οι γούνες ανήκουν στα ζώα


patrycja

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
48
0
36
Athens
Φοίβο απαντήσαμε ταυτόχρονα :D

χαίρομαι πάντως που αν κ κρεατοφάγος είσαι αρκετά λογικό κ ανοιχτόμυαλο άτομο για να μιλάμε πολιτισμένα - σπάνιο αυτό !

μακάρι στο μέλλον να ξαναγίνει συζήτηση - θα έχω περισσότερα στοιχεία για τα θετικά του να είσαι vegan :p

η αλήθεια είναι πως vegan προσπαθώ να είμαι απο το καλοκαίρι - μόνο το κρέας το έκοψα αμέσως με το που έγινα 18 μιας κ πρίν δεν έτρωγα πολύ ίσα ίσα για να μη γκρινιάζει η μαμα :rolleyes:

μπορώ να πω ότι μου ήταν δύσκολο ειδικά στην αρχή να κόψω το γάλα κ το τυρί κ έχω υποκείψει σε πειρασμούς αλλά όσο το ψάχνω κ δοκιμάζω συνταγές βελτιώνομαι κ δεν επιθυμώ πια σοκολάτες , μακαρόνια με τυρί , πίτσα κ.α κ το καλύτερο μου φαίνονται πια άνοστα :D πολύ καλό αυτό γιατί σταματάνε να είναι πειρασμοί :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Υπάρχουν μελέτες που βγάζουν συμπεράσματα είτε υπέρ του ενός διατροφικού μοντέλου, είτε του άλλου!

Οι μελέτες που διάβασα με συμπεράσματα υπέρ της χορτοφαγίας, σε σχέση με μια ισορροπημένη δίαιτα, δεν μιλάω για τις σύγχρονες συνήθειες υπερκατανάλωσης κρέατος, μου γέννησαν πολύ έντονες αντιρρήσεις, σε επιστημονικό επίπεδο πάντα!

Το ότι δεν επικοινωνούν με μας με τον ίδιο τρόπο που επικοινωνούν τα κουνελάκια, ας πούμε, δεν αλλάζει βέβαια το ότι κι αυτά είναι ζωντανοί οργανισμοί!
Ούτε τα ψάρια επικοινωνούν μαζί μας όπως τα θηλαστικά!

Τώρα αν τα φυτά ή τα ζώα έχουν ψυχή τι να σου πω...μακάρι να ήξερα!

Δεν έχω κανένα λόγο να είμαι ειρωνικός!Συζήτηση κάνουμε!;)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
χαίρομαι πάντως που αν κ κρεατοφάγος είσαι αρκετά λογικό κ ανοιχτόμυαλο άτομο για να μιλάμε πολιτισμένα - σπάνιο αυτό !
δεν είναι κ δύσκολο να αλλάξεις την διατροφή σου όταν βλέπεις πως είσαι η αιτία να ζούνε σε άθλιες συνθήκες ζώα που κανονικά θα έπρεπε να είναι ελεύθερα κ να μη πεθαίνουν με φρικτούς πόνους .. σκέψου πως αυτό που τρως υπέφερε , βάλε τον εαυτό σου στη θέση του - θα σου άρεσε να σε τρώει κάποιος επειδή μπορεί κ επειδή του αρέσει η γεύση σου ;
όποιος θέλει λοιπόν δεν φοράει ούτε τρώει ψυχες...
...και εγώ εκτιμώ τον "λογικό" και πολιτισμένο διάλογο, που αποφεύγει αφορισμούς, εντυπωσιασμούς, χαρακτηρισμούς και γενικεύσεις...από όποια πλευρά και αν προέρχετε.

