πρεπει να παρω pedigree;


georginalo

Member
12 Μαρτίου 2014
6
0
Θελω να παρω ενα κουταβακι πομερανιαν.εχω βρει απο εναν εκτροφεα ο οποιος μ ειπε μια τιμη συν 200€ αν θελω pedigree.
Ηθελα να ρωτησω λοιπον,ειναι απαραιτητο να παρω,να τον πιεσω εστω ν μ τ δειξει η μ αρκει το πιστοποιητικο που θα μ δωσει?(τ σκυλακι θα τ φερει απο ουγγαρια) γιατι δεν προτιθεμαι να δωσω τ συγκεκριμενα λεφτα.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Χριστέ μου βραδιάτικα :(

georginalo, άστο το φουκαριάρικο το σκυλάκι, στο νταχάου που βρίσκεται ήδη κι αυτό και η μάνα του, και αφιέρωσε χρόνο, να μάθεις πως και από που, παίρνουμε σκύλο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς ήρθες Τζωρτζίνα!

Διάβασε σε παρακαλώ λίγο το forum!
Οι απαντήσεις σου έχουν απαντηθεί πολλές φορές!

Περιληπτικά να σου πω ότι όποιος σου πει να σου δώσει pedigree με χρέωση είναι για φοβερά κλωτσίδια!

Όσον αφορά την Ουγγαρία και την εισαγωγή σκυλιών από εκεί ενημερώσουν λίγο γενικά γιατί από τα λεγόμενα σου βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν το έχεις κάνει!Γι'αυτό λοιπόν ενημερώσου πριν τραβάς τα μαλλιά σου!
 


georginalo

Member
12 Μαρτίου 2014
6
0
Εχετε να προτεινετε λοιπον καποιον αξιοπιστο εκτροφεα?
 
Last edited:


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Georgina καλησπέρα και από εμένα.

22:15 ανάρτηση πρώτου ποστ

μεσολαβούν κάποιες απαντήσεις και αρκετά λινκς.

22:39 ρωτάς αν γνωρίζει κανείς καλό εκτροφέα.

Μιας και έχω πρόσφατο το θέμα με τη σωστή πληροφόρηση, να δεχτώ πως για πολλούς λόγους δεν "έπεσες" επάνω της πριν τη δημιουργία του thread σου.

Τώρα που στην παρέχουν απλόχερα, δεν διάβασες τίποτα?

Και ναι, αμφιβάλλω πως σε 24 λεπτά πρόλαβες και διάβασες όλα αυτά, έκανες και την απαραίτητη περαιτέρω έρευνα βάσει του ερεθίσματος των υπόλοιπων μελών, χώνεψες ήδη όλη αυτή τη νέα γνώση και πλέον ζητάς προτάσεις περί καλού εκτροφείου.

Τα λέω όλα αυτά για να δω, αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις ή αν απλά θες ένα "καθαρόαιμο με τη βούλα".

Φιλικά πάντα, δώσε λίγο βάση σε αυτά που σου έδωσαν να διαβάσεις και​ θα κάνουμε μετά όοοολοι μαζί αναζήτηση σωστού εκτροφείου.
 


georginalo

Member
12 Μαρτίου 2014
6
0
Επειδη λοιπον μ τν παρεχουν απλοχερα για αυτπ τ λογο εφτιαξα και αυτο το thread για να ενημερωθω απο ατομα που γνωριζουν ενδεχομενως.
Διαβασα ολα τα λινκ π μ αναρτησανε φυσικα και με σοκαραν οποτε σγρ θα τ ξανασκεφτω γ τν συγκεκριμενο εκτροφεα απλα επειδη δε γνωριζω καποιον αλλο ζητησα τ γνωμη σας.
Σας ευχαριστω πλ ηδη για ολες αυτες τς πληροφοριες κ θελω ν τ ψαξω πλ πριν προβω σ μια τετοια αγορα
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Σε παρακαλώ γράφε ολόκληρες τις λέξεις, βγάζω τα μάτια μου να διαβάσω.

Ο συγκεκριμένος δεν είναι εκτροφέας, κουταβέμπορας είναι..
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Επειδη λοιπον μ τν παρεχουν απλοχερα για αυτπ τ λογο εφτιαξα και αυτο το thread για να ενημερωθω απο ατομα που γνωριζουν ενδεχομενως.
Διαβασα ολα τα λινκ π μ αναρτησανε φυσικα και με σοκαραν οποτε σγρ θα τ ξανασκεφτω γ τν συγκεκριμενο εκτροφεα απλα επειδη δε γνωριζω καποιον αλλο ζητησα τ γνωμη σας.
Σας ευχαριστω πλ ηδη για ολες αυτες τς πληροφοριες κ θελω ν τ ψαξω πλ πριν προβω σ μια τετοια αγορα
τέλεια !! :D

Παρεπιπτόντως, δε μας είπες πως και πομεράνιαν. Τι σε τράβηξε στη φυλή αυτή κλπ κλπ
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Επειδη λοιπον μ τν παρεχουν απλοχερα για αυτπ τ λογο εφτιαξα και αυτο το thread για να ενημερωθω απο ατομα που γνωριζουν ενδεχομενως.
Διαβασα ολα τα λινκ π μ αναρτησανε φυσικα και με σοκαραν οποτε σγρ θα τ ξανασκεφτω γ τν συγκεκριμενο εκτροφεα απλα επειδη δε γνωριζω καποιον αλλο ζητησα τ γνωμη σας.
Σας ευχαριστω πλ ηδη για ολες αυτες τς πληροφοριες κ θελω ν τ ψαξω πλ πριν προβω σ μια τετοια αγορα
Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται?
 


georginalo

Member
12 Μαρτίου 2014
6
0
Εψαξα πολυ τα χαρακτηριστικα του και ηταν αυτα ακριβως που επιθυμω.μικροσωμο φιλικο ιδανικο για διαμερισμα.
 








underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Καλησπέρα. Όλα τα σκυλάκια μικρά η μεγάλα θέλουν καθημερινή βόλτα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καλησπέρα κι από εμένα. Κατά τη γνώμη μου, πριν ψάξεις να βρεις τον κατάλληλο εκτροφέα, θα πρέπει να διαβάσεις σε βάθος για τα πομεράνιαν. Ξεκινάς από το πρότυπό τους, που θα το βρεις στη σελίδα FCI - Nomenclature des races στο group 5 εκεί που λέει Germany. Τα πομεράνιαν περιγράφονται από το πρότυπο των γερμανικών σπιτζ, αν εχω καταλάβει καλά. Επίσης, καλό θα είναι να μπεις σε μερικά φόρουμ(του εξωτερικού ίσως) που ασχολούνται συγκεκριμένα με την φυλή, ώστε να δεις τι λένε κι αυτοί που συγκατοικουν μαζί τους. Μπορεί να ανακαλύψεις ότι είναι διαφορετικό στον χαρακτήρα από αυτό που ίσως εχεις στο μυαλό σου.

Από εκεί κι ύστερα, αν αποφασίσεις ότι όντως αυτή είναι η φυλή (ράτσα) που σου ταιριάζει, επικοινωνείς με τον κυνολογικό όμιλο Ελλάδας ( ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ | THE KENNEL CLUB OF GREECE ) και μαθαίνεις τις γέννες που υπάρχουν δηλωμένες για την φυλή αυτή. Δηλωμένες, σημαίνει ότι τα κουτάβια έχουν pedigree. Μετά βάσει του νήματος http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/πώς.διαλέγω.εκτροφέα;-370/ βλέπεις αν σου κάνει κάποιος από τη λίστα που σου έδωσε ο ΚΟΕ. Αν δεν, ψάχνεις στο εξωτερικό, αλλά χωρίς μεσάζοντες..