τεστ προγεστερονης - η πρωτη μας γεννα!


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ετοιμαζόμαστε για την πρώτη μας γέννα. Αρχίσαμε το τεστ προγεστερόνης την έβδομη ημέρα του οίστρου. Χθες (10τη μέρα) είχε 0,4. Την δευτέρα θα ξανακάνουμε.

Επειδή πρέπει να κλείσω ξενοδοχείο και αν δεν είναι σκ να πάρω άδεια αναρωτιέμαι πόσο γρήγορα μπορεί να ανέβει στα 10. Τι εμπειρίες έχετε;
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Μπράβο Alexia εύχομαι να σου πάνε όλα καλά :)
Για την προγεστερόνη δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί τα αρσενικά μου καταλαβαίνουν με απόλυτη ακρίβεια τις γόνιμες μέρες (δεν ενδιαφέρονται ούτε πρίν ούτε μετά).
Πάντως αφού είναι ήδη η 10η μέρα υπολογίζω Δευτέρα με Τρίτη να είναι έτοιμη.:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Alexia συγγνώμη αλλά 1) για να μην κάθομαι να διαβάζω όλη την ιστορία σου και 2) επειδή μόλις χθες "κατηγορήθηκαν" οι παλιοί ότι γλύφουν τα αυτιά των παλιών και έχουν καθιερώσει ομερτά... να φανταστώ ότι μιλάμε για γέννα σε εκτροφικό επίπεδο έτσι;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αν και αρχάρια, ναι μιλάμε για γέννα σε εκτροφικο επίπεδο με επωνυμία (αν και αυτό δεν λέει τίποτα) και με τη βοήθεια της εκτροφεας της Toya.

Επίσης πέρσι παρακολούθησα τα σεμινάρια του Βελγικού κυνολογικου ομίλου για νέους εκτροφείς.
 




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Εξαρταται το μετρημα των ημερων καθως και τον οργανισμο της καθε σκυλας ξεχωριστα. Πολλες φορες ξεκιναμε να μετραμε περιοδο διαφορετικη μερα απο αυτη που θα μετρουσε ο γιατρος. Μια μικρη προβλεψη θα μπορουσα να κανω μονο, οτι ισως χρειαστεις ακομη 4-5 μερες για να φτασεις στο pick της καμπυλης οπου το ωαριο θα ειναι ωριμο αλλα δεν μπορουμε να προβλεψουμε με σιγουρια γι αυτο και τα τεστ γινονται ανα 2 το πολυ μερες ή και καθε μερα προς το τελος για να μπορει ο γιατρος να εχει πληρη εικονα της καμπυλης. Μπορει σκυλα να ειναι ωριμη στις 14 ημερες, μπορει και στις 20!!
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ευχαριστώ, υπομονή έχω... μόνο προτιμούσα να μην μας πέσει αυτό το σκ που λόγω Αγίου Βαλεντίνου οι τιμές των ξενοδοχείων είναι λίγο τσουχτερές, αλλά απ ότι φαίνεται το πορτοφόλι μου δεν την απασχολεί :p
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
update - περιμενουμε κουταβακια

Δευτέρα 8/02: 1,85
Τετάρτη 10/02: 11,3

Την ζευγαρώσαμε 11 & 12/02
Χθες κάναμε υπέρηχο και η Toya είναι έγκυος :)
Αν όλα πάνε καλά μέσα Απριλίου θα γεννηθούν τα πρώτα "Dolce con spirito" westies

19.17.26 hrs __[00&#4.jpg

19.17.26 hrs __[00&#4.jpg
 












mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
συγχαρητηρια αλεξια!!!!
ουτε θελω να φανταζομαι την αγωνια και την ανυπομονησια σου!!!
ευχομαι τα καλυτερα!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Tέλεια!!!!:):)
Θα κρατησεις κανένα?:D
Δεν ξέρω ακόμα, άσε να δούμε πως θα πάει η υπόλοιπη εγκυμοσύνη και η γέννα και βλέπουμε

συγχαρητηρια αλεξια!!!!
ουτε θελω να φανταζομαι την αγωνια και την ανυπομονησια σου!!!
ευχομαι τα καλυτερα!
Άστα! Όταν έμεινα εγώ έγκυος δεν είχα καθόλου άγχος και έχω τώρα με τη σκύλα :D