:rolleyes:
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Λοιπον, καταρχην οποιοσδηποτε με λιγες βιολογικες γνωσεις θα πρεπε να θυμαται οτι η αποφασιστικη καμπη στην εξελιξη του ανθρωπου - η αναπτυξη ενος μεγαλου εγκεφαλου- "επετευχθει" με την καταναλωση ΖΩΙΚΩΝ πρωτεινων και λιπων. Τα ζωα ειναι στην διατροσφικη αλυσιδα του ανθρωπου επι χιλιαδες χρονια. Ακομη και οι βιολογικα στενοτεροι συγγενεις μας - οι χιμπατζηδες-κυνηγουν και τρωνε κρεας.
Επισης μια τελευταια ερευνα εχει δειξει οτι ολοι οι μεγαλοι πιθηκοι προτιμουν το μαφειρεμενο κρεας αντι οποιασδηποτε αλλης τροφης-η ερευνα κατεληξε οτι οι πρωτεινες με το μαγειρεμα γινονται ποιο αφομοιωσιμες.(Θα βρω ελπιζω το λινκ)
Οι αναγκες μας σε κρεας εξακολουθουν να ισχυουν.
Φυσικα η θανατωση ζωων για τροφη θα πρεπει να γινεται οσο το δυνατον πιο ανωδυνα και με σεβασμο.
(Μια παρενθεση για τη σφαγη μεγαλων ζωων στην υπαιθρο - με μαχαιρι η σφηνα στο σβερκο και σφυρι αναμεσα στους σπονδυλους κοβεται ο προμηκης μυελος -το ζωο ειναι νεκρο πριν πεσει στο εδαφος. Ο λαιμος κοβεται μετα για να αφαιρεθει το αιμα. Η αγωνια ειναι ανυπαρκτη η ελαχιστη. Εχω παραστει πολλες φορες στο παρελθον 70'ς - 80'ς.)

Επισης ολοι εδω μεσα εχουμε σαρκοφαγα - προσωπικα το να ταισω σκυλο σογια το θεωρω κακοποιηση.

Κατα τα αλλα, η εκτροφη αγριων ειδων για γουνα και ακομη περισσοτερο ο συχνα απαισιος τροπος θανατου αυτων των ζωων ειναι απαραδεκτα.
Τα αγρια ζωα ανηκουν στη φυση - η διατηρηση σε αιχμαλωσια μονο με τον σκοπο της προστασιας του ειδους μπορει να γινει αποδεκτη.
(Υπαρχουν προγραμματα εκτροφης σπανιων ειδων σε αιχμαλωσια με σκοπο μελοντικη απελευθερωση δειγματων η χρηση γενετικου υλικου σε αγριους πληθυσμους για να διατηρηθει οσο το δυνατο η γενετικη ποικιλοτητα. ΟΙ εκτροφες αυτες ειναι οσο γινεται πιο εξωγαμικες ).
 


patrycja

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
48
0
36
Athens
Επισης ολοι εδω μεσα εχουμε σαρκοφαγα - προσωπικα το να ταισω σκυλο σογια το θεωρω κακοποιηση.

βασικά η σόγια είναι όσπριο άρα δεν είναι κάτι αφύσικο ..

δεν είπα ποτέ ότι θα δίνω σόγια στο σκύλο κ τα χορτοφαγικά σκυλιά απ'ότι ξέρω δεν τρώνε σόγια - έχουν περισσότερα λαχανικά στο φαγητό τους κ υπάρχει ειδική ξηρά τροφή για χορτοφάγους σκύλους απλά δεν έχει ζήτηση στην Ελλάδα , δεν γνωρίζω όμως παραπάνω για να πω περισσότερα , αν είδες είπα ότι τρώνε κρέας κ αν βρω τροφές που να καλύπτουν τις ανάγκες τους κ να μην τους κάνουν κακό μόνο τότε θα αλλάξω την διατροφή τους ;)
 


patrycja

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
48
0
36
Athens
...και εγώ εκτιμώ τον "λογικό" και πολιτισμένο διάλογο, που αποφεύγει αφορισμούς, εντυπωσιασμούς, χαρακτηρισμούς και γενικεύσεις...από όποια πλευρά και αν προέρχετε.

:rolleyes:
χεχεχε ... βλέπω με έβαλες στο μάτι ..:D

δεν είπα ποτέ ότι οι κρεατοφάγοι είναι κακοί άνθρωποι ούτε τους έβαλα στο ίδιο τσουβάλι απλά για μένα είναι αφύσικο να τρώω μια ψυχή - γιατί αυτό είναι για μένα - όπως αφύσικο είναι για κάποιον να μην τρώω κρέας .. τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου έχουν δώσει όσοι έτυχε να μιλήσω μαζί τους γι'αυτό το θέμα:rolleyes:

έχω φίλους που τρώνε ζώα κ δεν προσπάθησα να τους αλλάξω απλά τους λέω τι είναι .. μάλλον τι ήταν αυτό που τρώνε κ αυτό όχι πάντα.. εξαρτάται απο το αν θα αρχίσουν πάλι να προσπαθούν να με κάνουν να φάω κάτι που έχω αποφασίσει να μην τρώω ..!
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αναλυση,τη δηλαδη εξηγεις στους φιλους σου για να σου εξηγησω οτι και εσυ σκοτωνεις ζωα.
Πως?Απορυπαντικα ,για πατωματα,πλυντηρια,κ.τ.λ.
Λακ,αρωματα,κρεμες,μαλακτικα,κ.τ.λ.
Τηγανελαια,ορυκτελαια,καυσιμα,επιπλα(καταστροφες δασων)
Σκουπιδια,ρευμα.
Θες κι αλλα?εμεσα και οχι αμεσα σκοτωνεις,και εσυ απλα δεν τα τρως,αυτη ειναι η διαφορα και τιποτα αλλο με εμας,και εμεις εμεσα σκοτωνουμε δεν τα κυνηγαμε.
 


patrycja

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
48
0
36
Athens
Αναλυση,τη δηλαδη εξηγεις στους φιλους σου για να σου εξηγησω οτι και εσυ σκοτωνεις ζωα.
Πως?Απορυπαντικα ,για πατωματα,πλυντηρια,κ.τ.λ.
Λακ,αρωματα,κρεμες,μαλακτικα,κ.τ.λ.
Τηγανελαια,ορυκτελαια,καυσιμα,επιπλα(καταστροφες δασων)
Σκουπιδια,ρευμα.
Θες κι αλλα?εμεσα και οχι αμεσα σκοτωνεις,και εσυ απλα δεν τα τρως,αυτη ειναι η διαφορα και τιποτα αλλο με εμας,και εμεις εμεσα σκοτωνουμε δεν τα κυνηγαμε.
απ'ότι ξέρω υπάρχουν προ'ι'όντα οικολογικά που δεν κάνουν πειράματα σε ζώα κ όσο το ψάχνω τόσο βρίσκω όσα χρειάζομαι ;)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δηλαδη,οικολογικο τηγανελαιο?
Απο τι ειναι φιαγμενο?
Λοιπον ενα λιτρο τηγανελαιο καταστρεφει 1.000.000 λιτρα ποσιμου νερου,αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα,ξερεις ποσα ζωα χρειαζονται για να πιουν 1.000.000 λιτρα νερου?
Εαν λεω εαν εμεις παθαινουμε καρκινο αυτα τι να παθαινουν αραγε?
Φαε οτι θες,αλλα αλλαξε λιγο τα επιχειρηματα σου,εκτος και αν τα χρειαζεσαι για ψυχολογικους λογους(συνηδησης π.χ.)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ patrycja

Δε σε εναπόθεσα πουθενά (ούτε σε κατέταξα), πόσο μάλλον εντός ή επί του πολύτιμου (για εμένα) οφθαλμού μου! :)

Απλά ήταν τόσο οξύμωρο σχήμα το να δηλώνεις λάτρης του πολιτισμένου και λογικού διαλόγου θεωρώντας εξαίρεση έναν ανοιχτόμυαλο και λογικό "κρεατοφάγο", κατηγοριοποιώντας τον και αξιολογώντας τον (αυτών και τους υπόλοιπους) βάση των διατροφικών του συνηθειών.

Άλλα παραδείγματα παρόμοιου πολιτισμού:

Για Αλβανός είσαι αρκετά ευγενικός και πολιτισμένος!

Αν και μαύρος, φαίνεσε μορφωμένος!

Για χοντρός, είσαι αρκετά συμπαθητικός!

Αν και γυναίκα, οδηγείς πολύ καλά!
Επίσης, σπείρεις ενοχές, μιλάς για φρικτούς πόνους και βασανιστήρια, ρωτάς αν θα ήθελα/θέλαμε να είμασταν στη θέση τους, επικαλείσε το μεταφυσικό και τις ψυχές που καταδικάζω σε τραγικό θάνατο...και όλα αυτά στο όνομα ενός πολιτισμένου και με λογικά επιχειρήματα διαλόγου.

Πόσο χειρότερα δηλαδή σε αντιμετωπίζουν ως χορτοφάγο;...Λιθοβολισμό;...Πίσσα και πούπουλα;

Λες πως έχεις και φίλους "κρεατοφάγους" (κατά το έχω πολλούς φίλους gay)...Αυτό τι σημαίνει;...Πως τελικά δεν είναι και τόσο τραγικό (όσο παρουσιάζετε από τους χορτοφάγους) το να τρως και κρέας, αλλιώς πως ανέχεσε να κάνεις παρέα με συνειδητοποιημένους, αιμοδιψείς, δολοφόνους;

* Να ξέρεις πως και εγώ έχω φίλους vegeterian και vegan...και freegan γνωστό έχω.

:)
 


patrycja

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
48
0
36
Athens
δεν εννοούσα κάτι τέτοιο απλά ήθελα να δείξω πως δεν είναι εύκολο να αλλάξουν όλα μέσα σε λίγα χρόνια ειδικά παραδόσεις αιώνων - συνήθειες δηλαδή ή αλλιώς ο τρόπος που έχουμε μεγαλώσει

με το να λέω ότι έχω φίλους κρεατοφάγους θέλω να πω πως δεν βάζω τους ανθρώπους στην άκρη μόνο κ μόνο επειδή δεν κόβουν το κρέας .. έιναι κ κάπως δύσκολο ειδικά για αυτόυς που δεν έχουν ζώο κ όταν ξέρουν ότι δεν κάνουν κάτι παράνομο απο την στιγμή που νόμιμα υποφέρουν - αυτό δεν το λέω για να νιώσουν άσχημα όσοι τρώνε κρέας απλά το αναφέρω γιατί έτσι γίνεται κ αν σε κάποιον δεν αρέσει κ αποτελέσει λόγο να το κόψει τότε συμφέρει ;)

δε φταίω εγω που απλά λέω τι γίνεται κ δεν αρέσει σε κάποιους ...

επίσης συμπαθώ πολύ τους μαύρους κ έχω φίλους απο την Αλβανία κ ποτέ δεν λέω "θα έρθει ο τάδε κ είναι απο κει" απλά αναφέρομαι στο ονομά του - όπως επίσης κ για τους φίλους μου απλά εδω είπα "κρεατοφάγος" για να δείξω την διαφορά μας στην συζήτηση αυτή - ίσως να ήταν κ λάθος ..

συνήθως για να κάνεις έναν άνθρωπο να δει απο την δική σου οπτική γωνία ή απο την πλευρά που βλέπουν άλλοι ένα θέμα τους κάνεις να βάζουν τον εαυτό τους στη θέση σου ή των άλλων γι αυτό κ γω είπα πως αν βάζαμε τον εαυτό μας στην θέση των ζώων δεν θα μας άρεσε καθόλου αυτό που τους κάνουν κ θα δίναμε ένα τέλος ..

πάντως μ'αρέσει που "κρατάς" εναν καθρέφτη απο αυτά που λέω γιατί με βοηθάει στο να βελτιώνω τον τρόπο σκέψης μου :)
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Έχω να προτείνω για να μην τα σκοτώνουμε να τα τρώμε και εκμεταλλευόμεθα μόνο μετά από τον φυσικό τους Θάνατο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πολύ σωστό!!
Εξαλλου ως γνωστόν……

Η γρια η κοτα εχει το ζουμί.
Ο λύκος κι αν εγέρασε κι άσπρισε το μαλλί του, μήτε τη γνώμη άλλαξε μήτε την κεφαλή του.
Η αλεπού σαν γεράσει γίνεται καλόγρια.

Με λίγα λογια Παναγιώτη…
Ειπαμε να φαμε έναν λαγο και μας εφαγε ο λαγος!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά έκατσα και διάβασα αυτή τη συζήτηση σήμερα (πολύ ενδιαφέρουσα), και έχω κάποιες παρατηρήσεις.

- Ο κροκόδειλος αποτελεί όντως ένα απ' τα πλέον επιτυχημένα ζώα της φύσης. Ψάχνω να βρω κανένα εντυπωσιακό ντοκυμαντέρ, κατά προτίμηση ΒΒC (κατά προτίμηση Ατένμπορο), αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου.

- Υπάρχουν ζώα που αιχμαλωτίζονται ή εκτρέφονται μόνο για τις γούνες τους. Η χρήση των υπόλοιπων μελών τους είναι δευτερεύουσας σημασίας κι αν δεν είχαν ωραίες γούνες πιθανόν να τα αφήναμε στην ησυχία τους. Επειδή είναι και μικρά σκοτώνονται πολλά απ' αυτά τα έρμα για μια και μόνο γούνα. Αυτά, αν τα αφήναμε στην ησυχία τους καλό θα ήταν. Για όσους αποφασίσουν να μεταναστεύσουν στη Σιβηρία, υπάρχουν καλύτερες λύσεις (σε γούνα - αν και όχι τόσο "κομψή") από τα μινκ.

- Η λέξη vegan είναι πολύ της μοδός!

- Για κάποιο λόγο κακοποίηση θεωρείται και το άρμεγμα.

- Οι vegan ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν θα έπρεπε να έχουν σκύλους και γάτες. Πραγματικά θα έπρεπε να είναι υπέρ της ευθανασίας όλων των αδέσποτων που δεν προσφέρουν τίποτε στο οικοσύστημα - αντιθέτως χαλάνε τις προσπάθειές τους. Μιλάω σοβαρά. Θα έπρεπε να είναι ενάντια στην κατοχή οποιουδήποτε ζώου και υπέρ της επιστροφής ΟΛΩΝ των εξημερωμένων στην άγρια κατάσταση, αλλιώς πάνε κόντρα σε όλη την κοσμοθεωρία τους.

- Θέλω αποδείξεις ότι το γάλα κάνει κακό. Δεν πίνω γάλα και αποφεύγω τα γαλακτοκομικά, θα ήθελα να μπορώ να λέω στο γιατρό μου και στη μαμά μου, που με πρήζουν αμφότεροι, ότι πολύ καλά κάνω.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
- Θέλω αποδείξεις ότι το γάλα κάνει κακό. Δεν πίνω γάλα και αποφεύγω τα γαλακτοκομικά, θα ήθελα να μπορώ να λέω στο γιατρό μου και στη μαμά μου, που με πρήζουν αμφότεροι, ότι πολύ καλά κάνω.
οντως αυτο ισχυει, μετα τον αποθηλασμο μας,(ο κολοκοτρωνης θηλαζε μεχρι τα 7 του χρονια, τοσα θηλαζαν καποτε τα παιδια, αλλα λεω για τον κολοκοτρωνη για να μην πει κανεις οτι βγαινουν αδερφουλες:p) δεν εχουμε αναγκη απο γαλα και τυροκομικα, πολλοι ανθρωποι και μωρα εχουν αλλεργια στο αγελαδινο γαλα με πολυ ασχημα αποτελεσματα στην υγεια τους...
γιαουρτι, ναι, αλλα καμια σχεση με το γαλα και τα τυροκομικα.(κακο κανουν)
υπαρχουν πολλες αποδειξεις αλλα βαριεμαι τωρα να βρω τα λινκ..καποια στιγμη θα τα βαλω:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Galazio θα διαφωνήσω μαζί σου!
Η αλλεργία στο αγελαδινο γάλα εμφανίζεται σε μωρά, πολύ σπάνια σε ενήλικες!
Οι ενήλικες, συχνότερα, μπορεί να εμφανίσουν δυσανεξία στην λακτόζη που μπορεί να έχει διάφορη συμπτωματολογία, ορισμένες φορές παραπλήσια, αλλά ηπιότερη συνήθως, σε αυτή της αλλεργίας!
Τα πιθανότερα συμπτώματα μπορεί να είναι πόνος στην κοιλιά, τυμπανισμός, αέρια και διάρροια, όλα αυτά σε ποικίλες εντάσεις...
Με τα γάλατα μειωμένης λακτόζης, τα συμπτώματα στους περισσότερους εξαφανίζονται!

Τα υπόλοιπα γαλακτοκομικά δεν ενοχλούν γιατί κατά την ζύμωση τους η λακτόζη διασπάται....

Ενας υγιής ενήλικας δεν έχει κανένα λόγο να μην τα συμπεριλαμβάνει στην διατροφή του!Τα γαλακτοκομικά είναι σίγουρα ωφέλιμα κι απαραίτητα, απλά λίγο υπερτιμημένη η διατροφική τους αξία...



Edit:Προφανώς κι αν κάποιος έχει αντιστοιχα συμπτωματα με αυτά που ανέφερα παραπάνω δεν πρέπει να καθησυχαστεί ότι μπορεί να έχει δυσανεξία στην λακτόζη, γιατί είναι κοινά συμπτώματα σε πολλές παθήσεις του γαστρεντερικού!Χρειάζεται διερεύνηση!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
σε τι κανουν καλο , σε τι ειναι απαραιτητα σε εναν ενηλικα τα γαλακτοκομικα?
περιμενω:)
(οχι το γιαουρτι, το γαλα και τα τυρια εννοω)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πηγή ασβεστίου, όχι στον βαθμό που φανταζόμαστε, γιατί για να πάρουμε αρκετή ποσότητα θα έπρεπε να κατεβάζουμε λίτρα και λίτρα, αλλά πηγή λιποδιαλυτών βιταμινών και ιχνοστοιχείων!;)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
και ολα αυτα δεν υπαρχουν αλλες τροφες για να τα παρουμε?
πρεπει να παρουμε τοσο λιπος, αλατι κλπ ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981