φοβισμενο κουταβι


pergolatios

Member
3 Σεπτεμβρίου 2009
9
0
Γειά σας παιδιά και καλός σας βρήκα.

Πριν 3 μέρες μάζεψα ένα κουτάβι απο το δρόμο.Ήταν με άλλα 2 κουτάβια και τον "απήγαγα".
Αφού τον έφερα σπίτι του έβαλα γάλα και νερό.Δεν ήπιε τίποτα.
Την άλλη μέρα το πρωί τον έκανα μπάνιο και μετά πήγαμε "βόλτα" για καφέ σε ήρεμο μέρος,μαζί με φίλους μου.
Το απόγευμα τον πήγα στο γιατρό να μου πεί τι να κάνω.Είναι 2 μηνών,μου έδωσε ένα χάπι,ένα αντιτσιμπουρικό σπρέι και μια κονσέρβα.
Στη συνέχεια τον ψέκασα(με δυσκολία γιατί δεν καθόταν),έφαγε ήπιε,κατούρισε μέσα στο σπίτι.
Το πρόβλημα είναι οτι ο σκύλος δε μου "μιλάει" καθόλου.Φοβάται πάρα πολύ και τη βγάζει όλη μέρα μόνος του,κοιμάται πίσω απο τη λεκάνη της τουαλέτας.
Δε μπορώ να τον προσεγγίσω με τίποτα,"έλα εδώ κυργιάκο",τίποτα αυτός.Μπορείτε να μου δώσετε καποια συμβουλή;

:(
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μηπως κατα την ...απαγωγη:p εκανες κατι που τον τρομαξε?
με τι αντιτσιμπουρικο τον ψεκασες? εμβολια, ποτε θα κανει?
εαν ειναι υγιες το κουταβι, σιγα σιγα θα σε εμπιστευτει . ασε τον λιγες μερες σπιτι, μην τον βγαζεις εξω βολτες με φιλους, διοτι δεν μπορει να ανταπεξελθει σε τοσες απανωτες εμπειριες τωρα και εχε υπομονη...
κροκεττες, τρωει? εαν τρωει , χαιδευε τον στο μερος που θελει να απομονωνεται και δινε του κροκεττουλες μια μια , μιλα του ενθαρυντικα, μην το τρομαζεις , μην ψεκαζεις ακομη
και θα "συνελθει" συντομα:)
 


pergolatios

Member
3 Σεπτεμβρίου 2009
9
0
Κατα την "απαγωγή" τα φώναξα και τα τρία κουτάβια "έλα ρε" και ήρθε ο κυργιάκος,τον χάιδεψα και μετά τον πήρα.κροκέτες δεν τρώει,μια κονσέρβα του αγόρασα(3 ευρώ εντομεταξυ:eek:)και τρώει σιγά σιγά.Απλά μου φαίνεται λυπημένος :-| .
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δε μπορώ να τον προσεγγίσω με τίποτα,"έλα εδώ κυργιάκο",τίποτα αυτός.Μπορείτε να μου δώσετε καποια συμβουλή;

:(
Να του αλλάξεις όνομα. Στο «Κυριάκος» ούτε και γω θα άκουγα! :D

Πέρα από την πλακα, κάνε λίγο υπομονή. Η προλαλησασα έχει δίκιο. Δώσε χρόνο στο ζωάκι να προσαρμοστεί και άρχισε να το προσεγγίζεις σιγά σιγά χωρίς να το ζορίζεις. Λιχουδιές, μεζεδάκια και παιχνίδια θα σε βοηθήσουν στην διαδικασία της προσέγγισης. :)

Τα υπόλοιπα κουτάβια τι απέγιναν?
 


pergolatios

Member
3 Σεπτεμβρίου 2009
9
0
Τα υπόλοιπα δε ξέρω,φαντάζομαι θα γυρνοβολάν στο χώρο του πανεπιστημίου της πάτρας(απο εκεί τον πήρα).
Κάτι που σκεφτόμουν είναι αν μεγαλώσει λίγο και με συνηθίσει να τον παίρνω στο πανεπιστήμιο που έχει πολύ χώρο και άλλους σκύλους να παίζουν,όταν κάνω μάθημα.Δε θέλω να μεγαλώσει χωρίς φίλους :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εμένα πάλι το "κυργιάκος" μ'αρέσει!:D:D

Κατα τ'αλλα συμφωνώ με τις κοπέλες.... περιόριζε τον όταν δεν μπορείς να τον ελέγχεις και μάθε τον ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ να λερώνει εκεί που θέλεις. Επιβραβευε όταν τα κάνει στο σωστό μέρος, διορθωσέ τον όταν τον πιάνεις στα πράσα πηγαίνοντας τον ΑΜΕΣΩΣ , στο πρωτο δευτερολεπτο, στο σωστό μερος. Αν δεν τον πιάσεις στα πράσα, μην κάνεις τίποτα. Δε θα έχει νόημα κατοπιν εορτής.

Δωσε καιρό στο κουτάβι να σε συνηθίσει. Βδομάδες, όχι μέρες. Μην το πιέζεις.... σιγά σιγά θα έρθει.

Τι εννοείς να τον παίρνεις στο πανεπιστήμιο? τι σου λέει ότι θα κάθεται να σε περιμένει και δε θα κάνει βόλτες στην Πάτρα?
 


pergolatios

Member
3 Σεπτεμβρίου 2009
9
0
Εμένα πάλι το "κυργιάκος" μ'αρέσει!:D:D



Τι εννοείς να τον παίρνεις στο πανεπιστήμιο? τι σου λέει ότι θα κάθεται να σε περιμένει και δε θα κάνει βόλτες στην Πάτρα?
Εσύ το έγραψες σωστά το όνομα.κυρΓιακος:D

Το πανεπιστήμιο είναι στο ρίο,και έχει τεράστιο χώρο για να κάνει ότι θέλει,δεν έχει πολλά αυτοκίνητα και έχει πολλά φιλικά κοπρόσκυλα,το δικό μας τμήμα πχ έχει τη ζαχα και το τζακ,και τα παιδιά τους.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ οτι δε θα φύγει(αμα ξέρει πως εγώ είμαι εκεί,και με αγαπάει) αλλά θα κοπροσκυλιάσει με τους άλλους σκύλους.Αν κάποιος μπορεί να προβλέψει τι θα κάνει άς με διαφωτήσει.
Απλά δε θέλω να μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον μόνο ανθρώπων και να νομίζει οτι είναι το μόνο του είδους του.:)
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
μην τον πιεσεις για τιποτα
μην τον παρεις με το ζορι για αγγαλια και χαδια
στο δωματιο που θα εισαστε μαζι καθησε κατω στο πατωμα εχε κοντα σου και γυρω σου λιχουδιες και παιχνιδια και περιμενε να ερθει αυτος σε σενα
οταν ερθει κοντα σου δωσε του με το χερι σου μια λιχουδια
περιμενε να σε αγγιξει αυτος πρωτα και οταν γινει αυτο τοτε χαιδεψε τον ηρεμα και μιλα του σιγα και ομορφα
να αποφυγεις εντονους θορυβους δυνατη μουσικη και φωνες
δωστου χρονο να μαθει πρωτα εσενα και το σπιτι σας και μετα ολα τα αλλα ,αλωστε μεχρι να ολοκληρωσεις τα εμβολια δεν πρεπει να βγαινει βολτα
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εσύ το έγραψες σωστά το όνομα.κυρΓιακος:D

Το πανεπιστήμιο είναι στο ρίο,και έχει τεράστιο χώρο για να κάνει ότι θέλει,δεν έχει πολλά αυτοκίνητα και έχει πολλά φιλικά κοπρόσκυλα,το δικό μας τμήμα πχ έχει τη ζαχα και το τζακ,και τα παιδιά τους.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ οτι δε θα φύγει(αμα ξέρει πως εγώ είμαι εκεί,και με αγαπάει) αλλά θα κοπροσκυλιάσει με τους άλλους σκύλους.Αν κάποιος μπορεί να προβλέψει τι θα κάνει άς με διαφωτήσει.
Απλά δε θέλω να μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον μόνο ανθρώπων και να νομίζει οτι είναι το μόνο του είδους του.:)
Κοίτα, όσο και να σε αγαπάει και να ξέρει που είσαι, ο σκύλος έχει χιλιάδες ερεθίσματα γύρω του να ακολουθήσει. Οι πιθανότητες να κάτσει να σε περιμένει είναι απειροελάχιστες. Με πόλλη εκπαίδευση (πολύ πέραν της βασικής), ο σκύλος μπορεί να μάθε να μένει σ'ενα σημείο, αλλά δεν είναι αυτό που θέλεις. Θα υπακούει σε εντολή εκείνη την ώρα, δεν θα παίζει.

Κάνεις πολύ καλά που θέλεις να τον κοινωνικοποιήσεις με άλλα σκυλιά, αλλά αυτό πρεπει να γίνεται σε περιφραγμένο χώρο ή παρουσία σου. Γενικά δεν πρεπει να αφήνεις ελεύθερο το σκύλο χωρίς λουρί, αν δεν είσαι απολύτως σίγουρος ότι έχει μάθει πάρα πολύ καλά την εντολή "ελα". Στο φορουμ θα βρεις πληροφορίες για το πως να του τη μάθεις, αν και είναι ακόμα πολύ μικρός. Μπορείς πάντως να αρχίσεις απο τώρα, συνδιάζοντας το να έρχεται σε σένα με κάτι πολύ θετικό: ενα χάδι, μια λιχουδιά, γλυκόλογα κτλ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και ο δικός μου τις πρώτες μέρες τις έβγαλε μόνος του και καταφοβισμένος κάτω από το κρεβατι μου.

Νομίζω είναι φυσικό μετά την αλλαγή περιβάλλοντως, κι ας είναι ακόμα κουτάβι (και ο δικός μου δύο μηνών ήταν όταν τον πήρα).

Κάνε λίγη υπομονή και θα δεις πως σε λίγο θα σε "καβαλήσει" ;)
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Με την πάροδο του χρόνου θα γίνεται κολλιτάρια και αχόριστι φίλοι! Υπομονή θέλει λίγο χρόνο!:)
 




gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Φίλε μου εγώ και ο χρήστης kopritis έχουμε μάλλον τα πιο φοβικά σκυλιά από όλους εδώ μέσα.

Είσαι τυχερός που το σκυλάκι σου είναι ακόμα μικρό. Όσο θα μεγαλώνει θα σε μαθαίνει και σε λίγο καιρό θα τα πηγαίνετε μια χαρά.

Απλώς να έχεις υπομονή και ρώτα-διάβασε-μάθε ότι μπορείς για την σωστή ανατροφή του σκύλου σου..
Υπομονή και επιμονή και το μικρό θα σε ανταμείψει για μια ζωή μετά.

Ενδεικτικά να σου οτι το δικό μας σκυλάκι μετά απο αρκετές μέρες βγήκε βόλτα, μετά απο αρκετές εβδομάδες γαύβγισε δειλά, μετά απο τον πρώτο μήνα σταμάτησε να φοβάται να περπατάει γύρω απο την γειτονιά, μετά απο 2 μήνες σταμάτησε να φοβάται τα άλλα σκυλάκια στο πάρκο (ακόμα φοβάται μερικα), μετά απο τρείς μήνες πήρε το θάρρος να χαρεί παιχνίδια μαζί μου και τώρα που έχουμε κλείσει 4 μήνες, πήρε το θάρρος να κυνηγήσει το μπαλάκι του μέσα στο σπίτι και να πηδήξει να πιάσει το σκοινάκι του.(μέχρι τώρα φοβόταν).
Παρόλα αυτά στο διάστημα αυτών των τεσσάρων μηνών δεν έχουμε παραλείψει καθόλου την εκπαίδευση του με το κλίκερ.

Εσένα που είναι κουταβάκι μάλλον θα προσαρμοστεί πιο γρήγορα, αλλά να φροντίσεις να το αγαπάς και όλα θα πάνε καλα.
 
Last edited:




pergolatios

Member
3 Σεπτεμβρίου 2009
9
0
Μετά απο 6 μήνες μαζί έχουμε γίνει πολύ καλοί φίλοι.Όλα πηγαίναν καλά μέχρι κανα 2 βδομάδες πρίν που ο σκύλος πλέον δεν με ακούει(μονο αν φωνάξω)-δεν τρώει τις κροκέτες του και καταλαβαίνω μια συμπεριφορά απο αυτόν σα να το παίζει πιο "ανεξάρτητος".
πχ οταν του λέω "έλα εδώ" δεν έρχεται.
Επίσης έχω ένα τεράστιο πρόβλημα.Όποτε τον αφήνω μόνο του ο σκύλος κάνει φασαρία και ο νοικοκύρης μου έχει κάνει παρατήρηση,με αποτέλεσμα να μη μπορώ να τον αφήσω μόνο του.Έχω προσπαθήσει να τον πάρω στη σχολή μαζί μου αλλά αυτός έμπαινε μέσα στο εργαστήριο και ενοχλούσε.
Θα εκτημούσα τις συμβουλές σας.Ο σκύλος είνια 8 μηνών :(
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Μετά απο 6 μήνες μαζί έχουμε γίνει πολύ καλοί φίλοι.Όλα πηγαίναν καλά μέχρι κανα 2 βδομάδες πρίν που ο σκύλος πλέον δεν με ακούει(μονο αν φωνάξω)-δεν τρώει τις κροκέτες του και καταλαβαίνω μια συμπεριφορά απο αυτόν σα να το παίζει πιο "ανεξάρτητος".
πχ οταν του λέω "έλα εδώ" δεν έρχεται.
Επίσης έχω ένα τεράστιο πρόβλημα.Όποτε τον αφήνω μόνο του ο σκύλος κάνει φασαρία και ο νοικοκύρης μου έχει κάνει παρατήρηση,με αποτέλεσμα να μη μπορώ να τον αφήσω μόνο του.Έχω προσπαθήσει να τον πάρω στη σχολή μαζί μου αλλά αυτός έμπαινε μέσα στο εργαστήριο και ενοχλούσε.
Θα εκτημούσα τις συμβουλές σας.Ο σκύλος είνια 8 μηνών :(
Καλημερα! Το σκυλακι σου εχει μπει στην εφηβεια και κανει την επανασταση του, ειναι λογικο που κανει τα δικα του.Εγω θα προτεινα να απευθυνθεις σε εναν εκπαιδευτη και να ξεκινησετε Βασικη Υπακοη.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλημερα! Το σκυλακι σου εχει μπει στην εφηβεια και κανει την επανασταση του, ειναι λογικο που κανει τα δικα του.Εγω θα προτεινα να απευθυνθεις σε εναν εκπαιδευτη και να ξεκινησετε Βασικη Υπακοη.
+1