ο μπεμπης εκπαιδευεται...


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ρε συ east αυτο που θυμιζει τα αλυσοδεμενα σκυλια που αν περασεις απο μπροστα παιρνουν φορα μεχρι που τελειωνει η αλυσιδα. Δεν τα βλεπω αυτα να μαθαινουν κατι. Συνεχιζουν και το κανουν και ας πονανε.
Εκεινη την ωρα με την ενταση που εχει ο σκυλος δεν νομιζω να ποναει και πολυ. Και αν απλα κοντραρεις το λουρι και δεν κανεις τιποτα αλλο , πως θα μαθει. Χρειαζονται εντολες , χρειαζεται να νιωθει την παρουσια σου διπλα του. Ακομα και αν ξερει οτι θα πονεσει εγω νομιζω οτι θα το ξανακανει.
Εγω εχω την αισθηση οτι οποτε του ζηταω να μεινει διπλα μου και αυτος με αγνοησει , εκεινη την στιγμη αμφισβητει την αρχηγια μου. Και εκει νομιζω οτι πρεπει πιο πολυ να δουλευτει ο σκυλος παρα στο κατα ποσο θα πονεσει απο το λουρι.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
afg
Εγώ την στιγμή που του έκανα τότε την διόρθωση, του έλεγα και την εντολή ''όχι'' αλλά παρατεταμένο λίγο το χ.
Όχι όπως το προφέρω στην καθημερινότητα μου.
Τώρα, αν του το πω και σε άλλες περιπτώσεις, χωρίς καμία μηχανική διόρθωση........ γυρίζει με κοιτάει και κόβει!!!!!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ρε συ east αυτο που θυμιζει τα αλυσοδεμενα σκυλια που αν περασεις απο μπροστα παιρνουν φορα μεχρι που τελειωνει η αλυσιδα. Δεν τα βλεπω αυτα να μαθαινουν κατι. Συνεχιζουν και το κανουν και ας πονανε.
Εκεινη την ωρα με την ενταση που εχει ο σκυλος δεν νομιζω να ποναει και πολυ. Και αν απλα κοντραρεις το λουρι και δεν κανεις τιποτα αλλο , πως θα μαθει. Χρειαζονται εντολες , χρειαζεται να νιωθει την παρουσια σου διπλα του. Ακομα και αν ξερει οτι θα πονεσει εγω νομιζω οτι θα το ξανακανει.
Εγω εχω την αισθηση οτι οποτε του ζηταω να μεινει διπλα μου και αυτος με αγνοησει , εκεινη την στιγμη αμφισβητει την αρχηγια μου. Και εκει νομιζω οτι πρεπει πιο πολυ να δουλευτει ο σκυλος παρα στο κατα ποσο θα πονεσει απο το λουρι.
Συμφωνω απολυτα με το παραπανω που εγραψες, αλλα θα σου πω κ κατι ακομα για να καταλαβεις το γενικοτερο πλαισιο στο οποιο μιλαμε (τουλαχιστον απ οσο εχω καταλαβει-διορθωστε με αν κανω λαθος) κι εγω κ ο Arrigo κ ο αρχικος θεματοθετης......

Κανεις μας δεν εχει κυριο σκοπο να "φτιαξει" ενα σκυλο που να ΜΗΝ θελει να εκδηλωσει την "κυριαρχια" του σε οτιδηποτε κινειται. Αυτο που ολοι μας θελουμε ειναι ο σκυλος να σεβεται το εκαστοτε δικο μας "ΜΗ" η "φτανει" κ να παραμενει κοντα μας, χωρις να μας κανει την ζωη δυσκολη, ασχετα με το ποια ειναι η πραγματικη του επιθυμια εκεινη την ωρα.

Σκεψου επισης οτι καποια σκυλια δουλευουνε πανω στο θεμα "φυλαξης -προστασιας" που σημαινει οτι ο σκυλος εντος συγκεκριμενου χωρου δεν επιτρεπει τιποτα εκτος κι αν του το επιβαλλεις εσυ! Ειναι αλλο πραγμα αυτο κι αλλο να κανεις το σκυλο αναισθητο στα παντα.......
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Μα και εγω εχει τυχει να τον αφησω να καβαλησει και να καβαληθει με αδεσποτα , τα οποιο ειναι και τα πιο ιδανικα για να παιξει.
Μολις καταλαβα οτι ειναι ανεκτικα και δεν θα εχουμε καυγαδες , τα αφησα να κανουν το παιχνιδι τους το οποιο περιλαμβανει και ενδειξεις κυριαρχιας.
Και εγω μιλαω για τις διορθωσεις που με τις οποιες απαιτω ο σκυλος να με ακουσει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μα και εγω εχει τυχει να τον αφησω να καβαλησει και να καβαληθει με αδεσποτα , τα οποιο ειναι και τα πιο ιδανικα για να παιξει.
Μολις καταλαβα οτι ειναι ανεκτικα και δεν θα εχουμε καυγαδες , τα αφησα να κανουν το παιχνιδι τους το οποιο περιλαμβανει και ενδειξεις κυριαρχιας.
Και εγω μιλαω για τις διορθωσεις που με τις οποιες απαιτω ο σκυλος να με ακουσει.
Ενδειξη κυριαρχιας δεν ειναι απλα το καβαλημα..... καταλαβαινεις πιστευω τι θα γινει αν ο "χωρος" που φυλαει ενας κυριαρχικος σκυλος συναντηθει με τον "χωρο" που καλυπτει ενας κυριαρχικος σκυλος που κινειται γυρω απο το αφεντικο του ετσι?
Το καβαλημα θα μοιαζει με νηπιαγωγειο .......
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
@afg

κατ αρχας να εξηγησουμε κατι απλο...το οτι ησουν ξεκαθαρος στο τι θες δεν σημαινει απαραιτητα οτι ησουν και σωστος...

κι εγω μπορω,επισης ξεκαθαρα,να ρωτησω πως κανω φλικαριστη εισοδο σε κατηφορικη φουρκετα με τετρακουνα με 450 αλογα στα μουαγιε,αλλα ο ερωτωμενος να μου πει οτι πρωτα πρεπει να το μαθω σε 90αρα ισοπεδη με μπροστοκουνα και 100 αλογα...

επισης,δεν μου λεει απολυτως τιποτα οτι δεν μπορεις να βρεις δευτερο σκυλο για να δουλεψεις...βρες...η πηγαινε σε εκπαιδευτη να σας δουλεψει και τους δυο,οπως πρεπει...

τι θελω να πω...το θεμα δεν ειναι να βρεις λυση σε συγκεκριμενο προβλημα,αλλα να βρεις απο που προκυπτει το προβλημα και να δουλεψεις στην βαση της συμπεριφορας του σκυλου ετσι ωστε να λυσεις οχι μονο το συγκεκριμενο,αλλα και πολλα αλλα παρεμφερη που μπορουν να προκυψουν...

το κατα ποσο θα πετυχεις κατι τετοιο εξαρταται απο πολλους παραγοντες με βασικοτερο ολων εσενα προσωπικα...

ποσο ψυχραιμος εισαι?(οχι ποσο φαινεσαι),τι ειδους χαρακτηρας εισαι?μπορεις να επιβληθεις ευκολα η δυσκολα σε καποιον?τι χροια φωνης εχεις και τι ενταση εχει αυτη?

ο σκυλος τι ρατσα ειναι?τι προσλαμβανουσες εχει και τι εχει "βγαλει" μεσω αυτων των προσλαμβανουσων?με τι τροπο εχει δουλευτει?τι θες απο αυτον?

αντιλαμβανεσαι οτι τα παραπανω δεν τα θετω για να μου απαντησεις,αλλα απλως για να καταλαβεις οτι η απαντηση δεν ειναι τοσο απλη οσο ισως να νομιζεις...εαν ημουν ομως εκπαιδευτης κι ερχοσουν ζητωντας μου να σου λυσω το συγκεκριμενο προβλημα ,χωρις να σε απασχολει τιποτα αλλο,απλως θα σε εδιωχνα...

η απολυτη υπακοη θελει τεραστια δουλεια...

εαν θες σκυλο στρατιωτη θα δουλεψεις 24/7 και θα φτυσεις αιμα...εαν θες ενα σκυλο που απλως να ακουει ετσι ωστε να μην σου δημιουργει μεγαλα προβληματα ,το εχεις ηδη πετυχει και δεν χρειαζεσαι βοηθεια απο κανεναν...

το να συζητας απο την μια λεπτομερως περι μηκων οδηγων,σωστης θεσης πνιχτη και τυπο αυτου και απ την αλλη να λες αμολαω τον σκυλο ελευθερο σε περιφραγμενο χωρο να κανει οτι γουσταρει και δεν τρεχει μια εαν σκασει κανα κουνελι,αρουρι,γατα και τον αφηνω να καβαλιεται με τα σκυλακια της γειτονιας ,αλλα ρε σεις δεν με ακουει,εμενα προσωπικα μου φαινεται εντελως ακυρο...

υπ οψιν,οτι ετσι το βλεπω εγω, γι αυτο αλλωστε και εκατσα να γραψω ολοκληρο κατεβατο με το παραδειγμα του μπεμπη με το πιντσερ στο σπιτι,ετσι ωστε να "πιασεις"το σκεπτικο βασει του οποιου εγραψα οσα εγραψα παραπανω,αντι να σου πω μια δυο στανταρ λυσεις που απλως θα κουκουλωσουν κατ εμε το προβλημα...

εαν για παραδειγμα με ρωτουσε ο arrigo η ο east που ξερω οτι εχουν φαει ατελειωτες ωρες ενασχολησης και εκπαιδευσης με τον σκυλο τους ,τον εχουν δουλεψει σε ενα πολυ μεγαλο ευρος και θελουν πολυ συγκεκριμενα πραγματα απο αυτον,θα τους απαντουσα με τεχνικη...

οταν ομως με ρωταει καποιος που εχει ενα σκυλο που υπακουει μονο στο περιβαλλον του κι αυτο υπο συνθηκες, θα του απαντησω με τον τροπο που απαντησα σε εσενα...συνολικη δουλεια και οι δυο σας απο την αρχη...

ξεκαθαρος κι εγω λοιπον...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για σκύλο που στο περιβάλλον του ακούει πάντα, αλλά έξω επιλέγει τι και πως?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Για σκύλο που στο περιβάλλον του ακούει πάντα, αλλά έξω επιλέγει τι και πως?
Aν ο σκυλος σου στο περιβαλλον του (γνωστο χωρο, ελαχιστα κ γνωστα ερεθισματα) δεν ακουει, δεν μιλαμε για προβληματα στην εκπαιδευση, μιλαμε για παντελη ελλειψη αυτης!

Τα προβληματα γινονται αισθητα οταν ο σκυλος εχει μεν εσενα αλλα εχει κ 1002 αλλα πραγματα που του κινουν το ενδιαφερον!!!
Εκει φαινεται αν σε υπολογιζει η σε γραφει κ ποσο σε υπολογιζει......
Ο σκυλος δεν "εχει" την δυνατοτητα να επιλεγει τι κ πως...... ο ιδιοκτητης (με την συμπεριφορα του) του την παρεχει!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
east εντός σπιτιου 100%
Εκτός, κάνει επιλογή. Αυτό διορθώνεται ή στα 4,5 χρόνια έχουμε χάσει το τραίνο?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
east εντός σπιτιου 100%
Εκτός, κάνει επιλογή. Αυτό διορθώνεται ή στα 4,5 χρόνια έχουμε χάσει το τραίνο?
Οποιαδηποτε στιγμη διορθωνεται το οτιδηποτε, απλα οσο ποιο παγιωμενη συμπεριφορα (γραψιμο!) τοσο πολλαπλασιος ο κοπος/χρονος/δυσκολια να αλλαξει........

Εξακολουθω να λεω, δεν κανει επιλογη ο σκυλος, εσυ του επιτρεπεις να επιλεγει.
Αυτο σημαινει οτι ο σκυλος δεν θα αλλαξει ποτε, αν δεν αλλαξεις εσυ κατα πολυ απεναντι του......

Λεπτομεριες τι πως κλπ, δεν εχω αρμοδιοτητα να απαντησω, καθως ουτε σενα ξερω ουτε το σκυλο σου!!!
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
rein αν ηταν να παω ή ειχα παει σε εκπαιδευτη δεν θα καθομουν να ρωταω στο φορουμ. Θα ρωτουσα εκεινον. Αυτο νομιζα ηταν αυτονοητο.
Και φυσικα αν πηγαινα στον εκπαιδευτη και του εσκαγα τα 700 ευρω δεν θα απαιτουσα να μου λυσει μονο αυτο το προβλημα του σκυλου.

Υπακοη κανω μονος μου στον σκυλο απο τοτε που το πηρα. Οχι στον ιδιο βαθμο που κανουν αλλοι γιατι δεν εχω την ιδια ικανοτητα - γνωσεις αλλα και γιατι δεν θεληλσα και δεν θελω απο τον σκυλο μου να ειναι αυτο που ειπες . Στρατιωτης .

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορω να μοιραζομαι την αποψη μου σχετικα με λουρια , τεχνικες στην βολτα κτλπ. Ειναι αποψεις που τις απεκτησα βαση πειρας με τον σκυλο μου. Αυτην τη λιγη που εχω. Δοκιμασα κατι , δεν μου αρεσε ή το εκανα λαθος και το αλλαξα. Βρηκα μονος μου αυτο που με βολευει και θεωρω σωστο να χρησιμοποιησω.
Απο την αλλη ειμαι της αποψης οτι δεν ειμαι υπερ του να ''σκοτωνω'' εντελως τα βασικα ενστικτα του σκυλου. Αφου ο σκυλος εχει ισχυρο ντραιβ , οταν μου δωθει η ευκαιρια και επειδη εχω τα ασφαλη μεσα για αυτο το πραγμα , θα αφησω τον σκυλο να κυνηγησει και το κουνελι. Γιατι να κυνηγαει μια ζωη μπαλακια ? Αυτο το κανει καθε μερα.

Αυτο δεν νομιζω οτι απαραιτητα καταστρεφει την εκπαιδευση του σκυλου. Για μενα ο σκυλος εχει κριτικη ικανοτητα. Μπορει μια χαρα να καταλαβει ποτε του εχω δωσει το ελευθερο σε περιφραγμενο χωρο και ποτε ειναι σε λουρι. Και οταν ειναι σε λουρι , τι απαιτω εγω απο αυτον.
Νομιζω οτι μπορει να καταλαβει την διαφορα και να εκπαιδευτει ξεχωριστα. Δεν πιστευω οτι ο σκυλος χρειαζεται να ειναι παντου και παντα κομαντο για να μαθει απλα να μην τραβαει το λουρι σε οποιαδηποτε κατασταση.
Δουλευω με τον σκυλο καθε μερα στην υπακοη στον ποταπο αυτο βαθμο ,σε σχεση με αλλους , απλα και μονο για να κανω τη ζωη μου με τον σκυλο πιο ευκολη. Δεν ζηταω κατι εξαιρετικα συγκεκριμενο απο τον σκυλο. Το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι να μην τραβαει στην βολτα. Το οποιο το εχω καταφερει εκτος απο καποιες περιπτωσεις.
Αυτες τις περιπτωσεις ηθελα να λυσω. Τωρα αν αυτο απαιτει να αλλαξω ολη μου την σχεση και την καθημερινοτητα με τον σκυλο , δεν νομιζω οτι ειμαι σε θεση να το κανω.
Επομενως ή κανεις λαθος και μπορω να διορθωσω τον σκυλο κρατοντας την σχεση που εχω μαζι του τωρα ή δεν κανεις λαθος και υπομενω την κατασταση για παντα ή επλιζω σε αυτο που μου λενε πολλοι ιδιοκτητες σκυλων στο δρομο. '' Κανε υπομονη και θα αλλαξει. Ειναι μικρος ακομα. Και εμενα ετσι εκανε και τωρα που εγινε 5 χρονων δες τον.''
 
  • Like
Reactions: Ghostdoc


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απο την αλλη ειμαι της αποψης οτι δεν ειμαι υπερ του να ''σκοτωνω'' εντελως τα βασικα ενστικτα του σκυλου.
Δεν χρειαζεται να σκοτωσεις απολυτως τπτ.
Το μονο που χρειαζεται ειναι να ξεκαθαρισεις στο σκυλο σου οτι "δεν του επιτρεπεις" ("δεν τον παιρνει" μεταφραζω εγω) να σε τραβαει στο λουρι!
Τοσο απλο......
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
......................
Λεπτομεριες τι πως κλπ, δεν εχω αρμοδιοτητα να απαντησω, καθως ουτε σενα ξερω ουτε το σκυλο σου!!!
Kι αυτό εδώ ακριβώς θεωρώ ότι είναι το κλειδί της κουβέντας, είτε μιλάμε για dogo argentino, είτε για cane corso, είτε για ημίαιμο γερμανικό ή πολύαιμο. Όπως λοιπόν δεν γίνεται να δώσει κανείς συγκεκριμένη συμβουλή σε εμένα, έτσι δεν θεωρω σωστό να γίνεται ανάλυση του πνίχτη είτε με 2,5m είτε με 1,5m λουρί :)
 
  • Like
Reactions: ghelly


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Το χω αφήσει πίσω αυτό το θρεντ αν και πολύ με ενδιαφέρει, γιατί έχω πάνω κάτω το ίδιο θέμα με την Orilis. Πρέπει να διαβάσω μπόλικα.

Εντωμεταξύ, ήθελα να πω κάτι πάνω σε αυτό που σκεφτόμουν πρόσφατα:

Επομενως ή κανεις λαθος και μπορω να διορθωσω τον σκυλο κρατοντας την σχεση που εχω μαζι του τωρα ή δεν κανεις λαθος και υπομενω την κατασταση για παντα ή επλιζω σε αυτο που μου λενε πολλοι ιδιοκτητες σκυλων στο δρομο. '' Κανε υπομονη και θα αλλαξει. Ειναι μικρος ακομα. Και εμενα ετσι εκανε και τωρα που εγινε 5 χρονων δες τον.''
Εν μέρει, ισχύει πολύ. Ένα σκυλί είναι τόσο ασταθές μέχρι μια ηλικία (διαφέρει από σκύλο σε σκύλο, αλλά πάνω κάτω μετά τα 2-3 χρόνια αρχίζει να σταθεροποιείται) όσο ένας άνθρωπος μέχρι μετά την εφηβεία. Για τον ίδιο λόγο. Ορμόνες που κάνουν πάρτυ, πράγματα που δεν ξέρει και τα ανακαλύπτει/μαθαίνει :)

Από την άλλη σκεφτόμουν τώρα που ο δικός μου αρχίζει σιγά σιγά να σταθεροποιείται, ότι δεν είναι ακριβώς τόσο ότι σταθεροποιείται, αλλά ότι εγώ πλέον τον ξέρω αρκετά καλά. Αρχίζω να προβλέπω τις αντιδράσεις του, ξέρω γιατί κάνει το τάδε πράγμα, ξέρω πώς αντιδράει σε αυτά που κάνω εγώ, είτε καλά είτε κακά. Όχι 100% αλλά είμαι σε καλό δρόμο.

Και αυτό είναι κάτι που το γνώριζα ήδη από πρότερη εμπειρία αλλά πάντα πάντα το ξεχνάς όταν περάσει αυτή η περίοδος "γνωριμίας" με τα προηγούμενα σκυλιά και να ένα καινούριο φατσόνι για να στο θυμίσει.

Αλλά: συνειδητοποιώ ότι δεν είναι τόσο ότι τον ξέρω κι ότι με ξέρει πλέον. Αυτό που βλέπω είναι ότι καλώς ή κακώς, με το δικό του τρόπο, φιλτραρισμένο μεσα από το χαρακτήρα του, κατά μία έννοια, "τον έχω κάνει σαν τα μούτρα μου". Αφού δεν επιδρά "φυσικά" με τα άλλα ερεθίσματα και το κυριότερο ερέθισμά που τον διαμορφώνει πέρα από το δικό του χαρακτήρα είμαι εγώ, βλέπω να έχει αρχίσει να γίνεται ο καθρέφτης μου. Καταλαβαίνω πότε αγχώνομαι και πότε είμαι κουλ μέσω του σκυλιού. Βλέπω τα καλά μου και τα στραβά μου πάνω του. Πού ήξερα τι κάνω και πού είχα σοβαρές ελλείψεις. Κι όχι απλά στην εκπαίδευσή του αλλά και στο χαρακτήρα μου γενικά. Παίρνει τα χούγια σου το σκυλί που σε ζει 24 ώρες το 24ωρο απο μικρό. Παίρνει την ενέργειά σου, τις φοβίες σου, τη χαλαρότητά σου, τη σιγουριά σου, την εμπιστοσύνη ή μη που έχεις στο κάθε τι.

Από τη μια ωραία άσκηση αυτογνωσίας για μένα. Από την άλλη να πω τη μαύρη μου αλήθεια με λυπεί λίγο που τον επηρεάζω τόσο πολύ, δεν θα επεκταθώ στο γιατί.

Εν κατακλείδι αυτό που ήθελα να πω είναι πως στα "5 χρόνια" δεν είναι μόνο ότι θα ηρεμήσει ορμονικά. Είναι ότι θα δεις τη δουλειά που έκανες, την επιρροή που άσκησες τόσο καιρό, αλλά κυρίως τον ίδιο σου τον εαυτό. Καλή (μας) τύχη!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Kι αυτό εδώ ακριβώς θεωρώ ότι είναι το κλειδί της κουβέντας, είτε μιλάμε για dogo argentino, είτε για cane corso, είτε για ημίαιμο γερμανικό ή πολύαιμο. Όπως λοιπόν δεν γίνεται να δώσει κανείς συγκεκριμένη συμβουλή σε εμένα, έτσι δεν θεωρω σωστό να γίνεται ανάλυση του πνίχτη είτε με 2,5m είτε με 1,5m λουρί :)
Σωστό σαν πρώτη σκέψη.
Ακολουθώντας όμως αυτή την τακτική, καταργούμε το σημαντικότερο κεφάλαιο αυτού του φόρουμ. Τον σημαντικότερο λόγω ύπαρξης αυτού του φόρουμ. (κατ εμε)*
Γιατί;
!!!)Σε αυτή την περίπτωση έπρεπε να πούμε..........''Να πας σε έναν εκπαιδευτή''.
Εύκολο!!!
Μπορεί όμως; Είναι κοντά;Έχει τον χρόνο;;Έχει τα λεφτά;
(π.χ. Εγώ απέχω 200+200 χλμ. από το εκπαιδευτήριο που πάω)= χρόνος + χρήμα όχι μόνο για το μάθημα, περισσότερα δίνω στη βενζίνη.

Τι μένουν λοιπόν σε αυτό το φόρουμ για να το κάνουν ενδιαφέρον!!!!!!!!

Οι φωτογραφίες;;;;
Οι εκθέσεις;;;;;;;
Η διατροφή;;;;; ( που το μόνο που μπορείς να πεις,είναι η ποιότητά της αφού,δεν ξέρεις αν ταιριάζει στο σκύλο)
Η υγεία;;;; ( που το μόνο που μπορείς να πεις,είναι, πήγαινε σε κτηνίατρο)
κ.α. δευτερεύοντα, όχι τόσο σημαντικά!!!!!!

Αυτός που θα μπει πελαγωμένος στο φόρουμ από το πρόβλημά του, νομίζεις ότι τον μοιάζουν τα παραπάνω;
Ένας που βρήκε ένα σκυλάκι στο δρόμο, το μάζεψε και φτάνοντας στην ηλικία ενός έτους, έχει τα Χ προβλήματα, τι θα κάνει όταν δεν έχει αυτά που γράφω παραπάνω(χρόνο-χρήμα) και δεν τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα;

Με την λογική ότι : δεν γνωρίζει κανένας κανέναν.....
Δεν μπορείς να πεις τίποτα και για κανέναν..........αφού δεν ξέρεις με ποιόν συνομιλείς σε αυτό το φόρουμ. (δεν λέει τίποτα το όνομα arrigo ή orlis π.χ.)
Τι φόρουμ θα ήταν αυτό τότε!!!!!

*Αν το σκεφτείς καλύτερα θα δεις ότι έχω πάνω από 2 χρόνια στο φόρουμ.
Με αυτό που έγραψα, γνώριζα εξ'αρχής ότι θα βρεθώ αντιμέτωπος με πολλά μέλη του φόρουμ για τον τρόπο χρίσης του πνίχτη.
Θα μπορούσα να μη γράψω τίποτα. Το πρόβλημα που είχα, το έλυσα!!!!
Πρόθεση είχα να βοηθήσω, γνωρίζοντας ότι θα με κράξουν πολλοί!!!
Δεν με νοιάζει στην τελική!!!!

Αν θέλετε να μιλάμε θεωρητικά....... πολύ εύκολο!!!!!!!

Σε ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες με το ποστ αυτό να σκεφτώ το παρακάτω!!!!!!
Στην τελική εγώ τον δουλεύω τον σκύλο μου σε εκπαιδευτή!!!!
Ξέρω πια τροφή ταιριάζει στον σκύλο ΜΟΥ!!!!!!
Δεν με ενδιαφέρουν οι εκθέσεις!!!!!!!
Για την υγεία έχω την κτηνίατρο μου!!!!!!!
Φωτογραφίες βλέπω στο fb ή google!!!!!
Το μόνο ενδιαφέρον για εμένα είναι οι απόψεις κάποιον ανθρώπων εδώ μέσα (παλιά μέλη αλλά και καινούρια) πάνω σε θέματα συμπεριφοράς και χαρακτήρα, που θα μου δώσουν τροφή για σκέψη, θα με προβληματίσουν με τις ιδέες τους και την τεχνική τους.
Πιστεύω ότι σαν εμένα, είναι και πολλά μέλη ακόμα!!!!
Αν θέλετε ..................

Orlis θα μπορούσες να αρκεστείς στο ποστ του Reinmeister που πολύ όμορφα τοποθετήθηκε.(για το τι προηγείτο πριν φτάσουμε στην διόρθωση που πρότεινα εγώ)
East δεν υπονοώ τίποτα για εσένα γιατί ξέρω πως το έγραψες εσύ.
Πάνω σε αυτό πάτησε και έκανε την θεωρία του ή της δεν ξέρω τι είναι.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Arrigo είμαι κοπέλα :)
Ειδικά με τον πνίχτη, θεωρώ ότι πρέπει να σου δείξει, από κοντά, κάποιος που ξέρει (κι όχι που λέει ότι ξέρει) κι όχι γιατί είμαι ενάντια στη χρήση του πνίχτη αλλά γιατί το συγκεκριμένο εργαλείο είναι ιδιαίτερο ακόμα και στον τρόπο που θα φορεθεί.
Δεν είχα σκοπό να κάνω ένα ποστάρισμα εναντίον σου, ούτε να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου, αλλά στη χρήση ενός εργαλείου εκπαίδευσης, ΝΑΙ, θεωρώ ότι κάποιος πρέπει να σου δείξει. Όχι απαραίτητα εκπαιδευτής. Και κατανοώ το να μην έχει κάποιος τα χρήματα να πάει σε εκπαιδευτή. Πλέον ούτε εγώ έχω αυτή την άνεση, κι ίσως τα μοναδικά χρήματα που έχουν δωθεί για το σκύλο μου και μετανιώνω ήταν στην λάθος επιλογή εκπαιδεύτριας που κάναμε 4 χρόνια πριν. Τούτων λεχθέντων, μια επίσκεψη, για να σου δείξει τον τρόπο δεν είναι κάτι το οικονομικά δυσβάσταχτο. Κι αν είναι, τότε, μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσει όλη την ιδέα κατοχής σκύλου.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Συμφωνώ!!!
Κατάλαβα το σκεπτικό σου.
Μπορεί να υπάρξει και τραυματισμός σε ορισμένα σκυλιά από τον πνίχτη!!!
Θέλει προσοχή.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Άλλωστε λίγο πολύ το φόρουμ για τον ίδιο λόγο το διαβάζω κι εγώ. Αν είχα μείνει στα όσα ήξερα και δε χρησιμοποιούσα τις εμπειρίες κάποιων από εδώ, με τα παραδείγματά τους, αλλά και με πράγματα που μου έχουν δείξει κάποιοι συμφορουμίτες από κοντά, μάλλον δε θα μπορούσα να συμβιώσω ομαλά με το σκύλο μου
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οταν καποιος γραφει κατι κατ εμε, μπορει να το γραψει με την βαση του τι εκανε ο ιδιος στο σκυλο του η ποιος ειναι ο απωτερος στοχος/σκοπος.
Να μπω σε λεπτομεριες να προτεινω σε καποιος κατι συγκεκριμενο το θεωρω ατοπο γιατι δεν ξερω κατα ποσο ειναι "σαν εμενα".....
Γραφοντας ομως πολλες φορες "τι εκανα εγω", του δινω το δικαιωμα αν θεωρει οτι ειναι "σαν εμενα" να το δοκιμασει......
Με βαση αυτο το σκεπτικο εγραψα "δεν ξερω εσενα η το σκυλο σου".
Ετσι μια μικρη παρατηρηση στα παραπανω.......
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
@Estranged εντυπωσιακή άποψη!!!
Να την συζητούσαμε κάπου, γιατί αυτό το θέμα, παραέχει φορτωθεί μάλλον;
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981