μαγειρευτό αλλά πόσο;


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αιτία να ανοίξω αυτό το θέμα είναι οτι σήμερα ξεμείναμε απο τροφή και τάισα κοτόπουλο βραστό.Νόμιζα οτι είχα κρατήσει ένα 2κιλο απο την παλιά του αλλά κατάλαβα πως όχι τελικά.. τέλος πάντων αύριο ταϊζω αλλη μια μαγευρευτό φαγητό και απο το μεσημέρι κανονικά την ξηρά του.Αλλά μαγειρευτό πόσο; του έβαλα κοτόπουλο συνολικά λίγο παραπάνω απο το μισό μπολ του (εχουμε τα μεγάλα) .Αρχικά έβαλα λίγο(έχω συνηθίσει που δίνω κοτόπουλο στη μικρή και τρώει μισό μπούτι :confused:) αλλά συμπλήρωσα γιατι τον είδα οτι έγλυφε το μπολ για πολύ ώρα.
Αύριο πόσο να δώσω; γενικά αν τύχει και πρέπει μια στις τόσες ένα γεύμα να είναι μαγειρευτό,πόσο δίνουμε;

ελπίζω να μην έχει ανοιχτεί άλλο θέμα..:rolleyes: αν έχει ζητώ συγγνώμη και να μεταφερθεί το ποστ μου εκεί.
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
vas αμα ειναι για μια μερα μην ανχονεσαι για την ποσοτητα ενταξει τωρα σιγα! υπολογισε καποια γραμμαρια στο περιπου η με το ματι και δεν υπαρχει προβλημα:)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ναι αλλά πόσα; ας πούμε να του γεμίζω το μπολ ως εκεί που το γεμίζω με την ξηρά; γιατι φοβάμαι μην πεινάει,αλλα δε θέλω να του δώσω και πολύ γιατι είναι μάλλον νοστιμότερο απο το φαγητό του και υποθέτω όσο του βάλω θα φάει.
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
ναι αλλά πόσα; ας πούμε να του γεμίζω το μπολ ως εκεί που το γεμίζω με την ξηρά; γιατι φοβάμαι μην πεινάει,αλλα δε θέλω να του δώσω και πολύ γιατι είναι μάλλον νοστιμότερο απο το φαγητό του και υποθέτω όσο του βάλω θα φάει.
βαλε λιγο παραπανω απο την ποσοτητα της ξηρας για να εισαι και σιγουρη οτι χορτασε .για κιλα μην φοβασε σε μια μερα δεν θα παχυνει κιολας.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συμπληρωσε με λαχανικά και ρύζι....και να περιμένεις ότι όταν του βάλεις τη ξηρά μπορεί να σου κάνει νάζια και να μη θέλει να τη φάει....Μη χαμπαριάσεις...άστον να πεινάσει και επέμενε στη ξηρά!!
Πως πάει το δάγκωμα?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Σήμερα του έδωσα κοτόπουλο το μεσημέρι και ρύζι με κρέας το βράδυ και για το πρωί έλεγα ρύζι με λίγο αρακά μέσα .Απο το μεσημέρι πάλι κανονικά ξηρά, ε θα πεινάσει και θα φάει,τι θα κάνει; και θα του δίνω κοτόπουλο στην εκπαίδευση και μαγειρευτό μια στις τόσες .
**Άκυρο αλλα κοίταζα τις τροφές γιατι τη royal δε την τρώει με πολύ ορεξη ,και είδα τη doglovers που γενικά ακούγεται πολυ στο φορουμ αλλά στο site έχει μονο ένα σακι και λέει οτι κάνει και για κουτάβια και για ενήλικες και δε μου άρεσε αυτό.. Γενικά θέλω μια τροφή που να την τρώει με όρεξη,οχι απο ανάγκη και να είναι πανω κατω στο επίπεδο της royal,να μη χάνει κάτι.

Όσο για το δάγκωμα πολυ καλά,κι αν καμιά φορά ξεχνιέται και με δαγκώσει ,πάω να τον πιάσω και το καταλαβαίνει και τραβιέται,μετα σταματάει μόνος του.Ενώ γενικά αμα παίζουμε κλπ χωρις να με δαγκώνει δεν έχει πρόβλημα αν του το κάνω.
 








vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Κατερίνα έχουμε πετύχει μια πολύ καλύτερη σχέση απο πριν!Πραγματικά μας βοηθησες πολύ.
Μπλακ θα κοιτάξω γιατι δεν ξέρω αν έχουμε άγριο ρύζι.
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
Μπλακ θα κοιτάξω γιατι δεν ξέρω αν έχουμε άγριο ρύζι.
δεν ειναι απαραιτητο, επειδη το τροω και εγω δεινω και το κανονικο μια χαρα ειναι
 


rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
η τροφη πρεπει να φτανει το 2 με 3% του βαρους του σκυλου εφοσον αυτος ειναι ενηλικας.το ποσοστο του κρεατος να ειναι περιπου το 70% της ποσοτητας της τροφης κ συμπληρωσε με λαχανικα οπως καροτο,κολοκυθι,φασολακια,αρακα..βεβαια μετα το..γκουρμε γευμα η ξηρα θα του φαινεται μπλιαχ κ θα σε τυραννησει λιγο