1 Μήνας+ Διάρροια


querido_jose

Active Member
29 Ιουνίου 2010
36
0
Παιδιά καλημέρα.
Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια. Η σκυλίτσα μου (μεσαίου μεγέθους, περίπου 2 χρόνων) έχει από τις 15 Οκτωβρίου διάρροια. Την πήγαμε σε μια γνωστή μας κτηνίατρο, η οποία έγραψε κάποια φάρμακα, τα οποία δεν βοήθησαν. Μετά από κάποιες μέρες την πήγαμε σε άλλο γιατρό, ο οποίος τηε έκανε εξετάσεις αίματος και την βρήκε θετική στην ερλιχίωση. Ακολούθησε παράλληλα 2 θεραπείες, αυτή της ερλιχίωσης και αυτή της διάρροιας(με διαφορετικα χάπια αυτή τη φορά). Η κατάσταση δεν βελτιωνόταν και την πήγαμε στο νοσοκομείο, όπου και νοσηλεύτηκε 10 μέρες με διαφορετικά χάπια για την διάρροια. Την πήραμε γιατί δεν υπήρχε καμία εξέλιξη εκτός του ότι είχε πάρει κιλά-πράγμα θετικό, αφου με την διάρροια είχε μείνει μισή-. Τώρα την έχουμε σπίτι με πενικιλίνη που μας έγραψε ο γιατρός και η διάρροια σταθερή. Δεν ξέρω τι να κάνω πια. Πραγματικά έχω κουραστεί και περισσότερο έχει κουραστεί το άμοιρο το Λυράκι. Ξέρει κανείς κάποιον καλό κτηνίατρο να μου συστήσει? Και επίσης πιστεύετε να αρχίσουμε διατροφη ΒΑΡΦ? Ή δεν μας παίρνει για πειράματα?
Να σημειώσω ότι από τότε που την πήγαμε στον 2ο γιατρό, της έχουμε αλλάξει τροφή, είδική για διάρροια. Επίσης, η διάθεση της είναι καλή και ήταν από την αρχή. Το ζώο δεν δείχνει άρρωστο δηλαδή. Ο γιατρός είπε ότι για κάποιο λόγο το έντερό της τραβάει νερό από το αίμα και γιαυτό κάνει διάρροια.
Τι άλλο να κάνω, πραγματικά δεν ξέρω.
Ξέρει κάποιος έναν καλό κτηνίατρο?
Ευχαριστώ πολύ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τι ξηρά τροφή της δίνατε της σκυλίτσας?

Όταν εμφάνισε διάρροια της είχατε αλλάξει μήπως ξηρά!

Μήπως έφαγε κάτι που την έχει πειράξει τόσο πολύ?

Αν θέλεις πες μας και σε ποια περιοχή μένεις για να σου συστήσουν τα παιδιά εδώ κτηνιάτρους!

Ελπίζω να γίνει καλά η μικρή και να είναι όλα αυτά περαστικά!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ή δεν μας παίρνει για πειράματα?
Στην παρούσα κατάσταση δεν σας παίρνει για πειράματα..
Κάνατε εξετάσεις για ερλιχίωση?
Τι φάρμακο έδωσε για την διάρροια?
Το ότι σου είπε να πάρεις φαρμακευτική τροφή είναι φυσιολογικό..
 




querido_jose

Active Member
29 Ιουνίου 2010
36
0
Είχαμε αλλάξει τροφή 2 βδομάδες πριν εμφανίσει την διάρροια. Η οποία παρεπιπτώντως αρχισε μαζί με εμετούς, οι οποίοι με φάρμακο μέσα σε 2 μέρες ήταν οκ. η διάρροια έμεινε όμως.
Κάτι άλλο: το σπίτι που μένουμε είναι με νοίκι και ο γιός του ιδιοκτήτη , ενώ του έχουμε πει ότι επειδή ο σκύλος βγαίνει καμιά φορά έξω(αφού την έχουμε την αυλή, γιατί να μην την εκμεταλλεύτούμε?), να μην αφήνει τα σκουπίδια του( σουβλάκια, ΄'εβερεστ και ξερω γω τι άλλο)γιατί πάει και τα τρώει. Αυτός τίποτα.
Δεν πιστεύω όμως ότι μετά από τόσο καιρό, ακόμα θα είχε κάτι επειδή ξερω γω έφαγε λίγη σαλάτα πχ από αυτήν που είχε απομείνει. Μου φαίνεται τραβηγμένο.

Κηφισιά...
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.705
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενδωπαράσιτα έχει; Εκαναν ανάλυση κοπράνων οι γιατροί; Αποπαρασίτωση πότε έγινε;
Ποια ακριβώς τροφή δίνετε; Αν δίνετε κονσέρβες για σκυλιά κόψτε τις αμέσως!
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Σίγουρα να τη δει κι άλλος γιατρός (αυτός που σου πρότειναν παραπάνω είναι εξαιρετικός)! Περαστικά εύχομαι...κι αγύριστα!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Η διάρροια μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους.
Ο σκύλος έχει έλεγχο ή μπορεί και να αφοδεύσει μέσα στο σπίτι?
Τι τροφή το ταίζατε και τι τροφή τώρα?

Τι εξέταση έκαναν οι κτηνίατροι πριν του χορηγήσουν φαρμακευτική αγωγή?
Με υποθέσεις δουλειά δεν γίνεται, οταν βλέπεις τέτοια άλλαξε κτηνίατρο.
 






omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οκ ζητας βοηθεια αλλα θα το κανεις αυτο που θα σου πει καποιος?
Κατι σαν αυτο?1ον-30-35 ωρες καθολου φαγητο,αυτο βοηθαει στο να θεραπευτει το εντερο,δινοντας φαγητο το επιβαρυνεις,νερο να εχει παντα η και χαμομηλι,Και να κανει παντα 1-2 ημερες τον μηνα μια 24 ωρη νηστεια.
2ον-ξεκινας μια διαιτα με ρυζι καλα βρασσμενο με το νερο του και την κολλα του, στραγγιστο γιαουρτι(με μικρη ημερομηνια ληξεως,οχι λογκ λαιφ) ,και καμια πατατα μαζι με την φλουδα σαν πουρε ολα μαζι μια μαζα,επι 3-4 ημερες μικρες ποσοτητες 5 γευματα(αν δεν το φαει παρ ολη την νηστεια ριξε πολυ λιγο ωμο μοσχαρισιο κιμα πολυ λιγο ισα ισα για να το μυρισει)
οταν τελειωσει αυτο και δεις καλο,συνεχιζεις με ρυζακι και πλαταρια,η κατι αλλο αλλα εξισου ελαφρυ και ευπεπτο.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ξεχασα επισης να σου πω μακρια απο βαρια λιπη,και συχνες αλλαγες διατροφης,μεχρι να γινει απολυτως καλα.
 


querido_jose

Active Member
29 Ιουνίου 2010
36
0
Η διάρροια μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους.
Ο σκύλος έχει έλεγχο ή μπορεί και να αφοδεύσει μέσα στο σπίτι?
Τι τροφή το ταίζατε και τι τροφή τώρα?

Τι εξέταση έκαναν οι κτηνίατροι πριν του χορηγήσουν φαρμακευτική αγωγή?
Με υποθέσεις δουλειά δεν γίνεται, οταν βλέπεις τέτοια άλλαξε κτηνίατρο.
Εχει έλεγχο, ευτυχως. Ξηρα της διναμε και καθολου κονσερβα. Στο νοσοκομειο που ωοηλευτηκε της εδιναν κονσερβα μια μπουκια, ισα ισα για το χαπι της και μας ειπε ο γιατρος οτι δεν εχει προβλημα αλλα οχι να το κανουμε κανονικο γευμα...
Της εκαναν εξετασεις αιματος και πηρε και το χαπακι για τα ενδοπαρασιτα...
 


querido_jose

Active Member
29 Ιουνίου 2010
36
0
Από τροφή φαντάζομαι σου έδωσε w/d? Με αυτή δεν σφίγγει?
Την i/d μου εδωσε...αλλά τζιφος και με αυτην.μονο το χρωμα αλλαξε.

Οκ ζητας βοηθεια αλλα θα το κανεις αυτο που θα σου πει καποιος?
Κατι σαν αυτο?1ον-30-35 ωρες καθολου φαγητο,αυτο βοηθαει στο να θεραπευτει το εντερο,δινοντας φαγητο το επιβαρυνεις,νερο να εχει παντα η και χαμομηλι,Και να κανει παντα 1-2 ημερες τον μηνα μια 24 ωρη νηστεια.
2ον-ξεκινας μια διαιτα με ρυζι καλα βρασσμενο με το νερο του και την κολλα του, στραγγιστο γιαουρτι(με μικρη ημερομηνια ληξεως,οχι λογκ λαιφ) ,και καμια πατατα μαζι με την φλουδα σαν πουρε ολα μαζι μια μαζα,επι 3-4 ημερες μικρες ποσοτητες 5 γευματα(αν δεν το φαει παρ ολη την νηστεια ριξε πολυ λιγο ωμο μοσχαρισιο κιμα πολυ λιγο ισα ισα για να το μυρισει)
οταν τελειωσει αυτο και δεις καλο,συνεχιζεις με ρυζακι και πλαταρια,η κατι αλλο αλλα εξισου ελαφρυ και ευπεπτο.
Κοιταξε να δεις οταν βλεπαμε οτι με τα φαρμακα δεν γινοταν δουλεια, αποφασισαμε να της κανουμε νηστεια(ειναι κατι που κανουμε και μεις οι ιδιοι οταν ειμαστε αρρωστοι-οχι μονο με το στομαχι/εντερο). Της καναμε λοιπον 2-3 μερες-δεν θυμαμαι καλα- αλλα τιποτα. Καμια διαφορα. Μετα την πηγαμε παλι και νοσηλευτηκε.
Αυτο που μου λες ευχαριστως να το εφαρμοσω αλλα πρωτα θα την παω σοτν γιατρο γιατι ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα, δεν με παιρνει να κανω πειραματα... Αν και για να λεμε την αληθεια, τι χειροτερο να της συμβει? Παρολα αυτα πρωτα θα ρωτησω τον γιατρο. Ευχαριστω παντως, ακουγεται πολυ καλη λυση.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κατα την διάρκεια νηστείας ο σκύλος συνέχισε να κάνει διάρροια?
Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό αυτό εκτός κι αν έχει μπουκώσει απο βακτήρια το έντερο, αλλα και πάλι υπερβολικό μου φαίνεται...

Πάρε ένα δειγμα απο τα περιττώματα της και πήγαινε το σε ιατρό για ανάλυση.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αν πιο μπροστα ετρωγε διαφορα,και εφοσον πηρε πολλα χαπια μην περιμενεις κατα την διαρκεια της νηστειας και μονο να στρωσει η κατασταση,η αλλαγες τροφης και το στρες μαζι με την αδυναμια τον εχουν ριξει χαμηλα,κανε αυτο που σου λεω σε παρακαλω και μην περιμενεις αποτελεσμα σε 1-2 μερες,το συνολο κανει την δουλεια το εντερο του ειναι ταλαιπωρημενο,θα μπορουσα να σου κανω πιο καλη αναλυση αλλα δεν θα καταλαβεις τιποτα,παντως η νηστεια και το ελαφρυ και λιγο φαγητο δεν ειναι πειραμα,
τωρα που γραφεις θα μπορουσες ειδη να το ειχες κανει μεχρι την δευτερα τουλαχιστο.
 


querido_jose

Active Member
29 Ιουνίου 2010
36
0
Την πηγαμε σημερα στον γιατρο. Την ψιλαφουσε γενικως, του δωσαμε λεπτομερες ιστορικο και την εξετασε. Μας ειπε οτι ψιλαφει εναν ογκο στην κοιλια της(!!!!!!!) και οτι γενικα μαλλον εχει κολιτιδα σε οξεια μορφη ομως. Την αφησαμε εκει για 2 μερες.... ρε παιδια...πειτε μου κατι...για 2 μερες παραμονη με εξετασεις αιματος, ουρων, (μαλλον) κοπρανων, υπερηχογραφημα και ακτινογραφια...ειανι λογικη τιμη τα 500 ευρω?(μας το κατεβασε 400).
εχω φρικαρει. την αφησαμε γιατι γενικα της εκανε καλη εξεταση(ετσι μου φανηκε-δεν ειμαι και γιατρος) και μας ειπε πραγματα που οι αλλοι δεν ειπαν. ποια ειναι η γνωμη σας? ρωτησα μια φιλη μου που εχει φιλο κτηνιατρο και της ειπε οτι γενικα εξαρταται απο τι ειδους εξετασεις θα κανει(πχ αιματος ειναι πολυ γενικο, το θεμα ειναι τι ειδους αιματος), αλλα σε γενικες γραμμες δεν του φανηκε αστρονομικο το ποσο. εχετε παρομοια εμπειρια?
 


querido_jose

Active Member
29 Ιουνίου 2010
36
0
Αν πιο μπροστα ετρωγε διαφορα,και εφοσον πηρε πολλα χαπια μην περιμενεις κατα την διαρκεια της νηστειας και μονο να στρωσει η κατασταση,η αλλαγες τροφης και το στρες μαζι με την αδυναμια τον εχουν ριξει χαμηλα,κανε αυτο που σου λεω σε παρακαλω και μην περιμενεις αποτελεσμα σε 1-2 μερες,το συνολο κανει την δουλεια το εντερο του ειναι ταλαιπωρημενο,θα μπορουσα να σου κανω πιο καλη αναλυση αλλα δεν θα καταλαβεις τιποτα,παντως η νηστεια και το ελαφρυ και λιγο φαγητο δεν ειναι πειραμα,
τωρα που γραφεις θα μπορουσες ειδη να το ειχες κανει μεχρι την δευτερα τουλαχιστο.
δεν αμφισβητω αυτο που λες αλλα απο οτι φαινοταν το πραγμα, δεν μπορει να ηταν καποιο μικροβιο. εχει παρει του κοσμου τα χαπια, δεν υπαρχει περιπτωση να επιζουσε βακτηριο εκει μεσα.πραγματικα δεν γινεται. στην τελευταια βδομαδα της δωσαμε (κατοπιν εντολης γιατρου, οχι απο μονοι μας)πενικιλινη. δηλαδη, ελεος.καθαρη πενικιλινη. αν ειχε βακτηριο, δεν υπαρχει περιπτωση να ειχε επιζησει. δεν το πιστευω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Την πηγαμε σημερα στον γιατρο. Την ψιλαφουσε γενικως, του δωσαμε λεπτομερες ιστορικο και την εξετασε. Μας ειπε οτι ψιλαφει εναν ογκο στην κοιλια της(!!!!!!!) και οτι γενικα μαλλον εχει κολιτιδα σε οξεια μορφη ομως. Την αφησαμε εκει για 2 μερες.... ρε παιδια...πειτε μου κατι...για 2 μερες παραμονη με εξετασεις αιματος, ουρων, (μαλλον) κοπρανων, υπερηχογραφημα και ακτινογραφια...ειανι λογικη τιμη τα 500 ευρω?(μας το κατεβασε 400).
εχω φρικαρει. την αφησαμε γιατι γενικα της εκανε καλη εξεταση(ετσι μου φανηκε-δεν ειμαι και γιατρος) και μας ειπε πραγματα που οι αλλοι δεν ειπαν. ποια ειναι η γνωμη σας? ρωτησα μια φιλη μου που εχει φιλο κτηνιατρο και της ειπε οτι γενικα εξαρταται απο τι ειδους εξετασεις θα κανει(πχ αιματος ειναι πολυ γενικο, το θεμα ειναι τι ειδους αιματος), αλλα σε γενικες γραμμες δεν του φανηκε αστρονομικο το ποσο. εχετε παρομοια εμπειρια?
Εμένα δεν μου φαίνεται λογική η τιμή... που πήγες - σε ποιο κτηνίατρο? Π.χ. Έχω πληρώσει 120 Ευρώ για υπέρηχο καρδιάς και ακτινογραφία σπονδυλικής στήλης μαζί. Οι γενικές βιοχημικές μου πάνε 90 Ευρώ (τώρα με 2 σκυλιά, 60 για έκαστο). Η παραμονή σκύλου για νοσηλεία στο κτηνιατρείο είναι αν θυμάμαι καλά 25€ την ημέρα. Πως μαζεύεται το ποσό των 500? Και γιατί θα μείνει μέσα το σκυλί?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU