μεγαλο καρουμπαλο στο ποδι...


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
καλησπερα σε ολους...θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα..εχουμε μια σκυλα στο πυροσβεστικο σταθμο που ανηκω..ειναι ημιαιμο 12 χρονων περιπου απο οτι μου εχουνε πει, και περιπου 60 κιλα...λογικα ειναι διασταυρωση καυκασιο με κατι αλλο..το σκυλι ειναι υπερβαρο μιας και ειναι λαιμαργη και ολες οι βαρδιες το ταιζουνε..πριν λιγες μερες εβγαλε στο πισω ποδι διπλα απο τον αγκωνα της ενα καρουμπαλο στο μεγεθος μικρου αυγου..το επιασα λιγο με τα χερια και ηταν πολυ σκληρο και πανω πανω στο καρουμπαλο ηταν σαν να ειχε εσωτερικο αιματωμα..να πω οτι το σκυλι απο οτι μου εχουνε πει,μιας κα ιεγω ειμαι εκει ενα χρονο μονο,δεν κανει καθε χρονο εμβολιο(κακως)..εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο το καρουμπαλο?αυτες τις μερες θα φωναξουμε και κτηνιατρο να τη δει και επι ευκαιριας να της κανει και εμβολιο μιας και η λιζα,ετσι τη λενε,ειναι ολη μερα μαζι μας και δε γυρναει στους δρομους..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Θα μπορούσε να είναι από χτύπημα, μέχρι λίπωμα, μέχρι όγκος. Οτιδήποτε.
Η επίσκεψη του κτηνίατρου είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε.
Νομίζω ότι σημαντικότερο από το εμβόλιο στην ηλικία της, είναι ένα τσεκ-απ.
Και ακόμη πιο σημαντικό, αφού νοιάζεστε για το σκυλί, να βάλετε ένα πρόγραμμα στο φαγητό της, γιατί θα
την στείλετε πριν την ώρα της.
 


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
δεν τρωει ποσοτητες μεγαλες αλλα μικρες.το κακο ειναι οτι τρωει πολλες φορες..θα προσπαθησω να μιλησω και στις αλλες βαρδιες μηπως και περιοριστει το φαγητο της..παντως η ατιμη εχει πολλη λαιμαργια..με το τσεκ απ τι ακριβως θα κανει ο γιατρος?εξετασεις αιματος κλπ κλπ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Εξετάσεις αίματος ναι. Γενικές. Να δει την συνολική της κατάσταση.
Να την ακροαστεί. Να την ψηλαφίσει.
Και βλέποντας και κάνοντας.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
εντάξει με το εμβόλιο δεν έγινε και τίποτα.αρκετοί μετά τα 8-9 χρόνια του σκύλου τα σταματάνε!
πάντως το τσεκ-απ δεν είναι κακή ιδέα.
και αφού το σκυλί το έχει συλογικά όλη η υπηρεσία τα έξοδα θα είναι ελάχιστα!
έτσι και εκεί που εργάζομαι τώρα έχουμε 2 σκυλιά και τα φροντίζουμε όλοι,πρόσφατα μάλιστα καθώς πήγαινα βρήκα ένα κουτάβι 20 ημερών και το πήγα εκεί.επειδή ήθελε συνεχώς τάισμα αφήναμε γραπτα μηνύματα στους φύλακες να το ταίζουν τις απογευματινές και βραδυνές ώρες!
 


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
το κακο ειναι οτι σε συνολο 60 εργαζομενων την προσεχουμε 5 ατομα το πολυ...το καλο της υποθεσης ειναι οτι και οι 5 ειμαστε χωρισμενοι σε 3 βαρδιες..αρα τα εξοδα θα τα μοιραστουμε 2-3 ατομα..μακαρι να μην εχει τιποτα η λιζα.το μονο που ξερω για αυτην ειναι οτι της εχουνε κανει στειρωση μετα απο μια γεννα που ειχε πριν καμια 10ετια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki