σκυλος-φυλακας


Status
Κλειδωμένο θέμα

Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@ sex bistol,
όσον αφορά την ακινητοποίηση (manstopper), πρόκειται προφανώς για έναν απ' τους μεγαλύτερους μύθους στον κυνοφιλικό χώρο! Ο σκύλος που ακινητοποιεί απλώς χωρίς να δαγκώσει ακόμα κι αν ανασάνεις, είναι απολύτως αναλώσιμος αφενός, υπολείπεται σε prey-drive δε (ή αυτό του έχει μετριαστεί μέσα απ' την ίδια την εκπαίδευση! Αυτό θέλει να σου πει ο mildecoy και σε αυτό με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο!

@omarock
δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, αλλά εμένα το βίντεο με έβαλε σε σκέψεις όπως σου προείπα. Θα έλεγα μάλιστα πως απογοητεύτηκα. Και θα εξηγήσω τι εννοώ. Χειρίζεσαι έναν σκύλο αρκετά βαρύτερο των 60 κιλών σε κατηφορικό έδαφος με δύο οδηγούς που ελέγχουν τον σκύλο μέσω ενός περιλαιμίου και ενός στηθόλουρου και χωρίς σταθερό σημείο ανάρτησης. Απέναντί σου έχεις "τον κακό", ο οποίος κατά την γνώμη μου πρέπει να σου έχει τρελλή εμπιστοσύνη!
Τι εννοώ... Αν ζητήσω από έναν οποιοδήποτε φίλο μου να κάνω το ίδιο με έναν δικό μου σκύλο (γύρω στα 50 κιλά), θα μου πει πως πιο εύκολα θα κάτσει στο τσίρκο να του πετάω μαχαίρια με δεμένα τα μάτια. Για να κάτσει δε να απειλεί τον σκύλο με καρέκλα, ξύλο, χέρι, πόδι ή κιθάρα, θα μου ζητήσει:
1. να είναι το έδαφος επίπεδο για να έχω λιγότερη δύναμη να αντιμετωπίσω και για να μην με πάρει μαζί του ο σκύλος.
2. Να συγκρατείται με δύο οδηγούς, αλλά από δύο σημεία για ασφάλεια. Οπωσδήποτε το ένα σταθερό (π.χ. δέντρο). Ούτως ώστε αν εγώ γλυστρίσω να μπορεί να τον συγκρατήσει το σταθερό σημείο.
3. Να φοράει αθλητικά παπούτσια, λύκρα εφαρμοστή φόρμα και να έχει πάρει εφεδρίνη, διότι ως γνωστόν "του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ".
4. Να του έχω μεταβιβάσει νωρίτερα κινητή και ακίνητη περιουσία για ασφάλεια.

δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτό το έδαφος με αυτήν την κλίση και μόνο με μένα να συγκρατώ το σκύλο να μην βλέπαμε τον φίλο μου σε κατάσταση "τρεχάτε ποδαράκια μου να μη σας χέ$ει ο κώλ@ς", ο σκύλος από πίσω να τρέχει αφηνιασμένος με εμένα στην άλλη άκρη των οδηγών να κάνω κατάβαση με την κοιλιά στο γκαζόν.
Και μιλάω για μένα, που δεν είμαι κι ο πιο λεπτός άνθρωπος στον κόσμο και για κάποιο από τα δικά μου σκυλιά που είναι συνήθως φιλικά, εξωστρεφή, κοινωνικά κι επιζητούν τα χάδια. Δηλαδή δεν είναι Fila!
 
Last edited:


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Για την ακινητοποιηση φιλε sexbistol επετρεψε μου να αμφιβαλλω λογω εμπειριας. Δουλευει σε μικρο ποσοστο στην Αστυνομια(εξωτερικο)και μονο λογω της Αξιολογησης τους.Οταν δεις SWAT σκυλους θα καταλαβεις οτι δεν κανουν ακινητοποιηση γιατι εχουν χασει στο παρελθον πολλα σκυλια ετσι απο πυροβολισμους ή/και βαλλιστρες. Εαν αναφερεσαι σε κοινοτυπο σκυλο-φυλακα που εχει περασει απο σπορ τοτε θα κοιταξει να δαγκωσει μετα το bark το.....μανικι που δεν θα ειναι εκει..... Θα συμφωνησω με τα προαναφερομενα του Promitheas. Δεν ειναι προδιατεθιμενος ενα σκυλος να δαγκωσει κατασαρκα στοχοποιημενα και με το μεγαλυτερο κερδος εαν δεν εχει εκπαιδευτει σε αυτο. Δυστηχως ή ευτυχως δεν εχω δουλεψει fila και δεν εχω αποψη για την συγκεκριμενη φυλη.Απο Mastiff εχω δουλεψει μονο Bandogs και σε διαβεβαιω οτι ανεκπαιδευτα δεν κανουν και πολλα.Εκπαιδευμενα ομως......
Αν εσύ έχεις εμπειρία εγώ έχω αποδειξης γιατί δουλεύω τέτοιο σκύλο τώρα και αν θες για να σιγουρευτείς μπορώ να στον δήξω. Το ότι δεν έχεις δουλέψει φιλα δεν χάνις και τίποτε, δεν αξιολογείτε σαν κορυφαίος στην εξυπνάδα.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Promithea εγιναν πολλα λαθη οπως ειπες το εδαφος το καταλαβα μετα,τα λουρια ηταν λαθος,ασφαλεια επρεπε να μπει,αλλα ειχα και την γυναικα του φιλου στο αυτοκινητο να λεει οτι μονο για βλακειες τον θελουν οι φιλοι,αλλα οπως ειπα ηταν παραγγελια απο Γερμανια ηθελαν ντε και καλα ενα βιντεο και εψαχνα ενα μηνα και οταν τον βρηκα ημουν σε υπερενταση δεν πειραζη ομως θα κανω ενα ακομα τωρα με εμπιστευεται ο φιλος ποιο επαγγελματικο και με διαταγη στοπ,και τον φιλο πιο απειλητικο,οπως και βιντεο με βολτα στην πολη και εκτος.Παντως λιγο ελειψε να μου φυγει αυτη ειναι η αληθεια αλλα ξερω πως αν φωναξω δυνατα στοπ ειναι ο Δαιμονας στο πατωμα,η σχεδον.
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
. Καλά ρε παιδιά άλλο ήταν το θέμα όπως το έθεσε ο\η marock στην αρχή [ότι τα φιλα δαγκώνουν ανεκπαίδευτα γιατί το έχει η ράτσα :dohh:]
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
@Promitheas
Για να καταλάβω κι εγώ!Περίμενες δηλαδή να έχει πιο έντονη αντίδραση;

[video=youtube;rplAh-Yu6Lw]http://www.youtube.com/watch?v=rplAh-Yu6Lw[/video]
Σε αυτό το βινταέκι ας πούμε πως εκτιμάτε;

Παντως λιγο ελειψε να μου φυγει αυτη ειναι η αληθεια αλλα ξερω πως αν φωναξω δυνατα στοπ ειναι ο Δαιμονας στο πατωμα,η σχεδον.
Στο πάτωμα μπορεί να ήταν!Το ζήτημα είναι μην και είχε και το πόδι του κυρίου στο στόμα του...:p:p:p
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ερώτηση

τα σκυλιά δεν το καταλαβαίνουν ότι όλα αυτά είναι παρωδίες?
τα σκυλιά δεν το καταλαβαίνουν ότι δεν υπάρχει "πραγματικός" εχθρός?

η εκπαίδευση εγώ έχω καταλάβει ότι εξοικειώνει τον σκύλο με σενάρια επίθεσης-αμυνας και του δίνει τα εφόδια να μάθει να χρησιμοποιεί τα μέσα που διαθέτει.
το ένστικτο κι εδώ φαντάζομαι πως "απλά" βοηθάει τον σκύλο να "μάθει" καθήκοντα προστασίας με πολύ πιό σύντομο και εύκολο τρόπο απο έναν σκύλο που δεν έχει τέτοια ένστικτα
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δεν μπορεις να καταλαβεις Sexbistol σε πολλους φαινεται απιστευτο αλλα ετσι ειναι,ειναι σαν το ενστικτο του κυνηγοσκυλου που σε ορισμενες ρατσες ειναι τοσο εντονο που παει και κυνηγαει χωρις εκπαιδευση ειχα ενα τετοιο στο χωριο καποτε πηγαινε και εφερνε περδικες μονο του,η ενα Border collie προσπαθει να περικυκλωσει ακομη και μυγες(να τρελλαινεσαι) χωρις εκπαιδευση ισως γελασεις αλλα εγω τα εχω δει αυτα τα πραγματα με τα ματια μου,το ενστικτο ειναι πολυ βασικο αλλα ορισμενα σκυλια στην πολη με τα μη και μη τα εχουν θαμμενα αυτα τα ενστικτα,ακομη και με την επιμονη να τα βγαλουν η να πιστευουν οτι το σκυλι τους ειναι φυσικο ετσι οπως ειναι.
Οσο και να μοιαζει απιστευτο ο Δαιμονας ακουει πολυ καλα απλα εγω του φερομαι σαν να ειμαι και εγω σκυλος και δεν τον εχω χωρις εμφανη λογο σε στρατιωτικο νομο,και ως τωρα πανε ολα καλα.Και πιστευω οτι δεν θα χρειαστει ποτε ο Δαιμονας να αποδειξη κατι σε πραγματικη κατασταση και το ευχομαι για ολους τους σκυλους αυτο.
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Foibos το βιντεο δειχνει εκπαιδευμενο σκυλο και οχι ανεκπαιδευτο. Ο ερεθιστης που κανει δαγκωμα ειναι ασχετος τελειως και χ@!!στης. Το Fila με καταλληλη εκπαιδευση θα ηταν πολυ καλο. Επισης οταν μιλαμε για δαγκωμα τι ενοουμε.Να τσιμπαει ή να δαγκωνει με πληρη ισχυ.Ας μην ξεχναμε οτι ο σκυλος ειναι δεμενος με οδηγο και με χειριστη(ανεβαζει κατα πολυ την αυτοπεπηθηση). Δεν λεμε οτι τα fila δεν κανουν προστασια αλλα το ανεκπαιδευτο fila μπορει να μην αντιδρασει οπως ενας σκυλος φυλακας οποιας φυλης και εαν ειναι αυτος! Φιλε sexbistol η εξαιρεση στον κανονα δεν αποτελει προτυπο ουτε εναν νεο κανονα. Μπορει να εχεις δει εναν σκυλο να κανει bark and Hold αλλα δεν αντιπροσωπευει το συνολο.Και το λεω αυτο με οση σιγουρια μπορει να εχω λογω εμπειριας. Ειναι επικινδυνο για τον σκυλο να καθεται μπροστα σε καποιον και να γαβγιζει. Σε καποια ταινια ισως να δειχνουν ωραια αλλα στην πραγματικοτητα ολα εξαρτωνται στην ταχυτητα και την εμπειρια του σκυλου. Ανθρωποι του ανατολικου μπλοκ εχουν αναγει σε επαγγελμα την εξουδετερωση σκυλων. Καποια πραγματα καλο ειναι να μην λεγονται δημοσια γιατι κανεις δεν ξερει ποιος ακουει....
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Foibos το βιντεο δειχνει εκπαιδευμενο σκυλο και οχι ανεκπαιδευτο. Ο ερεθιστης που κανει δαγκωμα ειναι ασχετος τελειως και χ@!!στης. Το Fila με καταλληλη εκπαιδευση θα ηταν πολυ καλο. Επισης οταν μιλαμε για δαγκωμα τι ενοουμε.Να τσιμπαει ή να δαγκωνει με πληρη ισχυ.Ας μην ξεχναμε οτι ο σκυλος ειναι δεμενος με οδηγο και με χειριστη(ανεβαζει κατα πολυ την αυτοπεπηθηση). Δεν λεμε οτι τα fila δεν κανουν προστασια αλλα το ανεκπαιδευτο fila μπορει να μην αντιδρασει οπως ενας σκυλος φυλακας οποιας φυλης και εαν ειναι αυτος! Φιλε sexbistol η εξαιρεση στον κανονα δεν αποτελει προτυπο ουτε εναν νεο κανονα. Μπορει να εχεις δει εναν σκυλο να κανει bark and Hold αλλα δεν αντιπροσωπευει το συνολο.Και το λεω αυτο με οση σιγουρια μπορει να εχω λογω εμπειριας. Ειναι επικινδυνο για τον σκυλο να καθεται μπροστα σε καποιον και να γαβγιζει. Σε καποια ταινια ισως να δειχνουν ωραια αλλα στην πραγματικοτητα ολα εξαρτωνται στην ταχυτητα και την εμπειρια του σκυλου. Ανθρωποι του ανατολικου μπλοκ εχουν αναγει σε επαγγελμα την εξουδετερωση σκυλων. Καποια πραγματα καλο ειναι να μην λεγονται δημοσια γιατι κανεις δεν ξερει ποιος ακουει....
Όχι ρε άτομο δεν είπα εγώ τέτοιο πράγμα για μια εξαίρεση, και πάντα μιλάμε για έμπυρο σκύλο. Εγώ δεν έχω δη καμία ταινία ,από εμπειρία σου μιλώ, όσο για καπια πράγματα που δεν πρέπει να λέγονται σωστό σε βρίσκω.
 
Last edited:




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οχι ακομη αλλα λεω να αρχισω με την μικρη θυληκια μου την βλεπω κλινει προς τα εκει χαρακτηριστικα,και πιστευω τωρα εδω που ειμαστε θα ειναι το καλυτερο για εκτονωση.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Φιλαράκια να ρωτήσω κάτι, με ιχνηλασία ασχολιέται κανίς;

εγω

την χοιρινη την ΄πιάνω ΄στα 500 μετρα και το παιδακι στο χιλιόμετρο :D:D:D:D:D:D:D

για ρωτα (μπας και)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
εγω

την χοιρινη την ΄πιάνω ΄στα 500 μετρα και το παιδακι στο χιλιόμετρο :D:D:D:D:D:D:D

για ρωτα (μπας και)
To παϊδάκι έχει χαμηλό συντελεστή δυσκολίας! Το ίδιο και τα τηγανητά καλαμαράκια και η Σφυρίδα στα κάρβουνα!
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν νομίζω κανίς να ασχολείται με ιχνηλασία. Από την άλλη είναι πολύ εκπαιδεύσιμα σκυλιά, ποτέ δε ξέρεις. :D
:D:D:D:D:D:D Τέλειο!!!!!

Οπως και το παραπάνω του ΜΑΚΗ, που ήμουν έτοιμη να ρωτήσω ποιανού είναι τα παιδάκια που πιάνει!!!!:p:p
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δεν νομίζω κανίς να ασχολείται με ιχνηλασία. Από την άλλη είναι πολύ εκπαιδεύσιμα σκυλιά, ποτέ δε ξέρεις. :D
Γιατί το λες αυτό.. κάποιο ασχολούνται με κυναθλήματα εδώ μέσα (Schutzhund, VPG, IPO), άρα έστω μυρωδιά από ιχνηλασία θα υπάρχει.

@sex bistol
τώρα που το σκέφτομαι... έχεις φιλαράκι που ασχολείται με το άθλημα! Γιατί δεν απευθύνεσαι σε αυτόν?
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Και εδώ όπως και σε πολλά άλλα θέματα παρατηρείται το φαινόμενο να μην λαμβάνει κανείς σχεδόν υπόψη του τι γράφει και σε πιο θέμα το γράφει.

Θα παρακαλέσω λοιπόν , να κοιτάμε τι γράφει ο τίτλος του θέματος και να απαντάμε , αν έχουμε κάτι να απαντήσουμε , στο θέμα.

Για τους παραπάνω λόγους κάποια θέματα που τείνουν προς το άπειρο θα κλειδωθούν.

Είναι πολύ πιο χρήσιμο να ανοίγονται νέα thread/νήματα για διαφορετικά θέματα.

Ευχαριστούμε πολύ!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα