τι κόκαλα δίνουμε σε κουτάβι;


zuccheros

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2013
46
0
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα, στο κουτάβι μου που είναι 5,5 μηνών(golden retriever) δίνω μόνο ξηρά τροφή και κάποια κόκαλα ασβεστίου,περίπου 2 την εβδομάδα.
έχω δει οτι πουλάνε και κόκαλα κανονικα στα pet shop.
Μπορώ να του δώσω από τώρα να ασχολείται ή να περιμένω να ενηλικιωθεί;
υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει κάτι τέτοιο την διατροφή του και να μην θέλει την ξηρά τροφή μετά;
πρώτη φορά απέκτησα σκύλο, δεν θέλω να μην απολαμβάνει πράγματα αλλά δεν θέλω να τρώει και επιβλαβή για τον οργανισμό του.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Γιατι δινεις ασβεστιο στο κουταβι? Σε συμβουλεψε ετσι ο εκτροφεας ή ο κτηνιατρος σας? Η κουταβοτροφη περιεχει οσο χρειαζεται.
 


zuccheros

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2013
46
0
ΑΘΗΝΑ
τα κόκαλα τα άσπρα εννοώ, δεν είναι ειδικά φαρμακευτικά κόκαλα ασβεστίου.
είχα ρωτήσει την κτηνίατρο και μου είπε οτι απο αυτά τα απλά να του δίνω και όπως είπες και εσύ μου είπε δεν χρειάζεται παραπάνω ασβέστιο. πιο πολύ για να δαγκώνει κάτι έντονα του τα δίνω.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
τα κόκαλα τα άσπρα εννοώ, δεν είναι ειδικά φαρμακευτικά κόκαλα ασβεστίου.
είχα ρωτήσει την κτηνίατρο και μου είπε οτι απο αυτά τα απλά να του δίνω και όπως είπες και εσύ μου είπε δεν χρειάζεται παραπάνω ασβέστιο. πιο πολύ για να δαγκώνει κάτι έντονα του τα δίνω.
Δεν ξερω τι κοκαλα εννοεις πραγματικα. Εγω με την υποψια ακομη οτι δινω κατι αμφοβολου προελευσης και δρασης στο σκυλι δεν θα τα εδινα. Υπαρχουν χιλιαδες παιχνιδια για μασουλημα για τα δοντια, γιατι να δωσω κατι που τρωγεται και δεν ειναι τροφη? Τι ακριβως λεει η συσταση του λοιπον? ?:)
 


zuccheros

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2013
46
0
ΑΘΗΝΑ
δεν ξέρω κάτι παραπάνω να σου πω για την σύσταση του αυτήν την στιγμή.
είναι οτι πιο κλασσικό υπάρχει σε pet shop από κόκαλο μικρό λευκο.
σχετικά με το θέμα που άνοιξα ποια είναι η γνώμη σου;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αυτά τα κόκαλα που λες, αν καταλαβαίνω σωστά, μου τα είχαν προτείνει κι εμένα στο πετ σοπ που ψωνίζω όταν έψαχνα κάτι που να τρώγεται και να το δίνω στο σκυλί μια στις τόσες αλλά τα απέφυγα και πήρα κανονικό κόκαλο καπνιστό που είναι και μεγάλο και ασχολείται το σκυλί γιατί τα άλλα όπως τα είδα για λιχουδιά τα είχε. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την ηλικία απλώς μη του δώσεις αμέσως μεγάλο κόκαλο, δώσε ένα μικρότερο για να μη του πέσει βαρύ στο στομάχι.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Για τα δοντια εγω δινω αυτια γουρουνιου, τα πουλουν αποξηραμενα στα πετ σοπ και καθαριζουν τα δοντια μια χαρα. Κοκκαλα δεν δινω γενικα καθολου. ;-)
 




annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
54
Γεια σας ! από τι ηλικια μπορω να δωσω κοκκαλακια (ασβεστιου η με ινες) Του εδωσαν ένα στο πετ-σοπ και του αρεσε πολύ(ο μικρος θελει να μασουλάει ολη την ωρα κατι ) αλλα ειδα στην συσκευασια ηταν ένα μεγαλο σκυλη για τα κουταβια κανουν αυτά?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Δεσε κανα δυο κομπους απο παλιο σεντονι η μαξικαροθηκη,βαλτους στην καταψυξη κ δωσε να παιζει.κ με παγακι μπορεις να το κανεις η παγωμενα καροτα.ουτε τζαμπα λεφτα θα δωσεις,ουτε θα τρωει αηδιες.για αλλου ειδους κοκαλο,παρε κανα μεγαλο απο μοσχαρι ,με το μεδουλι μαζι.δωρεαν θα το παρεις απο καποιον χασαπη.αν θες κ αλλα κοκαλα,πλαταρια απο κοτοπουλο.
 
  • Like
Reactions: annatonni


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
για αλλου ειδους κοκαλο,παρε κανα μεγαλο απο μοσχαρι ,με το μεδουλι μαζι.δωρεαν θα το παρεις απο καποιον χασαπη.αν θες κ αλλα κοκαλα,πλαταρια απο κοτοπουλο.
Ωμά εννοεί ε! Όχι μαγειρεμένα κόκκαλα σε σκύλο.
 


annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
54
Παιδια σας ευχαριστω ,αλλα σκεφτωμαι το κουταβι μου είναι -1,5 κιλα ! το κοκκαλο μεγαλο δεν θα είναι ? :ROFLMAO:
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
α ναι,ωμα εννοω!!το μοσχαρισιο δε σε νοιαζει να το φαει ρε συ!μονο το μεδουλι που ειναι κ θρεπτικο!τα πλαταρια απο την κοτα ,αν αποφασισεις,θα τα κοψεις μικρα μικρα κομματια,αν κ πιστευω θα βρει αυτο την ακρη του.δεν κινδυνευει τοσο οσο ενα μεγαλο που προσπαθει να καταπιει αμασητο ολο το πλαταρι! :)
 
  • Like
Reactions: annatonni


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ξεκίνα με το καροτάκι και την πετσετούλα που σου είπε, ίσα να χει κάτι να μασουλάει και βλέπεις για τα κόκκαλα μετά. Μην του πάρεις αυτές τις χημικές βλακείες με τα ασβέστια. Κι εγώ του παιρνα όταν ήταν μικρός κι επειδή έχει και ευαίσθητο στομάχι κατευθείαν του φαινότανε τα παρατράγουδα: mayday, mayday!
 


annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
54
Σας ευχαριστω! η αληθεια είναι ότι τον ταιζω με σπιτικη τρωφη(3 καλυτερες μαρκες ξερας και δεν τα ηθελε!) και τωρα του δινω ωμα αλλα τα ζεματαω πρωτα με βρασμενο νερο.Ο γιατρος μου ειπε πως αφου δεν τρωει ξερα χρειαζεται συμπληρώματα ασβεστιου και λαδι σολομου,εσεις τα δινετε αυτά ?
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
:p
Περα απο την πλακα.ο σκυλος δεν θελει υπερβολες.δες ποσα αδεσποτα γυρνανε κ ζουνε αν φυσικα βρισκουν τροφες κ δεν τα σκοτωσουν με φολες η αυτοκινητα.τρωνε χαπια ασβεστιου κ λαδια σολωμου?ποτε δεν εκατσα να "ξεπουπουλιασω" το θεμα barf.δεν με νοιαζουν οι αναλογιες παρα μονο η φυσικοτητα της τροφης.λαφι σολωμου κατα περιοδους μπορει να δωσω,αλλα γενικα δεν υπαρχει λογος,μιας που δινω κ ψαρια.ασβεστιο,ουτε καν..τοσο κοκαλο να δωσω κ ασβεστιο?που κ που δινω κ σπιρουλινα.αλλα γενικα ,παιζω με κιμα,αυγα,πλαταρια κ ψαρια Κ κατα περιοδους δινω κ ξηρα,ετσι για την αλλαγη.
 
  • Like
Reactions: annatonni