χειμωνας και σκυλος


μαγια

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
61
0
γεια σας!επιτελους επεσε η θερμοκρασια στην ελλαδα μετα απο τοσο καιρο καλοκαιριας και μπαινουμε για τα καλα στον χειμωνα!ηθελα να σας ρωτησω εαν τα σκυλια αντεχουν στις χαμηλες θερμοκρασιες και ποια μετρα μπορουμε να παρουμε ωστε να μην κρυωσουν(με την προυποθεση φυσικα πως ζουν εξω)?εκτος απο ενα απανεμο σπιτακι τι αλλο χρειαζονται?
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Κάποτε είχαμε ένα γερμανικό ποιμενικό στο σπίτι μας και ο οποίος ζούσε έξω σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο,σπιτάκι και αρκετό χώρο για εκτόνωση!Του είχαμε βέβαια δύο κουβέρτες τις οποίες και αλλάζαμε εναλλάξ όταν κάποια λερωνόταν!Νομίζω πως δεν χρειάστηκε τίποτα άλλο,ούτε μας είχε αρρωστήσει και ποτέ!
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Μιας και το άνοιξε αυτό το θέμα η μαγια να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό.
Ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες (από πλευράς θερμοκρασίας) για τα σκυλιά.
Εγώ έχω Γ.Π. και ενώ μένει μέσα πάντα μαζί μου, δεν ξέρω αν τις κάνω καλό, μέσα η θερμοκρασία είναι περίπου 20C , ενώ εγώ είμαι λάτρεις του πολύ κρύου :) αφού όταν πάω χωριό αν έχει υπό το 0 δεν μπαίνω καθόλου σπίτι (έχω όμως μια μεγάλη φωτιά αναμμένη).
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ειδικά αυτά τα σκυλιά δε νομίζω να έχουν και ιδιαίτερο πρόβλημα με τις χαμηλές θερμοκρασίες!Για αρκετά χρόνια είχαμε το Γ.Π μας έξω και δεν είχε αρρωστήσει καμία φορά!Τωρα το θέμα είναι κατα πόσο είναι σωστό για θέμα υγείας να αλλάζουν ξαφνικά και απότομα θερμοκρασία!Αυτό δεν το γνωρίζω επ ακριβώς!
 






μαγια

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
61
0
δηλαδη η αντοχη στο κρυο παει αναλογα και με τη ρατσα του σκυλου το μεγεθος κτλ?εγω εχω ημιαιμο λαμπραντορ...απλα το αγχος μου περισσοτερο έγκειται στο γεγονος πως εκει που μενω εχει αρκετο αερα και φοβαμαι μηπως δημιουργησει προβλημα!
 


μαγια

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
61
0
συν της αλλης σκεφτηκα να της βαλω πορτακι στο σπιτι της για να κοβει λιγο τον αερα αλλα αυτη πλεον δεν μπαινει μεσα...αυτο το σκυλι θα με τρελανει...
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Μια κουβέρτα θα την ικανοποιούσε περισσότερο πιστεύω,βάλε εσυ την κουβέρτα και θα πάει αμέσως όταν πιάσει το κρύο!!

Υ.Γ λαμπραντοράκι και έξω σου πάει η καρδιά;
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Η Ήρα μου που είχε θέμα με τις κληματολογικές αλλαγές, ειδικά το καλοκαίρι ζεσταίνεται απίστευτα, τώρα με το θέμα αυτό που έτυχε των ζεστών ημερών μέσα στο χειμώνα απλά πέταξε λίγο τρίχα παραπάνω, αλλά δε μπορώ να το πώ με βεβαιότητα γιατι έτυχε και στην αλλαγή του τριχωματός της, επίσης κρατάει αρκετή απο την τρίχα της λόγω λαδιού. Πριν όμως που δε γνώριζα για το λάδι, θεωρώ πως είχε μαγάλο θέμα με τις ανισόρροπες κλιματολογικές αλλαγές, έβγαζε απίστευτη τρίχα και είχε κενά στο τρίχωμα της όλη την ώρα, και δεν έφταιγε η τροφή, που δεν βγάζουν γενικά άλλα ζώα της ράτσας της.

Αυτο που μου τόνισε ο κτηνίατρος είναι να μην της αλλάζω το περιβάλλον που ζει όλη την ώρα, ή μέσα - μέσα ή έξω μόνο, όχι και τα δύο κι όχι συχνά. Ο σκύλος του εκτροφέα μου του πετούσε απίστευτη τρίχα επειδή του άλλαζε έτσι περιβάλλον όλη την ώρα. Τελικά ο σκύλος έμεινε μόνιμα μέσα. Πχ. τον είχαν σε καλοκαρία έξω και όταν έβρεχε τον έβαζαν μέσα.
Πάντως διαπιστώνω κι απο την Ηρα οτι τα ζώα προσαρμόζονται όπως κι εμείς και φυσικά η γούνα τους τους προστατεύει. :)
 


μαγια

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
61
0
ααχχ τι να κανω angele που ζω με τουσ γονεις μου και ηταν ρητη η αποφαση να μην μεινει μεσα...?το ξερω ,αυτα τα ζουζουνια δεν ειναι για εξω,αλλα εγω πονταρω στο οτι ειναι ημιαιμη και ειναι πιο σκληρη απο τα καθαροαιμα!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Υ.Γ λαμπραντοράκι και έξω σου πάει η καρδιά;
το ξερω ,αυτα τα ζουζουνια δεν ειναι για εξω,αλλα εγω πονταρω στο οτι ειναι ημιαιμη και ειναι πιο σκληρη απο τα καθαροαιμα!
πλακα κανετε με τα παραπανω,εε?
 






Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
επειδη ειναι Λαμπραντορακι δεν πρεπει να μενει εξω?....αν δηλαδη ηταν Γ.Π που ειπε ο Βaiz?Αν ηταν Tosa Inu?

ποτε εχει αποδειχθει οτι ενα ημιαιμο ειναι πιο "σκληρο" απο ενα καθαροαιμο?

παιδια,σοβαροι να ειμαιστε...
 


μαγια

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
61
0
ενταξει βρε παιδια δεν εχει αποδειχθει τιποτα ολα σκυλια ειναι και αντεχουν σε αλλεσ συνθηκες απο μας.απλα εναν γερμανικο ποιμενικο που εχει πολυ τριχωμα και ειναι σκληροτραχηλο σου φενεται πιο νορμαλ να μεινει εξω απο ενα μαλτεζακι...τωρα για το καθαροαιμο και το ημιαιμο περισσοτερο το εννοουσα οτι επειδη ηταν αδεσποτο εχει ζησει και καποιεσ πιο δυσκολες συνθηκες...
 


μαγια

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
61
0
εν παση περιπτωση μαλλον δεν θα εχει κανενα προβλημα...ευχαριστω για τις συμβουλεσ
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ειναι το θεμα οτι το λαμπραντορ δεν αντεχει το κρυο... αλλοιμονο, γιατι βουτουσαν στα παγωμενα νερα του Καναδα! Το προβλημα ειναι οτι το λαμπραντορ θελει παρεα, ενω εξω στην αυλη ειναι ολομοναχο...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
δεν γνωριζω εαν υπαρχουν σκυλο-σπιτα με θερμομονωση αλλα εγω που του εχω το κλασσικο σπιτακι απο καουτσουκ,μια χαρα ειναι.
Υπαρχουν και οι περισσοτεροι εδω τετοια εχουν, γιατι εδω κανει κρυο κρυο.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Νομίζω ότι τα σκυλιά την καταβρίσκουν με το κρύο και τη βροχή. Τουλάχιστον αυτό έχω δει από τα δικά μου. Ο μεγάλος μας όταν δει βροχή και λιμνούλες στον κήπο, τρελαίνεται! Το ίδιο και η μικρή μου που λατρεύει το χιόνι και κάθεται στο μπαλκόνι να βρέχεται, μπαίνει μέσα για λίγο με χαρά καταβρεγμένη, κυλιέται στο χαλί και ξαναβγαίνει στο κρύο. Κι εμένα μου αρέσει το κρύο και αφήνω την μπαλκονόπορτα της κουζίνας ανοιχτή να δροσιζόμαστε, γιατί κάνει πολλή ζέστη στην κουζίνα, οπότε είμαστε και οι δύο χαρούμενες.