ο...Μονόρχις!




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες πάνω σ' αυτό το θέμα τον τελευταίο καιρό....
Και τις ερωτήσεις αυτές τις κάνω ορμώμενη από ένα περιστατικό που είδα πριν ένα μήνα στις διακοπές μου στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ρέθυμνο.
Συνάντησα εκεί μια κοπέλλα που έχει μαζέψει ένα γουεστάκι αδέσποτο από το δρόμο και πρώην κακοποιημένο. (Για την ακρίβεια δύο έχει μαζέψει αλλά το άλλο είναι θηλυκό, οπότε δεν αφορά στο θέμα μας).
Κάποια στιγμή η κοπέλλα πήρε αγκαλιά τον Σπούκυ μου και όπως τον είχε ανάσκελα είδε τα μπαλλάκια του. Μου λέει γεμάτη απορία "τι είναι αυτά? και γιατί είναι μαύρα??"
Αρχικά απόρησα γιατί δεν φαντάστηκα ότι δεν θα ήξερε τι είναι, αφού έχει αρσενικό σκύλο. Όταν της εξήγησα και της είπα ότι η "σακουλίτσα" έχει μαύρο δέρμα και συμβαίνει αυτό, η αντίδραση της ήταν πολύ μα πολύ περίεργη.... έκανε ένα "ιιιιιιιχχχχχχχχχχ" και άφησε κάτω τον σκύλο μου με μια έκφραση αηδίας.
Μετά μου εξήγησε ότι δεν είχε ξαναδεί ποτέ και ότι ο σκύλος της δεν έχει. Όντως κοίταξα το σκυλί της και δεν έχει κανέναν από τους δύο όρχεις, ο δε γιατρός της είπε ότι πρέπει να τον στειρώσει, χωρίς όμως να της εξηγήσει αν υπάρχουν εσωτερικά ή δεν υπάρχουν καθόλου. Και από τις απαντήσεις της κατάλαβα οτι ο γιατρός αυτός δεν έχει κάνει καμία εξέταση ή υπέρηχο στο σκυλί.
Και η απορία που μου γεννιέται τώρα είναι αν ο σκύλος δεν έχει "κατεβάσει" ποτέ τους όρχεις, υπάρχει περίπτωση να είναι μέσα στην κοιλιά του ή να μην υπάρχουν καθόλου?
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
http://www.vets.gr/article.php?article_id=103

Φανή το σκυλάκι που έχει η κοπέλα, κατά πάσα πιθανότητα είναι στείρο...
Αυτό είναι το λιγότερο νομίζω... και καλύτερα να είναι στείρο αφού υπάρχει και θηλυκό στο σπίτι.
Το ζητούμενο είναι αν η όλη κατάσταση είναι επικίνδυνη για την υγεία του και αν πρέπει τελικά να χειρουργηθεί ή όχι.
Και μεταξύ μας, από αυτά που άκουσα, ο γιατρός εκεί στο Ρέθυμνο, δεν μου εμπνέει καμιά εμπιστοσύνη. Χωρίς εξετάσεις, χωρίς υπέρηχο, άντε προχωράμε σε εγχείρηση?
Πρέπει να γίνει τελικά? κινδυνεύει το σκυλί ή όχι? ή ανοίγουμε την κοιλιά και βλέποντας και κάνοντας?
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
...ο μοναδικός καλά τεκμηριωμένος παράγοντας κινδύνου για καρκίνο των όρχεων είναι η κρυψορχία....Η κρυψορχία παρουσιάζει πολλαπλάσιες πιθανότητες να αναπτύξουν τα ζώα καρκίνο των όρχεων, γι' αυτό καλό είναι να αφαιρείται ο κρυψόρχης σε ζώα που συμπλήρωσαν το πρώτο έτος της ηλικίας τους, γιατί έτσι αποφεύγεται ο κίνδυνος να αναπτύξουν καρκίνο. Σε προληπτική βάση, η ορχεκτομή είναι απαραίτητη να γίνεται στα ζώα, σε κάθε περίπτωση κρυψορχίας....

Αρα όσο χάλια κ να είναι ο γιατρός, μια οδό πρέπει να ακολουθήσει: ορχεκτομή. Αρα καλά είπε κο γιατρός του rudy. Το όριο είναι ο 1 χρόνος. Μετά, εγχείριση απαραίτητα
 










FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σκέφτηκα μήπως για να της πάρει λεφτά ...παρατραβηγμένο ;
καθολου!!

Επειδη η κοπελλα μαζεψε τον σκυλο απο το δρομο και δεν ξερει εαν ειχε ευνουχηστει πριν απο αυτο η οχι, ειναι πολυ πιθανον.
Το να μην εχει κατεβασει αρσενικος σκυλος κανεναν απο τους δυο ορχεις ειναι επισης αρκετα σπανιο φαινομενο ( δεν αποκλειεται, αλλα ειναι σπανιο).
Και για αυτο και μονο, ΣΙΓΟΥΡΑ θα εκανα πρωτα καπιοες εξετασεις στον σκυλο.

Εαν δεν εχει κανεναν ορχη στη θεση του- και βρισκονται εντος του σωματος, συνηθος δεν λειτουργουν σωστα και δεν παραγουν την προσοτητα ορμονων, οπος ενα φυσιολογικο σκυλι ( μονορχιδες/κρυπτορχιδες δεν διαφερουν εκει σχεδον καθολου απο τους σκυλους με δυο ορχεις), αρα ουτε με εξεταση αιματος δεν θα δειξει κατι- θα φανει σαν ευνουχισμενος και μενει μονο η προσπαθεια του υπερηχου, μπας και φανει εστω ενας απο τους δυο κρυμενους ορχεις.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αντριάννα μου πολύ φοβάμαι πως σε εκείνο το κτηνιατρείο ο υπέρηχος είναι μάλλον άγνωστη λέξη....
Λυπάμαι το σκυλάκι, πραγματικά...