κουταβι με σπασμένο ποδι


1 Σεπτεμβρίου 2017
14
1
37
γεια σας διαβάζω θέματα στο φόρουμ πολυ καιρό πότε δεν πίστευα ότι θα γραψω και εγώ. Χθες ο σκύλος μου 6 μηνών έπεσε από το παράθυρο του σπιτιού με απόσταση 60 -70 εκ από το έδαφος και χτύπησε το πίσω δεξί πόδι εγώ ήμουν στην κουζίνα και ήταν ανοιχτή η πόρτα στο δωματιο και ανέβηκε στο τραπεζάκι που είναι ακριβώς κάτω από το παράθυρο και έπεσε άρχισε να κλαίει πολύ ετρεξα αμέσως και τον πηρα μέσα δεν το πατούσε καθόλου και δεν με άφηνε να το ακουμπήσω ,εδώ να πω ότι δεν είμαι Ελλάδα αλλά Αγγλία εδώ και τρία χρόνια ζω εδώ με το σύντροφό μου τέλη πάντων πηρα αμέσως τον σύντροφό μου να έρθει να πάμε στο κτηνιατρο φτάσαμε και μας λέει να τον αφήσουμε εκεί για ακτινογραφίες περιμέναμε 2-3 ώρες και μας είπαν ότι είναι σοβαρο και μας συστήνουν έναν άλλο κτηνιατρο πιο έμπειρο να τον δει και ίσως χρειαστεί ενγχειρηση που μπορεί να κοστίσει έως και 5000λιρες τον πήραμε σπίτι με κάποια φάρμακα για τον πόνο και λέμε σήμερα να τον παμε και κάπου αλλού για μια άλλη γνώμη. Κάθεται στο κρεβατάκι στο crate του έφαγε κανονικά τεντώνεται θέλει αγκαλιές αλλά περπαταει στα 3 πόδια και μου φαίνεται λίγο πρησμένο πανω στο μηρο .Πραγματικα ειμαι πολυ στεναχωριμενη κλαιω ολη την ωρα είναι και τα λεφτα ειναι πολλα και δεν μπορω να τα διαθεσω αλλα δεν μπορώ να αφήσω το σκυλακι μου ετσι ,περιμένω να γυρίσει ο σύντροφός μου από τη δουλειά να παμε και αλλού. θελω με κάποιον να μιλήσω και συγγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ καταρχάς :)

Μπορείς να μιλήσεις για όσο θέλεις. Μόνο δυστυχώς, να σε βοηθήσουμε δεν μπορούμε.
Οι συμβουλές είναι ίδιες πάντα και για παντού. Με γνώμονα το ότι νοιάζεσαι για το κουτάβι σου, δεν θέλεις να πονάει και δεν θέλεις να του μείνει κάποιο μόνιμο κουσούρι, πορεύεσαι. Παίρνεις δεύτερη και τρίτη γνώμη και αν συμφωνούν, ότι σηκώνει η τσέπη σου. Οσο γίνεται συντομότερα θα σου έλεγα, για να μην προλάβει να επιδεινωθεί η κατάστασή του.

Περαστικά του χαζοκούταβου!
 


1 Σεπτεμβρίου 2017
14
1
37
χα
Καλώς ήρθες στο φόρουμ καταρχάς :)

Μπορείς να μιλήσεις για όσο θέλεις. Μόνο δυστυχώς, να σε βοηθήσουμε δεν μπορούμε.
Οι συμβουλές είναι ίδιες πάντα και για παντού. Με γνώμονα το ότι νοιάζεσαι για το κουτάβι σου, δεν θέλεις να πονάει και δεν θέλεις να του μείνει κάποιο μόνιμο κουσούρι, πορεύεσαι. Παίρνεις δεύτερη και τρίτη γνώμη και αν συμφωνούν, ότι σηκώνει η τσέπη σου. Οσο γίνεται συντομότερα θα σου έλεγα, για να μην προλάβει να επιδεινωθεί η κατάστασή του.

Περαστικά του χαζοκούταβου!
καλως σας βρηκα χαζοκουταβο δεν λες τιποτα του αρεσει να κοιταει απο το παραθυρο αλλα μαλλον κατι θα είδε και πήδηξε .Θα πάω οχι σε 2 αλλά 10 γιατρούς μήπως κάποιος έχει διαφορετική γνώμη θεραπεία και πιο οικονομική χθες μου πήραν 358 λίρες για μια ακτινογραφία και κάτι φάρμακα αλλά χαλάλι για τον διαβολικό μου .Χθες ήταν άκεφος αλλά σήμερα έχει όρεξη για παιχνίδι μακάρι να γίνει καλά είναι πολύ καλό σκυλάκι είναι διασταύρωση τσιουαουα με Τζακ ρασελ είναι γλυκας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Περιόρισε τις κινήσεις του, στο απολύτως απαραίτητο, για να μην κινδυνεύει να κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

Αν ρωτάς εμένα, τόσο μικρόσωμα σκυλιά, είναι πιο οικονομικά, όταν τα πάντα πάνε με...το κιλό, αλλά και απείρως πιο εύθραυστα και ενδεχομένως πιο δύσκολα στην αποκατάσταση.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά, και αν θέλεις, να μας ενημερώσεις μετά, για το τι τελικά κάνατε, να διευρύνουμε τις διεθνείς μας γνώσεις :X3:
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


1 Σεπτεμβρίου 2017
14
1
37
Περιόρισε τις κινήσεις του, στο απολύτως απαραίτητο, για να μην κινδυνεύει να κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

Αν ρωτάς εμένα, τόσο μικρόσωμα σκυλιά, είναι πιο οικονομικά, όταν τα πάντα πάνε με...το κιλό, αλλά και απείρως πιο εύθραυστα και ενδεχομένως πιο δύσκολα στην αποκατάσταση.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά, και αν θέλεις, να μας ενημερώσεις μετά, για το τι τελικά κάνατε, να διευρύνουμε τις διεθνείς μας γνώσεις :X3:
είναι κλεισμένος στο crate αλλά δεν κάθεται λεπτό δεν φαίνεται να πονάει και πρέπει να του ξαναδωσω φάρμακο σε 4 ώρες έφαγε όλο το φαγητό και γενικά η διάθεση του είναι πολύ καλή άντε να περάσω η ωρα να παμε στο κτηνιατρο . Λέτε να του το δέσει η να βάλει γύψο ως εναλλακτική λύση για την ενγχειρηση ??να αναφέρω ότι και εγώ ακόμα αναρωνω εχω 4 βίδες στον αστραγαλο μετά από τη γλιστρά που έφαγα στο μπανιο
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα σου πω κάτι ακραίο αλλά αν έχεις οικογένεια στην Ελλάδα και που να μείνεις και αν και οι άλλες γνώμες γιατρών επιμείνουν στο τρελό ποσό των 5000 λιρών πάρε το αεροπλάνο και έλα εδώ για περίθαλψη του σκύλου σου.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus and mareco


1 Σεπτεμβρίου 2017
14
1
37
Θα σου πω κάτι ακραίο αλλά αν έχεις οικογένεια στην Ελλάδα και που να μείνεις και αν και οι άλλες γνώμες γιατρών επιμείνουν στο τρελό ποσό των 5000 λιρών πάρε το αεροπλάνο και έλα εδώ για περίθαλψη του σκύλου σου.
εχω οικογένεια και που να μείνω και ο αδελφός μου αυτό είπε ότι είναι πολλά για αυτό θέλουμε να δούμε και άλλο κτηνιατρο η μάνα μου από την άλλη είπε να τον αφήσω και θα περάσει μόνο του ότι παλιά άμα χτύπαγαν δεν τα πήγαιναν στο γιατρο και ότι
κουτσαιναν και μετά γινόντουσαν καλά,αλλά δεν συμφωνώ θα προσπαθήσω να προσφερω ότι καλύτερο στο σκυλάκι μου
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
εχω οικογένεια και που να μείνω και ο αδελφός μου αυτό είπε ότι είναι πολλά για αυτό θέλουμε να δούμε και άλλο κτηνιατρο η μάνα μου από την άλλη είπε να τον αφήσω και θα περάσει μόνο του ότι παλιά άμα χτύπαγαν δεν τα πήγαιναν στο γιατρο και ότι
κουτσαιναν και μετά γινόντουσαν καλά,αλλά δεν συμφωνώ θα προσπαθήσω να προσφερω ότι καλύτερο στο σκυλάκι μου
Δεν ισχύει αυτό που σου είπε η μητέρα σου, θα δέσει στραβά και θα πονάει μια ζωή.
Αυτά τα ποσά ούτε οι άγγλοι δεν τα δίνουν για τους σκύλους τους, έχεις τσεκάρει αν υπάρχει ασφάλεια; Αν ναι οπωσδήποτε να τον ασφαλίσετε ώστε να μην ξαναβρεθείτε σε αυτή τη κατάσταση.
Περιμένουμε νέα.
 


1 Σεπτεμβρίου 2017
14
1
37
Δεν ισχύει αυτό που σου είπε η μητέρα σου, θα δέσει στραβά και θα πονάει μια ζωή. Περιμένουμε νέα.
το ξέρω πρέπει να τοποθετηθεί σωστά για να δέσει σωστά δεν θα αφήσω το σκυλο να πονάει λες και είμαστε μεσαίωνα.Λετε άμα το βάλουμε σε γύψο αντί για εγχείρηση να δέσει;; αν είναι πιο οικονομικό και μου το προτείνει και ο κτηνίατρος??
 


1 Σεπτεμβρίου 2017
14
1
37
η ασφάλεια έληξε πριν κάνα μήνα και δεν την ανανέωσαμε γιατί θέλαμε να κάνουμε αλλού που ήταν πιο οικονομική [/QUOTE]
 




1 Σεπτεμβρίου 2017
14
1
37
δεν περνάει και η ωρα να παμε επιτέλους εχω μιλήσει και κλείσει ραντεβού για 5:30 πραγματικα θέλω να ακούσω καλά νέα όταν παμε τουλάχιστον να αποφύγουμε την εγχείρηση
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
δεν περνάει και η ωρα να παμε επιτέλους εχω μιλήσει και κλείσει ραντεβού για 5:30 πραγματικα θέλω να ακούσω καλά νέα όταν παμε τουλάχιστον να αποφύγουμε την εγχείρηση
Σας εύχομαι να βρεθεί πιο λογική λύση, αλλιώς Ελλάδα..
 




1 Σεπτεμβρίου 2017
14
1
37
Λέτε να βρεθεί και άλλη λύση??μου φάνηκε υπερβολικό το ποσό που μας είπαν δεν μπορεί να είναι τόσο σοβαρό ,θα κάνω ότι καλύτερο αν μου πει και αυτός ο κτηνίατρος εγχείρηση άμα είναι το ίδιο ακριβή? τι θα κάνω όσο το σκέφτομαι με πιάνουν τα κλάματα μα είναι δυνατόν να ζητάνε τόσα? Θέλω να γίνει καλά αλλά άμα δεν εχω την οικονομική δυνατότητα τι θα κάνει ο μικρός μου ?:cry:
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Να χαίρεσαι τον τρελοκούταβό σου!

Τι σου είπε ο γιατρός ότι έπαθε το σκυλί? Σε ποιο σημείο έσπασε το πόδι? Άλλη περίπτωση αν έσπασε κνήμη, άλλο αν έπαθε ρήξη κάποιας άρθρωσης και άλλο αν θρυμματίστηκε το κόκκαλο, οπότε κ διαφορετικός τρόπος προσέγγισης χειρουργικά. Μπορεί να χρειαστεί και χειρουργείο και γύψο, το ένα δεν αναιρεί απαραίτητα το άλλο.

Εύχομαι να μην είναι τελικά τόσο σοβαρό και να μας πεις καλά νέα όταν ξαναμπείς!

Περαστικά στο μικρούλι σου!
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Καλησπέρα! Να χαίρεσαι τον τρελοκούταβό σου!

Τι σου είπε ο γιατρός ότι έπαθε το σκυλί? Σε ποιο σημείο έσπασε το πόδι? Άλλη περίπτωση αν έσπασε κνήμη, άλλο αν έπαθε ρήξη κάποιας άρθρωσης και άλλο αν θρυμματίστηκε το κόκκαλο, οπότε κ διαφορετικός τρόπος προσέγγισης χειρουργικά. Μπορεί να χρειαστεί και χειρουργείο και γύψο, το ένα δεν αναιρεί απαραίτητα το άλλο.

Εύχομαι να μην είναι τελικά τόσο σοβαρό και να μας πεις καλά νέα όταν ξαναμπείς!

Περαστικά στο μικρούλι σου!

Εγώ συμφωνώ με την ιδέα να έρθεις στην Ελλάδα που έγραψε ένα άλλο μέλος πιο πάνω. Μπορείς να στείλεις τις ακτινογραφιες η την γνωμάτευση σε Έλληνα γιατρό, να σου κάνει μια εκτίμηση και έτσι να ζυγίζεις τη διαφορά στο κόστος, με τη ταλαιπωρία κλπ...
Ευχομαι περαστικά σε σένα και στο σκυλάκι σου
 


1 Σεπτεμβρίου 2017
14
1
37
Καλημέρα
πήγαμε χθες κάπου αλλού και μας είπαν ότι έχει ένα κάταγμα στην περονη το οποίο θα γίνει καλά και δεν μας απασχολεί αλλά έχει και στη κνήμη και είπε ότι στα κουταβάκια και τα γατάκια πρέπει να γίνει εγχείρηση για να σταθεροποιηθεί στη θέση του επειδή μεγαλώνει το κόκαλο και ότι θα δουν τις ακτινογραφιες με έναν ορθοπεδικό χειρουργό από άλλη πόλη που ίσως μπορει να κάνει την εγχείρηση με 1000 -1500λιρες ,τον εξέτασε πάλι έχει ένα ελαφρύ πρήξιμο και είπε ότι εκτός από το πόδι είναι ένα υγιέστατο σκυλάκι ήταν αρκετά ήσυχος και παιχνιδιάρης έχει όρεξη για φαγητό και παιχνίδι .Περιμένουμε τωρα μεχρι δευτερα τριτη να επικοινωνήσουν με το χειρουργό να μας πει ακριβείς τιμή,αν είναι όπως είπε 1000-1500λιρες μπορώ να τα διαθέσω εσείς τι λέτε να την κάνει??έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?
 
  • Like
Reactions: minpinkiller


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981