2 διεθνείς εκθέσεις 25 & 26.06.2011


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και γιατί να πρέπει να είναι αλλιώς?
μήπως γεμίσαμε ξαφνικά ευσυνείδητους μελλοντικούς ιδιοκτήτες?
ή μήπως η χώρα είναι σε καμιά φάση ευημερίας και άνθησης?

δεν είμαι γνώστης αλλά απο εδώ κι απο εκεί ακούω για επιβάσεις με champions του εξωτερικού και σε φυλές που δεν ξέρω πολλά βλέπω καινούργια σκυλάκια τα οποία τυγχάνουν και Ελληνικής εκτροφής

με τα πενιχρά στοιχεία μου θεωρώ την τοποθέτηση του φίλου μας υπεραπαισιόδοξη έως και κακοπροαίρετη....
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και λίγα σου έσουρα
palian8rwpistas :p

και τα dogo καλά πάνε-τώρα που το θυμήθηκα
και τα γαλλικά είδα νέες εμφανίσεις
τα άφγκαν
χάσκι δεν βλέπω τελευταία αλλά πιστεύω πως με το GaiaLykaia συζητήθηκε η χώρα παγκοσμίως ειδικά με τον Βορρέα
τα μποξεράκια μας μιά χαρά
τώρα βέβαια 450 φυλές που υπάρχουν ........τι να λέμε........κάποιες θα έχουν μείνει λίγο
αλλά πιστεύω πως η εκτροφή μας-για την αγορά μας είναι μιά χαρά
ας λυθούν τα προβλήματα που έχουμε..........
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
απο την στιγμη που δεν το 90% ειναι ερασιτεχνες εκτροφεις και οι καινουργιοι ιδιοκτητες δυσκολα ερχονται ειναι λογικο να μην υπαρχει τρομακτικη ανακυκλωση σκυλων. μην ξεχναμε βεβαια οτι μεχρι να παρει ο σκυλος τα CAC για να γινει πρωταθλητης θελει κανα 2 χρονια (εαν δεν πηγαινεις επαρχια).

αλλα γενικα ειμαστε σε καλητερο σημειο απο πριν 3 χρονια και χειροτερο απο πριν 10 χρονια. επεισης καποιες φυλες με ισχυρους ομιλους και κακες σχεσεις με τον ΚΟΕ οι εκτροφεις δεν κατεβαινουν (βλ. Γ.Π)
 






ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια απο το φορουμ που συμετεχουν και ανεβαζουν το επιπεδο. Παρατηρω οτι τα σκυλια ''μας'', ανεβαινουν με σταθερα βηματα προς την κορυφη...:):cool:
 


Handlergr

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2009
313
0
Athens, Greece
απο την στιγμη που δεν το 90% ειναι ερασιτεχνες εκτροφεις και οι καινουργιοι ιδιοκτητες δυσκολα ερχονται ειναι λογικο να μην υπαρχει τρομακτικη ανακυκλωση σκυλων. μην ξεχναμε βεβαια οτι μεχρι να παρει ο σκυλος τα CAC για να γινει πρωταθλητης θελει κανα 2 χρονια (εαν δεν πηγαινεις επαρχια).
Θα διαφωνήσω. Ήδη φέτος, ένας σκύλος θα μπορούσε να έχει πάρει 10 CAC. Αφού έχουν απονεμηθεί 7 CAC στην Αθήνα και 3 στην Επαρχία (Καλαμάτα, Χανιά, Κομοτηνή). Δηλαδή ένας σκύλος που ήταν 15 μηνών το Απρίλιο, θα είχε γίνει τώρα Πρωταθλητής.



Αλήθεια, τι χρειάζεται για να γίνει πρωταθλητής Ελλάδας;
Γενικά στις περισσότερες φυλές 3 CAC. Πλην από τις φυλές όπου απαιτείται εργασία ή κάποιες δυσκολότερες προυποθέσεις που έχουν θεσπίσει οι όμιλοι φυλής.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Γενικά στις περισσότερες φυλές 3 CAC. Πλην από τις φυλές όπου απαιτείται εργασία ή κάποιες δυσκολότερες προυποθέσεις που έχουν θεσπίσει οι όμιλοι φυλής.
Ευχαριστώ!

