τροφη σκυλου


kokkinio

Member
24 Ιουλίου 2015
5
0
36
καλησπερα.. εχω ενα cane corso 11 μηνων εδω και καμια εβδομαδα το σκυλι μ δεν πολυ τρωει τον ταιζω ξηρα τροφη της belgando η οποια ειναι super premioum τροφη τον ταιζα 2 φορες την μερα αλλα τα μεσημερια δεν ετρωγε κατθολου και αρχισα να τον ταιζω μονο το βραδυ αλλα δεν πολυ τρωει ο κτηνιατρος μου ειπε πως ειναι λογο ζεστης..ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο το θεμα?
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλησπέρα.

Μπορεί να φταίει η ζέστη, μπορεί να σου κάνει κόνξες για να του προσθέσεις έξτρα πράγματα μέσα στο φαγητό, μπορεί απλά να τη βαρέθηκε.

Εσύ βάζε το φαγητό του κάθε βράδυ, άφηνέ το 15-20 λεπτά και αν δε το φάει, το δίνεις την επόμενη.
Νηστικός αποκλείεται να μείνει, οπότε θα φάει κάποια στιγμή.

Και εμένα η δικιά μου, με την προηγούμενη τροφή που της έδινα, μου είχε κόψει το πρωινό και έτρωγε μόνο βράδυ και αυτό με το ζόρι, μέχρι που άλλαξα τροφή. (Δε με ικανοποιούσε στα συστατικά, ούτε το ότι έπρεπε να προσθέτω κονσέρβα για να την τρώει).
Αλλά οκ, εγώ ψαχνόμουν να αλλάξω τροφή. Αν δε θέλεις και σε ικανοποιεί όσον αφορά την εικόνα του σκύλου σου, απλά κράτα πρόγραμμα και μάζευε την όταν περνάνε τα 15-20 λεπτά.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Συνηθως οταν η θερμοκρασια ανεβαινει (κοινως τους καλοκαιρινους μηνες) τα περισσοτερα σκυλια δεν τρωνε την ιδια ποσοστητα οπως τον υπολοιπο καιρο,λογω ζεστης. Αν απο μονο του το σκυλι αποφασισει να μην φαει,μην το πιεσεις, αστο και θα φαει την επομενη η ακομα και την παρα-επομενη και μαλιστα με ορεξη. Τωρα αν συνεχισει να μην τρωει η να μην εχει ορεξη πανω απο δυο 24ωρα (μιλαω να μην βαλει μπουκια,οχι να τσιμπολογαει μιζερα κροκετα) τοτε ισως να χρειαζεται μια επισκεψη στον κτηνιατρο. [καποιες φορες ειτε καποιο θεματακι στο στομαχι,ειτε ακομα κι ενα τσιμπημα απο τσιμπουρι(αρχη ελιχιωσης) ειναι αρκετα για να μην τρωει το σκυλι και χρηζουν κτηνιατρικου ελεγχου].
 


kokkinio

Member
24 Ιουλίου 2015
5
0
36
πιστευω πως εχει βαρεθει την ξηρα τροφη. του εδωσα εχθες λιγο κοτοπουλο μαγειρευτο και το εφαγε αμεσως.. σκεφτομαι να του δωσω παλι belgando αλλα σωλομο...
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Μπορεις να δοκιμασεις και barf αν τα οικονομικα σου το επιτρεπουν, η αν στην περιοχη σου δεν ειναι απαγορευτικες οι τιμες των κρεοπωλειων.
 


kokkinio

Member
24 Ιουλίου 2015
5
0
36
γενικα το σκυλι τωρα που εχει ζεστη δεν ειναι και πολυ δραστηριο ολη μερα ειναι ξαπλα...
 


intzwolf

Member
1 Απριλίου 2014
8
16
Υμηττός
Καλησπέρα,έτσι είναι η ράτσα,δεν είναι κάτι παράξενο,όσο αφορά την τροφή,πόσα κιλά είναι το σκυλί? Κανονικά θεωρείται ακόμη κουτάβι και θα έπρεπε να κάνει 3 γεύματα την ημέρα.
Μάλλον τη βαρέθηκε την τροφή,μία αλλαγή θα ήταν καλή.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Φίλε μου κι εμένα αν μου έδινες να φάω νόστιμο και μυρωδάτο κοτόπουλο και μετα κατακερματισμένος ξηρούς κώκκους... Ε μάλλον δε θα έτρωγα:p. Λογω ζέστης ειναι λογικό να εχει μειωθεί η όρεξη του. Κούρασε τον λίγο παραπάνω πριν το βραδινό γεύμα και θα δεις για ποτε θα φάει. Αν ειναι όλη μερα ξάπλα, δεν καταναλώνει ενέργεια συνεπώς δεν εχει ανάγκη να προσλάβει και ενέργεια μέσω της τροφής του. Καλό ειναι να κανεις έναν γενικό έλεγχο που και που για παν ενδεχόμενο πάντως δε θα ανησυχούσα στη θέση σου αν δε δείξει αλλα σημάδια. Νηστικός δε θα μείνει, θα σου κανει ναζάκια 1-2 μέρες μετα τι θα κανει; Θα φάει