μεταφορα με ποδιλατο...εφικτη?


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
φθηνωποριαζει (καλα οχι ακομα....σε λιγο)και ο καιρος αυτος θα ειναι οτι καλητερο για βολτες...
θελω να βρω ενα τροπο να περνω μαζι μου τη joyce στο ποδιλατο ...για να βγενουμε λιγο εξω απ τη πολη για τσαρκα και τρεξιμο...
η κυρια ειναι 10 κιλα,αλλα ειναι ψηλη και λεπτη...

εχω σκεφτει 2 ενδεχωμενα...πειτε μου τις γνωμες σας και αν εχετε αλλε ιδεες ισως...


1ο... μια "τσαντα" μεταφορας ωμου απ την οποια ομως θα προεξεχουν τα ποδια της μικρης(θα εχει τυπες ,οποτε θα αγκαλιαζει το σωμα αλλα τα ποδια θα κρεμοντε γιατι αλλιως δεν χωραει)...

θετικα σε αυτη την εκδοχη ... μικρο κοστος κατασκευης,ευκολη κατασκευη,αποθηκευεετε ευκολα..

αρνητικα... δε ξερω κατα ποσο θα ειναι βολικο για εμενα αλλα και για αυτη να την κουβαλαω ετσι πανω στο ποδιλατο

2ο κατι σαν μικρο τρεϊλορ ανοιχτο που θα σερνετε πισω απ το ποδιλατο...μαξιλαρακι και δεμενη πανω με στηθολουρο...

θετικα... πιο βολικο σιγουρα για αυτη...ισως και για εμενα...

αρνητικα... μεγαλητερο κοστος,δυσκολοτερη κατασκευη,ογκος για κουβαλιμα και πανω κατω στο υπογειο...



τα ετιμα ειναι πολυ ομορφα αλλα ακριβα.
Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.trixie.de/productimg/18504.jpg
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συγγνώμη αλλά το 2ο το κοροϊδεύω όταν το βλέπω, και το βλέπω πολύ συχνά, άρα και δεν το προτείνω!
Εγώ θα σου προτείνω κάτι άλλο...WalkyDog Bike Leash!

Θα κάνει καλό στην Joyce και θα γυμναστεί κιόλας!
Δώσε την δυνατότητα στον σκύλο σου να σε συνοδεύει πραγματικά στην βόλτα με το ποδήλατο και δώσε την δυνατότητα να πας την σχέση σας ένα βήμα πιο κάτω, και όχι μέσα από το κουβούκλιο ή από την τσάντα μεταφοράς!

Αν είναι μεγάλη η απόσταση τότε αυτό που σου αντιπροτείνω είναι να την βάλεις μέσα στο αμάξι, να φορτώσεις και το ποδήλατο στην σχάρα και να πάτε στην αρχή της διαδρομής που έχεις ορίσει!
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
στελιο ως το παρκο οταν την παω με το ποδιλατο ναι τρεχει με το λουρι απο διπλα... αλλα τωρα αν την παω στας "αξοχας" τρεχοντας, αντι να τρεξουμε και στη παραλλια θα κοιμηθει απ τη κουραση...

το αμαξι δε παιζει δυστοιχος ή ευτιχος!
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στέλιο δεν έχεις δίκιο, δεν μπορούν όλα τα σκυλιά να αντέξουν μεγάλες διαδρομές δίπλα από το ποδήλατο. Εμείς πάμε συχνά εκδρομές με τα ποδήλατα. Έχουμε κάνει για παράδειγμά πολυήμερη εκδρομή από Passau - Βιέννη 300χμ

Το τρέιλερ είναι πολύ πρακτικό

[video=youtube;CtkcHO8jI5s]http://www.youtube.com/watch?v=CtkcHO8jI5s[/video]

αλλά για ένα μόνο μικρόσωμο σκυλί βολεύεσαι με ένα καλαθάκι

IMG_0939_800x600.jpg IMG_0971_800x600.jpg IMG_3193_800x600.jpgIMG_3193_800x600.jpg
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μην ξεχνάμε κιόλας ότι στην Ελλάδα η όποια υποδομή για ποδηλατάδα είναι τουλάχιστον γελοία. Πεζός και φοβάσαι να βγεις στον δρόμο, όχι να ΄χεις και τον σκύλο εκτεθειμένο στη βροχή και την ηλιθιότητα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι ο παράγοντας προορισμός είναι διαφορετικός στον καθένα μας, καθώς και η απόσταση της διαδρομής μας!

Όσο για την φυλή και το αν αντέχει να ακολουθεί μαζί μας στο ποδήλατο έγκειται στο μέτρο του ιδιοκτήτη το πόσο θα κουράσει τον σκύλο του στα φυσιολογικά πλαίσια και όχι υπερβολές!

Θα συμφωνήσω με την Αλεξία, αλλά σαν προκατειλημμένος που έχω γίνει όσον αφορά τον σκύλο στην Ελλάδα προέτρεξα η αλήθεια είναι να αποτρέψω μια τέτοια αγορά γιατί έχω δει κόσμο να βάζει τον σκύλο σε τέτοιο trailer και να βολτάρει στην παραλία της Θεσσαλονίκης χωρίς να βγει ο σκύλος από εκεί μέσα...
Βέβαια η Αλεξία έδειξε την σωστή χρήση αυτού του προϊόντος...έτσι μάλιστα!

Υ.Γ.:Χαχαχα, Αλεξία λατρεύω τις "ψιλές" που πέφτουν καθώς μπαίνουν στο trailer στο 0:21-0:32!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Υ.Γ.:Χαχαχα, Αλεξία λατρεύω τις "ψιλές" που πέφτουν καθώς μπαίνουν στο trailer στο 0:21-0:32!
Ναι αυτό το σκατό έκανε το τροχονόμο...

Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, αν είναι να το μεταχειριστούν το τρέιλερ για να μην βγει ο σκύλος βόλτα, τότε είναι άχρηστο.
 


Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
επειδή το ψάχνω κ εγω το θέμα ! και ο σκυλος μου ( κοκεράκι 10 - 11 κιλα ) δεν ειναι και ο πιο τελειος συντροφος αν τον εχω με το λουρι ενω ειμαι πανω στο ποδηλατο :p Εχω βρει 2 λυσεις ! η μια ειναι πατεντα πανω στο ποδηλατο με μαλακη τσαντα μεταφορας ( δεν εχω σκεφτει ακομη πως θα το πατενταρω ) και η δευτερη ειναι κατι καλαθακια που εχω δει στο εξωτερικο και μπαινουν μπροστα η πισω απο το ποδηλατο και ειναι ειδικά για σκυλους επειδη ειναι σαν μικρα κρειτ !! Αυτα βεβαια ειναι λιγο ακριβουτσικα !!

https://encrypted-tbn3.google.com/i...ajG4GQtpXVO8Q9n2LXXSaowEfzjNCo5yLgjFSRRhAQt_D καπως ετσι !!

Βεβαια που ρωτησα τον ποδηλατα μου , μου ειπε καλυτερα σε τρεηλερ γιατι τα σκυλακια κουνιουνται μεσα στα καλαθια με αποτελεσμα να χανουμε την ισορροπια μας και να ειναι καπως επικίνδυνο...
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
ωραία όλα αυτά αλλά νιώθω ότι τα κουράζει παρά κάτι θετικό η συγκεκριμένη βόλτα με το καλάθι,σκυλιά είναι όχι άνθρωποι για να τα πηγαίνουμε βόλτα και να βλέπουν πράγματα,περπάτημα θέλουν εξερευνόντας.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Είναι πολλά σκυλιά που τους αρέσει να βλέπουν τη διαδρομή. Η δική μου για παράδειγμα στο αμάξι στεκόταν με τις πατούσες στο παράθυρο για να βλέπει. Την βάζω συνοδηγό και τρελαίνεται από τη χαρά της. Τώρα της έχω τσάντα μεταφοράς με παράθυρο στο πλάι, στηρίζω την τσάντα σε ένα βαλιτσάκι που έχω τα του αμαξιού, για να είναι ψηλά και είναι πιο ασφαλής έτσι, παρά με τη ζώνη.
Στο ποδήλατο έχουμε ένα καλάθι, σε καλό μέγεθος να χωράει τη μικρή, αλλά και τα ψώνια. Απλά έχω επένδυση για το κάθισμά της. Της αρέσει πάρα πολύ, δε φοβάται και επιτέλους δεν γαυγίζει το κάθε ποδήλατο που βλέπει. Εκτός αν έρχεται με ταχύτητα που κι εγώ φοβάμαι.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τις δικές μου τις αφήνω σε ήσυχο μέρος να τρέξουν δίπλα από το ποδήλατο, αλλά μετά από λίγο ζητάνε από μόνες τους να μπουν πάλι στο καλάθι η στο τρέιλερ
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω πήρα το trixie deluxe για την μικρή μου, μπαίνει μπροστά στο τιμόνι και εχει και τσέπες για νερό κλπ του σκύλου. Εχει και κλιπσάκι να πιάνει το στηθόλουρο.
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
σε καλαθι στο τιμονι ή στη σχαρα πισω η δικια μου δεν χωραει...
αλεξια το τρεϊλερ το δικο σου ειναι τελειο!αλλα ακριβο για εμας.... θα το ψαξω και αν υπαρχει περιπτωση να το πετυχω θα το προσπαθισω...

τις στροφες τις περνει καλα?
 




ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
απο μεγεθος...
το σιδερο που "δενει" στο τρεϊλερ στριβει και αυτο?ή ειναι σταθερο?

εκει που δενει στο ποδιλατο?σταθερο?
 




Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Για αυτούς που επιλέγουν καλαθάκι να προτιμούν να μπαίνει στην πίσω ρόδα και όχι στην μπροστά αφού είναι λιγότερο επικίνδυνο εκεί.

Ότι πρέπει το τρέιλερ :)