υπαρχει αλλαγη νοοτροπιας;


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Στο σχολειο που δουλευω ειμαι τα τελευταια 5 χρονια περιπου. Οταν πρωτοπηγα,ειχα απογοητευτει απο την αντιμετωπιση παιδιων κ ενηλικων(δυστυχως κ συναδελφων δασκαλων) απεναντι στα ζωα. Ημουν η τρελη που ασχολειται με τα αδεσποτα που μαζευονταν στο σχολειο. Το εχουν συνηθεια να αφηνουν σκυλια εξω απο το σχολειο,μηπως κ τα παρει καποια οικογενεια. Δυστυχως,δεν τα επαιρνε κανεις. Τα εδιωχναν εξω απο το σχολειο κακην κακως κ ημουν (κ παλι! ) η τρελη που διαμαρτυροταν κ τσακωνοταν.

Προς ευχαριστη εκπληξη λοιπον,τις τελευταιες μερες ειδα αλλαγη συμπεριφορας. Ειχε γινει σιγα σιγα,αθορυβα κ δεν το ειχα καταλαβει. Βρεθηκαν για αλλη μια φορα σκυλια στο σχολειο κ τα παιδια μαζεψαν τα αποφαγια απο τα διαλειμματα κ τους τα εδωσαν.Το παρακινουσα η ιδια καθε φορα να μην πεταξουν το φαγητο αλλα να το δωσουν στα ζωα κ τωρα ειδα εκπληκτη...οτι το εκαναν μονα τους!Δεν με ρωτησαν,δεν με ενημερωσαν.Σηκωθηκαν,μαζεψαν απο ολες τις ταξεις τις πεταμενες τυροπιτες κ κουλουρια,τοστ κ τα εδωσαν στα σκυλια. Ηξεραν κ δεν εδωσαν μπισκοτα κ "χαζοφαγητα". Ενα απο τα παιδια προτεινε να μαζεψουμε χρηματα για να τα εμβολιασουμε. Αλλο πηγε να τους τραβηξει τα τσιμπουρια.Ακομα κ ενας συναδελφος που ειχαμε γινει μπιλιες παλαιοτερα γιατι τα κλωτσουσε,τους εβαλε νερο!

Συγκεκριμενα,την Τεταρτη,αλλη συναδελφος προτεινε να κρατησουμε το κουταβακι που βρεθηκε(ηταν δεν ηταν 1 μηνος) κ να το φυλαξουμε στην αποθηκη του σχολειου(μην κινδυνευσει απο την αγριογατα της γειτονιας) μεχρι την επομενη μερα που θα βρισκαμε λυση. Του βαλαμε νερο,φαγητο,κτλ.

Δεν ειναι απιστευτα μεγαλα βηματα. Δεν τα πηραμε σπιτι,δεν τους βρηκαμε οικογενεια,αλλα σιγουρα αυτα τα βηματακια ειναι σημαντικα. Ειδικα οταν γινονται σ' ενα σχολειο,γιατι αυτα τα παιδια ειναι οι μελλοντικοι ενηλικες.

Οποτε....μην παραιτουμαστε!Απογοητευομαστε,θυμωνουμε,τσακωνομαστε,μελαγχολουμε.... αλλα τελικα,σιγα σιγα,δειλα,θα αλλαξουν τα πραγματα.
 


undead

Active Member
29 Μαρτίου 2014
31
51
Πολύ ενθαρρυντική εξέλιξη των πραγμάτων και μακάρι μέρα με τη μέρα να γίνεται και άλλο ένα βήμα μπροστά για την βέλτιστη ποιότητα ζωής που μπορούν να εξασφαλίσουν αυτά τα ζωάκια όσο παραμένουν έξω μόνα τους!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Το πιθανότερο είναι ότι ευθύνεσαι πολύ για την αλλαγή αυτή στη νοοτροπία του περιβάλλοντός σου. Ευχαριστούμε που μας θυμίζεις τι μπορούμε να κάνουμε επηρεάζοντας σιγά σιγά τους γύρω μας και ελπίζοντας ότι αυτοί θα επηρεάσουν μερικούς άλλους γύρω τους κοκ.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ναι, υπάρχει παντού αλλαγή νοοτροπίας, και φαίνεται να επιταχύνεται τον τελευταίο καιρό. Κι εγώ για παράδειγμα κόλλησα προχτές με κάτι εντελώς άγνωστα παιδιά σε μια παιδική χαρά του χωριού. Μαζευτήκανε απο το πουθενά και με ρωτούσανε για τα σωστά και τα λάθος με τον σκύλο, γιατί δεν κόβουμε πλέον ουρές και αυτιά, αν και τί διαφορές έχουν τα καθαρόαιμα, αν κάνει να τα ζευγαρώνουμε, πόσο εύκολο είναι να μένουνε στο σπίτι, και όλα αυτά τα άκρως εντυπωσιακά και ωραία που παλιότερα δεν τα άκουγες να συζητούνται πουθενά, πόσο μάλλον στα καλά καθούμενα στις πλατείες των χωριών.
Τα λέγαμε κανα μισάωρο και στενοχωρήθηκα που βιαζόμουν και έπρεπε να φύγω, ελπίζω να τα ξαναπετύχω σύντομα. Απόρησα πολύ που είχαν τέτοιες απορίες και ανησυχίες, αλλα ξέχασα να ρωτήσω ποιός τους μίλησε και πώς προέκυψε το θέμα.
Όποιος και να ήταν πάντως, ας είναι καλά ο άνθρωπος.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Ο ρόλος του δασκάλου είναι σημαντικότατος! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, που, προς έκπληξή σου, αποδίδει καρπούς! Σημαντικό ρόλο, θεωρώ, ότι έχει παίξει και η τηλεόραση, καθώς και ο κινηματογράφος. Πριν λίγα χρόνια είχε στο Σκάι την εκπομπή "παρά τρίχα". Στο «ράδιο αρβύλα» έχουν τη "Σαρδέλα" να περιφέρεται ανέμελη κατά τη διάρκεια του γυρίσματος. Ίσως, ακόμα και απαράδεκτες παρουσίες σε πρωινάδικα όπως ο "Κος Φιρφιρίκος", παρά τα λάθος μηνύματα που μπορεί να περάσουν, στρέφουν το ενδιαφέρον παιδιών και ενηλίκων στο σκύλο, ώστε οι πιο υπεύθυνοι (όπου υπάρχουν ανεύθυνοι, πάντα κάπου τριγύρω θα βρίσκεται κι ένας τουλάχιστον υπεύθυνος) να επιζητήσουν την περεταίρω ενημέρωση, όσο φλερτάρουν με την ιδέα της απόκτησης ενός σκύλου.
 
  • Like
Reactions: Alexia






συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Tα παιδιά είναι πολύ εύκολα στο να αποκτήσουν σωστή νοοτροπία. Ειδικά στο ζήτημα της ζωοφιλίας-κυνοφιλίας γιατί ενθουσιάζονται με τα ζώα, τους ενδιαφέρει σε πολύ μεγάλο βαθμό να μάθουν για αυτα, και τα συμπονούν πραγματικά. Διατηρούν μια ευαισθησία απέναντι στο ζωικό βασίλειο ,μακάρι οι ενήλικες να παραδειγματιζόντουσαν απο αυτά.

Συγχαρητηρια συναδελφισσα, όσο και αν δεν πιστευεις ότι δεν ειναι μεγάλα βήματα, πίστεψε με είναι τεραστια!!
 
  • Like
Reactions: Alexia


ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
Καλησπέρα να σας πώ και την δική μου εμπειρία με τον διευθυντή του σχολείου μου οταν κλότσησε ένα αδέσποτο 2ΦΟΡΕΣ μάλιστα και τον είπα γιατί το έκανε εκτός ότι κοντεψα να πάρω αποβολή μου είπε δεν θα σου δώσω ανοφορα για το τι θα κάνω , τον λέω κύριε και δικό σας ν ήταν παλι δεν επρεπε να το χτυπήσετε και μετα αρχισε να φωνάζει ..... και το εβλεπαν ολοι οι καθηγητές και δεν ελεγαν τίποτα γιατι απλα φοβόταν για το μελλον τους ... :'( απο τα άλλα παιδιά ευτηχώς μονο χάδια..!! :)
 
  • Like
Reactions: kanarini


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Να πως ενας ανθρωπος μπορει να αλλαξει τον κοσμο[προς το καλυτερο] οταν δεν το βαζει κατω! Σε ευχαριστω που μου εφτιαξες την μερα. :ROFLMAO:

Καλησπέρα να σας πώ και την δική μου εμπειρία με τον διευθυντή του σχολείου μου οταν κλότσησε ένα αδέσποτο 2ΦΟΡΕΣ μάλιστα και τον είπα γιατί το έκανε εκτός ότι κοντεψα να πάρω αποβολή μου είπε δεν θα σου δώσω ανοφορα για το τι θα κάνω , τον λέω κύριε και δικό σας ν ήταν παλι δεν επρεπε να το χτυπήσετε και μετα αρχισε να φωνάζει ..... και το εβλεπαν ολοι οι καθηγητές και δεν ελεγαν τίποτα γιατι απλα φοβόταν για το μελλον τους ... :'( απο τα άλλα παιδιά ευτηχώς μονο χάδια..!! :)
Ασχετο, αλλα ο δικος μας διευθυντης παλι πετουσε τα σκουπιδια στο προαυλιο και μετα απειλουσε με αποβολες τα παιδια που το βρωμιζαν... o_O Πιστευω πως ανθρωποι που δεν εχουν σεβασμο απεναντι στην φυση και στα ζωα, δεν εχουν θεση στην εκπαιδευση.:mad:
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλησπέρα να σας πώ και την δική μου εμπειρία με τον διευθυντή του σχολείου μου οταν κλότσησε ένα αδέσποτο 2ΦΟΡΕΣ μάλιστα και τον είπα γιατί το έκανε εκτός ότι κοντεψα να πάρω αποβολή μου είπε δεν θα σου δώσω ανοφορα για το τι θα κάνω , τον λέω κύριε και δικό σας ν ήταν παλι δεν επρεπε να το χτυπήσετε και μετα αρχισε να φωνάζει ..... και το εβλεπαν ολοι οι καθηγητές και δεν ελεγαν τίποτα γιατι απλα φοβόταν για το μελλον τους ... :'( απο τα άλλα παιδιά ευτηχώς μονο χάδια..!! :)
Τετοιοι ανθρωποι ειναι "μορφωμενοι" μονο στα χαρτια.Το/τα πτυχια δεν κανουν καλυτερο καποιον ανθρωπο απαραιτητα.
 
  • Like
Reactions: ChineseCrested


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τετοιοι ανθρωποι ειναι "μορφωμενοι" μονο στα χαρτια.Το/τα πτυχια δεν κανουν καλυτερο καποιον ανθρωπο απαραιτητα.
εχω πει άπειρες φορες, αλλο η παιδεια, αλλο η καλλιεργεια. Ξέρω ανθρωπους καλλιεργημένους χωρις να εχουν βγάλει δημοτικό (πρώτη και καλύτερη η γιαγιά μου, που εδινε "μαθηματα") και ξερω και ανθρωπους με πτυχία που ουδέποτε αντελήφθησαν τα κομπλεξ που κουβαλανε!
 




roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Στους μεγάλους ανθρώπους που εχουν απόψεις και ιδιεολογιες 10 αιωνες πίσω, νομιζω πως όχι! Και αν ναι δύσκολα.. Προσωπικά δεν θα ασχολιομουν καν μαζι τους..