2oς σκυλος?


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τελικα με πηρε τηλεφωνο οπως ειπε χθες το απογευμα και μου ειπε οτι τελικα το εδωσε σε 1 ζευγαρι χωρις παιδια στην περιοχη μου κιολας,αλλα ηξεραν και καλα απο σκυλια,οτι ειχαν πριν.Της λεω γιατι δεν μου ειπατε οτι εκτος απο εμενα και απο το κοριτσακι με τον παππου υπηρχε και 3ος ενδιαφερομενος για το pincer,να μην ασχολιομουν καθολου με το θεμα?Και μου απαντησε και καλα οτι δεν το ηξερε η ιδια αλλα ο γιος της και οτι το ζευγαρι ηταν οι πρωτοι που το ειχαν ζητησει αλλα δεν προλαβαιναν λογω δουλειας να παρουν το σκυλακι.Μ@@@@@ες.
Της ειπα οτι και να το εδινε δεν θα μπορουσα τελικα να το παρω(αφου ειχα μιλησει με την μητερα μου λιγο πιο πριν και μου'πε 100 οχι)οτι ειχα προβλημα με τους δικους μου,οποτε βγαινω δυσαρεστημενος οπως και ναχει,αλλα της ειπα επισης οτι ειναι λαθος που σκοπευε να το δωσει στο κοριτσακι(εκει μου κανει οχι,οχι στο κοριτσακι...)οχια μαυρη να σε φαει μου'ρθε να της πω)και οτι δεν ειναι με σειρα προτεραιοτητας,ποιος το ζητησε 1ος η 2ος,αλλα σε ποιον ανθρωπο θα καταληξει το ζωακι.Τελοσπαντων αποτελεσμα μηδεν,ξενερωσα με ολα,μακαρι να εμενα μονος μου και να το εδινε σε εμενα.Ελπιζω να πηγε σε καλα χερια,αν και νομιζω μολις το ζευγαρι κανει παιδια,βλεπω να το δινουν η να το παρατανε...
 
Last edited:


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Ελα ρε συ, γιατι το λές αυτο.. μπορει να μην είναι έτσι τα πραγματα και να είναι οκ τα παιδια..
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Γιατι νευριασες τοσο πολυ που το εδωσε τελικα στο ζευγαρι, αφου ετσι κ αλλιως εσυ δεν μπορουσες να το παρεις λογω της οικογενειας σου.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Χαρηκα που δεν πηγε στο κοριτσακι και που τελικα πηγε στο ζευγαρι,απλα υπαρχει περιπτωση να εχουν προβλημα αν κανουν παιδια,αυτο δεν θα τους το ειπε,εκτος και αν ξερουν οι ιδιοι για τη ρατσα.Νευριασα με αυτη που το εδινε,με το στυλ της και την συμπεριφορα της,δεν την πολυενοιαζε που θα το δωσει,αν ερχοταν προχθες οπως ειχε πει η εχθες ο παππους με το κοριτσακι θα το εδινε εκει.Μου ειχε πει οτι θα περιμενε μεχρι χθες,δηλαδη ακομα 1 ημερα μηπως εμφανιστει ο παππους,λογικα δεν επικοινωνησαν και το εδωσε στο ζευγαρι.
Χαλαστηκα επισης που ειχα παει να δω απο κοντα το pincer και μου αρεσε πολυ αλλα και με την μητερα μου που μονο που ακουσε για 2ο σκυλο της ηρθε παλι ο ουρανος αναποδα.Απορω τελικα ποσο αγαπαει το σκυλο που εχω,απ,οτι εχω καταλαβει λιγο απλα τον εχει συμπαθησει και τον ανεχεται που ειναι στο σπιτι.Παντως πριν λιγες μερες μου ζητησε να τον παει βολτα και εχει παιξει καποιες φορες μαζι του...Και να ηταν κανας σκυλος μεγαλος 20-30 η 50 κιλα να πω ενταξει,εκει θα με εδιωχνε μαζι με τον σκυλο,οποτε πηρα το jack 1,5 κιλο κουταβι που θα φτασει καπου στα 6-5 με 7 κιλα αλλα και παλι οταν τον εφερα σπιτι ειχα για περιπου 1 εβδομαδα γκρινια και νευρα...
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και ποιος εγγυαται πως δεν θα κανεις κι εσυ το ιδιο?
Πειραχτηκες που εχασες το σκυλακι, κατανοητο, αλλά αυτο δεν μετατρεπει ολους τους πιθανους αναδοχους σε αχρηστους.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Σιγουρα δεν μπορουμε να εγγυηθουμε για καποια πραγματα.Απλα απο'τι ειχα διαβασει για τα pincer δεν τα πανε τοσο καλα με τα παιδακια,νομιζω το ιδιο και τα jack,συνισταται να ειναι τα παιδια απο 6 ετων και πανω μαλλον για τον λογο οτι 1 παιδι κατω των 6 ετων θα κανει κινησεις που μπορει να αγριεψουν τον σκυλο.Η γνωμη μου ειναι οτι αν οχι ολες,τοτε σχεδον ολες οι ρατσες σκυλιων θα μπορουσαν να συμβιωσουν με παιδια,δεν το ξερω ομως.Καλυτερα που δεν τους ειπε οτι μπορει να εχουν προβλημα αν κανουν παιδακι η οτι ειναι ζωηρο,γιατι ισως να μην το επαιρναν.Απλα 1 υποθεση εκανα...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αυτο ειναι αληθεια. Τα πινσερακια ειναι δυσκολη φυλη αν εχεις μωρα παιδια. Ειναι ζορικα, ζηλευουν και δαγκωνουν.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
russellKind said:
Νευριασα με αυτη που το εδινε,με το στυλ της και την συμπεριφορα της,δεν την πολυενοιαζε που θα το δωσει,αν ερχοταν προχθες οπως ειχε πει η εχθες ο παππους με το κοριτσακι θα το εδινε εκει.Μου ειχε πει οτι θα περιμενε μεχρι χθες,δηλαδη ακομα 1 ημερα μηπως εμφανιστει ο παππους,λογικα δεν επικοινωνησαν και το εδωσε στο ζευγαρι.
Το πιο πιθανο ειναι οτι ηθελε απλα να το ξεφορτωθει, ευχαριστω να λεμε και μονο που το μαζεψε και φροντισε να παει σε καποιον που το θελει το σκυλακι. Ακομα και καποιοι "φιλοζωοι" μπορει να το προσπερνουσαν στον δρομο.

russellKind said:
Απορω τελικα ποσο αγαπαει το σκυλο που εχω,απ,οτι εχω καταλαβει λιγο απλα τον εχει συμπαθησει και τον ανεχεται που ειναι στο σπιτι.Παντως πριν λιγες μερες μου ζητησε να τον παει βολτα και εχει παιξει καποιες φορες μαζι του...
Επειδη δεν θελει αλλον σκυλο η μαμα σου δεν παει να πει οτι δεν αγαπαει ή οτι δεν θελει αυτο που εχετε τωρα. Οι γονεις μου και οι δυο λατρευουν τον Κιλλερ, αλλα αν κανω κουβεντα για δευτερο σκυλο κατευθειαν αντιδρουν. Τους καταλαβαινω γιατι οταν εγω θελω να παω διακοπες αυτοι τον "φορτωνονται" (αλλο που δεν θελουν) αλλα οπως και να το κανουμε ενα σκυλι ειναι τεραστια ευθυνη, ποσο μαλλον δυο υπερενεργητικα σκυλια που θα χοροπηδαν και θα γαυγιζουν ολη μερα.

Δειξε κατανοηση λοιπον στην μαμα σου και μην απογοητευσαι. Θα ερθει ο καιρος που θα μπορεσεις να παρεις ενα δευτερο σκυλακι, αν θα συνεχισεις να το θελεις τοσο πολυ, και δεν θα δωσεις λογαριασμο σε κανεναν!

Υπομονη λοιπον! :)
 
Last edited by a moderator:


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Minpinkiller συμφωνω με ολα οσα ειπες...Ποσο ειναι το δικο σου,αρσενικο ε?Θα ηθελα παντως να εβλεπα το δικο μου να παιζει με 1 pincer.Οταν βλεπει αλλα σκυλια εξω πλησιαζει και τους κανει χαρες,οπως και με τους ανθρωπους,τα μεγαλα αδεσποτα τον αγνοουν,δεν τον αφηνω και 'γω να πλησιασει για πολυ,μην κολλησει τιποτα.
Αυτο απτη μια ειναι καλο,κοινωνικοποιειται αλλα αργοτερα θα εχω προβλημα οταν πλησιαζει αλλα σκυλια,μπορει να του αγριεψουν?Γιατι συνηθως προβλημα υπαρχει οταν ο 1 σκυλος γρυλισει και αγριεψει τον αλλον...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τι ηλικία έχει;
Αν έχει τελειώσει τα εμβόλια και κάνεις κανονικά τις αποπαρασιτώσεις δεν βλέπω κάποιο φόβο να κολλήσει κάτι!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Ο δικος μου τον Οκτωβριο κλεινει τα τρια. Ειναι αρκετα φιλικος με τα αλλα σκυλια αλλα οταν συνανταμε πολυ μεγαλα σκυλια του βγαινει μια επιθετικοτητα μαλλον λογω φοβου αλλα οχι παντα. Σιγουρα καποια θα του αγριεψουν, εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να εισαι κοντα με το λουρι ωστε να τον απομακρυνεις οσο το δυνατο γρηγοροτερα. Υπαρχουν παρα πολλα θεματα σχετικα στο φορουμ, αν κανεις μια αναζητηση θα σου λυθουν ολες οι αποριες σου.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τι ηλικία έχει;
Αν έχει τελειώσει τα εμβόλια και κάνεις κανονικά τις αποπαρασιτώσεις δεν βλέπω κάποιο φόβο να κολλήσει κάτι!
Ειναι 4,5 μηνων,του εκανα και το τελευταιο(4ο εμβολιο)πριν 2 εβδομαδες.Τον πηρα 2 μηνων με το 1ο εμβολιο και 1 αποπαρασιτωση και αμεσως του εκανα το 2ο εμβολιο και του εδωσα το χαπι για τα παρασιτα απο τον κτηνιατρο.
Οποτε περασαν 2,5 μηνες απο το τελευταιο χαπι,ποτε πρεπει να του ξαναδωσω,καθε 2 μηνες το δινουν η καθε 3?
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Ειναι 4,5 μηνων,του εκανα και το τελευταιο(4ο εμβολιο)πριν 2 εβδομαδες.Τον πηρα 2 μηνων με το 1ο εμβολιο και 1 αποπαρασιτωση και αμεσως του εκανα το 2ο εμβολιο και του εδωσα το χαπι για τα παρασιτα απο τον κτηνιατρο.
Οποτε περασαν 2,5 μηνες απο το τελευταιο χαπι,ποτε πρεπει να του ξαναδωσω,καθε 2 μηνες το δινουν η καθε 3?
Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλεφωνάκι τον κτηνίατρο ??