... τον ζευγαρώνω τώρα ??


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Xμμμμ .... πολύ καυτό αποδείχτηκε το topic :lol: :lol: :lol:

Nα τοποθετηθώ ΠΑΛΙ

Για μένα εκτροφή σημαίνει εκτροφικος στόχος και εκτροφικος στόχος σημαίνει βελτίωση της φυλής με όσο το δυνατόν πιο αντιπροσωπευτικά, ως προς το προτυπο, δείγματα.
Εδώ υπάρχει ένα λάθος ... εκτροφή κάνει εδώ ο ιδιοκτήτης του θηλυκού ΚΑΙ ΟΧΙ του επιβήτορα ... ΑΡΑ ο στόχος ΚΑΙ των δύο δεν παρακάμπτεται ... του ιδιοκτήτη του αρσενικού ο στόχος είναι η βελτίωση της φυλής, άρα κάνει ό,τι μπορεί, προσφέρει τον αρσενικό του. Του ιδιοκτήτη του θηλυκού είπαμε κι εμείς ότι πρέπει να είναι άλλος, ΑΛΛΑ αν είναι αυτός
με όσο το δυνατόν πιο αντιπροσωπευτικά, ως προς το προτυπο, δείγματα
πάλι κάνει ό,τι μπορεί ... θα μου πε΄ς γιατί δεν πάει και σε έκθεση ή να κάνει και δυσπλασία ?? Ε, Ελλάδα ... είναι η απάντησή μου ... είδες τί λέει ο Μάκης ... ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ζευγαρώνουν με ΤΥΧΑΙΟΥΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥΣ ... και φυσικά γίνονται ακόμα χειρότερα, όπως ψεύτικες δυσπλασίες σκύλων που ζευγαρώνουν κατά κόρον ... είπαμε ... αερολογίες συζητάμε ... δυστυχώς ...

Πόσες είναι η σκύλες στην Ελλάδα που έχουν παραπάνω από αυτά που είπες?
Σου λέω και το γνωρίζεις ότι είναι μετρημένες στα δάκτυλα
Πολλές, για το επίπεδο της φυλής, πάρα πολλές, κατά την γνώμη μου ... ΠΟΥ είναι, είναι το θέμα ... και πού ζευγαρωνουνε ...

Η προχειρότητα δεν συνέβαλε ποτέ σε καμία αναβάθμιση.
Σε αυτό που λέει η Rottie όμως πάλι συμφωνώ 100% ...

Γι αυτό μην προσπερνάμε αυτά που ο Dasty είπε στην αρχή ... δεν κάνω quote, ανεβείτε να τα ξαναδιαβάσετε ... τα περί ΚΟΕ λέω ... :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
denis said:
Με αφορμή το σχόλιο της gogo αλλά και άλλες συζητήσεις με Baskal και παλαιότερες, ανοίγω ένα θέμα κάνοντας την ερώτηση ... λιγο πιο εξειδικευμένη ...

... να αρνηθώ το ζευγαρωμα με τυχαία θηλυκιά αν έχω ένα αρσενικό που μπορεί να ζευγαρώσει και πληρεί όλες τις προυποθέσεις ? ...

... τί άλλες ενέργειες μπορώ να κανω και πού αρχίζει το κακό στη φυλή αντί του καλού που θέλω να κάνω ? ...

... ποιά θα ήταν η ιδανική κατάσταση, ποιά είναι τώρα η πραγματικότητα και πώς μπορει να λυθει αυτό, ξεκινώντας απο τους ιδιοκτήτες και τελειώνοντας στον ΚΟΕ ή την νομοθεσία ? ...
ναι

εξαρτάτε τι είναι κακό για εσένα

ιδανικό θα ήταν η γνώση.

πραγματικότητα είναι

ότι φάμε , ότι πιούμε και ότι αρπάξουμε
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ωραία μας τά πες ... ξέχασες όμως

και πώς μπορει να λυθει αυτό, ξεκινώντας απο τους ιδιοκτήτες και τελειώνοντας στον ΚΟΕ ή την νομοθεσία ? ...
... εκτός κι αν τα λέμε για να τα λέμε ...
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Για να μην κάνω πολλά quote.

Αν η σκύλα έχει εξετάσεις δυσπλασίας κ.λ.π. δεν μιλάμε για τον άσχετο ή και μέσο ιδιοκτήτη που ήρθε να ζευγαρώσει. Εκεί είναι πιο ψαγμένος και με αυτόν ίσως είναι πιο εύκολο να συνενοηθείς.

Αν κατάλαβα καλά, στην αρχή μιλάγαμε για κάποιον ο οποίος δεν είναι ιδιαίτερα ενήμερος και έρχεται για τον επιβήτορα.

Και πάλι σημειώνω. Αν η σκύλα καλύπτει τις απαιτήσεις ΜΑΣ μορφολογικά, απο pedigree κ.λ.π. ναι. Αν νομίζουμε ότι θα δώσει κάτι καλό ναι. Αν όχι, γιατί να προχωρήσεις; Δε νομίζω ότι τα 300 ή τα 400 ευρώ αξίζουν να σέρνεις πίσω σου το στραβοπάτημα. Ο κόσμος είναι πολύ μικρός και τη μ@#$%^κία που θα κάνεις τώρα θα τη κουβαλάς για πολύ καιρό μετά.
 




Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Γιατί το ζαλίζουμε λοιπόν το θέμα ? Αφού εδώ .... ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ...και αφού....ΠΑΝΤΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ....? (ΔΙΑΦΩΝΩ) Ο τρόπος που δρα ο καθένας, εξαρτάτε λέω εγώ από τα πρώτυπα που έχει, και τους στόχους του. Τώρα οσο αφορά το σακούλι του DASTY ....εχει δικιο, και εκει μέσα επικρατη το .... ΧΑΟΣ. Ποιός είναι τί, και τι είναι ο καθένας ψαξε βρες.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Κατά την γνώμη μου λέω ότι τα πάντα γίνονται για το σακούλι έστω και εάν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε 8)
 




DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
ROTTIE said:
Ας αυτόπροσδιοριστούμε λοιπόν!

Εγώ ανήκω σε αυτήν την κατηγορία:
DASTY said:
Ιδιοκήτες ημίαιμων Rottweiler που δίνουν σε άλλους συμβουλές
Εσύ που ανήκεις?
Το ζητούμενο είναι να καταλάβει ο κάθε ένας μας που ανήκει και τι κάνει 8) :wink:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ΜΑΚΗΣ said:
κανένας δεν έχει τέτοια σκύλα στην Ελλάδα

άρα για το καλό της φυλής θα ζευγαρώσουμε σκύλες με λιγότερες προυποθέσεις από αυτές που έβαλα..

psara

έλληνας εκτροφέας με παίρνει τηλ

και τι σκύλαρος είναι αυτός και έχω πάθει πλάκα και δεν έχω ξαναδεί τέτοιο ταμπεραμέντο και και και (άπειρες σάλτσες)

- τον δίνεις για ζευγάρωμα ?

- ποια σκύλα ???

- αυτή.

- ναι.

- τι θες?

- 400 ευρώ

- εε. κοίτα. δεν έχω σκοπό να κρατήσω σκυλί από την γέννα και την κάνω για να βγάλω κανενα έξοδο.

ζευγάρωσε λοιπόν με άλλον (από αγγελία) που πήρε κουτάβι
συγνωμη,αλλα δεν καταλαβα...εναν εκτροφεα τον συμφερει περισσοτερο -εστω οικονομικα- να δωσει κουταβι απο το να δωσει 400 ευρω? :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
DASTY said:
ROTTIE said:
Ας αυτόπροσδιοριστούμε λοιπόν!

Εγώ ανήκω σε αυτήν την κατηγορία:
DASTY said:
Ιδιοκήτες ημίαιμων Rottweiler που δίνουν σε άλλους συμβουλές
Εσύ που ανήκεις?
Το ζητούμενο είναι να καταλάβει ο κάθε ένας μας που ανήκει και τι κάνει 8) :wink:
Στην προκειμένη περίπτωση το δικό σου ζητούμενο είναι να αποφύγεις να απαντήσεις ευθέως και να στρίψεις δια της πλαγίου.

Με απογοήτευσες.
Περίμενα μεγαλύτερη ευθύτητα και πήρα μια συγκλονιστικά κοινότυπη και προβλέψιμη απάντηση.
 


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Εγω συμφωνω με αυτο που λεει ο DASTY.
Εαν ενας ιδιοκτητης μετριας θηλυκιας που δεν εχει εκθεσεις και εξετασεις δυσπλασιας παει σε καποιον καταξιωμενο επιβητορα και να πληρωσει για ζευγαρωμα παει να πει οτι εχει κανει ενα βημα προς την σωστη κατευθηνση .
Αυτους δεν πρεπει να τους διωχνουμε αλλα να τους βοηθησουμε να καταλαβουν προς τα που θα πρεπει να κινηθουν για την σωστη εκτροφη.
 




S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Λαθος το επιασες.

Ειπα οτι αφου ο αλλος εχει κανει ενα βημα προς το φως μην τον στελνουμε πισω στο σκοταδι.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το 2005 έκανα μια γέννα.

η σκύλα με συμμετοχή σε εκθέσεις εξαίρετη , ελεύθερη δυσπλασίας κλπ

ζευγαρώσε με κάποιον σκύλο που μου υπέδειξε ο ΄φίλος ΄εκτροφέας της.

απόγονος σκυλιών με ιστορία.

σκύλος χωρίς εξετάσεις και χωρίς συμμετοχή σε εκθέσεις.

γέννησε 9 ζωντανά και 3 πεθαμένα.

σκότωσε τα 5.

από τα 4 το ένα πέθανε σε μια ημέρα.

το άλλο φούσκωνε περίεργα.

το πήγα στον γιατρό.

ατρησία πρωκτού.

πέθανε μετά από 5 ημέρες.

έχω 1 + 1

το αρσενικό είχε

προγναθισμό

έναν όρχι

μάτι 3a

δυσπλασία F

και σε ερωτώ

έκανα βήμα εμπρός???????

βοήθησα την φυλή???????
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι ... έμαθες και τώρα είσαι ένας από αυτούς που λές τί είναι καλύτερο για την φυλή .... :wink: έστω ...

Κάποτε ήσουν ΚΑΠΟΙΟΣ που πήγε να ζευγαρώσει σε έναν εκτροφέα ... :wink:

Εγώ κάποτε ζευγάρωνα Γερμανικούς ποιμενικούς και χάριζα τα κουτάβια στους γείτονες ... για να γεννήσει η σκύλα μία φορά ... να αγριέψει μετά και να φυλάει καλύτερα ... αρσενικό έβρισκα ... με το ποδήλατο στην γειτονιά :wink: :lol: :lol: :lol:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπάρχουν ...

ίδιοι με σένα και μένα είναι όμως ... δεν είναι από τον Αρη ...

αφού ΣΟΥ 'ΡΧΕΤΑΙ στην αυλη σου, και λέει να δώ τον σκύλαρο ... ΠΑΡΕ από αυτήν την κατάσταση ό,τι μπορείς ...και δεν μιλάω για χρήματα - από το να μην ζευγαρώσει - να μην ζευγαρώσει δεύτερη φορά - να εξετάσει δυσπλασία - να πάει σε έκθεση - να στειρώσει - ότι άλλο ...

γνώμη μου
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
denis said:
... δεν είναι από τον Αρη ...
αυτα ειναι για το Λιακοπουλο δεν ειναι για μας :lol: :lol: :lol:

το ξερω καλα ...αυτοι που δεν εχουν σχεσει με εκτροφεις,εκθεσεις κλπ
ολοι ετσι σκέφτονται ομως πως θα αλλαξει αυτο ?
στο τελος "εμεις"βγαίνουμε μακακες οταν προσπαθουμαι να τους μαθουμε
απο τα λιγα που ξερουμε :cry: