(ψαρωμένος) Αγρότης Μόνος Ψάχνει


Viktor M.

Member
15 Αυγούστου 2023
8
4
31
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και κάτι μήνες (όχι, δεν είμαι κανας stalker, γιατί το λέτε αυτό) γιατί ετοιμάζομαι να γίνω σκυλοπατέρας στο άμεσο μέλλον. Εννοείται θα υιοθετήσω από κάποια φιλοζωική ή αν βρεθεί κανένα αδεσποτάκι στο δρόμο μου, δε θα το αγνοήσω.

Τους καυτούς μήνες του καλοκαιριού τους πέρασα στην ερημιά, σε ένα αγροτόσπιτο που περιτριγυρίζεται από ελιές, το οποίο και κατάφερα μετά από κόπο να μετατρέψω σε ένα χουχουλιαρικο σπιτάκι που θα γίνει το forever home , δικό μου και της 11χρονης γατούλας μου (ένα πανέμορφο κορίτσι, με τα πιο έντονα κεραμιδί χρώματα που έχετε δει, τιγρέ και δυο πράσινες ματάρες και μια μυτούλα μισή ροζ μισή κεραμιδί (Ντάξει, είμαι ένας περήφανος μπαμπάς, συμπαθάτε με).

Τώρα, "τί σε φέρνει εδώ , 'ανθρωπέ μου?" θα αναρωτιέστε. Λοιπόν, λόγω του ότι πρόκειται να εγκατασταθώ εδώ μόνιμα, σύντομα (ελπίζω) και όπως είπα είναι ερημιά (σκεφτείτε, τους χειμερινούς μήνες αμφιβάλλω αν υπάρχει ψυχη εδώ γύρω) θα χρειαστώ τη συντροφιά ενός πιο δραστήριου φίλου γιατί όπως και να το κάνεις, η γάτα πολλές φορές επιλέγει να ξεχάσει την ύπαρξή σου και κοιμάται 20 ώρες τη μέρα με μικρά διαλείμματα). Είμαι, λοιπόν, σε αναζήτηση σκυλάκου εδώ και μήνες , και θα συνεχίσω για πολύ ακόμα διότι πρέπει να γίνουν πολλές εργασίες στο σπιτάκι μέχρι να εγκατασταθούμε εκεί και θέλω ιδανικά να γίνει πρώτα αυτό και μετά να προχωρήσε σε υιοθεσία.

Απλά αναρωτιέμαι αν θα καταφέρω να βρω τον σκυλάκο που θα θέλει να γίνει παντοτινός φίλος ενός αγρότη ο οποίος τώρα ξεκινά τα πρώτα του βήματα, να μένει μαζί με μια υπναρού ενήλικη γατούλα σε ένα σπιτάκι το πολύ 12τμ , να βοηθάει στις αγροτικές δουλειές με ό,τι καιρό (λέγοντας "να βοηθάει" εννοώ να ξαπλάρει στο χώμα περιμένοντας τον hooman να τελειώσει τις δουλειές για να πάνε βόλτα στη θάλασσα) και μόλις νυχτώσει να κρύβονται όλοι μαζί μέσα, γύρω από το τζάκι.

Τα έχω πλάσει όλα ονειρικά στο μυαλό μου, όπως βλεπετε, αλλά ΟΝΤΩΣ έτσι είναι τα πράματα και αισθάνομαι πολύ τυχερός γι αυτό αλλά και πολύ αγχωμένος γιατί δεν ξέρω κατά πόσο οι συνθήκες ζωής μου (ο υπερβολικά μικρός εσωτερικός χώρος για τρεις ψυχές - ο υπερβολικά μεγάλος περιφραγμένος εξωτερικός χώρος - η δραστήρια καθημερινότητα ενός ανθρώπου που λατρεύει να είναι όλη μέρα έξω - το γεγονός ότι δεν υπάρχουν άλλα σκυλάκια γύρω για κοινωνικοποίση) είναι ιδανικές για έναν ευτυχισμένο σκυλάκο.

Ουσιαστικά η ανησυχία μου είναι η εξής: Θα μπορέσω να προσφέρω στον σκυλάκο μου μια ευτυχισμένη ζωούλα ενώ θα είμαστε όλη μέρα έξω, μαζί, με ελάχιστο χώρο (εσωτερικό) για ξεκούραση και ξάπλες? Δηλαδή σκεφτείτε οτι η ζωή μ ας θα είναι αποκλειστικά έξω.

Χμμμ... Τώρα που το διατύπωσα και εγγράφως νομίζω οτι η ανησυχία μου είναι κάπως χαζή και μάλλον οφείλεται στο οτι μεγάλωσα με γάτες που τις είχα μέσα στο σπίτι και μου ήταν αδιανόητο να τις αφήνω έξω, αλλά θέλω γνωμες :LOL:
 
  • Love
Reactions: Estranged


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Φυσικά θα βρεις σκύλο(υς) που θα πληρούν τις προδιαγραφές σου.
Επίσης, αρκετά μέλη του φόρουμ, θα ήθελαν πολύ να τα υιοθετήσεις.
Εγώ σίγουρα! :LOL:
Τσοπανάκους θα πρέπει να ψάξεις.
Υπάρχουν παντού στα αζήτητα δυστυχώς, κυρίως λόγω μεγέθους.
Για σένα όμως, θα είναι ιδανικό είδος σκύλου!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Τσοπανάκους θα πρέπει να ψάξεις.
Υπάρχουν παντού στα αζήτητα δυστυχώς, κυρίως λόγω μεγέθους.
Για σένα όμως, θα είναι ιδανικό είδος σκύλου!
Πριν δω αυτό άρχισα να λογκάρω για να πω του γατοπατερα να πάρει τσοπάνη.

Ι-δα-νι-κό. Για αυτό που το θες, για εκεί που είσαι, για αυτό που λέει το μαρεκο, ιδανικό σου λέω. Ψάξε στις φιλοζωικές ότι τσοπανοφερνει, γκαραντί, ΙΔΑΝΙΚΟ.
 
  • Like
Reactions: vrmode and mareco


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Όπου σου λένε τσοπάνης άνω 50κιλων να ρωτάς που υπογράφεις το συμβόλαιο υιοθεσίας :ROFLMAO:
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω,ότι ο αγρότης μόνος ψάχνει αρκετά τσοπανόσκυλα για παρέα,με τόσο χώρο και ολόκληρα 12τ.μ μπορείς να πάρεις 2-3 τσοπάνηδες :ROFLMAO: .
Όλη μέρα έξω θα λιαζονται στα χώματα και το βράδυ θα σου έρχονται για αγκαλιές γύρω από το τζάκι.
 


Viktor M.

Member
15 Αυγούστου 2023
8
4
31
Φυσικά θα βρεις σκύλο(υς) που θα πληρούν τις προδιαγραφές σου.
Επίσης, αρκετά μέλη του φόρουμ, θα ήθελαν πολύ να τα υιοθετήσεις.
Εγώ σίγουρα! :LOL:
Τσοπανάκους θα πρέπει να ψάξεις.
Υπάρχουν παντού στα αζήτητα δυστυχώς, κυρίως λόγω μεγέθους.
Για σένα όμως, θα είναι ιδανικό είδος σκύλου!
Ευχαριστώ για την απάντηση :)
Μωρέ λες να το επιχειρήσω? Είναι όντως μεγαλούτσικα. Δε ξέρω, σκέφτομαι και το θέμα της μεταφοράς του αν χρειαστεί, γιατί δικό μου μέσο δεν έχω. Αλλά θα μου πεις, όλο και κάποιο γνωστό θα αγγαρέψεις σε περίπτωση ανάγκης. Γιατί οκ, σε προγραμματισμένη επίσκεψη στον κτηνίατρο (που ούτως η αλλως αναγκαστικά θα πρέπει να περπατήσουμε ένα σαρανταπενταλεπτάκι , να πάρουμε το φερυ για 9 λεπτά και μετά με αυτοκίνητο για άλλο ένα δεκάλεπτο) πες, πάει στο καλό, κάπως οργανώνεσαι μέρες πριν και πας κύριος. Ευκολάκι! Αλλά τι κάνουμε με ένα γιγαντάκο με σπασμένο πόδι πχ? Το'χω. Αγγαρεύουμε τους φιλόζωους μπαρμπάδες της περιοχής. Ντάξει, αφήστε, τα έχω λύσει όλα, απορώ γιατί είμαι εδώ (αστειεύομαι βεβαίως).
Ας σοβαρευτώ, από την εμπειρία σας ίσως γνωρίζετε κάποια σχετικά μικρόσωμη ράτσα που όμως να είναι αρκετά έως πολύ δραστήρια? (να πω οτι δεν έψαχνα για κάποια ευρέως γνωστή φυλή, και τα ημίαιμα το ίδιο μου κάνουν, σκυλούκι να'ναι κι ο,τι να'ναι αλλά μιας και το'φερε η κουβέντα, ας κάνω και μια "έρευνα του τεμπέλη".)
 


Viktor M.

Member
15 Αυγούστου 2023
8
4
31
Πριν δω αυτό άρχισα να λογκάρω για να πω του γατοπατερα να πάρει τσοπάνη.

Ι-δα-νι-κό. Για αυτό που το θες, για εκεί που είσαι, για αυτό που λέει το μαρεκο, ιδανικό σου λέω. Ψάξε στις φιλοζωικές ότι τσοπανοφερνει, γκαραντί, ΙΔΑΝΙΚΟ.
Φοβάμαι ότι θα με πείσετε και θα βρεθώ με ένα τέρας (χαριτωμενο) στις ερημιές. Ωραια, δε θα πλησιάζει ψυχή. Ό,τι καλύτερο! :ROFLMAO: Οχι, σοβαρά, αν τα "τσοπανοειδή" θυληκά δεν ξεπερνούν τα τριάντα κιλάκια, το κρατάω και το ψάχνω.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
ίσως γνωρίζετε κάποια σχετικά μικρόσωμη ράτσα που όμως να είναι αρκετά έως πολύ δραστήρια?
Από κυνηγόσκυλα είναι γεμάτος ο τόπος.
Τρελή ενέργεια, έντονα σκυλιά,πολύ πείσμα.
Μετά θα σου έλεγα κάτι σε κολεϊ. Ξεροκεφαλα αλλά αν βρεις την γλώσσα επικοινωνίας και χτίσεις σχέση,πολύ καλοί χαρακτήρες,αν και θα τα χαρακτήριζα "ενέργεια με πόδια".

Όσο δύσκολη είναι η μετακίνηση σε αποστάσεις όπως αναφέρεις με 15κιλο σκύλο,το ίδιο δύσκολο θα είναι και με ένα 50κιλο. Το μόνο που αλλάζει είναι το πόσο θα κάτσει το αμαρτισερ του αυτοκινήτου.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Φοβάμαι ότι θα με πείσετε και θα βρεθώ με ένα τέρας (χαριτωμενο) στις ερημιές. Ωραια, δε θα πλησιάζει ψυχή. Ό,τι καλύτερο! :ROFLMAO: Οχι, σοβαρά, αν τα "τσοπανοειδή" θυληκά δεν ξεπερνούν τα τριάντα κιλάκια, το κρατάω και το ψάχνω.
Άμα ο τσοπάνος πηδήξει κουνέλι,ίσως βγει 30 κιλά τερατακι :ROFLMAO:
 


Viktor M.

Member
15 Αυγούστου 2023
8
4
31
Όπου σου λένε τσοπάνης άνω 50κιλων να ρωτάς που υπογράφεις το συμβόλαιο υιοθεσίας :ROFLMAO:
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω,ότι ο αγρότης μόνος ψάχνει αρκετά τσοπανόσκυλα για παρέα,με τόσο χώρο και ολόκληρα 12τ.μ μπορείς να πάρεις 2-3 τσοπάνηδες :ROFLMAO: .
Όλη μέρα έξω θα λιαζονται στα χώματα και το βράδυ θα σου έρχονται για αγκαλιές γύρω από το τζάκι.
Μην ξεχνάμε και το Τζιτζίκι μου, τη μοσχοαναθρεμμένη μου γατουλίνα! Βάλτε την κι αυτή στη τσοπανοσυμμορία και ας μην είναι 50 κιλά γόμαρος.
(στο μεταξύ 50 κιλά φτάνω εγώ όταν η σοδειά είναι καλή , τι μου λέτε τώρα, δε γίνοντα αυτά :LOL: φοβάμαι ότι θα με σέρνει τον δύσμοιρο)

Ας ξεκινήσω με ένα και όλα τα άλλα θα έρθουν :sneaky:
 




Viktor M.

Member
15 Αυγούστου 2023
8
4
31
Από κυνηγόσκυλα είναι γεμάτος ο τόπος.
Τρελή ενέργεια, έντονα σκυλιά,πολύ πείσμα.
Μετά θα σου έλεγα κάτι σε κολεϊ. Ξεροκεφαλα αλλά αν βρεις την γλώσσα επικοινωνίας και χτίσεις σχέση,πολύ καλοί χαρακτήρες,αν και θα τα χαρακτήριζα "ενέργεια με πόδια".

Όσο δύσκολη είναι η μετακίνηση σε αποστάσεις όπως αναφέρεις με 15κιλο σκύλο,το ίδιο δύσκολο θα είναι και με ένα 50κιλο. Το μόνο που αλλάζει είναι το πόσο θα κάτσει το αμαρτισερ του αυτοκινήτου.
Α τέλεια, τα καταγράφω, σε ευχαριστώ!
από αύριο ξεκινάω μια πιο περιορισμένη αναζήτηση γιατί μέχρι τώρα έψαχνα ο,τι να'ναι.

Αυτή την "ενέργεια με πόδια" θέλω!! Να μην σταματάει να λυσσάει (κι εγώ μαζί του)
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
ΑΧ, μου φαίνεται θα πέσω κατευθείαν στα βαριά (pun not intended)
Κοίτα,όπως προ ανέφερα θα μπορούσες να ξεκινήσεις με κάποιο κυνηγό. Πιο ελαφριά σκυλιά,πιο έντονα σκυλιά δε.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Και κυνηγόσκυλα σε αυτά που θες νομίζω πιο πολύ είναι τύπου ποιντερ ή σεττερ.
Με τέτοιες μίξεις είναι άπειρα :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Φίλε @Viktor M. να μιλήσουμε λίγο πιο σοβαρά τότενες!
Το μεταφορικό είναι σοβαρό θέμα, ακόμη και 3κιλος να είναι ο σκύλος!
Θα έλεγα ότι είναι σοβαρό και για τον εαυτό σου, αν η περιοχή που μένεις, είναι τόσο ερημική όσο λες, αλλά φαντάζομαι τα του εαυτού σου, τα έχεις σκεφτεί και τα έχεις κάπως φροντίσει.

Ας δούμε μερικά θεματάκια, λαμβάνοντας υπόψιν δύο παραδοχές. Οτι ο περιφραγμένος χώρος σου είναι ασφαλής για όποιο ζώο μπει στην οικογένειά σου και ότι μιλάμε για ημίαιμο.

Λοιπόν:
...να ξαπλάρει στο χώμα περιμένοντας τον hooman να τελειώσει τις δουλειές για να πάνε βόλτα στη θάλασσα) και μόλις νυχτώσει να κρύβονται όλοι μαζί μέσα, γύρω από το τζάκι.
Τσοπάνης!
Οτιδήποτε άλλο, λογικά δεν θα σε περιμένει αραχτό να τελειώσεις. Θα το κυνηγάς και θα το ψάχνεις σε όλο το κτήμα. Δεν στο λέω ως θετικό ή αρνητικό. Ως γεγονός που θα πρέπει να μπορείς να το διαχειριστείς.


...δεν ξέρω κατά πόσο οι συνθήκες ζωής μου (ο υπερβολικά μικρός εσωτερικός χώρος για τρεις ψυχές - ο υπερβολικά μεγάλος περιφραγμένος εξωτερικός χώρος - η δραστήρια καθημερινότητα ενός ανθρώπου που λατρεύει να είναι όλη μέρα έξω - το γεγονός ότι δεν υπάρχουν άλλα σκυλάκια γύρω για κοινωνικοποίση) είναι ιδανικές για έναν ευτυχισμένο σκυλάκο.
Είναι ιδανικές. Ειδικά αν η εναλλακτική του είναι ο δρόμος ή το κλουβί ενός καταφυγίου. Μην έχεις απολύτως καμία αμφιβολία επί αυτού.

Ουσιαστικά η ανησυχία μου είναι η εξής: Θα μπορέσω να προσφέρω στον σκυλάκο μου μια ευτυχισμένη ζωούλα ενώ θα είμαστε όλη μέρα έξω, μαζί, με ελάχιστο χώρο (εσωτερικό) για ξεκούραση και ξάπλες? Δηλαδή σκεφτείτε οτι η ζωή μ ας θα είναι αποκλειστικά έξω.
Ναι, θα μπορέσεις. Ασυζητητί. Ειδικά αν η εναλλακτική του είναι ο δρόμος ή το κλουβί ενός καταφυγίου. Μην έχεις απολύτως καμία αμφιβολία επί αυτού [δις]

Αυτό όμως:
Αυτή την "ενέργεια με πόδια" θέλω!! Να μην σταματάει να λυσσάει (κι εγώ μαζί του)
Δεν συνάδει με αυτό:
...να ξαπλάρει στο χώμα περιμένοντας τον hooman να τελειώσει τις δουλειές για να πάνε βόλτα στη θάλασσα) και μόλις νυχτώσει να κρύβονται όλοι μαζί μέσα, γύρω από το τζάκι.
Πρέπει να καταλήξεις στο τι από τα δύο, θέλεις.
Οχι ότι ο τσοπάνης δεν θα είναι δραστήριος. Εχουν τους δικούς τους ρυθμούς.

Μόλις λοιπόν καταλήξεις ή προκειμένου να καταλήξεις, βρες τον χρόνο και πήγαινε μια βόλτα από μια κοντινή σου φιλοζωική (υπάρχει ; ) και ρίξε μια ματιά. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου κάνει κλικ. Εκεί οι άνθρωποι, αν το "κλικ" σου, είναι περίπου έτους και πάνω ιδανικά, θα μπορούν να σου περιγράψουν με σχετικά μεγάλη σαφήνεια τον σχετικά ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα του, λαμβάνοντας βέβαια υπόψιν ότι οι συνθήκες ενηλικίωσης αν το έχουν από μωρό ή προσωρινής διαβίωσης, θα τον περιορίζουν ή/και επηρρεάζουν. Μπορεί δηλαδή μένοντας μαζί σου και ζώντας επιτέλους, να αστράψουν τα ματάκια του και να πάρουν φωτιά τα ποδαράκια του. Θα συνηθίσετε όμως σιγά σιγά, ο ένας τον άλλον. Ενα χρονιάρικο σκυλάκι, θα έχει καταλήξει σε μπόι. Οπότε θα είσαι σίγουρος αν θα μπορείς να το διαχειριστείς. Και λογικά, θα ξέρουν να σου πουν, αν τα πάει καλά με γάτες. Η πριγκήπισσά σου στα 11 χρόνια της, έχει ξανακάνει χωριό με άλλο πλάσμα; Η θα δει σκύλο όποιου μεγέθους και ιδιοσυγκρασίας και θα μείνει στον τόπο, από τρομάρα;

Αυτά τα πολύ λίγα για αρχή, γιατί είναι μια συζήτηση που εύκολα μπορεί να τραβήξει σε μεγάλο μάκρος. Μπορείς πχ να ζητήσεις να φιλοξενήσεις κάποιο γερόντι μπαίνοντας ο χειμώνας, που υποφέρουν στα καταφύγεια από το κρύο. Να κάνεις την καλή σου πράξη αλλά και την προθέρμανσή σου. Να πάρεις την γεύση σου. Και όσο σου προκύπτουν πιο ειδικοί προβληματισμοί, ξέρεις που θα μας βρεις.
 


Viktor M.

Member
15 Αυγούστου 2023
8
4
31
Φίλε @Viktor M. να μιλήσουμε λίγο πιο σοβαρά τότενες!
Το μεταφορικό είναι σοβαρό θέμα, ακόμη και 3κιλος να είναι ο σκύλος!
Θα έλεγα ότι είναι σοβαρό και για τον εαυτό σου, αν η περιοχή που μένεις, είναι τόσο ερημική όσο λες, αλλά φαντάζομαι τα του εαυτού σου, τα έχεις σκεφτεί και τα έχεις κάπως φροντίσει.

Ας δούμε μερικά θεματάκια, λαμβάνοντας υπόψιν δύο παραδοχές. Οτι ο περιφραγμένος χώρος σου είναι ασφαλής για όποιο ζώο μπει στην οικογένειά σου και ότι μιλάμε για ημίαιμο.

Λοιπόν:

Τσοπάνης!
Οτιδήποτε άλλο, λογικά δεν θα σε περιμένει αραχτό να τελειώσεις. Θα το κυνηγάς και θα το ψάχνεις σε όλο το κτήμα. Δεν στο λέω ως θετικό ή αρνητικό. Ως γεγονός που θα πρέπει να μπορείς να το διαχειριστείς.



Είναι ιδανικές. Ειδικά αν η εναλλακτική του είναι ο δρόμος ή το κλουβί ενός καταφυγίου. Μην έχεις απολύτως καμία αμφιβολία επί αυτού.


Ναι, θα μπορέσεις. Ασυζητητί. Ειδικά αν η εναλλακτική του είναι ο δρόμος ή το κλουβί ενός καταφυγίου. Μην έχεις απολύτως καμία αμφιβολία επί αυτού [δις]

Αυτό όμως:


Δεν συνάδει με αυτό:

Πρέπει να καταλήξεις στο τι από τα δύο, θέλεις.
Οχι ότι ο τσοπάνης δεν θα είναι δραστήριος. Εχουν τους δικούς τους ρυθμούς.

Μόλις λοιπόν καταλήξεις ή προκειμένου να καταλήξεις, βρες τον χρόνο και πήγαινε μια βόλτα από μια κοντινή σου φιλοζωική (υπάρχει ; ) και ρίξε μια ματιά. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου κάνει κλικ. Εκεί οι άνθρωποι, αν το "κλικ" σου, είναι περίπου έτους και πάνω ιδανικά, θα μπορούν να σου περιγράψουν με σχετικά μεγάλη σαφήνεια τον σχετικά ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα του, λαμβάνοντας βέβαια υπόψιν ότι οι συνθήκες ενηλικίωσης αν το έχουν από μωρό ή προσωρινής διαβίωσης, θα τον περιορίζουν ή/και επηρρεάζουν. Μπορεί δηλαδή μένοντας μαζί σου και ζώντας επιτέλους, να αστράψουν τα ματάκια του και να πάρουν φωτιά τα ποδαράκια του. Θα συνηθίσετε όμως σιγά σιγά, ο ένας τον άλλον. Ενα χρονιάρικο σκυλάκι, θα έχει καταλήξει σε μπόι. Οπότε θα είσαι σίγουρος αν θα μπορείς να το διαχειριστείς. Και λογικά, θα ξέρουν να σου πουν, αν τα πάει καλά με γάτες. Η πριγκήπισσά σου στα 11 χρόνια της, έχει ξανακάνει χωριό με άλλο πλάσμα; Η θα δει σκύλο όποιου μεγέθους και ιδιοσυγκρασίας και θα μείνει στον τόπο, από τρομάρα;

Αυτά τα πολύ λίγα για αρχή, γιατί είναι μια συζήτηση που εύκολα μπορεί να τραβήξει σε μεγάλο μάκρος. Μπορείς πχ να ζητήσεις να φιλοξενήσεις κάποιο γερόντι μπαίνοντας ο χειμώνας, που υποφέρουν στα καταφύγεια από το κρύο. Να κάνεις την καλή σου πράξη αλλά και την προθέρμανσή σου. Να πάρεις την γεύση σου. Και όσο σου προκύπτουν πιο ειδικοί προβληματισμοί, ξέρεις που θα μας βρεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση, γενικά ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.
Το θέμα του μέσου θα το διαχειριστώ, ήρθε η ώρα να ξεπεράσω τη φοβία μου για την οδήγηση :X3:

Την ενέργεια με πόδια τη χρειάζομαι γιατί ξυπνάω από τις 5, πάω για τρέξιμο/ποδήλατο/κολύμπι/πεζοπορία (όλα αυτα μαζι απλά με διαφορετική σειρά) και τραβάει όλη μέρα αυτό. Οπότε ένα σκυλάκι που θα έχει όρεξη να με ακολουθήσει όσο θέλει και αν, θα ήταν ιδανικό. Τώρα , όταν είμαστε σπίτι και εγώ κάνω τις απαραίτητες εργασίες, ο σκυλάκος θα κάνει τα δικά του (είτε είναι ξάπλες, είτε είναι ότιδήποτε άλλο βάλει στο νου του) και πάλι βόλτες έξω το απόγευμα μέχρι να νυχτώσει.

Όσο για την ηλικία του σκύλου, όπως πολύ σωστά ανέφερες, κι εγώ για ένα σκύλο άνω των 6 σκεφτόμουν ακριβώς επειδή κάποιος θα ξέρει καλά τον χαρακτήρα του ήδη και στη φάση που είμαι (νέος σκυλογονιός) καλό θα ήταν να ξέρω τι πράμα παίρνω (δεν ακούστηκε ωραίο αυτό αλλα δεν μπορώ να το θέσω αλλιώς αυτή τη στιγμή!).
Η γατούλα μου απλά αδιαφορεί για ό,τι περπατάει στα τέσσερα :rolleyes: Έχει έρθει σε επαφη μόνο με μικρά σκυλάκια, η αλήθεια είναι, και απλά τα κοιτάζει με το πιο απαξιωτικό γατίσιο ύφος. Όμως μπορώ να την διαχειριστώ σε περίπτωση που δω ότι κάτι δεν της κάθεται καλά. Αλίμονο, γάτα μου είναι, την ξέρω καλύτερα από μένα XD

Ευχαριστώ πολύ, εννοείται, εδώ θα γυρίσω πάλι αν χρειαστεί :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Την ενέργεια με πόδια τη χρειάζομαι γιατί ξυπνάω από τις 5, πάω για τρέξιμο/ποδήλατο/κολύμπι/πεζοπορία (όλα αυτα μαζι απλά με διαφορετική σειρά) και τραβάει όλη μέρα αυτό. Οπότε ένα σκυλάκι που θα έχει όρεξη να με ακολουθήσει όσο θέλει και αν, θα ήταν ιδανικό. Τώρα , όταν είμαστε σπίτι και εγώ κάνω τις απαραίτητες εργασίες, ο σκυλάκος θα κάνει τα δικά του (είτε είναι ξάπλες, είτε είναι ότιδήποτε άλλο βάλει στο νου του) και πάλι βόλτες έξω το απόγευμα μέχρι να νυχτώσει.
Μάλλον οχι τσοπάνη τότε!
Αλλο σχέδιο!

Όσο για την ηλικία του σκύλου, όπως πολύ σωστά ανέφερες, κι εγώ για ένα σκύλο άνω των 6 σκεφτόμουν ακριβώς επειδή κάποιος θα ξέρει καλά τον χαρακτήρα του...
Θα κρατήσεις πολύ μικρό καλάθι, σχετικά με ότι σου πουν.
Αν μιλάμε για φιλοζωική με εγκαταστάσεις, όση καλή διάθεση κι αν θα έχουν, δεν μπορούν εκ των πραγμάτων και της καθημερινότητάς τους, να ασχοληθούν με κάθε σκυλάκι μεμονωμένα, τόσο όσο θα έπρεπε, για να μπορούν με σιγουριά να περιγράψουν τον χαρακτήρα του.
Λίγο πιο ασφαλής θα είναι η περιγραφή του, αν φιλοξενείται σε κάποιο σπίτι. Αν και, εγώ προσωπικά, ούτε σε αυτή την κατηγορία έχω εμπιστοσύνη, αλλά...εγώ είμαι εγώ!
 
  • Like
Reactions: Estranged


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
εγω λεω πηγαινε μια βολτα στη κοντινη φιλοζωικη/ καταφυγιο και δες απο κοντα σκυλακια, μια ιδεα θα εχουν για χαρακτηρα.....υπαρχει παντα η πιθανοτητα του σκυλοερωτα με τη πρωτη γνωριμια η να σε διαλεξει αυτο !
 
  • Like
Reactions: Sasha and Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Μετά θα σου έλεγα κάτι σε κολεϊ.
Σε χαρακτήρα στην ουσία κάτι τέτοιο θέλεις τότε.

Επίσης, τα τυπικά πολύ πολυαιμα σκυλιά ελληνικής υπαίθρου, αυτά τα 20-30 κιλά που δε μοιάζουν σε απολύτως καμία φυλή αλλά λες όταν τα βλέπεις α κλασσικό ελληνικό αδέσποτο, φέρνουν πολύ σε αυτό το στυλ χαρακτήρα συχνά.

εγω λεω πηγαινε μια βολτα στη κοντινη φιλοζωικη/ καταφυγιο και δες απο κοντα σκυλακια, μια ιδεα θα εχουν για χαρακτηρα.....υπαρχει παντα η πιθανοτητα του σκυλοερωτα με τη πρωτη γνωριμια η να σε διαλεξει αυτο !
Αυτό όμως είναι το Α κ το Ω. Είναι πάντα το πιο ασφαλές κριτήριο. Ο σκυλοερωτας με την πρώτη ματιά δε βγαίνει ποτέ ποτέ λάθος. Στο ορκίζομαι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@Viktor M. για τσοπάνη το πήγαινες αλλά μας τα χάλασες εκεί με το τρέξιμο, τις πεζοπορίες, τα ράφτιγκ και τα εξτριμ σπορ. Ο τσοπάνης αρέσκεται πολύ να είναι έξω και να αγναντεύει όταν εσύ κάνεις δουλειές, αλλά σιγά μην καταναλώσει ενέργεια να τρέχει πέρα δώθε σαν το ζαβό, προτιμά να πάτε για τσίπουρα.

Κυνηγόσκυλο που ανέφεραν εδώ, θα έλεγα κατηγορηματικά όχι, διότι μπορεί να σου βρεθεί και σε άλλο νομό. Έχουν την τάση να διανύουν δεκάδες χιλιόμετρα.

Το αυτοκίνητο είναι θέμα, ο σκύλος θέλει και αυτοκίνητο γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει. Π.χ. εκκένωση σε περίπτωση φωτιάς, τραυματισμός σκύλου κλπ.

Έαν σκυλί καταφυγίου μια χαρά θα σου κάνει και θα το κάνεις τρισευτυχισμένο που θα βγει επιτέλους και από το κλουβί. Σαν αυτό που ανέφερε η @Estranged , ενα κλασικό πολύαιμο της ελληνικής υπαίθρου.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Την ενέργεια με πόδια τη χρειάζομαι γιατί ξυπνάω από τις 5, πάω για τρέξιμο/ποδήλατο/κολύμπι/πεζοπορία (όλα αυτα μαζι απλά με διαφορετική σειρά) και τραβάει όλη μέρα αυτό.
Tώρα που το ξανασκέφτομαι... όταν θα μένεις μόνιμα στο αγροτόσπιτο και θα κάνεις εργασίες συντήρησης του αγρού, δεν νομίζω ότι θα αντέχεις πλέον να πας και για τρέξιμο/ποδήλατο...
Η τσάπα και το ξεχορτάριασμα είναι λες και έχεις τρέξει μαραθώνιο, καμία σχέση με το τρεξιματάκι που ξέρουμε :LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.817
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf