φαγητό - γρύλισμα και δάγκωμα


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
Σήμερα του δώσαμε λίγο από το φαγητό το μεσημέρι και μετά από 10 λεπτά έκανε εμετό και όταν πήγα να το μαζέψω άρχισε να γρυλίζει και με δάγκωσε, πρώτη φορά το έκανε αυτό, με το φαγητό του μπορώ να του το πάρω χωρίς να κάνει το παραμικρό σήμερα δεν ξέρω τι έπαθε επίσης τις τελευταίες μέρες γαβγίζει χωρίς λόγο και χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά μου φαίνεται πως μπορεί να είναι σημάδια επιθετικότητας, μου πιάνει τα χέρια με τα δόντια του χωρίς όμως να βάζει δύναμη εκτός από μια φορά,γενικά λες και είναι ένα άλλο σκυλί (1-2 φορές την μέρα όλες τις άλλες ώρες είναι οκ )αυτό σε τι μπορεί να οφείλεται νομίζει πως ανεβαίνει στην ιεραρχία; να κάνουμε λάθος σε μερικά πράγματα και για αυτό αυτή η συμπεριφορά ;
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Ξαναξεκινα το χτισιμο της σχεσης από την αρχή με βασική υπακοη να καταλάβει οτι εσυ εισαι ο αρχηγος.. αν ξανακανει εμετο και καθεται απο πανω και γριλιζει επειδη θελει να τα φαει.. :p τραβα την προσοχη του με καποιο παιχνιδι η αλλη λιχουδια και δεσ'τον για να μαζεψεις τον εμετο με την ησυχια σου χωρις να δημιουργειται αντιπαραθεση μεταξυ σας...
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
με το φαγητό δεν υπήρχε θέμα μπορώ να του το πάρω χωρίς να κάνει τίποτα και σήμερα που δοκίμασα και του πήρα το μπολ δεν έκανε τίποτα απλά κοιτούσε , χτες δεν ξέρω τι έγινε ίσως του άρεσε πολύ και το έφαγε αμάσητο και μετά ήθελε να το ξαναφάει χωρίς να του το πάρω;Πήγα να του πάρω την προσοχή με λίγο ζαμπόν αλλά τίποτα γρύλιζε όλο και πιο πολύ όσο πλησίαζα.Πάντως με το φαγητό ούτε το ξαναέκανε ούτε το είχε ξανακάνει.

Επίσης μερικές φορές γαβγίζει χωρίς λόγο, κοιτάει και γαβγίζει αυτό τι μπορεί να είναι να θέλει να παίξει να ασχοληθούμε μαζί του ;Κουνάει την ουρά του πέρα δώθε σαν υαλοκαθαριστήρας και γαβγίζει αρκετά δυνατά και άλλες φορές φαίνεται να σαν παίρνει αμυντική θέση και δεν άμα πάω να το πλησιάσω μου γαβγίζει πάλι χωρίς λόγο, σαν να έχει τρομάξει με κάτι. Αυτό γίνετε περίπου μια με δυο φορές τη μέρα, και αρκετά συχνά πάει και κρύβεται κάτω από τα κρεβάτια σαν να τρομάζει με κάτι, αυτό τι μπορεί να είναι ;
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μήπως έχετε φαντάσματα στο σπίτι???? Πλάκα κάνω...Μόλις γαυγίσει , μην τον κοιτάξεις και σήκω και φύγε. Ο Μπου το κάνει κατά καιρούς αυτό...και έχει να κάνει με το τι είναι πολύ απαιτητικός..."θέλω να μου δώσεις σημασία ΤΩΡΑ..." Στην αρχή του έβαζα τις φωνές και τελικά κατάλαβα ότι έκανα αυτό που ήθελε...ασχολιόμουν μαζί του...Μετά το έκοψα και μόλις γαυγίσει σηκώνομαι, χωρίς να τον κοιτάξω και φεύγω...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki