ψάρια και κόκαλα


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3961

με αφόρμη το λινκ ερώτηση

Είναι ασφαλες να δίνουμε κοκκαλα απο ψαρια στα σκυλία ?? δηδ αμα πάρουμε κατεψυγμενα ( σφυριδα βακαλαω ) που είναι φτηνα τα βρ'ασουμε στο φαει ειναι οκ για σκύλο ?? γίακουταβί τι γίνεται ??
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Δεν είμαι η πλεον ειδική να σου απαντήσω, αλλά ο δικός μου σκύλος (τσιουάουα, έντεκα μηνών) τρελλαίνεται για ψάρι, ούτε γάτος νάτανε! Φυσικά του το δίνω πάντα καθαρισμένο, πάντα ψητό η βραστό, με πολλή προσοχή (σαν να το δίνω στα παιδιά μου ) και πάντα σφυρίδα, βακαλάο, φαγκρί...είναι κακομαθημένος, μην γελάτε, το ξέρω!
Δηλαδή με τα κόκκαλα ούτε που το έχω διανοηθεί να του δώσω!Φυσικά είναι και κουτάβι και μικρόσωμος, για τα μεγαλύτερα δεν ξέρω:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οχι βρασμενα.
ωμα, επιτρεπεται:)
εσυ ομως τελικα, τι τροφη δινεις στο κουταβι? οτι σου ρθει?:confused:
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
οχι βρασμενα.
ωμα, επιτρεπεται:)
εσυ ομως τελικα, τι τροφη δινεις στο κουταβι? οτι σου ρθει?:confused:
Του μάγειρεβω σύμφωνα με της οδήγειες του αρθρου αλλά αρώσταινει για ψάρια !!! Και πάντα ψάχνομαι για το κάλυτερο !!! Μόνο όταν δεν πρόλαβω να μαγείρεψω δίνω ΞΤ .

Δηδ αποψήχω τον βακαλαω και του τον δίνω ειναι ασφάλες ??
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
οχι βρασμενα.
ωμα, επιτρεπεται:)
εσυ ομως τελικα, τι τροφη δινεις στο κουταβι? οτι σου ρθει?:confused:
Αν εννοείς εμένα γαλάζια μου, μετά την πρώτη(και τελευταία!) γαστρεντερίτιδα, του δίνω κροκέτα και μόνον, αυτή που μου έδωσε ο κτηνίατρος για ευαίσθητα στομαχάκια:)D) και σώθηκα!!! Του ξίνισε λίγο στην αρχή του πρίγκηπα ,αλλά είμασταν διακοπές, δεν είχε εναλλακτική λύση (παππούς,ανήψια κοντά να τον μπουκώνουν πίσω απ΄τη πλάτη μου), μαύρισε το ματάκι του απ΄την πείνα και...έφαγε!Και από τότε τρώει.
Το ψαράκι το τρώει σαν λιχουδιά αραιά και που, όπως και το βραστό κοτόπουλο και τίποτα άλλο!
 












Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γιατί νομίζω ότι διάβασα ότι μπορεί να τρυπηθεί με τα ψαροκόκκαλα όπως οι άνθρωποι? Εγώ του δίνω σολωμό, άλλωστε σολωμό έχει και η ξηρή τροφή που του δίνω (εκτός των άλλων). Μάλιστα έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο ξεφτίλας που του τον ταΐζω το σολωμό με το κουταλάκι του γλυκού σα να είναι μωρό και το μικρό τρελλό κάθεται σούζα μπροστά μου και την καταβρίσκει!:eek::eek::p:p:D:D:D Εννοείται ότι ο σολωμός είναι στο γκριλ και καλοψημένος. Έχει και Ωμέγα 3 που κάνουνε καλό γενικώς.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Είναι ασφαλες να δίνουμε κοκκαλα απο ψαρια στα σκυλία ?? δηδ αμα πάρουμε κατεψυγμενα ( σφυριδα βακαλαω ) που είναι φτηνα τα βρ'ασουμε στο φαει ειναι οκ για σκύλο ?? γίακουταβί τι γίνεται ??
Βακαλάω, βακαλάεις, βακαλάει…

Μπορείς να δώσεις μια χαρά μικρά μαγειρεμένα ψάρια (αθερινα, μαριδα, σαρδέλα, γαύρο κτλ) ή ψαρια σε κονσέρβα χωρίς να τα ξεκοκαλίζεις.