0% δημητριακά? N&D - Natural & Delicious




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Με τοσα χρηματα που εχει ,μπορεις να πας σε μεγαλο πολυκαταστημα να παρεις μοσχαρι κατεξυγμενο προς 2.5Ε το κιλο,
να βαλεις λιγα λαχανικα και ξηρους καρπους και μια κουταλια λαδι η σολωμελαιο και εχεις μια τροφη για τον σκυλακο σου απο αλλον πλανητη.

(και αν πεινας τρως και εσυ απο το μπωλ του););)
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Σας ευχαριιστώ και πάλι όλους για τα "φώτα" σας, μιας και σήμερα μίλησα με τον κτηνίατρο και επιβεβαίωσε όσους είχαν ενδοιασμούς ως προς την ποσότητα της πρωτεϊνης. Μου είπε οτι όντως επιβαρύνει κυρίως τα νεφρά και να προτιμήσω μια ξηρά με περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη γύρω 27-30%.

Θα το ψάξω λίγο γιατι με ενδιαφέρει να περιέχει και χονδροϊτίνη-γλυκοιζαμίνη, αν και η Acana όπως και οι περισσότερες καλές ξηρές έχουν απ'όσο ξέρω, οπότε βλέποντας και κάνοντας.

Με τοσα χρηματα που εχει ,μπορεις να πας σε μεγαλο πολυκαταστημα να παρεις μοσχαρι κατεξυγμενο προς 2.5Ε το κιλο,
να βαλεις λιγα λαχανικα και ξηρους καρπους και μια κουταλια λαδι η σολωμελαιο και εχεις μια τροφη για τον σκυλακο σου απο αλλον πλανητη.

(και αν πεινας τρως και εσυ απο το μπωλ του););)
greedy, συμφωνώ κι επαυξάνω μ'αυτό που λες, αλλά δυστυχώς η δύναμη της συνήθεια και της εύκολης λύσης φυσικά με οδηγεί στην ξηρά... Γι'αυτό προσπαθώ τουλάχιστον να 'ναι μια ξήρα όσο το δυνατόν καλύτερη :)
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Με τοσα χρηματα που εχει ,μπορεις να πας σε μεγαλο πολυκαταστημα να παρεις μοσχαρι κατεξυγμενο προς 2.5Ε το κιλο,
να βαλεις λιγα λαχανικα και ξηρους καρπους και μια κουταλια λαδι η σολωμελαιο και εχεις μια τροφη για τον σκυλακο σου απο αλλον πλανητη.

(και αν πεινας τρως και εσυ απο το μπωλ του););)
Greedy μια και εισαι συντοπιτης που το βρισκεις το μοσχαρι κτψ με 2.5???? εχω φαει τον τοπο....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Θα το ψάξω λίγο γιατι με ενδιαφέρει να περιέχει και χονδροϊτίνη-γλυκοιζαμίνη, αν και η Acana όπως και οι περισσότερες καλές ξηρές έχουν απ'όσο ξέρω, οπότε βλέποντας και κάνοντας.
Καλυτερα να δωσεις στον σκυλο σου χωριστα χονδροϊτίνη-γλυκοιζαμίνη - οι ποσοτητες που περιεχονται στης τροφες ειναι μηδαμηνες και οφειλουν απο παρα πολυ λιγο- εως καθολου. Κολπακι μαρκετινγκ ειναι- απλα.
Εγω μαλιστα προτιμω παντα ανθροπινα σκευασματα. Εινα πολυ πιο οικονομικα απο τα κτηνιατρικα.
Μια πελατισσα μου παραγελνει για το δισπλασικο Lab της απο αμερικη σε παρα πολυ καλες τιμες.
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Καλυτερα να δωσεις στον σκυλο σου χωριστα χονδροϊτίνη-γλυκοιζαμίνη - οι ποσοτητες που περιεχονται στης τροφες ειναι μηδαμηνες και οφειλουν απο παρα πολυ λιγο- εως καθολου.
Αν ισχύει αυτό, η χονδροΙτίνη και η γλυκοζαμίνη βγαίνουν μόνο σε χάπια? Έχουμε τρελό πρόβλημα με τα χάπια, με τα milbemax φτύνουμε αίμα κάθε μήνα για να τα πάρει, δεν τολμάω καν να σκεφτώ οτι θα πρέπει να του δίνω χάπι σε καθημερινή βάση ή σχεδόν καθημερινά :p Βέβαια στην ανάγκη...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν ισχύει αυτό, η χονδροΙτίνη και η γλυκοζαμίνη βγαίνουν μόνο σε χάπια? Έχουμε τρελό πρόβλημα με τα χάπια, με τα milbemax φτύνουμε αίμα κάθε μήνα για να τα πάρει, δεν τολμάω καν να σκεφτώ οτι θα πρέπει να του δίνω χάπι σε καθημερινή βάση ή σχεδόν καθημερινά :p Βέβαια στην ανάγκη...
Αν περιμέναμε όλοι να καταπιεί χάπι ο σκύλος μας τότε πάει, χαθήκαμε...

Τα χάπια τα βάζουμε μέσα σε ένα κομματάκι/κυβάκι τυράκι/σαλαμάκι και τσουπ τα τρώνε με περισσή όρεξη και λαχτάρα...

Αχ βρε συ Γιάννη, γιατί δυσκολεύεις την ζωή σου έτσι?
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Στέλιο, αν σου πω οτι το δοκίμασα κι ο μαντράχαλος καταβρόχθισε το σαλαμάκι κι έφτυσε το χάπι, τι θα μου πεις? χαχαχα! :) Το ίδιο και με λουκάνικο που δοκίμασα... Δεν υπάρχει σωτηρία με τον συγκεκριμένο σκύλο και τα χάπια, το 'χω πάρει απόφαση... :p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ρίχνε το στο φαΐ και πρόσθετε και γιαουρτάκι εκείνη την μέρα που θα του χορηγήσεις το χάπι!

Ε αν το βρει και μέσα στον αχταρμά το χάπι πάνε δώσ'τον στην αστυνομία, χρυσές δουλειές θα κάνει...:D

Σε κάτι τέτοιες καταστάσεις λέω από μέσα μου, δεν μπορεί η αλεπού 100 και τα αλεπουδάκια 101!