σκυλότριχες


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
έχω μια απορία,ο σκύλος μου έχει αρκετά μακριά τρίχα,μιας και είναι κόκερ
ο φίλος μου φώναζει συνέχεια για τις τρίχες του οτι είναι επικίνδυνες
και οτι θα κολλησουμε τίποτα....:(:(
δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει και ανησυχώ λιγάκι
είναι πολύ καθαρός,όταν τον βγάζω βόλτα αμέσως μετά τον καθαρίζω
με μωρομάντηλα και τον βουρτσίζω 1φορα την εβδομάδα και είναι μέσα στο σπίτι
αν μπορείτε να με βοηθήσετε με το θεματάκι θα σας είμαι ευγνώμων
 




cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Ο φιλος σου δεν εχει τριχες??Πες του οτι φοβασαι μηπως κολλησεις τπτ απο αυτον.:p
και βέβαια έχει....αυτό θα του λέω από εδώ και πέρα,βέβαια έχουμε 2 σκυλιά
το δικό μου το κόκερ και το δικό του το μποξερ αλλά μου κάνει γκρίνια μόνο για το δικό μου
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nα του πεις πως οι τρίχες των σκυλιών σε αντίθεση με τις γατες, δεδομένο πως είναι το σκυλί υγιής και εμβολιασμένο, δεν έχει κανένα πρόβλημα αν τηρείται η σχετική υγιεινή.

Αν δεν πειστεί βάλε τον κτηνίατρο σου να τα πει μπροστά του.:)

(Αν δεν πειστει και με τον γιατρο χωρισε τον!!!:p)
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Νομίζω ότι ένα μπόξερ μαδάει περισσότερο από ένα κόκερ.
και εγώ αυτό βλέπω.απλά ο δικός μου έχει μακριά τρίχα και φαινεται περισσοτερο δυστυχως
και έτσι μου λέει συνέχεια οτι θα αρρωστήσει
εγώ το ήξερα βέβαια δεν μου το είχε επιβεβαιώσει κάποιος κτηνιατρος αλλά επειδη από πολύ μικρή είχαμε πάντα σκυλιά μεσα στο σπίτι δεν είχα πάθει ποτε τπτ οπότε ήθελα να το συζητήσω για να βεβαιωθώ
και ξέρω οτι η τριχα της γάτας είναι επικίνδυνη!!!
ευχαριστώ πολυ!!!!:p:p:p
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Εμένα με είχε βάλει η μάνα μου να ρωτήσω τον κτηνίατρο αν μπορώ να κολλήσω κάτι από τις τρίχες του και μου πε πως εφόσον είναι υγιής, εμβολιασμένος, κλπ δεν υπάρχει πρό΄βλημα.. Ε μετά από αυτό κάπως ηρέμησε.. Τώρα αν ο φίλος σου δεν πειστεί από τον κτηνίατρο βάλε έναν γιατρό να του το πει(παθολόγο πχ) μόνο τσέκαρε από πριν την απάντησή του μην π΄΄εσεις σε κανέναν περίεργο!!;)
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
επίσης

θα μπορούσες να τον βουρτσιζεις παραπάνω από μια φορα την εβδομαδα-

ισως έτσι να εχεις παραπανω τριχες στην βουρτσα παρα στο σπίτι;)
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
επίσης

θα μπορούσες να τον βουρτσιζεις παραπάνω από μια φορα την εβδομαδα-

ισως έτσι να εχεις παραπανω τριχες στην βουρτσα παρα στο σπίτι;)
σωστό και αυτό!!!θα τον πάω και στον κτηνιατρο να του το πει
αυτό βέβαια ξεκινησε από την κουβέντα της μητέρας του που δεν τα θέλει και ετσι τον επιρεασε πιο πριν δεν ειχε προβλημα αφου εχουμε και το δικο του το μποξερ...
 


Sofi_

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2009
81
0
Thessaloniki
Στο πρώτο σκυλάκι που είχαμε στο σπίτι, (ένα ημιαιμάκι θηλυκό με αρκετή τρίχα) η μητέρα μου ανησυχώντας ρώτησε τον κτηνίατρο επί λέξη: "γιατρέ, επειδή το σκυλί ζεί μέσα στο σπίτι μας, στον καναπέ, μαζί με τα παιδιά κλπ, μήπως έχει φόβο για αρρώστιες...?" και ο κτηνίατρος της απάντησε: "το σκυλί? φυσικά κι έχει φόβο να κολλήσει!!" Κόκκαλο η μάνα μου!!! :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μια η μια με τον «τσολιά», μια η άλλη με τον μαμάκια… Που πάτε και τους βρίσκετε ήθελα να ξερα… :rolleyes:

Κατά τα άλλα:

Τι βοήθεια να σου δώσουμε αγαπητή φίλη? Σκύλος είναι το ζωντανό, θα μαδάει! Τι θα πάθει το έτερο ημισυ από την σκυλοτριχα? Δεν φτάνει που επηρεάζεται από τη μάνα του, είναι ημιμαθείς, υποχόνδριος και πρηχτης, φωνάζει και από πάνω? :mad: Την επόμενη φορά βαλ’ του anti-bark collar να ησυχάσεις! :cool:
:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτό με τις τρίχες είναι μεγάλο urban legend στην Ελλάδα!!!!
Μήπως δεν πολυχωνεύει το κοκερακι σου;Γιατί κανένας λογικός άνθρωπος που έχει 2 σκυλιά μέσα στο sπίτι δεν μπορεί να φοβάται για τις τρίχες του ενός από τα δύο!Είτε είναι μεγάλες είτε είναι μικρές δεν μπορεί, θα τις βλέπει και αυτές του boxer!:shock:
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Αυτό με τις τρίχες είναι μεγάλο urban legend στην Ελλάδα!!!!
Μήπως δεν πολυχωνεύει το κοκερακι σου;Γιατί κανένας λογικός άνθρωπος που έχει 2 σκυλιά μέσα στο sπίτι δεν μπορεί να φοβάται για τις τρίχες του ενός από τα δύο!Είτε είναι μεγάλες είτε είναι μικρές δεν μπορεί, θα τις βλέπει και αυτές του boxer!:shock:
δυστυχώς το μποξερ το εχουμε στον κηπο γιατι το σπιτι δεν τα χωραει και τα δυο για ενα κατι γινεται οποτε δεν τις πολυβλεπει,οταν ομως τον ειχαμε μεσα(το μποξερ)δεν ελεγε τπτ..προφανως να ειναι και ενα μερος ζηλιας θα το ελεγα οχι οτι δεν το χωνευει...
εγω τον υπεραγαπω το σκυλακο μου και δεν τον βαζω κατω απο κανενα!!!
απλα ηθελα να ρωτησω και να μαθω αν οντως μπορει να προκαλεσει κατι η τριχα του σκυλου!!!:rolleyes:
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δηλαδή το boxer ήταν μέσα στο σπίτι μέχρι που ήρθε το cocker σου και το βγάλατε εκτός σπιτιού για να μπει το cocker? :eek:

Αν είναι έτσι, αυτό από μόνο του είναι αρκετός λόγος για να σου γκρινιάζει ο καλός σου... :rolleyes:

Επίσης, boxer δεν είχα ποτέ αλλά έχω διαβάσει πολλές φορές ότι δεν είναι για έξω. Δεν δέχονται ούτε τη ζέστη ούτε το κρύο.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι μάλλον γκρινιάζει για την τρίχα μπας και πετύχει καμία ανταλλαγή, αλλά από την τρίχα δεν θα πάθεις τίποτα, από την γκρίνια πάλι, αυτή να φοβάσαι. Κάτι πάντως πρέπει να κάνετε, να γλυτώσεις και την γκρίνια.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Δηλαδή το boxer ήταν μέσα στο σπίτι μέχρι που ήρθε το cocker σου και το βγάλατε εκτός σπιτιού για να μπει το cocker? :eek:
δεν τον είχαμε συνεχεια μεσα γιατι ειναι αρκετα μικρο το σπιτι για τοσο μεγαλο σπιτι,εξω εχει την απλα του και κανει οτι θέλει και εκτος αυτου οταν τον ειχαμε μεσα τον ειχαμε παντα ελευθερο ουτε δεμενο ουτε σε κλουβι και οταν λυπαμε ειχε ριμαξει ολο τον καναπε...και το κοκερ μου δεν μπορουσαμε να το αφησουμε εξω γιατι χωρουσε να περασει απο τα καγκελα και μια φορα που το δοκιμασα δραπετευσε και τον κυνηγουσα
και να τον δεσω δεν μου παει καρδια και να εχω και το φοβο μηπως οταν λειπω μην παει και πνιγει η μου τον παρουν:(
 


Giaki

Member
28 Μαρτίου 2009
15
0
Και εγω εχω σκυλια και γατια μεσα στο σπιτι απο μικρο παιδι. Να φανταστειτε τωρα σε οροφοδιαμερισμα στην Αθηνα εχω ενα σκυλι και 3 γατες. Εγω ρωτησα τον γυναικολογο πιο συγκεγκριμενα για τις τριχες του σκυλιου εφοσον κοιμαται μαζι μου στο κρεβατι, και αυτος επισης ειπε πως δεν υπαρχει καποιος κινδυνος. Νομιζω ομως πως σε περιπτωση που κολλησεις κατι ειναι πλεον θεραπευσιμο.
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
1
πήγαινε τον καλό σου σε γιατρό (κτηνίατρο ή ψυχίατρο εσύ διαλέγεις)
2
πήγαινε την μαμά του σε άλλη πόλη(θα δείς τρομερή βελτίωση)
3
βούρτσιζε πιό συχνά-πάρε διάφορες βούρτσες και γάντια



Ρότι έσκισες:cool: αντιμπάρκ κόλαρ-πολύ καλό:D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
To καημένο το μπόξερ...
Αναρωτιέμαι η λύση του εκπαιδευτή δεν περνάει από κανενός το μυαλό όταν κάνουν ζημιές?
Η εξορία στην αυλή μόνο?
Η λύση δεν είναι να βγάλετε ΚΑΙ το άλλο σκυλί έξω!!!
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
To καημένο το μπόξερ...
Αναρωτιέμαι η λύση του εκπαιδευτή δεν περνάει από κανενός το μυαλό όταν κάνουν ζημιές?
Η εξορία στην αυλή μόνο?
Η λύση δεν είναι να βγάλετε ΚΑΙ το άλλο σκυλί έξω!!!
απο εκπαιδευση δεν εχει προβλημα,απλα οπως προανεφερα ειναι αρκετα μικρο το σπιτι γι'αυτα τα δυο ειδη,και δεν ειναι στην εξωρια στην αυλη,μπαινει μεσα,δεν ειναι ο δικος μου ο πασας και ο αλλος ο δουλος,απλα οταν ηταν μικρουλι εκανε πολλες ζημιες.οσο για τον εκπαιδευτη,οταν εισαι φοιτητης δεν εχεις και την τρελη ανεση..τωρα πλεον ειναι 2χρονων και δεν εχουμε προβλημα καθεται πολυ ησυχος.απλα νομιζω οτι να τα ειχαμε και τα δυο μεσα θα επρεπε να φυγουμε εμεις απο μεσα,γιατι εχουν μεινει μαζι μεσα και δεν εχει μεινει τπτ ορθιο,γιατι ο δικος μου συνεχεια θελει να παιζει και ετσι καταλαβαινεις τι γινεται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU