0% δημητριακά? N&D - Natural & Delicious


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Ξέρω οτι όσο λιγότερα δημητριακά έχει μία ξηρά τόσο το καλύτερο, αλλά το 0% δημητριακά είναι καλό ή υπερβολικό?

Ταιζω N&D puppy large στον μικρό τους τελευταίους 4-5 μήνες και όλα είναι καλά αν εξαιρέσουμε κάτι διάρροιες πρόσφατα οι οποίες όμως ξεπεράστηκαν.

Τα συστατικά της συγκεκριμένης τροφής είναι τα εξής:
42,00% πρωτεΐνη,
Λίπος 18,00%,
Ίνες 2,30%,
Υγρασία 9,00%,
Τέφρα 8,70%,
Ασβέστιο 1,50%,
Φώσφορος 1,00%,
Ωμέγα-6 3,30%,
Ωμέγα-3 1,00%,
DHA 0,70%,
0,40% EPA
0% δημητριακά

Καθώς δεν γνωρίζω πολλά, αν κάτι δεν φαίνεται καλό θα ήθελα κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω να μου το πει, αν και όπως είπα γενικά η εικόνα του σκύλου είναι πολύ καλή.
 




JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
'Εχεις δίκιο, παρέλειψα το σημαντικότερο.

Φρέσκο ​​κοτόπουλο χωρίς κόκαλα (28%), αφυδατωμένο κοτόπουλο (27%), πατάτες, λίπος κοτόπουλου, αποξηραμένα ολόκληρα αυγά, αφυδατωμένο ιχθυέλαιο, αποξηραμένα καρότα, αποξηραμένα alfaalfa, ινουλίνη, φρουκτο -ολιγοσακχαρίτες, mannan-ολιγοσακχαρίτες, ρόδι σκόνη (0,5%), αφυδατωμένα μήλα, σπανάκι σε σκόνη, psillium (0,3%), μαύρη σκόνη σταφίδα, ξερό γλυκό πορτοκάλι, σκόνη μούρων, αλάτι, μαγιά, ρίζα κουρκούμη (0,2%), γλυκοσαμίνη, χονδροϊτίνη.

(Είναι από μετάφραση,αν κάτι δε στέκει καθόλου)
 




JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Το 12κιλο που παίρνω κάνει 71 ευρώ. Τσουχτερή η τιμή αν σκεφτώ οτι μας πάει σχεδόν 25 μέρες το τσουβάλι, αλλα του 'κατσε καλύτερα σε σχέση με Eukanuba και Pro plan που ετρωγε παλιά και την προτίμησα.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Πρώτο κ δεύτερο συστατικό κρέας,βέβαια αν βγάλουμε το νερό το ποσοστό μειώνεται αλλά κ πάλι έχει καλή ποσότητα κρέατος.
Θα προτιμούσα να μην έχει κοτόπουλο αλλά whatever
Επίσης έχει ολόκληρα αυγά,όχι παράγωγα αυγών,μ'αρέσει ..
42% πρωτείνη είναι λίγο μεγάλο σαν νούμερο αλλά προέρχεται απο καλές πηγές + χωρίς δημητριακά.
Καλή φαίνεται γενικά,άμα του κάθεται κιόλλας είσαι κομπλέ.
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Κι εγώ grainfree δίνω (acana), γιατί είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι τα δημητριακά δεν ανήκουν στην διατροφή του σκύλου (αλλά των προβάτων και των κοτοπούλων)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
42% πρωτεϊνη!!! Και ποσα γραμμαρια σου λεει συνιστωμενη δοση και για ποια κιλα ενηλικου μιλαμε;
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Για 35 κιλά ενήλικου σκύλου, προτείνει σε σκύλο 10 μηνών, 465 γραμμάρια ημερησίως. Στους 6 μήνες ήταν 500 γραμμάρια ακριβώς.

Αυτό το 42% πρωτεΙνη τελικά είναι καλό ή υπερβολικό? Δεν γνωρίζω πολλά περί διατροφής, μόνο τα πολύ πολύ βασικά.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτό το 42% πρωτεΙνη τελικά είναι καλό ή υπερβολικό? Δεν γνωρίζω πολλά περί διατροφής, μόνο τα πολύ πολύ βασικά.
Παντος θα προσεχα ιδιαιτερος της τιμες σε συκωτη και νεφρα!
Με την Orijen, που ειχε παρομια υψηλα ποσοστα πρωτεινης, αρκετα σκυλια ειχαν προβλημα.
 




JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Θα το συζητήσω και με τον κτηνίατρο μας το θέμα της πρωτεϊνης, δεν ήξερα οτι υπάρχει πιθανότητα να κάνει και κακό στο σκύλο, ευχαριστώ για την επισήμανση.

Η N&D (natural and delicious) απ'όσο ξέρω ήρθε σχετικά πρόσφατα στην Ελλάδα, κάπου μέσα στο καλοκαίρι. Είναι ιταλικής προέλευσης αν δεν κάνω λάθος και δελεάστηκα από το γεγονός οτι δεν περιέχει καθόλου δημητριακά και κάπως έτσι την δοκίμασα. Έκατσε και πολύ καλά στο σκύλο και την τρώει εδώ και 4-5 μήνες περίπου. Αλλά αυτό με την πρωτεϊνη θα το κοιτάξω.

Εδώ έχει περισσότερες πληροφορίες http://www.farmina.com/?q=en/conten...psyllium-turmeric-green-tea-large-breed-puppy. Αυτή με το ρόδι του δίνω εγώ.

Είδα οτι η Acana έχει 33% πρωτεϊνη , πιστεύετε οτι θα άξιζε να τη δοκιμάσω? Τι τιμή έχει? Ξέρω οτι είναι από τις ακριβές αλλά και τώρα δεν δίνω λίγα έτσι κι αλλιώς.
 
Last edited:




STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Είδα οτι η Acana έχει 33% πρωτεϊνη , πιστεύετε οτι θα άξιζε να τη δοκιμάσω? Τι τιμή έχει? Ξέρω οτι είναι από τις ακριβές αλλά και τώρα δεν δίνω λίγα έτσι κι αλλιώς.

H akana με εκφραζει σαν τροφη (μετα τη barf) oποτε κοιτα τι σου βρηκα εδω:
και εδω λεει για την akana lamp apple με 27% πρωτεινη και
με 29% την Acana Adult Dog αλλα ενα αστερι λιγοτερο απο την lamp aplle.

Απο τιμες δεν ξερω για adult περνω την τζουνιορ με 62 τα 13.5κιλα (παντα συμφερει η μεγαλη συσκευασια)
Παντως και η N&D ποιοτικα ειναι αξιολογη αλλα αν δεν ταιριαζει στο σκυλακι σου τι να την κανεις....
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Θα το συζητήσω και με τον κτηνίατρο μας το θέμα της πρωτεϊνης, δεν ήξερα οτι υπάρχει πιθανότητα να κάνει και κακό στο σκύλο, ευχαριστώ για την επισήμανση.

Η N&D (natural and delicious) απ'όσο ξέρω ήρθε σχετικά πρόσφατα στην Ελλάδα, κάπου μέσα στο καλοκαίρι. Είναι ιταλικής προέλευσης αν δεν κάνω λάθος και δελεάστηκα από το γεγονός οτι δεν περιέχει καθόλου δημητριακά και κάπως έτσι την δοκίμασα. Έκατσε και πολύ καλά στο σκύλο και την τρώει εδώ και 4-5 μήνες περίπου. Αλλά αυτό με την πρωτεϊνη θα το κοιτάξω.

Εδώ έχει περισσότερες πληροφορίες Chichen, pomegranate, aloe vera, psyllium, turmeric, green tea. | Farmina Pet Foods - Happy pet. Happy You.. Αυτή με το ρόδι του δίνω εγώ.

Είδα οτι η Acana έχει 33% πρωτεϊνη , πιστεύετε οτι θα άξιζε να τη δοκιμάσω? Τι τιμή έχει? Ξέρω οτι είναι από τις ακριβές αλλά και τώρα δεν δίνω λίγα έτσι κι αλλιώς.
ωραια η N&D αλλα με πολλη πρωτεινη και τα 18% λιπαρα πολλα για τη δικη μου που την θελω fit :p
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Θα το συζητήσω και με τον κτηνίατρο μας το θέμα της πρωτεϊνης, δεν ήξερα οτι υπάρχει πιθανότητα να κάνει και κακό στο σκύλο, ευχαριστώ για την επισήμανση.

Είδα οτι η Acana έχει 33% πρωτεϊνη , πιστεύετε οτι θα άξιζε να τη δοκιμάσω? Τι τιμή έχει? Ξέρω οτι είναι από τις ακριβές αλλά και τώρα δεν δίνω λίγα έτσι κι αλλιώς.

Η πολλή πρωτείνη ΔΕΝ κάνει κακό στο σκύλο αν είναι υγιής,κάνει κακό σε ένα σκύλο που έχει ήδη πρόβλημα στο συκώτι η τα νεφρά.

Επίσης η acana έχει formula κ με χαμηλότερη πρωτείνη από το 33%,η Lamp and Apple έχει 27% κ κοστίζει γύρω στα 65e το μεγάλο σακί.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Απο τιμες η Acana δεν ειναι και εξωφρενικα ακριβη τροφη. Ξεκινανε απο 60 και φτανουν μεχρι και
80 ο κωδικος με τα ψαρια, αν θυμαμαι καλα. Η lamb & apple με 27% πρωτεινη εχει 62 η 64 την
βρισκεις και 58 με παζαρια. Η Adult και αυτη γυρω στο εξηνταρι εχει με 29% πολυ καλη τροφη
και αυτη την ταιζα πανω απο χρονο! Αν εισαι κοντα στον Πειραια μπορω να σου συστησω απο
εκει που την παιρνω και εγω!

Τωρα για 42% πρωτεινη θα ημουν καπως επιφυλακτικη, εκτος και αν ασκεις παρα πολυ το σκυλι σου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η πολλή πρωτείνη ΔΕΝ κάνει κακό στο σκύλο αν είναι υγιής,κάνει κακό σε ένα σκύλο που έχει ήδη πρόβλημα στο συκώτι η τα νεφρά.
Και πως εξηγεις τοτε, οτι πολλα σκυλια, οταν ετρωγαν ειδικα orijen, ανεβασαν τρελες τιμες σε νεφρα και συκωτη ( μαζι και 2 απο τα δικα μου) και οταν αλλαξαν τρωφη συνηλθαν παλι? Ετσι και στης δικες μου, οι τιμες ( καποιες τιμες ηταν 10 φορες πιο ψηλες απο το κανονικο) κατεβηκαν, οταν τις αλλαξα σε barf σε συνδυασμο με ξερη με πιο νορμαλ ποσοστο πρωτεινης?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάντως λίγο κριθάρι ή βρώμη στην διατροφή του σκύλου δεν είναι άσχημη
αρχικά ήμουν κατά των δημητριακών
αλλά τελικά το κακό είναι όταν τα δημητριακά μπαίνουν με το τσουβάλι και για να φτηνήνουν την τροφή και να χορτάσουν τον σκύλο
αλλά ένα κρίθινο παξιμάδι ή μία κουταλίτσα νιφάδες βρώμης μαζί με τα ωμά δείχνει να "δένει"¨ωραία
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες :)

Λόγω ηλικίας και για να προστατεύσουμε τα πόδια του αποφεύγω την πολλή άσκηση, σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνίατρου. Έτσι περιοριζόμαστε σε 3 χαλαρές βόλτες τη μέρα με πολύ περπάτημα και παιχνίδι με το μπαλάκι, οπότε ίσως όντως τόσο πολύ πρωτεϊνη να μην του είναι απαραίτητη σ'αυτή τη φάση.

Πιο πολύ με απασχολεί αυτό με τα νεφρά και το συκώτι τώρα, για το οποίο θα πάρω και τη γνώμη του κτηνίατρου και βλέπω. Ο μόνος λόγος που διστάζω να κάνω την αλλαγή σε acana, είναι γιατί η N&D είναι η μόνη που του έκατσε τόσο καλά, αλλά αν όντως υπάρχουν σοβαροί λόγοι νομίζω οτί θα τη δοκιμάσω.

Θεσσαλονίκη ξέρει κανείς που μπορώ να βρω acana σε περίπτωση που κάνω την αλλαγή? Δε θυμάμαι να την είχα δει πουθενά...