το γνωρίζατε;


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Εγώ πιστεύω το η επικήρηξη απευθύνεται σε αστυνομικούς που έχουν "πρόσβαση".
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σιγουρα θα προσπαθησουν να παιξουν κι αυτοι αλλά υπαρχουν επαγγελματιες κυνηγοι, παραστρατιωτικοί συνηθως.
Σε αυτους απευθυνονται οι αναρτησεις επικηρύξεων. Φυσικα εδώ προκειται για παράνομη επικηρυξη εφοσον ο στοχος είναι στην ουσια κρατικα οργανα της τάξης, αλλά αυτό ολιγον απασχολει τους κυνηγους.
Οι συνηθεις στοχοι βεβαια είναι εγκληματιες που παραμενουν ασύλληπτοι και δραπετες.
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Βρε παιδιά, για τα Αγ. Βερνάρδου δεν μας έλεγαν παλιά (μα πολύ παλιά) , πως τα είχαν οι μοναχοί εκεί πάνω στις χιονισμένες ΄Αλπεις και τα άφηναν ελεύθερα με ένα βαρελάκι μπράντυ στο λαιμό και αυτά έβρισκαν τους προσκυνητές που είχαν θαφτεί από το χιόνι ,τους ξέθαβαν και τους συνέφερναν???
Πάντως είναι πολύ αγαθά σκυλιά...είχε ένας γείτονας όταν ο γιος μου ήταν μωρό. Τον πλησίαζε ο Νίκος μου, ίσα που στεκόταν στα ποδαράκια του, τόσο μικρούλης ήταν , και ο Μπρούνο έπεφτε ανάσκελα και κοίταζε το μωρό με μια λατρεία...δεν έχω ξαναδεί τέτοιο βλέμμα σε σκυλί!...πέθανε από έμφραγμα ο Μπρούνο, ήταν δεν ήταν δέκα χρόνων.
Η πατούσα του Μπρούνο ήταν πιο μεγάλη απ΄το κεφαλάκι του παιδιού, έτρεμα που τους έβλεπα δίπλα δίπλα.
΄Αει στο καλό, συγκινήθηκα που το θυμήθηκα!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
St. Bernards are often portrayed, especially in comics, cartoons and old live action comedies such as Swiss Miss, with small barrels of brandy worn around their necks. This was supposedly used to warm the victims that the dogs found, although in reality, alcohol (which acts as a vasodilator) would worsen the situation of a person suffering hypothermia. The monks of the St. Bernard Hospice deny that any St. Bernard has ever carried casks or small barrels around their necks; they believe that the origin of the image is an early painting. The monks did keep casks around for photographs by tourists.[11]

από Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/St._Bernard_(dog)

Οριστε και ο περιφημος πινακας με το βαρελακι:
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς. Στο λούτρινο Αγ. Βερνάρδου που μου φέρανε, ευτυχώς τον εγκατέλειψε (κατά λάθος) το βαρελάκι του και είναι πιο σωστός. :rolleyes:. Urban legends τελικά.