τερααααστια σκουλήκια!


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Βοήθεια!Τα πρωινά κόπρανα του σκύλου είχαν κάτι τεράααααααααααααστια κίτρινα σκουλήκια.Τα ειχα ξαναδεί προχτές αλλά ήταν πιο περα από τα κόπρανα και νόμιζα ότι από κάπου βούτηξε μακαρόνια ή έπεσαν από κάποιον της οικογενειας.Σήμερα όμως που τα ειδα πάνω στα κόπρανα του τα κουνησα με ενα αντικειμενο και κουνήθηκαν.Χριστέ μου τι είναι;Θα πεθάνει;Πώς τα έβγαλε;Του είχαμε κάνει αγωγή για σκουλήκια,αλλά αυτά ειναι τεραστια.Σαν μισό μακαρόνι.Δεν τον βλέπω να πονάει,τρωει όπως πάντα και παιζει.Ποιος ξερει;:confused::confused::confused:
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
η αποπαρασιτωση στο κουταβι δεν γινεται μονο μια φορα! (λαθος του κτηνιατρου σου) εγω κανω αποπαρασιτωση καθε μηνα στα κουταβια μεχρι εξι μηνων και καθε δυο μηνες απο κει και μετα...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ειναι απλα σκουλικια της κοιλιτσας ή κατι πιο σοβαρο;Με αγωγη περναει ή κινδυνευει η ζωη του;Δεν τα βγαζει μαλλον καθε φορα,θα τα ειχα ξαναδει αλλες φορες.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δε νομιζω να κινδυνευει η ζωη του. Παρασιτα ειναι.. να πας σε κανα καλο κτηνιατρο, να σου δωσει χαπακι (ντρονταλ αν δεν κανω λαθος), να το αποπαρασιτωσεις.:):)
Ελα μην πανικοβαλεσαι, ολοι τα χουμε δει τα σκουληκακια αυτα λιγο πολυ:):)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ασκαριδες ειναι...τα αυγα τους δεν φευγουν με μια αποπαρασιτωση, γι αυτο χρειαζονται επαναληψεις. εν κινδυνευει η ζωη του κουταβιου σου σε αυτη την ηλικια, απλα πρεπει να κανεις αποπαρασιτωση αμεσα και να την επαναλαμβανεις καθε μηνα.

http://www.canismajor.com/dog/worms.html
http://www.advocate-spot-on.com/Ascarids.1334.0.html
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Νομίζω θα κάνω πολύυυυυ καιρό να ξαναφάω noodles! :x:

Και γιατί ρε γμτ όλοι οι γιατροί (τουλάχιστον όλοι όσοι μου έχουν τύχει εμένα) λένε χάπι κάθε 4 μήνες?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Παιδια,σας ευχαριστώ πολύ!
Ναι,ρε γμτ γιατι;Δε τους νοιάζει;Πας να εμπιστευτείς το σκύλο σου και δεν ξερεις απο που θα σου ρθει...
 
Last edited by a moderator:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
για τους ενηλικους λενε χαπι καθε 4 μηνες η για τα κουταβια?
δε ξερω τι να πω, βαριουνται ν ασχοληθουν με το επαγγελμα τους ...
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Και για τα 2, δεν το διαφοροποιούν. Εκτός από τα πολύ πολύ μωρά που παίρνουν κρέμα και θέλει πιο συχνή επανάληψη.
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
να βρειτε καλο κτηνιατρο επειγοντως! το πιο σημαντικο για τη ζωη του σκυλου σας...υπαρχουν και εδω στο φορουμ, ρωτηστε μια συναδελφικη συμβουλη!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Είχα την εντύπωση ότι είχα βρει, τι να πω... Εχω μείνει λίγο γιατί ήμουν ευχαριστημένη ως τώρα και έχω ακούσει και πολλά καλά λόγια για εκεί που πηγαίνω. Μάλιστα κάνω ολόκληρο ταξίδι κάθε φορά (έχει τύχει να μην έχω μεταφορικό και να πληρώσω μαζί με τα ταξί 100 ευρώ για μια μέρα με εμετούς), ακριβώς γιατί θεωρώ ότι προκειμένου να είναι καλός ο γιατρός δεν πειράζει αν δεν είναι κοντά.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Εμένα μου έχουν συστήσει μέχρι 2-3 μηνών αποπαρασίτωση κάθε 15 μέρες, από 3 μέχρι 6-7 μηνών κάθε μήνα και μετά κάθε τρεις μήνες.
 












ninaki

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2008
63
0
Θεσσαλονίκη
εμενα κανενας κτηνιατρος δεν μου ειπε οτι πρεπει να δινω προληπτικα χαπακια για τα σκουληκια. Μετα την περιπετεια μου με την παρβοεντεριτιδα μου και τα αδεσποτα μου αφησαν αλλαξα κτηνιατρο, πηγαινω σε καποιον που ειπαν τα καλυτερα, και μου ανοιξε τα ματια για πολλα πραγματα που δεν ειχα ιδεα!