μηχανή για κιμά barf...


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κάπου...κάποτε...
στο φόρουμ είχε γίνει συζήτηση για μηχανές που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή γευμάτων Barf.
Αν θυμάμαι καλά, κάποιος έβαλε και ένα αμερικάνικο σάιτ με μηχανές που η μια τουλάχιστον είχε μια σχετικά προσιτή τιμή....

Αν θυμάται κάποιος κάτι ή ακόμα καλύτερα αν χρησιμοποιεί ήδη κάποιος τέτοια μηχανή θα με ενδιέφερε να ακούσω την εμπειρία του....
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
20 πρασινακια εχει μια της προκοπης που να κανει αυτα που θες.
τωρα για πιο φτηνες.......
 






vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
αυτο θελει και μετατροπη στο ρευμα?
Θέλει μετασχηματιστή , αλλά η μηχανή αυτή είναι μια απλή μηχανή κιμά με κάποια ενίσχυση στο μαχαίρι κοπής .
Δεν θα αντέξει και πολύ σε μακροχρόνια χρήση με κοκάλα .
Θέλει πολύ συχνό ακόνισμα λόγο τρόπου χρήσης (κόκαλα)
Δεν ενδείκνυται για μεγάλες ποσότητες
 


fanfoun

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
78
2
Το μυστικό είναι στην σήτα (από εκεί που βγαίνει ο κιμάς) οι τρύπες τις πρέπει να είναι σαν δεκάλεπτο.

Εδώ η δικιά μου που είναι επαγγελματική άμα την αφήσεις με την σήτα τις φωτογραφίας θα τα πετάξει όλα έξω!!!

Και μιλάμε μόνο για κόκαλα κοτόπουλου κουνελιού μικρών ζώων έτσι?
 
Last edited:


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά τη μηχανή κιμά που αγόρασα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το μοντέλο είναι το FW477 της Bomann στα 1200w. Πιο πριν έκανα μία έρευνα και ετοιμαζόμουν να παραγγείλω μια Weston από ΗΠΑ, αλλά τελικά είπα να δοκιμάσω της Bomann γιατί τα χαρακτηριστικά μου φάνηκαν παραπλήσια με αυτά της Weston. Άλεσα 6 κιλά πλατάρια, αφού τα είχα τεμαχίσει πρώτα, χρησιμοποιώντας τη μεγαλύτερη σίτα που περιλάμβανε το πακέτο. Η μηχανή δεν ζορίστηκε καθόλου και το αποτέλεσμα άκρως ικανοποιητικό!
 
  • Like
Reactions: LaCat and Alexia












GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τι θα γινει ομως αν αλεσεις 50 κιλα πλαταρια με την μια? κι αυτο το κανεις καθε φορα ακτεπαναληψη?
φυσικα την γνωμη σου θελω....
γιατι προσεγγιζουμε κατι τιμες των 1000 - 1500 ευρω... και τα 50 ειναι σιγουρα ουαου...
 


vasar

New Member
30 Απριλίου 2014
3
0
60
legome vasar.tha hthela na sas rotiso an kserete gia th diatrofh barf se skylaki six tsou.eimai se problimatismo gia to pia diatrofh einai kaliterh .h ksira,h brasti h h barf.mporite sas parakalo na me boithisete?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
legome vasar.tha hthela na sas rotiso an kserete gia th diatrofh barf se skylaki six tsou.eimai se problimatismo gia to pia diatrofh einai kaliterh .h ksira,h brasti h h barf.mporite sas parakalo na me boithisete?
Υπάρχουν αρκετά θεματα και για ξηρά και για μαγειρευτο και για barf στο φόρουμ. Θα τα βρεις αν κάνει αναζητηση. Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από το πως το δεχεεται το σκυλι σου. Εδώ εξετάζεται μόνο η μηχανη κιμά.
Και μη γράφεις με greeklish, δεν επιτρέπονται από τους κανονισμους και ειναι κουραστικά.
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
τι θα γινει ομως αν αλεσεις 50 κιλα πλαταρια με την μια? κι αυτο το κανεις καθε φορα ακτεπαναληψη?
φυσικα την γνωμη σου θελω....
γιατι προσεγγιζουμε κατι τιμες των 1000 - 1500 ευρω... και τα 50 ειναι σιγουρα ουαου...
Όπως και για την Weston που έψαξα, έτσι και με αυτή, επειδή είναι μηχανές οικιακής χρήσης δεν θέλουν πολύ ζόρισμα. Κάνεις το άλεσμα τμηματικά και με διαλείμματα. Εγώ ευτυχώς έχω μικρό σκύλο και δεν τρώει μεγάλη ποσότητα και δεν "κούρασα" την μηχανή. Για μεγαλύτερες ποσότητες σίγουρα θέλει να το πας πιο σιγά. Αυτό τουλάχιστον έγραφαν στις κριτικές όσοι είχαν αγοράσει Weston. Επίσης παίζει ρόλο το ότι ήταν πλατάρια, με πιο σκληρά κόκκαλα δεν ξέρω αν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει μια τέτοιου τύπου μηχανή. Επίσης δεν ξέρω μετά από μακροχρόνια χρήση αν θα λειτουργεί όπως στην αρχή. Πάντως για πρώτη φορά που την δοκίμασα σήμερα είμαι άκρως ικανοποιημένη, δεν είχε πρόβλημα ούτε με τα κόκκαλα, ούτε με την πέτσα του κοτόπουλου. Θα σας έχω update στην δεύτερη δοκιμή της και αν μπορέσω θα τραβήξω κι ένα βιντεάκι να την δείτε εν δράσει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vasar

New Member
30 Απριλίου 2014
3
0
60
συγνωμη δεν το ηξερα για τα greeklish.ευχαριστο για την απαντηση.
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
Ιδού η κιμαδομηχανή μου εν δράσει:



Συγνώμη για την μέτρια ποιότητα, ήμουν μόνη στο σπίτι και τράβηξα τα βιντεάκια με το ένα χέρι. Αλλά την γενική ιδέα την παίρνετε. :D

Έχω επίσης επισυνάψει μία φωτό με το τελικό αποτέλεσμα. :)
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU