κ@κ@ μες στο σπιτι


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα.

λοιπόν,η άλις είναι 14 μηνών σχεδόν και από 5 μηνών περίπου έχει μάθει να μην κάνει την τουαλέτα της μες στο σπίτι.τα έκανε πάντα από τότε ή στο μπαλκόνι ή στη βόλτα.

το σεπτέμβρη μετακομίσαμε και πάει ή στη βεράντα(είναι τεράστια και πάει στο πίσω μέρος που δεν πηγαίνει κανείς μας, από μόνη της)ή στη βόλτα.
κάπου στον οκτώβρη ξύπνησα το πρωί και βρήκα κακά μέσα, επειδή όμως για λίγες μέρες της έδινα άλλη τροφή μέχρι να της πάρω τη δικιά της και έκανε συνέχεια κακά ,είπα οκ από αυτό είναι έτυχε μια φορά.
μετά από λίγες μέρες πάλι τα ίδια αλλά διάρροια οπότε λέω πάλι οκ.
από τότε το έχει κάνει άλλες τρεις φορές, από τις οποίες η μία διάρροια πάλι.(αυτές οι τρεις ήταν πάνω στη φλοκάτη:dohh:).

έχω κάποιες ερωτήσεις τώρα:
-φταίει που τρώει στην βεράντα?

-φταίει που τα κάνει και στην βεράντα?(κάπου εδώ, διάβασα πως αν τα αφήνεις να τα κάνουν στη βεράντα, στο τέλος θα τα κάνουν και μέσα)

-επειδή δεν την έχω πετύχει ,καθώς το κάνει μόνο βράδυ, εννοείται ότι δεν την μαλώνω,πώς να της δείξω ότι είναι λάθος?

-φταίει που μετακομίσαμε?

-υπάρχει περίπτωση να είναι οργανικό?να το αναφέρω στην κτηνίατρο?

-μήπως να κάνω τα δύο γεύματα ένα ,για να έχει ''αδειάσει'' μέχρι το βράδυ?


σώστε με παιδιά δεν αντέχω να ξαναπλύνω την φλοκάτη!!!:eyecrazy:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Προφανώς για κάποιον λόγο, δεν μπορεί να κρατηθεί.
Είναι τόσο απλό.
Αν της αφήσεις την μπαλκονόπορτα ανοιχτή την νύχτα, θα διαλέξει να πάει έξω.
Καλή ιδέα είναι, να της μειώσεις τα γεύματα στα δύο.
Προσωπικά, θεωρώ τα τρία υπερβολή, σ'αυτή την ηλικία.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα.

λοιπόν,η άλις είναι 14 μηνών σχεδόν και από 5 μηνών περίπου έχει μάθει να μην κάνει την τουαλέτα της μες στο σπίτι.τα έκανε πάντα από τότε ή στο μπαλκόνι ή στη βόλτα.

το σεπτέμβρη μετακομίσαμε και πάει ή στη βεράντα(είναι τεράστια και πάει στο πίσω μέρος που δεν πηγαίνει κανείς μας, από μόνη της)ή στη βόλτα.
κάπου στον οκτώβρη ξύπνησα το πρωί και βρήκα κακά μέσα, επειδή όμως για λίγες μέρες της έδινα άλλη τροφή μέχρι να της πάρω τη δικιά της και έκανε συνέχεια κακά ,είπα οκ από αυτό είναι έτυχε μια φορά.
μετά από λίγες μέρες πάλι τα ίδια αλλά διάρροια οπότε λέω πάλι οκ.
από τότε το έχει κάνει άλλες τρεις φορές, από τις οποίες η μία διάρροια πάλι.(αυτές οι τρεις ήταν πάνω στη φλοκάτη:dohh:).

έχω κάποιες ερωτήσεις τώρα:
-φταίει που τρώει στην βεράντα?

-φταίει που τα κάνει και στην βεράντα?(κάπου εδώ, διάβασα πως αν τα αφήνεις να τα κάνουν στη βεράντα, στο τέλος θα τα κάνουν και μέσα)

-επειδή δεν την έχω πετύχει ,καθώς το κάνει μόνο βράδυ, εννοείται ότι δεν την μαλώνω,πώς να της δείξω ότι είναι λάθος?

-φταίει που μετακομίσαμε?

-υπάρχει περίπτωση να είναι οργανικό?να το αναφέρω στην κτηνίατρο?

-μήπως να κάνω τα δύο γεύματα ένα ,για να έχει ''αδειάσει'' μέχρι το βράδυ?


σώστε με παιδιά δεν αντέχω να ξαναπλύνω την φλοκάτη!!!:eyecrazy:
Αυτά τα τρία είναι η αιτία νομίζω..
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
σίγουρα μπορεί να κρατηθεί αφού πρίν πέσουμε για ύπνο την βγάζω στη βεράντα μήπως θέλει να κάνει τίποτα και στις 5.30 που ξυπνάει ο άντρας μου την βγάζει.παλιά κρατιόταν πάρα πολύ τώρα δεν μπορεί να κρατηθεί 5 ώρες?
2 γεύματα της δίνω κορίτσια, εννοώ αν κάνει να της δίνω μόνο ένα.
 




giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
αφου πας στον κτηνιατρο και αποκλεισεις ιατρικο προβλημα, η λυση ειναι απλη.
ο βραδυνος υπνος σε crate μεχρι να την ξαναεμπιστευτεις.
υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο πρόβλημα δηλαδή?θα το πω στην κτηνίατρο τότε...
crate μόνο στην κουζίνα χωράει και έχει μάθει να κοιμάται δίπλα μας δεν θέλω να την βάλω εκεί την καημένη, ούτε ζημιές κάνει το ψυχάκι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Το crate είναι πραγματικά πολύ καλή λύση.
Και δεν θα το χρησιμοποιήσεις για να την τιμωρήσεις. Αλλίμονο. Για να την ξεμπλοκάρεις μόνο.
Και όχι μόνο την ώρα του ύπνου. Βάζε την και άλλες ώρες της ημέρας.
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
Το crate είναι πραγματικά πολύ καλή λύση.
Και δεν θα το χρησιμοποιήσεις για να την τιμωρήσεις. Αλλίμονο. Για να την ξεμπλοκάρεις μόνο.
Και όχι μόνο την ώρα του ύπνου. Βάζε την και άλλες ώρες της ημέρας.
δεν μένει συχνά μόνη της πλέον, μπορώ να την βάζω και όταν είμαστε εκεί δηλαδή?
αν είναι ο μόνος τρόπος να λυθεί αυτό θα κάνω γιατί δεν μπορώ να ξαναπλένω πάλι!!δεν θέλω να συνηθίσει και να πιστεύει ότι είναι οκ να τα κάνουμε μες στο σπίτι.
και κάτι ακόμα,αν την ταίζω μόνο μία φορά την μέρα(πρωί ή μεσημέρι?)
δεν θα ναι καλύτερα?εννοώ δεν θα χει ξελαφρώσει μέχρι το βράδυ?
 
Last edited:




giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
Mμμμ.. την βεραντα αφαιρεσε την.
Αυτο δεν φταιει σιγουρα.
Για τα υπολοιπα δεν ξερω.
να σου πω την αλήθεια κι εγώ δεν το πολυπιστεύω αυτό γιατί και στο παλιό το σπίτι που τα έκανε στο μπαλκόνι δεν είχαμε θέμα.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
απο την δική μου εμπειρία μετακόμισης θα σου πω πως πήρε πάνω απο 2 μήνες στν σκύλο μου να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα σπιτιου, στο διάστημα αυτό ''ξέχασε'' οτι ήξερε και αρχισε να κατουράει τα χαλιά και 2-3 φορές να τα κάνει μες το σπίτι. Το έλυσα δίνοντας της πολύ σημασία βόλτες πολλές και φαί 1 ώρα πριν την βραδινή βόλτα....ξαναμπήκε στους ρυθμούς της και πλέον αφαίρεσα και την προληπτική πάνα απο το σπίτι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981