Έχω και άλλες απορίες...

Πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα ανάμεσα στο πρώτο και στο τρίτο;
Υπάρχει όριο ηλικίας;
Πρέπει τα 3 CAC να τα πάρει από διαφορετικούς κριτές
Τα RCAC μετράνε;
 


Handlergr

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2009
313
0
Athens, Greece
Ευχαριστώ!

Έχω και άλλες απορίες...

Πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα ανάμεσα στο πρώτο και στο τρίτο;
Υπάρχει όριο ηλικίας;
Πρέπει τα 3 CAC να τα πάρει από διαφορετικούς κριτές
Τα RCAC μετράνε;
Όχι δεν υπάρχει κανένας χρονικός περιορισμός, ανάμεσα στο 1ο και το 3ο CAC. Αρκεί να είναι πάνω από 15 μηνών, και να πάρει τα CAC από 3 διαφορετικούς κριτές.
Ναι, τα RCAC μετράνε, όταν ο νικητής του CAC, είναι ήδη Πρωταθλητής Ελλάδος (GR.CH.) τότε το RCAC που κατακτά ο άλλος σκύλος, "μετράει" σαν CAC.

Σας στέλνω και μία φωτογραφία του Buzz μου,
ATROTOS STARING AT THE SUN , που και τις 3 μέρες ήταν Καλύτερος Νέων Φυλής,
Αναπληρωματικός Κάλυτερος Νέων Έκθεσης την Παρασκευή και το Σάββατο , ενώ την Κυριακή ήταν Καλύτερος Νέων Έκθεσης!!!Buzz moving..jpg ευχαριστώ πολύ τον φωτογραφο Dem Paste, για αυτή την καταπλητική φωτογραφία!
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Κι εμένα συνολικά μου άρεσε και θα ξαναπάω σίγουρα, βέβαια ως θεατής μην τρελαθούμε τελείως. Επίσης, θεωρώ ότι για ελληνική διοργάνωση χωρίς να έχω παρακολουθήσει καμία παλαιότερη σχετικά με σκυλιά ήταν πάρα πολύ καλή. Ακόμη κι η πινελιά με το μελαχρινό κύριο που τριγυρνούσε με το φτυαράκι και το σκουπάκι για τα κακά μου άρεσε (για τον καφέ προτιμώ να μη σχολιάσω :p).
Ήθελα να κάνω και μια ερώτηση: Είναι άλλες οι εκθέσεις που αφορούν ασκήσεις εργασίας και ποιές δραστηριότητες θεωρούνται εργασιακές; Και κάτι ακόμη κάτι βιντεάκια που έχω δει με σκύλους που περνάνε εμπόδια γίνονται και στην Ελλάδα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Και κάτι ακόμη κάτι βιντεάκια που έχω δει με σκύλους που περνάνε εμπόδια γίνονται και στην Ελλάδα;
Αν εννοείς agility και σ' ακούσει η Natassa κάηκες...:)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Αν εννοείς agility και σ' ακούσει η Natassa κάηκες...:)
Το σημαντικο δεν ειναι να τον ακουσει η Νατασσα που δεν ξερει το ονομα...ειναι οτι ακομα στην Ελλαδα αρνηται ο κοε να βαλει τους αγωνες.... Εχει σταλει επιστολη παντως....
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
τί εννοείς; το λέω λάθος; ή δεν είναι νόμιμα αγωνίσματα με τα εμπόδια;
Μια χαρά νόμιμα είναι. Απλώς, σχεδόν ανύπαρκτα σε αγωνιστικό επίπεδο δυστυχώς.
Στο φόρουμ όμως είναι πολύ δημοφιλή, λόγω της Νατάσσας και της Λώρας: Clever Canin -Agility practice οι οποίες ελπίζουν σύντομα, σε εθνική τους -και όχι μόνο- αναγνώριση :D
@ Scarlett
Εννοούσα, πως και δεν έχει τύχει να απολαύσει τα κορίτσια μας να διαπρέπουν και μέσω αυτού να γνωρίζει το agility. Οχι γενικώς :)

Off topic, τέλος.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Θα διαφωνήσω. Ήδη φέτος, ένας σκύλος θα μπορούσε να έχει πάρει 10 CAC. Αφού έχουν απονεμηθεί 7 CAC στην Αθήνα και 3 στην Επαρχία (Καλαμάτα, Χανιά, Κομοτηνή). Δηλαδή ένας σκύλος που ήταν 15 μηνών το Απρίλιο, θα είχε γίνει τώρα Πρωταθλητής.





Γενικά στις περισσότερες φυλές 3 CAC. Πλην από τις φυλές όπου απαιτείται εργασία ή κάποιες δυσκολότερες προυποθέσεις που έχουν θεσπίσει οι όμιλοι φυλής.
και καλα θα κανεις γιατι σκεπτομουν τα ντομπ που θελει 3 ειδικες!!! εχεις δικιο με 2 CAC το Σ/Κ γινεσαι σε 3 εκθεσεις πρωταθλητης!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Το σημαντικο δεν ειναι να τον ακουσει η Νατασσα που δεν ξερει το ονομα...ειναι οτι ακομα στην Ελλαδα αρνηται ο κοε να βαλει τους αγωνες.... Εχει σταλει επιστολη παντως....
γενικα υπαρχει μια δυσκολια στο να βαλει κανουργια πραγματα! και το ring δεν εχει μπει ακομα.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Το σημαντικο δεν ειναι να τον ακουσει η Νατασσα που δεν ξερει το ονομα...ειναι οτι ακομα στην Ελλαδα αρνηται ο κοε να βαλει τους αγωνες.... Εχει σταλει επιστολη παντως....
δηλαδη τι λέει η επιστολή? τρια πουλάκια κάθονται? επιπρόσθετα τι να κάνει ο ΚΟΕ οταν ο όμιλος φυλής δεν έχει θεσπίσει αποδεκτή εργασία για το gr ch, και όταν ο όμιλος φυλής δεν αποδέχεται την εργασία, μια και έχεις σπάνιελ στο λέω, και καλά το να κάνουμε σπάνιελ gr ch χωρίς ουδεμία εργασία, πές ότι το καταλαβαίνω, το να κάνουμε ενα σπανιελ int b ch, σύμφωνα με τα αποδεκτά απο την fci το καταλαβαίνω, το πώς θα κάνουμε ένα σπανιελ πραγματικο int ch θα ήθελα να μου το εξηγήσετε η να πείσετε το σκύλο μου ,να είναι απλά σκύλος τού καναπέ και να μη καταλαβαίνει τίποτα, αυτά τα λέω ως οπαδός της μορφολογίας, και φυσικά ο σκύλος μου δεν θα φτάσει ποτέ σε επίπεδα field trials όπως αλλοι, αλλα βλάκας δεν είναι και βέβαια είναι σπάνιελ, και βέβαια δεν τον ξεγελάς να πάει στο ψεύτικο, πραγματικό θήραμα θέλει, δεν επαναφέρει ούτε ξεπετάει μαιμού, αντίστοιχα ενα σέττερ θα φερμάριζε τον λαγό, η ένα λαγόσκυλο θα έπερνα τη μυρωδιά στην αλεπού, αυτά θα ητανε πραγματικά λυπηρά πράγματα, και εγώ κυνηγός δεν είμαι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για αγώνες aggility πρέπει να λέει η επιστολή :)
επειδή την ξέρω την κοπέλα και ασχολείται πολύ με το aggility - γιαυτό το λέω
δεν ήξερα βέβαια τίποτα περί επιστολής-και το περιεχόμενό της απλά το υποθέτω

δεν νομίζω πως έχει να κάνει με φυλές αυτό το άθλημα :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981