νερουλα κακα απο barf


Lybio

Active Member
22 Απριλίου 2013
30
0
Σπαρτη
καλησπερα σε ολη την παρεα...εδω και μια βδομαδα ξεκινησα την ωμη διατροφη στον σκυλο μου!Στην αρχη του εδινα μαζι με την σκυλοτροφη(royal canin maxi junior) και ενα μικρο κομματι απο κατοπουλο μπουτι μαζι με το κοκαλο αυτι που διπιστωσα ειναι οτι εκανε τα κακα του λιγο πιο μαλακα και μερικες φορες ακομα πιο νερουλα σαν πουρες ας πουμε...οταν δοκιμασα να του δωσω σκετο το κρεας αρχισε να κανει τα κακα του σαν νερο...Τι μπορει να φταιει ? λογικα τον πειραζει το κρεας γιατι μολις τον ξεκινησω παλι τις κροκετες ειναι ολα καλα!

Θελω να του συνεχισω την ωμη διατροφη αλλα δεν ξερω αν τελικα την δεχτει το εντερακι του η οχι?Εχετε καποια συμβουλη να μου δωσετε?

*Ο σκυλος ειναι βελγικος ποιμενικος και ειναι 5 μηνων.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δώσε λίγο χρόνο στον οργανισμό του να συνηθίσει τη νέα τροφή. Δίνε μόνο κοτόπουλο για αρχή (πλατάρια είναι καλά). Μην δίνεις πια καθόλου κροκέτες.
 








Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εφόσον ο σκύλος κάνει νερό θα συνεχίσει το κοτόπουλο;
Λογικό είναι ένας σκύλος που έτρωγε μόνο ξηρά να θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσει άκρως διαφορετική διατροφή.
Επίσης σκυλιά που έχουν αλλεργία στο κοτόπουλο συνήθως έχουν θέμα με μαγειρεμένο κοτόπουλο, όχι ωμό. Παράδειγμα ο δικός μου.
 


Lybio

Active Member
22 Απριλίου 2013
30
0
Σπαρτη
ειναι καλο ομως να κανει συνεχεια νερουλα κακα?μηπως να του δωσω και λιγο γιαουρτι μαζι η και κανενα φρουτακι?με μαγειρεμενο κοτοπουλο δεν εχει προβλημα..τωρα στα κακα του οταν κανει και νερο που ειναι εχει και κατι πολυ πολυ μικρα κοκαλακια σαν τριμματα που ειναι και ελαστικα δλδ αν τα πιεσς με το χερι μου θρυμματιζονται!
 
Last edited:




Lybio

Active Member
22 Απριλίου 2013
30
0
Σπαρτη
οκ οποτε σταματαω την κροκετα και του δινω μονο ωμο για αρχη....αν περασει μια βδομαδα και συνεχισει να τα κανει νερουλα να συνεχισω να του δινω?
 




Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
οκ οποτε σταματαω την κροκετα και του δινω μονο ωμο για αρχη....αν περασει μια βδομαδα και συνεχισει να τα κανει νερουλα να συνεχισω να του δινω?
αποκλειεται να κανει για μια εβδομαδα νερουλα,επισης μην δινεις πετσα απο κοτοπουλο τωρα που ειναι αρχη..
ισως φταιει και αυτο..
 


Lybio

Active Member
22 Απριλίου 2013
30
0
Σπαρτη
ωραια ..... θα τον ξεκινησω και αν δεν φτιαξει θα επανελθω...σας ευχαριστω για τισ συμβουλες σας!
 


phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
Δεν θα αναμιγνυετε ποτε φρουτα με πρωτεινη, γιατι το φρουτο χωνευεται πιο νωρις απο την πρωτεινη με αποτελεσμα να απελευθερωνει αλκοολη.Για την διαροια που λετε, αφηστε το σκυλι 2 μερες χωρις φαγητο να αυτορυθμιστει ο οργανισμος και ξεκινηστε να δινεται την ημερησια ποσοτητα σε 4-5 δοσεις και καλυτερα οπως προειπαν οι συνομηλιτες ξεκινηστε με λαιμους κοτοπουλου και φτερουγες.Επειτα απο μια εβδομαδα ξεκινηστε να βαζετε μεσα και λαχανικα και να εμπλουτιζετε γενικα την τροφη.
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Δεν δίνω ωμά (ίσως στο μέλλον το κάνω) αλλά αν το σκυλί αντιδρά έτσι στο κοτόπουλο γιατί πρέπει να ταλαιπωρηθεί τόσες μέρες με διάρροιες και δεν αντικαθιστάς με κάποιο άλλο κρέας. Ας συνηθίσει πρώτα τα ωμά και μετά προσθέτεις σιγά σιγά και λίγο κοτόπουλο για να δεις τι ποσότητα αντέχει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ βρίσκω εντελώς παράλογο και δεν θα το έκανα ποτέ να συνεχίσω να δίνω αυτό που προκαλεί διάρροιες. Αντίθετα θα ακολουθούσα την συμβουλή του phil νηστεία μία με δύο μέρες και μετα ξεκινάω από λαιμούς μήπως τα κόκκαλα που έχουν σώσουν την κατάσταση.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οπως είπα, ένας οργανισμός που έχει συνηθίσει ένα είδος διατροφής (ξηρά τροφή) λογικό είναι να χρειαστεί ένα χρονικό διάστημα να συνηθίσει ένα άλλο είδος διατροφής (ωμό κρέας). Αυτή η φάση λέγεται detoxication (detox) stage και είναι αναμενόμενη και συνηθισμένη κατά τη διάρκεια της μετάβασης. Γι' αυτό συμβουλεύεται μόνο ένας είδος προτεϊνης (συνήθως ξεκινάμε με κοτόπουλο) και μετά σταδιακά προσθέτουμε και άλλα κρέατα, λαχανικά, φρούτα κλπ.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αν δώσει τη σωστή αναλογία κόκαλο/κοτόπουλο είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα κάνει διάρροια, τουλάχιστον όχι από την διατροφή. Εκτός αν είναι αλλεργικός.

Νηστεία δεν θεωρείται πλέον η κατάλληλη αντιμετώπιση της διάρροιας. Πράσινος πατσάς για την χλωρίδα του εντέρου κάνει θαύματα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν δώσει τη σωστή αναλογία κόκαλο/κοτόπουλο είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα κάνει διάρροια, τουλάχιστον όχι από την διατροφή. Εκτός αν είναι αλλεργικός.

Νηστεία δεν θεωρείται πλέον η κατάλληλη αντιμετώπιση της διάρροιας. Πράσινος πατσάς για την χλωρίδα του εντέρου κάνει θαύματα.
Μερικά σκυλιά θα κάνουν διάρροια απ' τα κόκαλα μέχρι να τα συνηθίσουν. Εξαρτάται από τον σκύλο, δεν είναι όλοι ίδιοι.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σίγουρα δεν αντιδρούν όλοι οι οργανισμοί με τον ίδιο τρόπο. Πάντως τα κόκαλα πιο συχνά προκαλούν δυσκοιλιότητα, ενώ το σκέτο κρέας και τα εντόσθια μαλακά κόπρανα.