ψυχολογικο σοκ;


giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
η μικρη ηρθε στην οικογενεια μας τον απριλιο.
εμαθε τα βασικα πολυ συντομα kai μεχρι να κανει ολα τα εμβολια ειχε μαθει να τα κανει στην εφημεριδα της .
αργοτερα βγαιναμε και την βολτα μας εξω.
στα μεσα ιουνιου φυγαμε οικογενειακος για κορινθο οπου εκει περα, εκτος απο τον μεγαλο χωρο που ειχε μεσα στο οικοπεδο και τον κηπο βγαιναμε τακτικα εξω για τον περιπατο μας στην εξοχη.
επισης ειχε περισσοτερο κοσμο να συναναστρεφεται.
μπαινοντας ομως ο σεπτεμβρης επρεπε να γυρισουμε πισω.
τωρα εχει λιγοτερο κοσμο,μικροτερο χωρο(το διαμερισμα και μια μικρη αυλη)και βολτες ....οι οποιες δεν ειναι οπως της εξοχης.
δειχνει σαν να μη θυμαται τιποτα απο παλια.
ειναι μελαγχολικη ,τρωει παρα πολυ λιγο και δεν θυμαται την χρηση της εφημεριδας καθολου.
να σημειωσω οτι την ενναλακτικη της εφημεριδας την χρειαζομαι για καποιες φορες που δεν θα μπορει να βγαινει εξω.
φοβαμαι μην τα κρατησει τοσο πολυ ωστε να της δημιουργηθει προβλημα υγειας.
οσο για την τροφη της,τρωει παρα πολυ λιγο και αν παει ετσι θα χασει βαρος σιγα σιγα.
βεβαια αν τις δωσω λιχουδιες θα τις φαει,αλλα αυτο δεν ειναι λυση.
γενικος δεν εχει την διαθεση που ειχε.
εχει συμβει και σε αλλους αυτο;
θα επανελθει;
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Καλημερα,χωρις να ειμαι γνωστης , αλλα εσυ δεν μελαγχολεις οταν γυριζεις απο διακοπες; Δωστης χρονο και την απαραιτητη προσοχη και θα "στρωσει" γνωμη μου.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σιγά καλέ μην στεναχωρέθηκε που τέλειωσαν οι διακοπές :p

Σοκ είναι και από την αλλαγή περιβάλλοντως (όταν πήγαμε πρώτη φορα τον Κούκη στην Ελλάδα, 2 ετων ήταν τοτε, δεν έφαγε τίποτα τις μερικές πρώτες μέρες, ούτε μπορούσε να κοιμηθεί). Το αλλο που κάνει το σκυλί μελαγχολικό είναι που τώρα είναι μέσα στο σπιτι - και ο δικος μου μεσα στο σπιτι ολο κοιμαται, ενω αν ειμαστε ολη τη μερα εξω δεν κλεινει ματι.

Δεν ξερω ποσες μερες περασανε απο τοτε που γυρισατε, αλλα αν μπορειτε προσπαθηστε να ειναι περισσοτερες ωρες εξω, και να μειωνετε σταδιακα...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αν δεν κανω λαθος βρισκεται στο σταδιο του μεταοιστρου.
Μπορεί να ειναι συμπτώματα ψευδοκυησης. Μηπως μαζευει τα παιχνιδια της και προσπαθει να φτιαξει φωλια;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πιθανότατα συμβαίνει κάτι απ' αυτά που αναφέρουν τα παιδιά.
Όμως, σε κάθε περίπτωση, όταν ο σκύλος αλλάζει ριζικά συμπεριφορά και αυτή η αλλαγή επιμένει, και κυρίως όταν δεν τρώει, δεν είναι κακό να ζητάμε και τη γνώμη του γιατρού.
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
..και σε εμενα ειχε συ,βει κατι παρομοιο.
Εγω ειχα τον Κόμπι 7 μερες εκτος Θεσσαλονικης.

Εκει περα ειχε τεραστιο χωρο κηπο , οικοπεδο κλπ.
Φανηκε να του αρεσει απτην 1η στιγμη. Πολυ τρεξιμο , αθληση , παιχνιδια κλπ

Εφτασε η στιγμη να γυρισουμε ομως.
..και ο δικος μου μελαγχολησε μαλλον μεσα στο σπιτι, για λιγο ομως.
Κοιμοταν για 3 μερες συνεχεια,
την 1η μερα δεν εφαγε πολυ,
δεν ειχε ορεξη απο μονος του για παιχνιδια παρα μονο αν τον τσιγκλουσα.

αλλα γρηγορα ξαναμπηκε στην ρουτινα του και εμφανιστηκε ο αυθεντικος ατσουμπαλος και αγαθος σκυλάκος:D

Ποσο καιρο ειναι ετσι? Δωστης λιγο χρονο. Μαλλον η αλλαγη περιβαλοντος την επηρεασε.

Για τα ιατρικα ας μιλησουν οι εμπειροι.
:)
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
φίλε Γιάννη εγώ δεν καταλαβαίνω αυτό με την εφημερίδα-

δηλαδή θα προτιμούσες να τα κάνει στην εφημερίδα από το να περιμένει να πάτε βόλτα ?

εάν ανησυχεις για την πολύ ώρα που κρατιέται ,δεν έχει πρόσβαση στην αυλή που ανέφερες ?


για τα υπόλοιπα δώστης λίγο χρόνο και εννοείται εάν δεν αλλάξει κάτι ζήτα

γνώμη γιατρού
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγώ ένα έχω να πω: καλά να πάθεις που πήγες 2.5 μήνες διακοπές!!:D Εμείς που πάμε 10 μέρες δεν έχουμε τέτοια προβλήματα......:p

Επι της ουσίας, κι εγω νομίζω ότι θα επανέλθει.... και συμφωνώ για το θέμα της εφημερίδας.... να την καταργήσεις. Σε κάθε περίπτωση, μην ξεχνάς να επιβραβευεις ΜΕ ΠΑΘΟΣ οταν τα κάνει σε σωστό μέρος!:) Επίσης αυτές τις πρώτες μέρες, βγάζε την ιδιαίτερα μεγάλες και συχνές βόλτες να μην της πέσει απότομη η αλλαγή.....

φοβαμαι μην τα κρατησει τοσο πολυ ωστε να της δημιουργηθει προβλημα υγειας.
Επ'αυτού, εχω να πω οτι ο δικός μου κρατήθηκε 48 ώρες όταν τον πρωτοπηρα...... (φοβόταν να τα κάνει και μέσα και έξω!) Ημουν πεποισμένη ότι έχει πρόβλημα ιατρικό!! Τελικά χρειαζόταν απλά να ξεθαρέψει..... ποσες ώρες κρατιέται και σε ανησυχει??

Την βγάζεις τουλάχιστον 2 ή 3 φορές την ημέρα μεγάλη βόλτα??
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν είναι αφύσικο με την αλλαγή χώρου να στρεσάρετε..

Ο δικός μου δεν είναι καθόλου της αλλαγής..

Κάποτε πριν δυο χρονια είχαμε πάει ταξίδι και δεν μπορούσε να ουρησει για κάποιες ώρες από καθαρά ψυχολογική αιτια..
Το ίδιο παθαίνει και στα πλοία..

Πολλά σκυλιά στρεσάρονται με τις μετακινήσεις..
Απλά τα περισσότερα χαίρονται όταν γυρίζουν σπίτι τους..

Ποσο καιρό έχετε γυρίσει από διακοπές?

Να την δει και ο κτηνιατρος να ξέρεις ότι σίγουρα δεν είναι κάτι το παθολογικό..
 


giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
σημερα της εκανα ρυζι με νερο που εβρασε μαζι με ενα μεγαλο κοκαλο και το ανακατεψα με ξηρα τροφη.
το εφαγε ολο.
μετα της εδωσα και μια κοκαλαρα που την ευχαριστηθηκε με το παραπανω ,οποτε με το θεμα του φαγητου πιστευω οτι παμε καλα.
οσον αφορα τα αλλα ,ναι κοιματε πιο πολλες ωρες τωρα που ειναι στο σπιτι,επισης θελει να ειναι ολη την ωρα διπλα μας σε σημειο που θελει να μας ακουμπαει τα ποδια τουλαχιστον.
την παω 2-3 φορες την ημερα βολτα αλλα απλα δεν εχει την διαθεση που ειχε .
στην αθηνα ειμαστε 3 μερες τωρα και επειδη ειμαστε και εμεις στο σταδιο προσαρμογης απουσιαζουμε αρκετα γιατι εχουμε αφησει πολλες δουλειες πισω.
αυτο την ξενιζει γιατι ειχε μαθει να εχει παντα καποιον διπλα της,αλλα πιστευω με τον καιρο να το συνηθησει.
για ψευδο οιστρο δεν νομιζω,αλλα ειναι και μολις 7,5 μηνων.
για την εφημεριδα θελω να πω οτι την ηθελα μονο για κανα εκτακτο περιστατικο και την εχω παντα στην αυλη οπου μπορει να παει οποτε θελει,αλλα απο οτι ειδα τα σκυλια μπορουν να κρατηθουν πιο πολυ απο εμας οποτε θα την καταργησω μιας και 2-3 φορες την ημερα αρκουν.
ευχαριστω ξανα για την ανταποκριση σας