ποιμενικος καυκασου παιχνιδια κυριαρχιας


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Παιδια γεια σε ολους απο ενα νεο μελος. Εχω ποιμενικο καυκασου απο 2,5 μηνων τωρα ειναι 7 μηνων και επισης βελγικο ποιμενικο που τωρα ειναι 1,5 ετους. Τα σκυλια τα εχω ελευθερα στην αυλη 1000 τ.μ. αλλα εχω φτιαξει και χωρο ανετο να τα περιοριζω οταν θελω. Ο "μικρος" εδω και λιγο καιρο κανει κινησεις κυριαρχιας προς τον βελγο και μερα με τη μερα συχνοτερες ειδικα την ωρα που τρωνε. Πως να το χειριστω εχει κανεις αναλογη εμπειρια ?
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
πρεπει να θεσεις τους κανονες εσυ πριν να ειναι πολυ αργα,
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Να τα χαίρεσαι τα σκυλιά σου!!!

Γιατί δεν τα βάζεις σε απόσταση το ένα με το άλλο για να τρώνε?? Όταν είναι κοντά-κοντά σίγουρα θα υπάρχουν κινήσεις κυριαρχίας.
Μια άλλη κίνηση που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι να είσαι παρών όταν τρώνε και αν κάνει κίνηση ο μικρός προς τον Βέλγο να τον αποτρέψεις δίχνοντας του ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό.
Μην τον αφήσεις από τώρα ανεξέλεγκτο γιατί είναι κρίσιμη η ηλικία του και μετά δεν θα μπορείς να τον κάνεις κουμάντο. Πολύ τσαμπουκάς πρέπει να είναι ο ''μικρός'' ;).
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
πρεπει να θεσεις τους κανονες εσυ πριν να ειναι πολυ αργα,
Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να εχω τον ενα απο τους δυο σε περιορισμο την ωρα του φαγητου αλλα απο την αλλη στην πορεια ανυσηχω για την ασφαλεια του βελγου. Ισως ομως ειναι και φυσιολογικο ο καυκασος να επιβαλει τη θεση κυριαρχιας απεναντι στον αλλο ομως δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα φοβικης στασης του βελγου γενικοτερα στο χαρακτηρα του
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Να τα χαίρεσαι τα σκυλιά σου!!!

Γιατί δεν τα βάζεις σε απόσταση το ένα με το άλλο για να τρώνε?? Όταν είναι κοντά-κοντά σίγουρα θα υπάρχουν κινήσεις κυριαρχίας.
Μια άλλη κίνηση που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι να είσαι παρών όταν τρώνε και αν κάνει κίνηση ο μικρός προς τον Βέλγο να τον αποτρέψεις δίχνοντας του ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό.
Μην τον αφήσεις από τώρα ανεξέλεγκτο γιατί είναι κρίσιμη η ηλικία του και μετά δεν θα μπορείς να τον κάνεις κουμάντο. Πολύ τσαμπουκάς πρέπει να είναι ο ''μικρός'' ;).
Ευχαριστω . Το εχω δοκιμασει ομως ειναι απληστος και ορμαει στο μπωλ του βελγου σε καθε σημειο του οικοπεδου. Εκτος απο ζορικος ειναι καταπληκτικο κουταβι με εντονο χαρακτηρα και φυσικα κουκλος. Θα δοκιμασω να θεσω τα ορια με πιο αυστηρο τροπο σε νορμαλ πλαισιο παντα
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Σίγουρα είναι καταπληκτικός!!!
Σίγουρα είναι ζόρικος!!!
Σίγουρα έχει έντονο χαρακτήρα!!!!
Σίγουρα είναι ΚΟΥΚΛΟΣ!!!
Τί περιμένεις μιλάμε για σκυλιά με έντονο ταπεραμέντο ;)!!!

Θέλει χρόνο και κόπο το ξέρω, αλλά στο τέλος θα δείς ότι αν προσπαθήσεις σκληρά όλα θα πάνε καλά.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Σίγουρα είναι καταπληκτικός!!!
Σίγουρα είναι ζόρικος!!!
Σίγουρα έχει έντονο χαρακτήρα!!!!
Σίγουρα είναι ΚΟΥΚΛΟΣ!!!
Τί περιμένεις μιλάμε για σκυλιά με έντονο ταπεραμέντο ;)!!!

Θέλει χρόνο και κόπο το ξέρω, αλλά στο τέλος θα δείς ότι αν προσπαθήσεις σκληρά όλα θα πάνε καλά.
Παντως το οτι ειναι δυσκολη φυλη και θελει προσοχη στο δειχνουν πολυ γρηγορα. Αξιζει ομως σιγουρα η προσπαθεια γιατι προσωπικα πιστευω πως ειναι παρεξηγημενα με πολλες υπερβολες και λαθος εντυπωσεις γενικοτερα στην ελλαδα
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
αν επιβαλει την θεση του απο τους 7 μηνες,αργοτερα θα εχεις σοβαρο προβλημα,
οταν τρωνε να εισαι παρων και αν κανει κινησει ο μικρος να τον διορθωνεις ,αν δεν παρει γραμμη την επομενη να ειναι πιο εντονη η παρεμβαση σου.
μην περιμενεις να γινει απο την πρωτη κατι ,θελει υπομονη και χρονο για να καταλαβει μεχρι που πρεπει
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να τα ταίζεις στον ίδιο χώρο;
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
αν επιβαλει την θεση του απο τους 7 μηνες,αργοτερα θα εχεις σοβαρο προβλημα,
οταν τρωνε να εισαι παρων και αν κανει κινησει ο μικρος να τον διορθωνεις ,αν δεν παρει γραμμη την επομενη να ειναι πιο εντονη η παρεμβαση σου.
μην περιμενεις να γινει απο την πρωτη κατι ,θελει υπομονη και χρονο για να καταλαβει μεχρι που πρεπει
Το θετικο ειναι πως τουλαχιστον δεν με αμφισβητει οταν του παιρνω εγω το φαγητο η του επιβαλομαι σε κατι. Σιγουρα θα με τεσταρει και θα με "μετρησει" προσεχως. Για μενα εκει ειναι το κλειδι με τον καυκασο να μην σε "καβαλησει" στην ιεραρχεια του αν το κανει το παιχνιδι χαθηκε ομως ξερω τι σκυλο πηρα και για ποιο λογο.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να τα ταίζεις στον ίδιο χώρο;
Ναι θα μου αρεσε να το πετυχω αυτο και με τους δυο. Θα ηταν μεγαλη ικανοποιηση για μενα
 




panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
οταν κανει μαγκιες εσυ τι κανεις?
συγνωμη που αργησα επρεπε να βγω εξω. Μαγκιες ακομα σε σημειο που πρεπει να κανω κατι δεν εχει κανει. Οσο αφορα την επιθετικοτητα απεναντι στον βελγο τα χωριζω αμεσως και στεκομαι ορθιος μπροστα του κανοντας επιπληξη με δυνατη φωνη χωρις να του επιτρεπω να ξαναπλησιασει το φαγητο του αλλου μεχρι να φαει.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να περιορίσεις τσακωμούς ανάμεσα στα σε δύο αρσενικά σκυλιά δυναμικής φυλής που ζουν έξω μόνα τους.

Ίσως να χρειαστεί μελλοντικά να τα χωρίσεις!
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
συγνωμη που αργησα επρεπε να βγω εξω. Μαγκιες ακομα σε σημειο που πρεπει να κανω κατι δεν εχει κανει. Οσο αφορα την επιθετικοτητα απεναντι στον βελγο τα χωριζω αμεσως και στεκομαι ορθιος μπροστα του κανοντας επιπληξη με δυνατη φωνη χωρις να του επιτρεπω να ξαναπλησιασει το φαγητο του αλλου μεχρι να φαει.
αυτο εννοουσα.και ο σκυλος τοτε τι κανει?σταματαει και συνεχιζει το φαι του η ψαχνει τροπο να παει στου αλλουνου?
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να περιορίσεις τσακωμούς ανάμεσα στα σε δύο αρσενικά σκυλιά δυναμικής φυλής που ζουν έξω μόνα τους.

Ίσως να χρειαστεί μελλοντικά να τα χωρίσεις!
Ο βελγος ειναι το ποιο αγαπητο καλοκαρδο και ευγενικο σκυλι που ειχα ποτε. Ειναι ενας απο τους λογους που θελω να εχει επαφη με τον καυκασο και να του μεταδωσει οσα περισσοτερα απο αυτα τα στοιχεια και πιστευω πως σε γενικες γραμες συμβαινει. Τωρα αν στην πορεια τα πραγματα αγριεψουν θα το χειριστω σιγουρα για την ασφαλεια του
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
αυτο εννοουσα.και ο σκυλος τοτε τι κανει?σταματαει και συνεχιζει το φαι του η ψαχνει τροπο να παει στου αλλουνου?
Σχεδον παντα κοιταζει το φαι του βελγου ομως στεκομαι αναμεσα. Δεν λειπουν παντως τα γρυλισματα και καποιες μικρες εκρηξεις και τα μπωλ πολλες φορες τουμπα!!!
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
απλα πρεπει να του χωθεις λιγο παραπανω.ουσιαστικα του περναει.και μια καλη λυση ειναι οταν πα να κανει μαγκια να τον μαζευεις και να μη τρωει.τουλαχιστον εκεινη την ωρα να καταλαβει οτι θα χασει το φαι του.βεβεα να χασει και κανα γευμα δε θα παθει και τιποτα.
 




KERVEROSNFWU

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
47
0
Χωρις να τα ακουμπησεις συμβουλη
Παντα να εισαι στο χωρο μεχρι να τελειωσει και ο τελευταιος
Μετα παρε το λαστιχο ανοιξε την βρυση και περιμενε οποιος γρυλλισει πρωτος τον βρεχεις και λες ενα ΜΗ ,ΟΧΙ ή οπως τα εχεις μαθει και μετα και το αλλο και τους παιρνεις το φαγητο.
Ξανα το ιδιο μετα απο λιγο
Αυτο το εκανα σε 4 σκυλια ταυτοχρονα και επιασε
Τωρα τρωνε ηρεμα και ωραια ο ενας που δεν τρωει και πολλη μολις φυγει παει τρωει το αλλο και δεν γινεται τιποτα!
Αυτη ειναι η αποψη μου!;)