ο...Μονόρχις!


rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
καλημεραααααααααα!χθες πηγαμε στο γιατρο να κοψουμε νυχακια κ συζητησαμε λιγο για το γεγονος οτι ο μικρος ειναι ολιγον...γιωτας!ειναι 4 μηνων κ θεωρητικα επρεπε να ειχε...ζευγος εκει κατω αλλα εμεις κυκλοφορουμε κ...μπαταρουμε!χαχα!μου ειπε να περιμρνουμε μεχρι την ενηλικιωση κ αν μεχρι τοτε το...χαμενο μπαλακι δεν κανει "τζα" θα πρεπει να εγχειριστει...στεναχωρεθηκα γιατι αν κ το χα σιγουρο οτι θα τον στειρωσω δεν μιλαμε πια για μια απλη επεμβαση αλλα για κανονικη εγχειριση κ μαλλον πολυωρη....το χει περασει κανεις με το καμαρι του???????
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μα...τι διαφορά θα έχει με την στείρωση; Ως προς την διαδικασία εννοώ...
Νομίζω ότι το ίδιο πράγμα είναι. Ούτε η στείρωση θα ήταν κάτι τόσο απλό όσο ίσως νόμιζες.
Εγχείρηση θα ήταν κι αυτή.
 


rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
ναι,το εθεσα λαθος!απλα για την στειρωση ξερεις εκ των προτερων που θα..στοχευσεις ενω τωρα μου ειπε ο γιατρος οτι θα ανοιξει την κοιλιτσα για να βρουμε το κρυμμενο μπαλακι.οσο για μετα την στειρωση μου ειχε πει οτι θελει τρεις με τεσσερις μερες αναρρωσης ενω τωρα καμια δεκαρια μερες κ μπορει να χρειαστει να μεινει κ στο κτηνιατρειο ενα διαστημα για παρακολουθηση λογω μεγεθους τομης.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εντάξει δεν πειράζει. Περνάνε γρήγορα οι μέρες. Και μπράβο του, του γιατρού, που θέλει να τον έχει κοντά του για έλεγχο.

Κρυψορχία
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μία τόση δα τομή είναι η στείρωση αρσενικού
και τραβάνε όλο το κομπολόι απο την αρχή του και το βγάζουνε
δεν είναι και τίποτα να ψάχνεις να το βρείς-το πιάνεις απο την άκρη και το βγάζεις....
 


giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
ω ρε παναγια μου!Υπομονη φιλε και εμπιστοσυνη στον γιατρο σου.Ολα θα πανε καλα!
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
μία τόση δα τομή είναι η στείρωση αρσενικού
και τραβάνε όλο το κομπολόι απο την αρχή του και το βγάζουνε
δεν είναι και τίποτα να ψάχνεις να το βρείς-το πιάνεις απο την άκρη και το βγάζεις....
:paja1::paja1::p θεϊκο!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πρόσφατα έκανε η Κτηνιατρική Σχολή της Ουτρέχτης μια έρευνα σχετικά με την κρυψορχία και αναθεώρησε την πρακτική της προληπτικής ορχεκτομής. Θεωρούν την αφαίρεση του από την κοιλιακή κοιλότητα αρκετά σοβαρή επέμβαση και οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου των όρχεων δεν δικαιολογεί τέτοια χειρουργική επέμβαση.

Συμβουλεύουν ετήσια παρακολούθηση.

Μα...τι διαφορά θα έχει με την στείρωση; Ως προς την διαδικασία εννοώ...
Νομίζω ότι το ίδιο πράγμα είναι. Ούτε η στείρωση θα ήταν κάτι τόσο απλό όσο ίσως νόμιζες.
Εγχείρηση θα ήταν κι αυτή.
Η στείρωση αρσενικού όταν οι όρχεις βρίσκονται μέσα στο όσχεο είναι πολύ πιο απλή επέμβαση.

καλημερα!!!... και εμεις ενα μονο "μπαλάκι" εχουμε... μολις χρονίσουμε θα παμε στον γιατρό να μας πεί τι να κάνουμε... :) :)
μονορχις ή κρυψορχις;
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
μία τόση δα τομή είναι η στείρωση αρσενικού
και τραβάνε όλο το κομπολόι απο την αρχή του και το βγάζουνε
δεν είναι και τίποτα να ψάχνεις να το βρείς-το πιάνεις απο την άκρη και το βγάζεις....
πονεσα ρε φιλε!!!
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πρόσφατα έκανε η Κτηνιατρική Σχολή της Ουτρέχτης μια έρευνα σχετικά με την κρυψορχία και αναθεώρησε την πρακτική της προληπτικής ορχεκτομής. Θεωρούν την αφαίρεση του από την κοιλιακή κοιλότητα αρκετά σοβαρή επέμβαση και οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου των όρχεων δεν δικαιολογεί τέτοια χειρουργική επέμβαση.

Συμβουλεύουν ετήσια παρακολούθηση.
Σιγουρα δεν ειναι επεμβαση που θα πρεπει να γινει αμεσα- αλλα εχω δει παρα πολλα σκυλια μου ο ορχεις στην κοιλια εχει παρεκτραπει και μεταλαχτει- και στης περισσοτερες περιπτοσεις ηταν σε σκυλια μεγαλης ηλικιας, απο 7 ετω και ανω.
Δεν θα ειναι πιο συνετο να κανει κανεις αυτην την επεμβαση ( που ειναι ακομα και πιο "ευκολη" απο την στειροση του θηλυκου- και δεν νομιζω να χρειαζεται νοσηλεια στο ιατρειο κλπ.) οταν ο σκυλος ειναι δυνατος απο αποψη καρδιας και οργανων, απο το να περιμενει κανεις να εμφανισει προβλημα με τον ορχη ( και αν το δει!!) = αλλα μαζι με αυτο να αρχιζουν και διαφορα αλλα, επειδη ο σκυλος γερναει?
Αλλιος ειναι ενα χειρουργειο σε 2-3 χρονο= και αλλιος σε 8 χρονο σκυλο.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Όταν ένας σκυλος είναι μονόρχις - με την προϋπόθεση ότι ο δευτερος όρχις δεν υπάρχει και δεν θα κατέβει ποτέ - διατρέχει τους ίδιους κινδύνους με κάποιον σκύλο που είναι κρυψόρχις και πρέπει να χειρουργηθεί?
Κάπου κόλλησα τώρα γιατί αν δεν υπάρχει ο δεύτερος όρχις, τι σκοπό θα έχει το χειρουργείο?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Φανια, η περιπτοση να μην υπαρχει ο "χαμενος" ορχις καθολου ειναι εξαιρετικα σπανια!
Δηλ, περιπτοσιες, οπου ο σκυλος ειναι μονορχις.

Εαν ειναι μονορχις, τι να αφαιρεθει? Αφου δεν υπαρχει κανενας ορχης, δεν μπορει να μεταλαχτει τιποτα και ετσι δεν υπαρχει κινδυνος.
Επισις, οταν δεν υπαρχει ο δευτερος ορχις στην κοιλιακη χορα, δεν υπαρχουν και τα αλλα φαινομενα που παρουσιαζουν κρυπτορχιδες συχνα, οπος υπερσεξουαλικοτητα η επιθετικη συμπεριφορα.
Ετσι ενας σιγουρα μονορχις σκυλος, θα μπορουσε να ζησει το ιδιο με οποιοδηποτε αλλον μη= στειρομενο αρσενικο σκυλο.

Σε πολλα σκυλια πιανεται ο ορχις στην κοιλια! Σε περιπτοσεις που αυτο δεν ειναι δυνατον, μπορει να γινει ενας υπερηχος πριν απο την επεμβαση, για να διαποστοθει η θεση του και να εξακριβοθει εαν οντος υπαρχει.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
FrenchieFan απλώς έγραψα την τοποθέτηση στου πανεπιστημίου της Ουτρέχτης.

Δεν ξέρω καν τι θα έκανα αν μου τύχαινε σε μένα. Μάλλον θα έκανα την επέμβαση μόνο αν είχε προβλήματα συμπεριφοράς.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Όταν ένας σκυλος είναι μονόρχις - με την προϋπόθεση ότι ο δευτερος όρχις δεν υπάρχει και δεν θα κατέβει ποτέ - διατρέχει τους ίδιους κινδύνους με κάποιον σκύλο που είναι κρυψόρχις και πρέπει να χειρουργηθεί?
Κάπου κόλλησα τώρα γιατί αν δεν υπάρχει ο δεύτερος όρχις, τι σκοπό θα έχει το χειρουργείο?
ειναι σπανιο να μην υπαρχει καν ο δευτερος ορχις,απο την αλλη μπορει να ειναι τοσο μικρος (σαν μια φακη για παραδειγμα)
που να μην φαινεται ουτε με αξονικη τομογραφια (αυτο το γνωριζω σε ανθρωπινη περιπτωση,δεν ξερω τι εξεταση κανουν σε σκυλο ωστε να τον ψαξουν,με υπερηχο παντως χιλια τα εκατο δεν θα φαινοταν κατι τοσο μικρο)
οποτε πρεπει να ανοιχτει η κοιλια και να ψαχτει με το ματι και να αφαιρεθει,διοτι ο ορχις ειναι ενα οργανο που πρεπει να βρισκεται εξω απο το σωμα,σε χαμηλοτερη θερμοκρασια,μεγαλες θερμοκρασιες,προκαλουν κακοηθεια.
 


Gwgw & "prigkipas"

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2011
217
0
Κρήτη
μονορχις ή κρυψορχις;

εμεις δεν εχουμε "μπαλάκι" οπως ειπες και εσυ ειμαστε μονόρχις... αφου δεν κατεβηκε μεχρι τωρα ειναι δυσκολο να κατεβει στο μελλον... ετσι μας ειπε ο γιατρος.. γι'αυτο κι μας προτεινε να του κανουμε την επεμβασουλα για να μην εχει τυχον προβληματα οταν μεγαλωσει...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
εμεις δεν εχουμε "μπαλάκι" οπως ειπες και εσυ ειμαστε μονόρχις... αφου δεν κατεβηκε μεχρι τωρα ειναι δυσκολο να κατεβει στο μελλον... ετσι μας ειπε ο γιατρος.. γι'αυτο κι μας προτεινε να του κανουμε την επεμβασουλα για να μην εχει τυχον προβληματα οταν μεγαλωσει...
Tότε είναι κρυψόρχις και όχι μονόρχις, μονόρχις είναι ο σκύλος που έχει έναν όρχη μόνο,
ενώ κρυψόρχις είναι όταν ο όρχης δεν βρίσκεται στο όσχεο όπως θα έπρεπε,
αλλά μένει στην κοιλιά ή σε κάποιο σημείο του βουβωνικού πόρου.