χαριζεται βισλα βοηθεια


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μαριλένα φτιάξε από τώρα αγγελίες για υιοθεσία.
Μετά την Πέμπτη θα πηγαίνεις να την βλέπεις στο βουνό να την ταίζεις;
Mακάρι να έβρισκε έστω ένα σπίτι φιλοξενίας.

Α επισης ήθελα να σου πω, ζήτα από τους κτηνιάτρους που θα κάνουν την στείρωση να την κρατήσουν όχι μόνο μέχρι την Πέμπτη αλλά μέχρι την άλλη Δευτέρα, γιατί θα χρειαστεί αντιβίωση μία βδομάδα.
 
Last edited:


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
εχω φτιαξει αλμπουμ εχω μπει σε πολλες φιλοζωικες ομαδες και συνεχεια κοινοποιω.. το μονο ενδιαφερον γιαυτην ηταν 2 τηλεφωνα απο 2 κυριους που ηθελαν κουταβι κυνηγοσκυλο απο απο αυτην... η μανα μαλλον τους ειναι πολυ μεγαλη 3χρονων...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
εχω φτιαξει αλμπουμ εχω μπει σε πολλες φιλοζωικες ομαδες και συνεχεια κοινοποιω.. το μονο ενδιαφερον γιαυτην ηταν 2 τηλεφωνα απο 2 κυριους που ηθελαν κουταβι κυνηγοσκυλο απο απο αυτην... η μανα μαλλον τους ειναι πολυ μεγαλη 3χρονων...
Επίσης Μαριλένα να ξέρεις ότι είναι πολύ σπουδαίο που την στειρώνεις και μπράβο σου!!!
Θα έκανε σίγουρα 9-12 κουτάβια σε αυτή τη γέννα και ποιός ξέρεις και πόσα άλλα σε επομενες, και θα έβρισκαν βέβαια φριχτό θάνατο. Επιπλέον θα την αφήσουν ήσυχη και αυτή τα αρσενικά.
Έστω μία στείρωση να κάναμε θα ήταν πολύ σημαντικό όταν βρίσκουμε αδέσποτα.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
I.Kyveli δεν θα της κάνει λες ενέσιμη αντιβίωση όπως κάνουν συνήθως στα αδέσποτα που δεν υπάρχει κάποιος να τα φροντίζει και να τους δίνει καθημερινή αγωγή;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
I.Kyveli δεν θα της κάνει λες ενέσιμη αντιβίωση όπως κάνουν συνήθως στα αδέσποτα που δεν υπάρχει κάποιος να τα φροντίζει και να τους δίνει καθημερινή αγωγή;
ναι θα της κάνει, αλλά μήπως μπορούσαν να την κρατήσουν μέχρι την Δευτέρα , όσο περισσότερο καλύτερο για την σκυλίτσα είναι.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
μετα το χειρουργειο θα την κρατησουν 3 μερες για αντιβιωση στο κτηνιατρειο και θα της χορηγουν αντιβιωση. μετα απο 3 μερες θελει και αλλη αντιβιωση? δεν μου το ειπε η γιατρος... :(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
μετα το χειρουργειο θα την κρατησουν 3 μερες για αντιβιωση στο κτηνιατρειο και θα της χορηγουν αντιβιωση. μετα απο 3 μερες θελει και αλλη αντιβιωση? δεν μου το ειπε η γιατρος... :(
Θέλει μία βδομάδα σίγουρα αλλά ίσως της κάνουν ένεση μεγάλης διάρκειας. Βεβαιώσου για αυτό αν και δεν φαντάζομαι να μην την καλύψουν.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
θα το ρωτήσω οποσδήποτε. Την εμπιστεύομαι αυτην την γιατρό γιατι εκει πάμε και τα δικά μας.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Manolo η Μαριλενα εχει γραψει ξανα και ξανα οτι η σκυλιτσα τη Δευτερα θα στειρωθει. Για ποια κουταβια μιλας?
Νομίζω πως έχω απαντήσει ήδη
Αυτά που γράφω, δεν τα γράφω μόνο για σένα. Τα γράφω για να τα διαβάσουν και άλλοι που αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις.
Τα γράφω και για κάποιους που φοράν παρωπίδες και δεν λένε να καταλάβουν.


Μαριλενα

Αν αναγκαστείς να την αφήσεις, (εύχομαι να της βρεις ένα σπίτι ως τότε) κανε το στην πόλη που έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να βρει κάτι να φάει και όχι στην εξοχή που από την πείνα της και από ένστικτο (κυνηγόσκυλο) θα κάνει ντου σε κάνα κοτέτσι με ολέθρια αποτελέσματα που έχω αναφέρει στα προηγούμενα μηνύματα.

Και πάλι μπράβο σου. απλά υποκλίνομαι και σου εύχομαι το καλύτερό.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808


Μαριλενα

Αν αναγκαστείς να την αφήσεις, (εύχομαι να της βρεις ένα σπίτι ως τότε) κανε το στην πόλη που έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να βρει κάτι να φάει και όχι στην εξοχή που από την πείνα της και από ένστικτο (κυνηγόσκυλο) θα κάνει ντου σε κάνα κοτέτσι με ολέθρια αποτελέσματα που έχω αναφέρει στα προηγούμενα μηνύματα.
Ενω στην πολη δεν κινδυνευει απο φολες και αυτοκινητα. Λιγοτερους κινδυνους εχει εκει που ειναι δεμενη με το φαι της καθε μερα και τη Μαριλενα να πηγαινει 2-3 φορες να τη βλεπει μεχρι να βρει σπιτι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Δεμένη κι εγώ το βρίσκω πάρα πολύ επικίνδυνο γιατί δεν έχει δυνατότητα διαφυγής και "χειρισμών" στον κίνδυνο. Αν όμως μάθει το μέρος, ότι είναι δηλαδή ένα μέρος όπου σταθερά θα βρίσκει τη Μαριλένα που θα την φροντίζει και θα έχει καταφύγιο τότε το πιθανότερο είναι να το κάνει από μόνη της σπίτι της.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ενω στην πολη δεν κινδυνευει απο φολες και αυτοκινητα. Λιγοτερους κινδυνους εχει εκει που ειναι δεμενη με το φαι της καθε μερα και τη Μαριλενα να πηγαινει 2-3 φορες να τη βλεπει μεχρι να βρει σπιτι.
Φτου και από την αρχή.

Έγραψα:
Αν αναγκαστείς να την αφήσεις,
που η Μαριλενα έγραψε ότι θα αναγκαστεί να κάνει.

Πέρα από αυτό δεν ξέρω που κινδυνεύει περισσότερο. Στην εξοχή η στην πόλη.
Πάντως στην περιοχή που ζω και που είναι με τα ίδια χαρακτηριστικα της περιοχής της Μαριλενας, ισχύει το εξής:
Στον δρόμο που είναι το σπίτι μου αφήνουμε εγώ και δυο τρεις ακόμα, φαΐ για τα αδέσποτα. Το φαΐ συνήθως το τρώνε ημιδεσποζομενα που δυστυχώς είναι μόδα εδώ και που δεν έχουν ανάγκη. Γιατί; Γιατί δεν υπάρχουν αδέσποτα.
Δεν υπάρχουν όχι γιατί όλοι εδώ είναι φιλόζωοι, αλλά γιατί είναι μια περιοχή αραιοκατοικημενη με οικόσιτα ζώα και χωράφια που τα αδέσποτα πάνω στην πείνα τους δημιουργούν προβλήματα. Αποτέλεσμα τα αδέσποτα να εξαφανιζονται ως δια μαγείας. Φαντάζομαι καταλαβαίνετε τον τρόπο. Δεν είναι τυχαίο όταν βλέπω κάποιο αδέσποτο, συνήθως να μην το ξαναβλέπω.
Θυμάμαι μια περίπτωση όπου περνώντας από ένα μέρος στην βόλτα μας με τον Ερμή, είδα δυο ανθρώπους σε 1 κοτέτσι να βρίζουν και να απειλούν θεούς και δαίμονες. Ο λόγος ήταν ότι μπήκε ένας σκύλος στο κοτέτσι και τους έπνιξε πάνω από 30 κότες. Εγώ δεν ξαναπέρασα από το σημείο με τον Ερμή και εκ του αποτελεσματος αποδείχτηκε ότι καλά έκανα γιατί μετά από κάποιες μέρες βρέθηκαν φόλες στην γύρω περιοχή.

Σίγουρα στην πόλη κινδυνεύουν από φόλες και αμάξια και πολλά πάνε άκλαυτα, αλλά και πολλά επιβιώνουν. Στην εξοχή όχι. Για όλους τους παραπάνω λόγους που ανέφερα.

Όπως και να'χει τα σκυλιά είναι ζώα που εξαρτιούνται από τον άνθρωπο και πρέπει να ζουν διπλά σε αυτόν, είτε είναι δεσποζομενα είτε αδέσποτα. Αν αφεθούν στην φύση, αργά η γρήγορα γίνονται ''λύκοι''.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
δεν εχει ενδιαφερθει κανεις για να παρει την μικρη αυτο ειναι δεδομενο...
εχω χρόνο μέχρι την Πέμπτη αλλιως θα πρεπει να την αφήσω.. σιγουρα στο βουνο δεν θα την αφηνα σε καμια περιπτωση γιατι δεν ειναι λαγος να φαει χορτα ουτε υπαρχει τιποτα για να συντηρηθει εκει. επειδη μενουμε μεσα στον οικισμο, δλδ μεσα στο κοσμο.. δεν μπορω να την αφησω εδω κοντα στη πλατεια πυο την βρηκα γιατι θα την βγαλει εξω απο το σπιτι μου με αποτελεσμα να ουρλιαζουν τα σκυλια μου απο μεσα που θα την ακουν και οπως εγινε την πρωτη μερα που ηρθε σπιτι θα της πετανε νερα και σε εμας σποντες την επομενη μερα. αν καποιος γνωριζει απο τις περιοχες εδω ωροπο, πολυδενδρι, κρυονερι που προτεινει να την αφησω ελευθερη με πονο καρδιας πραγματικα..
 


Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
Δυστυχώς ειναι πολλά που με κρατάνε πισω στο να κάνω το μεγάλο βήμα. Θα το είχα ήδη κάνει.
Ίσως και το ποστ αυτο να ειναι ανούσιο μιας και δεν μπορώ να προσφέρω....τίποτα τη δεδομένη στιγμή.
Νιώθω όμως την ανάγκη να σε συγχαρώ για την ψυχάρα που έχεις (ας μου επιτραπεί η έκφραση) και τον αγώνα που δίνεις για την "σόκο". Τα σέβη μου.
Ελπίζω να μην χρειαστεί να είναι ξανά μόνη της στο πουθενά......και να βρεθει συντομα κάποιος να της δείξει αγάπη όπως κάνεις εσύ.

Τίποτε άλλο δεν έχω να πω. Δυστυχώς.
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Και όσα κάνεις είναι αρκετά... Πολύ δεν θα κάναμε τίποτα δυστυχώς.. Μπράβο σου!

Powered by Nexus 4
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
Σήμερα στην 4η και τελευταια επίσκεψη στο βουνο μαζι της εκατσα για ενα 2ωρο.. οσο περνανε οι μερες μου ειναι ολο και πιο δυσκολο να σκεφτω πως θα την αφησω απλα να φυγει και οταν συμβει αυτο ειναι σιγουρο οτι θα με πιασουν τα κλαμματα.

Σημερα καναμε μια μεγαλη απογευματινη βολτα με το λουρι. δεν σπρώχνει καθόλου και ειναι ανετη με αυτό. το μόνο πρόβλημα της είναι αμα δει γατα! τρελενεται και θελει να το κυνηγισει.

ενα βιντεακι απο τη βολτα μας, 1 βημα κανω εγω 10 πανω κατω αυτη! :)

https://www.facebook.com/photo.php?v=10202688162958744&set=vb.1638721804&type=2&theater

συναντησαμε και ενα αλογο και ενθουσιαστηκε!



και ηταν τοσο θαρραλεα να το μυρισει απο κοντα οπως και το αλογο αυτην!



Σήμερα της άλλαξα και το μπολ του νερου της για να ειναι πιο γερο και πιο πολυ ποσοτητα μεσα



όταν την άφησα...



δεν έπρεπε να το κάνω αυτό αλλα σήμερα δεν άντεξα, την φωναξα Ήρα και μου κουνουσε την ουρά.. ξερω οτι οταν ονομαζεις ενα ζωο δενεσαι πιο πολυ.. ωρες ωρες τα βαζω με τον εαυτο μου γιατι γνωριζω οτι δεν μπορω να κανω και πολλα, ολοι μου λενε οτι δεν μπορω να σωσω τον κοσμο και οτι βρεθει μπροστα μου..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Θα σου πω κάτι ακόμα και ελπίζω να μην το πάρουν κάποιοι για κριτική και αρχίσουν να κράζουν.

Το σημείο που την δένεις είναι κατάλληλο;
Το μήκος του σχοινιού που την δένεις, πόσο είναι;
Βλέπω στις φώτο ότι γύρω γύρω υπάρχουν θάμνοι και κλαδιά.
Πρόσεξε το σημείο που την δένεις καθώς και το μήκος του σχοινιού ώστε να μην μπορεί να μπλεχτεί σε αυτά. Δεν θα είναι ότι καλύτερο για το σκυλί.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
Θα σου πω κάτι ακόμα και ελπίζω να μην το πάρουν κάποιοι για κριτική και αρχίσουν να κράζουν.

Το σημείο που την δένεις είναι κατάλληλο;
Το μήκος του σχοινιού που την δένεις, πόσο είναι;
Βλέπω στις φώτο ότι γύρω γύρω υπάρχουν θάμνοι και κλαδιά.
Πρόσεξε το σημείο που την δένεις καθώς και το μήκος του σχοινιού ώστε να μην μπορεί να μπλεχτεί σε αυτά. Δεν θα είναι ότι καλύτερο για το σκυλί.
το σημειο ειναι αυτο


το σχοινι του το εχω αφησει μακρυ ετσι ωστε αμα μπλεκεται στο δεντρο να μην φτασει στο σημειο να μην μπορει να κουνηθει. προσπαθησα να καθαρισω το χωρο απο κλαρια και θαμνους που τσιμπανε και απο οτι εχω δει δεν μπλεκεται σε θανους αλλα στο δεντρο κανει 1 -2 βολτες αλλα ειναι ανετο προς το παρον. 4 φορες μεσα στη μερα παω καμια φορα δεν το εχω πετυχει μπλεγμενο. αυτη τη στιγμη ειναι οτι καλυτερο μπορω να του προσφερω..

σημερα ο μπαμπας μου ολις γυρισα σπιτι με ρωταγε για την μικρη και εδειχνε λυπημενος της αγορασε και κοκκαλο απο το πετ σοπ και θα ερθει μαζι μου αυριο στο βουνο να την δει. Την νοιαζεται μου ειπε οτι τωρα που θα στειρωθει μπορει να αλλαξει συμπεριφορα και να μην ειναι τοσο επιθετικη με τις δικες μας αλλα φοβαται παλι μην επιτεθει στα δικα μας.. επισης φοβαται μην οι γειτονες φωναξουν την αστυνομια αν δουν και αλλο ενα καινουριο σκυλι στην αυλη μας..πφφ αδιεξοδο..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Θα σου πρότεινα εφόσον δεν έχει άλλο δέντρο η εμπόδιο γύρω και θα έχεις και την βοήθεια του μπαμπά σου, να δέσεις το σχοινί σε κάποιον βράχο πιο πέρα η σε ένα σίδερο που θα καρφώσετε στο χώμα με μήκος σχοινιού τόσο ώστε να φτάνει στο δέντρο και στην σκιά του, αλλά να μην φτάνει να γυρίσει γύρω του ώστε να μπλεχτεί.
Καλό θα ήταν να μην τις βάζεις το νερό αρκετά κοντά στο σημείο που δένεις το σχοινί γιατί μπορεί εύκολα τα το αναποδογυρισει με αυτό.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
καλη ιδεα ο βραχος θα το επιχειρησω αυριο κιολας. οσο για το νερο αυτη ηταν μια απο τις αποπειρες για το που να το βαλω. σημερα της αλλαξα τελειως τη θεση και το μπολ της. της πηγα ενα κιτρινο πλαστικο πιο γερο και πιο μεγαλο για να μην το αναποδογυρισει, το εγραψα και πιο πανω.