πεντιγκρι:ϋπαρχει τροπος ανευρεσης???








foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ήθελε να κατέβει σε έκθεση και πήρε από πετσοπ;Δεν το έιχε ψάξει από που θα πάρε τον σκύλο αφού τον ενδιέφερε η μορφολογία;:eek::eek:
Ας το ψάξει με τον Ουγγρικο Όμιλο αφού τον νιάζει τόσο αλλα ας μην έχει και πολλές ελπίδες!:rolleyes:
 






keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
πουλάω το δικό μου....


το pedigree εννοώ:D


συγγνώμη που κάνω πλάκα αλλά νομίζω πως η κατάσταση τη σηκώνει.Δεν είναι και για θάνατο,νομίζω?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
πουλάω το δικό μου....


το pedigree εννοώ:D


συγγνώμη που κάνω πλάκα αλλά νομίζω πως η κατάσταση τη σηκώνει.Δεν είναι και για θάνατο,νομίζω?
ρε κανε δουλεια σου!
ο αλλος πηρε σκυλο απο πετ σοπ και θελει να το κατεβασει σε εκθεσεις! πολυ γελιο θα ειχε να το κατεβαζε!
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
να ρωτησω κατι σαν ασχετη επι του θεματος...υπαρχουν πετ σοπ τα οποια δινουν χαρτια pedigree...αυτα δεν εχουν ισχυ?
 




ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
σωστα...δεν διευκρινησα...για να μπορεις να παρεις μερος σε διαγωνισμους κλπ..κι επειδη το ειχα απορια...σκυλακια που προερχονται απο puppy-mills μπορουν να εχουν χαρτια??:confused:
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Και βεβαια μπορουν να εχουν χαρτια (pedigree).Το θεμα ειναι αν αντιστοιχουν στον συγκεκριμενο σκυλο.Νομιζω πως αν εχεις χαρτια μπορεις να παρεις μερος σε εκθεση.
 


kostas_dogo_argentino

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
159
2
ν.κοσμος
βασικα εχω την εξης γνωμη...το ολο θεμα του breeder μαλλον εχει παρεξηγηθει νομιζω...το οτι καποιος ειναι επαγγελματιας στην εκτροφη σκυλων δεν ειναι απαραιτητο οτι σημαινει κ τελειος σκυλος για εκθεσεις η οτιδηποτε!!!
το λεω διοτι ετυχε ο σκυλος μου να ειναι απο ατομο οχι επαγγελματια κ ομως η γεννα του μου εδωσε εναν σκυλο ο οποιος απ'οτι μου εχουν πει μεχρι τωρα οποιος τον εχει δει ειναι απο τα πολυ ωραια ντογκο κ θα ειχε σιγουρα μια θεση στο βαθρο!!!
απο κει κ περα μπορει να ειμαι το ενα στα χιλια κ να ετυχε,ουτε προστατευω τη αναπαραγωγη της πισω αυλης η το καθε πετ σοπ,ομως μην αποκλειουμε οτιδηποτε...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όλα είναι πιθανά αλλά σκέψου το λίγο:Κάποιος επιλέγει τα ζευγαρώματά του με σκοπό να βγάλει όσο καλύτερα σκυλιά μπορεί,από την άλλη κάποιος ζευγαρώνει τα 2 σκυλιά που έτυχε να έχει,ποιός είναι πιο πιθανό να έχει καλύτερα μορφολογικά σκυλιά;;)
Και βέβαια δεν μιλάμε για όλους τους εκτροφείς!Όπως έχουμε ξαναπεί δεν κάνουν όλοι καλά την δουλειά τους!;)
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
βασικα εχω την εξης γνωμη...το ολο θεμα του breeder μαλλον εχει παρεξηγηθει νομιζω...το οτι καποιος ειναι επαγγελματιας στην εκτροφη σκυλων δεν ειναι απαραιτητο οτι σημαινει κ τελειος σκυλος για εκθεσεις η οτιδηποτε!!!
Όχι, δεν έχει παρεξηγηθεί, διότι οι υπεύθυνοι και νόμιμοι εκτροφείς θα στο πούνε πρώτοι αυτό. Ο μακαρίτης Ηartnagle π.χ. που είχε από τα καλύτερα Australian Shepherds, βραβευμένα και έτσι, πάντοτε είχε τη στάνταρ ερώτηση (που βάζουν όλοι) στην αίτηση για να αγοράσει κανείς κουτάβι, "τι θέλετε να το κάνετε το σκυλί" και από κει και πέρα τσέκαρε κανείς το αντίστοιχο κουτάκι. Οπότε αν κανείς ήθελε απλώς σκυλί συντροφιάς και πέρναγε τον έλεγχο που έκανε ο εκτροφέας για το αν ο ιδιώτης θα ήταν υπεύθυνος άνθρωπος και κατάλληλος να έχει σκύλο, τότε θα του έδινε το επόμενο κουτάβι που να ΜΗΝ έκανε για έκθεση, ΟΥΤΕ για διαγωνισμούς, ΟΥΤΕ για βοσκές. Διότι προφανώς και δεν κάνουν όλα κουτάβια για όλες τις δουλειές για τις οποίες φημίζεται ο Αυστραλέζος Ποιμενικός.

το λεω διοτι ετυχε ο σκυλος μου να ειναι απο ατομο οχι επαγγελματια κ ομως η γεννα του μου εδωσε εναν σκυλο ο οποιος απ'οτι μου εχουν πει μεχρι τωρα οποιος τον εχει δει ειναι απο τα πολυ ωραια ντογκο κ θα ειχε σιγουρα μια θεση στο βαθρο!!!
Αυτό στο είπε επαγγελματίας? Διότι εάν δεν έχεις εκπαιδεύσει το σκύλο σου να κάνει τα πράγματα που κάνει ο σκύλος έκθεσης (αφού δεν επιδεικνύει απλώς τα κάλλη του), τότε θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση εάν επαγγελματίας σου είπε κάτι τέτοιο.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
με σκυλι απο πετ σοπ!:D:D:D
γιατι δεν καταλαβα το μπασε μου ειναι απο πετ κ στην 1η της εκθεση πηρε πολυ καλος.τωρα στη δευτερη θα παρει εξαιρετος σιγουρα!
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
γιατι δεν καταλαβα το μπασε μου ειναι απο πετ κ στην 1η της εκθεση πηρε πολυ καλος.τωρα στη δευτερη θα παρει εξαιρετος σιγουρα!
Σοβαρολογεις???:eek::eek::eek:

Πω-πω!!!!

Κριτης ποιος ηταν, ο Πετ-σοπουλος???:):):)
 




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
ξεκαρδιστηκα....ο κωστοπουλος!!!!αν δεν εισαι αχετος καταλαβαινεις:mad:
Εγω που δεν ειμαι ασχετη και ομως δεν καταλαβαινω..?
Θα ηθελες να το εξηγησεις λιγο παραπανω?
Μιας και θελεις απ' οτι φαινεται να μιλησεις ονομαστικα και συγκεκριμενα.