μηχανή για κιμά barf...


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
στα 2000 w κανει 199 ευρω μαρκα kenwood mg 700 το μοντελο.. και πλεον ειναι τζετ το εργαλειο ;)

δεν κανω ρεκλαμα την μαρκα.. απλα στα 2000 w που εψαχνα την ειδα καλη.. κριτικες καλες εχω διαβασει σε μια μαρκα ιμπερια.. που ειναι και για τοματα (αλλη συσκευη)

νομιζω μια χειροκινητη με ατσαλι η χυτοσιδερο(εχω δει και κοντα στο 50ρικο) ειναι οτι καλυτερο(ανθεκτικη στο φουλ).. παρα με ρευμα..(δεν ξερεις ποτε,την ωρα που θα παθει κατι η θα τεζαρει,γιατι πλεον οι οικιακες συσκευες δεν ειναι οπως παλια που αντεχαν 20 χρονια ας πουμε) και εχεις και την αισθηση οτι παραγεις κατι με τα ιδια σου τα χερια.. αλλη ικανοποιηση..

τα λεω επειδη τα εψαχνα τοτε για τον αποχυμωτη και το σιταροχορτο.. μερες ολοκληρες !
:D
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
Επίσης η κλασική χειροκίνητη μεταλλική μηχανή του κιμά δεν κάνει τίποτα - την είχα πάρει και παραλίγο να τη σουτάρω από το μπαλκόνι...την ψυχή μου έβγαλε για 3 φτερούγες!
Από αυτό το thread για τις χειροκίνητες:

http://www.dogforum.gr/community/th...-φαγητού-για-σκύλους.23409/page-4#post-582498
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ναι αλλα αν πιασεις κομματι κιμα και τον πατησεις με τα δαχτυλα σε καπια σημεια δεν θα νιωσεις κομματακι απο κοκαλο;
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
Στο δεύτερο βίντεο που ανέβασα προς το τέλος θα δεις πιάνω τον κιμά γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. Για να δείξω ότι όλα (κόκκαλα-κρέας-πέτσα) έχουν κιμαδοποιηθεί. Ίσως να μη φαίνεται καλά βέβαια, αλλά σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχουν κομματάκια από κόκκαλα.
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
Όπως είπα και πιο πάνω όμως έχω χρησιμοποιήσει την μηχανή για φτερούγες, λαιμό και στέρνο του κοτόπουλου, από τα οποία σημεία τα κόκκαλα δεν είναι πολύ σκληρά. Μόνο ένα σημείο της φτερούγας έχει πιο σκληρό κόκκαλο, αλλά η μηχανή το λιώνει με ευκολία. Για πιο σκληρά κόκκαλα δεν εγγυώμαι ότι θα ανταπεξέλθει.
 








tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ο κιμας (αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οσοι ξερουν) που χρησιμοποιουν συνηθως λεγετε αν δεν κανω λαθος ΜΑΤ και ειναι σαν μυξα.σε αυτον οντως δεν υπαρχει ιχνος κοκαλου μεσα γιατι ειναι τοσο λεπτο και γιαυτο εχει και αφη σαν μυξα.
οπως στον εβγαλε εσενα (και περιπου το ιδιο θα ειναι) καναμε και εμεις με τον κρεοπωλη μου και οταν πηγα να ανακατεψω τα λαχανικα μεσα ενιωθα καπια κομματακια κοκαλο.
ισως να μην το εχεις προσεξει αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν το προσεξεις θα δεις.
δεν ειναι κακο,ουτε το λεω γιαυτο ετσι.
 
  • Like
Reactions: Katiariko


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
οκ εμένα μου λυθηκε παντελώς η απορια και βλέπω να με βάζετε σε εξοδα.........
Πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένη με την αγορά. Απλά να κάνω μία ακόμη διευκρίνηση που την είχα αναφέρει και πιο πάνω: επειδή δεν είναι επαγγελματική μηχανή δεν θέλει πολύ ζόρισμα. Καταρχάς αλέθει τα μαλακά κόκκαλα και το άλεσμα γίνεται τμηματικά. Δεν αλέθουμε πχ 10 κιλά μονομιάς, δεν νομίζω να αντέξει. Αν δούμε ότι ζεσταίνεται, κάνουμε ένα διάλειμμα και μετά συνεχίζουμε. Εγώ σήμερα άλεσα 3 κιλά πλατάρια μονομιάς και δεν την ζόρισα. Επίσης ο σκύλος μου είναι μικρός και δεν χρειάζομαι ποσότητες. Για άτομα με μεγάλα σκυλιά δεν ξέρω αν βολεύει, με την έννοια ότι μπορεί να το βρίσκουν κουραστικό να σταματουν και να ξεκινούν συνέχεια για να αλέσουν μεγάλες ποσότητες.
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
ο κιμας (αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οσοι ξερουν) που χρησιμοποιουν συνηθως λεγετε αν δεν κανω λαθος ΜΑΤ και ειναι σαν μυξα.σε αυτον οντως δεν υπαρχει ιχνος κοκαλου μεσα γιατι ειναι τοσο λεπτο και γιαυτο εχει και αφη σαν μυξα.
οπως στον εβγαλε εσενα (και περιπου το ιδιο θα ειναι) καναμε και εμεις με τον κρεοπωλη μου και οταν πηγα να ανακατεψω τα λαχανικα μεσα ενιωθα καπια κομματακια κοκαλο.
ισως να μην το εχεις προσεξει αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν το προσεξεις θα δεις.
δεν ειναι κακο,ουτε το λεω γιαυτο ετσι.
Για ποιον κιμά μιλάς; (ΜΑΤ)

Ναι, σε καταλαβαίνω τι εννοείς. Απλά και όταν αλέθω τον κιμ.α και τον χωρίζω σε μερίδες και όταν τον ταϊζω στον σκύλο και του τον βάζω στο μπολ δεν νιώθω κόκκαλα στην αφή. Ίσως να γίνονται τόσο ψιλά που δεν τα νοίωθω.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Για ποιον κιμά μιλάς; (ΜΑΤ)

Ναι, σε καταλαβαίνω τι εννοείς. Απλά και όταν αλέθω τον κιμ.α και τον χωρίζω σε μερίδες και όταν τον ταϊζω στον σκύλο και του τον βάζω στο μπολ δεν νιώθω κόκκαλα στην αφή. Ίσως να γίνονται τόσο ψιλά που δεν τα νοίωθω.
ειναι κιμας κοτοπουλου αλλα και γενικα που ειναι σαν μυξα σε αφη αλλα και πως τον βλεπεις.

πριν τα χωρισεις σε μεριδες δεν ανακατευεις μαζι και τα λαχανικα;;εκει θα καταλαβεις αν ειναι τα κοκαλακια.
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
ειναι κιμας κοτοπουλου αλλα και γενικα που ειναι σαν μυξα σε αφη αλλα και πως τον βλεπεις.

πριν τα χωρισεις σε μεριδες δεν ανακατευεις μαζι και τα λαχανικα;;εκει θα καταλαβεις αν ειναι τα κοκαλακια.
Αυτός που φτιάχνω δεν έχει τέτοια μορφή. Μήπως παίζει ρόλο το κρέας.

Τα λαχανικά τα βάζω σε ξεχωριστά σακουλάκια αφού τα περάσω πρώτα από το μπλέντερ. Αλλά έτσι κι αλλιώς όταν του το βάζω στο μπολ του το απλώνω γιατί είναι σαν μπαλίτσα από όταν μπαίνει στην κατάψυξη και τότε δεν τα νιώθω στην υφή. Μάλλον γίνονται πολύ ψιλά.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μα αυτο λεω.εσενα βγενει κανονικος και αλλο ο ματ.
την επομενη φορα ψαχουλεψε τον καλα αν θυμηθεις και πες μου.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αν βαλεις μεσα μπουτι απο κοτοπουλο ας πουμε.. δεν νομιζω((μπορει και να κανω λαθος αλλα πανω απο 200-300 μπουτια δυσκολευομαι να το πιστεψω να αντεξει το μοτερ η να μην μπαινει ο αντιστροφος χρονος για το μοτερ)) τα 1200 w να το σπασουν και να το κανουν κιμα.. επισης εχω μια αμφιβολια αν καααθε φορα τα κοκκαλα, δεν θα ειναι σαν πετραδακι που λει και ο τασος ,και αν θα ειναι αιχμηρα..αρα sos..

τα λεω οχι προσωπικα για εσενα,που οπως ειπες ο σκυλος σου τρωει μικρη ποσοτητα και μπορει να βαζεις συνεχεια <<μαλακα>> κρεατα.. (y) , αλλα καποια μελη εχουν σκυλαρους που θελουν ποσοτητα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..

(εδω παιζει ρολο και η σιτα μπροστα που θα μπορει υποθετικα να μην αφηνει μεγαλα κομματακια να <<περνανε>>,

και δεν θελω να τα δινω με την ψυχη στο στομα.. γιατι αν γινει κατι που λει ο λογος θα αισθανομαι 100 % ενοχος !

οπως κανω στους χυμους(αναλογα τι χυμο θελω με πολλες η λιγες φυτικες ινες),ο ιδιος κανονας ειναι και εδω.. αυτο που θα βγει την πρωτη φορα... το ξαναπερναμε με πιο λεπτη σιτα..

οι μαντεμενιες χειροκινητες εχουν πολλα συν.. απλα δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να κανει καποιος κιμα μεγαλα κοκκαλα με το χερι.. :cool:

οσο πιο δυνατο μοτερ-W ειναι, τοσο καλυτερα..
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
μα αυτο λεω.εσενα βγενει κανονικος και αλλο ο ματ.
την επομενη φορα ψαχουλεψε τον καλα αν θυμηθεις και πες μου.
Α, οκ, εγώ δεν κατάλαβα, συγνώμη. :)

Αύριο το πρωί θα το κοιτάξω και θα σου πω.
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
αν βαλεις μεσα μπουτι απο κοτοπουλο ας πουμε.. δεν νομιζω((μπορει και να κανω λαθος αλλα πανω απο 200-300 μπουτια δυσκολευομαι να το πιστεψω να αντεξει το μοτερ η να μην μπαινει ο αντιστροφος χρονος για το μοτερ)) τα 1200 w να το σπασουν και να το κανουν κιμα.. επισης εχω μια αμφιβολια αν καααθε φορα τα κοκκαλα, δεν θα ειναι σαν πετραδακι που λει και ο τασος ,και αν θα ειναι αιχμηρα..αρα sos..

τα λεω οχι προσωπικα για εσενα,που οπως ειπες ο σκυλος σου τρωει μικρη ποσοτητα και μπορει να βαζεις συνεχεια <<μαλακα>> κρεατα.. (y) , αλλα καποια μελη εχουν σκυλαρους που θελουν ποσοτητα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..

(εδω παιζει ρολο και η σιτα μπροστα που θα μπορει υποθετικα να μην αφηνει μεγαλα κομματακια να <<περνανε>>,

και δεν θελω να τα δινω με την ψυχη στο στομα.. γιατι αν γινει κατι που λει ο λογος θα αισθανομαι 100 % ενοχος !

οπως κανω στους χυμους(αναλογα τι χυμο θελω με πολλες η λιγες φυτικες ινες),ο ιδιος κανονας ειναι και εδω.. αυτο που θα βγει την πρωτη φορα... το ξαναπερναμε με πιο λεπτη σιτα..

οι μαντεμενιες χειροκινητες εχουν πολλα συν.. απλα δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να κανει καποιος κιμα μεγαλα κοκκαλα με το χερι.. :cool:

οσο πιο δυνατο μοτερ-W ειναι, τοσο καλυτερα..
Δεν θέλω να πάρω κανένα στον λαιμό μου ούτε και να τον βάλω σε τσάμπα έξοδα. Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη από τα αποτελέσματα, αλλά ο χρόνος και η πορεία θα δείξουν αν η μηχανή αντέχει και έχει εξίσου καλά αποτελέσματα. :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU