πρόβλημα με πολυκατοικία


3 Ιουλίου 2013
8
0
Athens
για σας είμαι νέος εδώ καλός σας βρήκα...
θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με το τι μπορεί να κάνει ο διαχειριστής για να με δίωξη
καταρχάς είμαι ενοικιαστής σε μια πολυκατοικία και πήρα ένα σκύλο και από τότε μου έχουν ζαλίσει ότι πρέπει να τον κάνω να μην γαβγίζει και τέτοια.(ο σκύλος όταν γαβγίζει είναι κανονικές ώρες και όχι κοινής ησυχίας σπανια να το κάνει βραδυ)
τέλος πάντων ο διαχειριστής μου ανακοίνωσε ότι και καλά θα μαζέψει υπογραφές για να με διώξουν..
να πω επίσης ότι εγώ έχω το OK από τον ιδιοκτητη που νοικιάζω το σπίτι..
μποριτε να μου πείτε τη μπορώ να κάνω και πως να κινηθω
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Κάνει να σου πω τι θα σου κάνει?? Μάλλον δεν κάνει..
Εν συντομία ο νόμος είναι με το μέρος σου,επιτρέπει δύο κατοικίδια ανά διαμέρισμα δεν αναγνωρίζει καταστατικά οικοδομών κτλ, εφόσον το σκυλί δεν είναι όλη μέρα στο μπαλκόνι και μένει μέσα στο σπίτι δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.
 
  • Like
Reactions: Katiariko


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες.
Να εκτυπωσεις το Νομο και να τον κολλησεις στην εισοδο της πολυκατοικιας αναφεροντας απο κατω οτι εαν σε ξαναενοχλησουν θα καλεσεις την αστυνομια για παρενοχληση.
Με την προυποθεση βεβαια οτι ο σκυλος σου δε ζει στο μπαλκονι και δεν κανει φασαρια τις ωρες κοινης ησυχιας.
 
  • Like
Reactions: Katiariko


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Δεν μπορει να κανει τιποτα φιλε μου ακομα και εαν το καταστατικο το οριζει.Ειναι νομος και ο νομος ειναι πανω απο καθε καταστατικο η υπογραφες κτλπ.Εχεις δικαιωμα να εχεις στο σπιτι σου μεχρι και 2 σκυλακια η 2 γατακια κτλπ αρκει να διαμενουνε εντος του διαμερισματος και οχι σε κοινοχρηστο χωρο.Υποψην οτι και η βεραντα θεωρειται κοινοχρηστος χωρος.Το μονο που μπορει να κανει ειναι να σου τα "σπασει"!:)
 
  • Like
Reactions: Katiariko


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να διαβάσεις τον νόμο για τα κατοικίδια [4039/2012] και να τον μεταφέρεις και στον διαχειριστή. Εφόσον, ο ιδιοκτήτης δεν έχει πρόβλημα, δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα. Αντιθέτως, μπορείς να τον κατηγορήσεις εσύ με ένδικα μέσα, για παρενόχληση.

Επίσης, αυτό που πρέπει συγχρόνως να κάνεις, είναι να φροντίσεις ο σκύλος σου να ενοχλεί, όσο το δυνατόν λιγότερο ή και καθόλου, που είναι και το ιδανικό. Και όχι μόνο, τις ώρες κοινής ησυχίας. Εννοείται, ότι δεν μένει στο μπαλκόνι γιατί είναι παράνομο έτσι;

Το θέμα είναι, να πετύχεις μια ισορροπημένη γειτνίαση με τους υπόλοιπους ένοικους της πολυκατοικίας.
 
  • Like
Reactions: Katiariko




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Όταν νοίκιασες το διαμέρισμα υπήρχε στο συμβόλαιο όρος που έλεγε ότι απαγορεύεται να φέρεις κατοικίδια μέσα στο σπίτι??
Γιατί αν υπήρχε τότε ναι μπορούν να σε διώξουν γιατί το συμβόλαιο υπερισχύει της νομοθεσίας!
Αν όμως όχι ο νόμος είναι με το μέρος σου και κάνει ακριβώς αυτό που σου λέει πιο πάνω η Αμαλία!
 


3 Ιουλίου 2013
8
0
Athens
ευχάριστω πολύ για της απάντησης
ο σκύλος βγαίνει στο μπαλκόνι αλλα αυτό που κάνει είναι απλά να κάθεται και να κοιτάει
και επίσης δεν κάνει φασαρία και όταν κάνει άντε να φωνάξει για 1-2 λεπτά μέχρι να του δώσω σημασία
θεωρώ ότι απλά έχω πέσει σε κομπλεξικούς που δεν έχουν με τη να ασχοληθούν
 


3 Ιουλίου 2013
8
0
Athens
Όταν νοίκιασες το διαμέρισμα υπήρχε στο συμβόλαιο όρος που έλεγε ότι απαγορεύεται να φέρεις κατοικίδια μέσα στο σπίτι??
Γιατί αν υπήρχε τότε ναι μπορούν να σε διώξουν γιατί το συμβόλαιο υπερισχύει της νομοθεσίας!
Αν όμως όχι ο νόμος είναι με το μέρος σου και κάνει ακριβώς αυτό που σου λέει πιο πάνω η Αμαλία!
δεν έχω δει το συμβόλαιο αλλα ο ιδιοκτητης μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και ας κάνω ότι θέλω μέσα στο σπίτι
το θέμα είναι με τον διαχειριστή
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Οταν βγαινει στο μπαλκονι να ειναι υπο τον ελεγχο σου ομως, γιατι αν βγαινει και τις ωρες που λειπεις απο το σπιτι, τοτε μπορει να γαυγιζει και να ενοχλει και να μην το εχεις παρει χαμπαρι εσυ!
 


3 Ιουλίου 2013
8
0
Athens
Ξερεις αν ειναι ησυχος οταν λειπεις?
όταν λειπω λόγο ότι δεν έχω κανένα απετικο σκύλο (αγγλικό bulldog)συνήθως κοιμάται
μάλιστα μια φορα από περιέργεια έβαλα μια κάμερα για να δω τι κάνει όταν φεύγω και απλά έκανε δυο σβούρες και ξάπλωσε ;p
 


3 Ιουλίου 2013
8
0
Athens
Οταν βγαινει στο μπαλκονι να ειναι υπο τον ελεγχο σου ομως, γιατι αν βγαινει και τις ωρες που λειπεις απο το σπιτι, τοτε μπορει να γαυγιζει και να ενοχλει και να μην το εχεις παρει χαμπαρι εσυ!
όταν λείπω πάντα είναι μέσα στο σπίτι
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
μην δίνεις καμία απολύτως σημασία στο τι λένε τα καταστατικά.Ο νόμος υπερισχύει όλων των καταστατικών. Εδώ σε μας έχουν βάλει στο καταστατικό ότι απαγορεύετε να βάλουμε τέντες στην πρόσοψη της πολυκατοικίας (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!+ψάχνω να βρώ τρόπο να το "σπάσω" γιατί μετακομίσαμε πρόσφατα και θέλω τέντα!) οπότε καταλαβαίνεις περι τίνος ανθρώπων μιλάμε και πόσους κάλους έχουν στον εγκέφαλο τους....
Το μόνο που οφείλεις να κάνεις είναι να μην αφήνεις το σκυλί να γαβγίζει στο μπαλκόνι και όταν φεύγεις απο το σπίτι να κλείνεις τα παντζούρια και όχι τα παράθυρα εμποδίζοντας το να βγαίνει έξω που υπάρχουν περισσότερα ερεθίσματα απο ότι στο σπίτι.
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Όταν νοίκιασες το διαμέρισμα υπήρχε στο συμβόλαιο όρος που έλεγε ότι απαγορεύεται να φέρεις κατοικίδια μέσα στο σπίτι??
Γιατί αν υπήρχε τότε ναι μπορούν να σε διώξουν γιατί το συμβόλαιο υπερισχύει της νομοθεσίας!
Αν όμως όχι ο νόμος είναι με το μέρος σου και κάνει ακριβώς αυτό που σου λέει πιο πάνω η Αμαλία!
Ισχυεί όντως ότι το συμβόλαιο υπερισχύει της νομοθεσίας?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ισχυεί όντως ότι το συμβόλαιο υπερισχύει της νομοθεσίας?
Η νομοθεσία υπερισχύει έναντι του οποιουδήποτε καταστατικού πολυκατοικίας και όχι ενός κάποιου συμβολαίου με τον νοικοκύρη!
 




karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Η νομοθεσία υπερισχύει έναντι του οποιουδήποτε καταστατικού πολυκατοικίας και όχι ενός κάποιου συμβολαίου με τον νοικοκύρη!
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα...Εννοείς ότι η νομοθεσία υπερισχυει έναντι και του καταστατικού αλλά και του συμβολαίου? Γιατί αυτό θεωρούσα μέχρι τώρα, οτι δεν μπορεί ένα συμβόλαιο να είναι πάνω από τον νόμο του κράτους.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα...Εννοείς ότι η νομοθεσία υπερισχυει έναντι και του καταστατικού αλλά και του συμβολαίου? Γιατί αυτό θεωρούσα μέχρι τώρα, οτι δεν μπορεί ένα συμβόλαιο να είναι πάνω από τον νόμο του κράτους.
Έναντι ενός καταστατικού πολυκατοικίας υπερισχύει!
Έναντι ενός συμβολαίου με τον νοικοκύρη όχι!

Αν θέλει ο νοικοκύρης να κάνει έξωση τον νοικάρη μπορεί να το κάνει εάν και εφόσον υπάρξει σοβαρός λόγος ή έχει έρθει το τέλος του συμβολαίου και όχι η ανανέωση του!
Τώρα, αν βάλει όρους ο νοικοκύρης και δεν τηρηθούν έχει το δικαίωμα της έξωσης!
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Έναντι ενός καταστατικού πολυκατοικίας υπερισχύει!
Έναντι ενός συμβολαίου με τον νοικοκύρη όχι!

Αν θέλει ο νοικοκύρης να κάνει έξωση τον νοικάρη μπορεί να το κάνει εάν και εφόσον υπάρξει σοβαρός λόγος ή έχει έρθει το τέλος του συμβολαίου και όχι η ανανέωση του!
Τώρα, αν βάλει όρους ο νοικοκύρης και δεν τηρηθούν έχει το δικαίωμα της έξωσης!
Οκ, ευχαριστω για την διευκρίνηση
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.849
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981