων και μη, εφοσον χρησιμοποιουνται σωστα και δικαια, σημαινει βία, τουλαχιστον με τον τροπο που το εννοείς.
Σαφώς όμως είναι μια μορφη βίας, πίεσης και καταναγκασμου.

Πολλά ζωα εκπαιδευονται και με διαφορες μεθοδους, αλλά τα ζωα αυτά συνηθως δεν είναι κατοικιδια, ουτε εχουν τα ιδια ενστικτα με τον σκυλο (ενστικτο αγελης, καταδιωξης, κυνηγού κλπ) ή στον ιδιο βαθμό.

Ή μπορει να εκπαιδευονται για να μεινουν σε ένα περιβαλλον γυάλας όπως τα δελφινια ή σε περιβαλλον τσίρκου όπως τα αιλουροειδη.

Είτε συγκρινουμε τα σκυλια με τα παιδια ειτε με άλλα ζωα, σε ολες τις περιπτωσεις συγκρινουμε τα ασύγκριτα.

Ακομα και δυο σκυλους να συγκρινεις, παλι λαθος είναι.
Σε έναν συγκεκριμενο σκυλο απαλού ταμπεραμέντου και χαμηλού προφίλ αρκει η εκπαιδευση με markers και ανταμοιβή, παρόλο που παλι χρειαζεται καποιου βαθμού διορθωση.

Σε αλλον σκυλο η εκπαιδευση με markers αρκει και είναι πολυτιμη μονο στη φαση της εκμαθησης.
Τι γινεται με το στάδιο της διορθωσης? Τι θα κανουμε όταν θα βρεθουμε σε περιβαλλον με εντονα ερεθισματα ?
Θα μπορεσεις να ανταλλαξεις την γάτα με ένα κλικ και ένα μεζεδάκι?

Για να χρησιμοποιήσω καταχρηστικα ανθρωπινο παραδειγμα όπως εσυ, θα μπορεσεις να πεισεις εμενα να ανταλλαξω την Τζεσικα Αλμπα με ένα σοκολατάκι?
Ισως αν περιμενεις να γινω 70, αλλά ουτε και τοτε θα τα καταφερεις, γιατι τοτε θα εχω ζάχαρο.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Πολύ περισσότερο απο τα χρήματα που έχουν καρπωθεί κάποιοι εκπαιδευτές της πεντάρας, η μεγαλύτερη ζημιά που έχουν κάνει είναι η δυσπιστία απέναντι σε μεθόδους εκπαίδευσης που δε χρησιμοποιούν βία.

Γνωρίζω εκπαιδευτές, (ο θεός να τους κάνει) που απλά τσιμπάνε τα 700-1.000€ απο τους αδαείς και δε προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό, και εκπαιδευτές που σε 3 μήνες φτάνουν το σκύλο σε επίπεδο ΙΡΟ 1 χωρίς να χρησιμοποιήσουν ούτε καν διόρθωση.

Αν με τον κατάλληλο εκπαιδευτή ενας σκύλος φτάνει ΙΡΟ ΙΙΙ χωρίς να χρησιμοποιείται άσκοπη βία, εμένα μου αρκεί. Δε βλέπω για ποιόν λόγο μια δική μας κακή επιλογή (λάθος εκπαιδευτής) πρέπει να τη πληρώνει ο σκύλος.

Είτε είναι θέμα εμπειρίας, είτε ταλέντου, υπάρχουν χαρισματικοί άνθρωποι, όπως υπάρχουν και καιροσκόποι.

Το ηλεκτρικό κολλάρο υπερβαίνει κατά πολύ τα όρια του απλού εργαλείου με σωστή ή λάθος χρήση.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιατί σώνει και ντε το e-collar αντιπροσωπεύει την άσκοπη βία?

George K said:
το ηλεκτρικό κολλάρο υπερβαίνει κατά πολύ τα όρια του απλού εργαλείου με σωστή ή λάθος χρήση.
Ποια είναι τα όρια του "απλού" εργαλείου εκπαίδευσης?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Γνωρίζω εκπαιδευτές......που σε 3 μήνες φτάνουν το σκύλο σε επίπεδο ΙΡΟ 1 χωρίς να χρησιμοποιήσουν ούτε καν διόρθωση.
Γιωργο, μπορεις να μας αναλυσεις εν συντομία τη μεθοδο αυτων των εκπαιδευτων?
Με τι σκυλια δουλευουν? Παντός φυλής και ταμπεραμέντου?
Πόσο χρονο διαρκει τετοιου ειδους εκπαιδευση? Όχι για IPO αλλά για βασική.
Πόσο χρεωνεται?
Πού τους βρισκεις στην Ελλάδα ή μαλλον πόσοι είναι?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Γιωργο, μπορεις να μας αναλυσεις εν συντομία τη μεθοδο αυτων των εκπαιδευτων?
Με τι σκυλια δουλευουν? Παντός φυλής και ταμπεραμέντου?
Πόσο χρονο διαρκει τετοιου ειδους εκπαιδευση? Όχι για IPO αλλά για βασική.
Πόσο χρεωνεται?
Πού τους βρισκεις στην Ελλάδα ή μαλλον πόσοι είναι?
Δουλεύουν με κλίκερ και έχουν εκπαιδεύσει μπόξερ, ροτ, ντομπ & μαλινουά.

ΒΗ & ΖΤΡ περίπου περίπου έξι εβδομάδες, ΙΡΟ 1 περίπου δώδεκα με δεκαπέντε εβδομάδες.

@ Rottie: άσκοπη βία είναι όταν υπάρχει άλλη λύση. Και σαφώς υπάρχει.

Θεωρώ παραγματικά απαράδεκτο και εγκληματικό να πουλάει ο πετσοπάς ηλεκτρικό κολλάρο στον αρχάριο ιδιοκτήτη σα μέσο εκπαίδευσης και λύση στο θέμα του γαυγίσματος.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και γω, αλλά από αυτό μέχρι αυτό:

Τα ηλεκτρικά κολλάρα είναι μια πολύ εύκολη λύση για γρήγορα πλην όμως εξαιρετικά αμφισβητούμενης ηθικής, αποτελέσματα, από χαμηλού επιπέδου εκπαιδευτές που ΔΕΝ σέβονται τα ζώα που εκπαιδεύουν.
υπάρχει χάσμα.
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Εμένα μου αρέσει που μερικοί είναι υπέρ του e-collar αλλά τάσσονται κατά της φάπας με εφημερίδα ή παντόφλα. Προσωπικά θα προτιμούσα για να βγάλει το σκασμό να φάει μια με την εφημερίδα παρά να πάρει δόση ρεύματος. Μπορεί να το προτιμώ γιατί έχω πάθει ηλεκτροπληξία (καμία σχέση βέβαια η ποσότητα ρεύματος), πήγα στον άλλο κόσμο και γύρισα.
Πρόσφατα διάβασα σε ένα thread ότι πολλοί από δω έχουμε δοκιμάσει την τροφή που δίνουμε στο σκύλο μας, από περιέργεια, για να δούμε τι περίπου γεύεται ο σκύλος μας. Αλήθεια, όσοι χρησιμοποιείτε το ηλεκτρονικό κολλάρο, το έχετε δοκιμάσει και πάνω σας,έτσι πάλι από περιέργεια, για να δείτε τι νιώθει ο σκύλος σας?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:-?
Τι σχέση έχει η εφημερίδα, η παντόφλα, οι φάπες και η …ηλεκτροπληξία με ένα εκπαιδευτικό εργαλείο?
Έλεος βρε παιδιά! Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την άγνοια!

Έχω βάλει 3 links παλαιότερων συζητήσεων πιο πάνω. Ριξτε μια ματιά πρώτα, ενημερωθείτε, μάθετε και μετά γραψτε ότι θέλετε!
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Ροτι το περίμενα ότι θα έλεγες κάτι τέτοιο. Ήμουν σίγουρη, γιατί το έχω παρατηρήσει ότι αρκετά συχνά όταν κάποιος διαφωνεί μαζί σου, λες: Ενημερωθείτε! Δηλαδή πιστεύεις πως μόνο όταν συμφωνήσουμε μαζί σου θα έχουμε ενημερωθεί. Πολύ άσχημο να πιστεύεις κάτι τέτοιο...
Ε, λοιπόν σε πληροφορώ ότι έχω ενημερωθεί πολύ καλά!
Δε λέω ότι όσοι χρησιμοποιούν e-collar το κάνουν επειδή είναι σαδιστές, ξέρω ότι μέσα τους μπορεί να πονάνε κι αυτοί και το κάνουν λόγω εκπάιδευσης. Αλλά ρε παιδιά...
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΓΙΑΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ!