4 μερες μονο μαζι...






puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Καταρχην λυπαμαι πολυ γι αυτο που σου συνεβει..
Τα υπολοιπα ειναι ιδια η ιστορια η δικια μου..που μονο στη προκειμενη περιπτωση πηρα τα λεφτα μου πισω..
Παραμονες πρωτοχρονιας περασα απο ενα κεντρικο petshop(στην αθηνας)..ειδα ενα λευκο γαλλικο με ενα καφε ματακι και καφε αυτακι...ερωτευτηκα τρελλα..σκεφτηκα το βιβλιο που ειχα στο σπιτι για τα γαλλικα, που διαβαζα 2 χρονια πριν...και ειπα η τωρα η ποτε..τελικα το πηρα..
Μετα λυπης παραμονη πρωτοχρονιας ο γιατρος μου επιβαιβεωνε αυτο που ειχα καταλαβει και η κοπελα μου ηθελε να αρνηθει..το σκυλι κουφο..
Κλαματα χαμος δεν περιγραφεται το σκηνικο..
Ηταν το πρωτο μου σκυλι, θα εμενε σε διαμερισμα και δυστυχως επρεπε να το επιστρεψω..
Συνεχιζοντας να ειμαι βλακας ακουσα τον petshopa..θα σου φερω ενα αλλο παρομοιο..ειχα δωσει τοτε 750 ευραα..
Περασαν 2 μηνες μιας και δεν μπορουσε να βρει κατι παρομοιο μεχρι που μου ειπε εχω ενα πανεμορφο μολις ηρθε, ελα παρτο..
Πηγα και εγω μεσα στη τρελλη χαρα..το πηρα..φευγωντας αρχιζει τους εμετους..
Διαγνωση γιιατρου μου και γιατρου petshopa..τυφος..δεν τη βγαζει με τιποτα..οπως και εγινε μιας και ειπα στο γιατρο να προχωρησει θεραπεια..Ο ιδιος ο γιατρος του pet μου το τονισε''το 80% των σκυλιων που φερνουν εχουν τυφο''..
Μετα αρχισε το κυνηγι με το πετσοπα..απειλες για μυνησεις..(μεχρι που τις ειχα ετοιμασει μεσω ενος φιλου)..απειλες οτι θα ερθω εξω απο το μαγαζι για δυσφιμηση και θα λεω στους πελατες τι εχει συμβει..κτλ κτλ..
Για να καταλαβεις μεχρι και το τηλ ειχα βρει του σπιτιου του ιδιοκτητη(στην βουλα) μιας και αυτος ελειπε που θα επαιρνε την αποφαση..και ειχα μιλησει και με την υπηρετρια τους(ετσι να δουμε τι οικονομανε κιολλας)...
Το τελικο τα πηρα τις μητρητοις ολα πισω δεκαρα δεκαρααα...δεν υπηρχε περιπτωση να δεχτω πιστωτικα κτλ..θα το εφτανα μεχρι τελους ελπιζωντας οτι θα πεσω σε καποιον φιλοζωο δικαστη,χιχιχιχι!!!!

Κουρασα και κουραστηκα το ξερω...
Συγγνωμηηη!!!!!
Αλλα οπως εχω ξαναπει μετα απο αυτην την επωσυνη εμπειρια εμαθα, βρηκα εσας, και πηρα τις σωστες αποφασεις και επιλογες!!!
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Λυπάμαι πολύ Gi_4ce,

σίγουρα θα σου στοίχησε πολύ....

το σκυλάκι το άρρωστο (αυτό που "επέστρεψες")τι θα το έκανε το pet shop?!@#$%%^&&*
ρώτησες?
εμενα μου ειχε πει οτι θα το επεστρεφε μιας και το μονο προβλημα που ειχε ηταν να ειναι κουφο και οτι θα το χρησιμοποιουσαν προφανως για γονιμοποιησεις κτλ...
το μονο σιγουρο ειναι οτι θα προσπαθησε να το πουλησει σε καποιον και θα ηλπιζε οτι ο πελατης θα ανακαλυπτε τη κωφωση μετα απο τις 3 ημερες που εδεινε εγγυηση το καταστημα..ετσι δεν θα μπορουσε ο πελατης να του πει τιποτα μιας και εχει υπογραψει αυτο το κωλοχαρτο!!!
Συγγνωμη κιολλας αλλα ειμαι φανερα εκνευρισμενος που θυμηθηκα παλι της ιστορια και διαβασα και τη περιπτωση του φιλου!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Γιατι μωρε δεν το κρατησες το κουφο? Καταλαβαινω δλδ αν καποιος εν το θελει αλλα εσυ θα το φροντιζες ενω τωρα.. Αλλο υδροκεφαλια αλλο κουφο.. να το βγαζαμε και Σουφλια 2 το κουφο (το νουμερο 1 υπαρχει ηδη δλδ,χεχε)
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Γιατι μωρε δεν το κρατησες το κουφο? Καταλαβαινω δλδ αν καποιος εν το θελει αλλα εσυ θα το φροντιζες ενω τωρα.. Αλλο υδροκεφαλια αλλο κουφο.. να το βγαζαμε και Σουφλια 2 το κουφο (το νουμερο 1 υπαρχει ηδη δλδ,χεχε)
Xritaki ειλικρινα δεν εχεις ιδεα ποσο πολυ πονεσααα...η χειροτερη πρωτοχρονια της ζωης μου..τοτε δεν ηξερα τιποτα..ακομα και ο γιατρος μου ελεγε θα εχεις προβλημα να συννενοηθεις μαζι του..
Μειναμε 2-3 μερες μαζι...επρεπε να το ακουσεις να κλαιει..σου σπαραζε τη καρδια..πως ειναι ενας μουγγος που προσπαθει να μιλησει..ετσι ακουγοταν..
στο μεταξυ δεν μπορουσε να μεινει με τιποτα μονη της..επρεπε να εχουμε ολη τη προσοχη πανω της και δυστυχως μενω μονος μου..
ο πατερας μου ουτε κουβεντα να το παω στη μονοκατοικια του..
Σιγουρα ηταν η δυσκολοτερη επιλογη της ζωης μου μεχρι σημερα οσο και αν καποιοι μπορει να με βρισουν κτλ..
Σαν φορο τιμης εδωσα το ονομα της στη τωρινη μου κουταβα..Pari apo to Paris..Γαλλιδουλες βλεπεις..!!!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
:(:(. Καταλαβαινω (νομιζω). Ελπιζω να κατεληξε καπου καλα και να μη το ξαποστειλαν :(
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
για να μην πανε τα χρηματα σου χαμενα(μια και οπως ειπες εκανε κοπο η κοπελα σου) και για να μη συνεχισεις αυτο το ακρατο εμποριο σκυλων ακυρωσε την αγορα κουταβιου απο αυτον και να πας να παρεις κλουβι τροφες κτλ κτλ απο εκει...
και μετα παιρνεις ενα απο καποιο εκτροφειο αν θελεις να αγορασεις κουταβι...
τωρα αν θελισεις να βοηθησεις σκυλακι απο το δρομο αυτο ειναι δικη σου αποφαση...
παντως οτι και να κανεις καλο θα ηταν να μην παρεις απο εκτροφειο:)
αμα ειναι να παρει καποιο χρηματα για σκυλο ας ειναι εκτροφεας ο οποιος συνηθως ειναι ποιο σωστος στην ανατροφη των σκυλων(να τον διαλεξεις προσεκτικα και με υπομονη)

η γνωμη της Sophiaouda ειναι η ποιο σωστη νομιζω
 
Last edited:


Gi_4ce!

Active Member
27 Σεπτεμβρίου 2008
25
0
40
C:/Athens/MyHome.hom
www.GSR600.gr
Παίδες σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας!

Σήμερα θα μιλήσω με την κοπέλα μου και απ ότι φαίνεται θα παμε για ακύρωση αγοράς...

Μετά, ανάλογα με το τι θα αποφασίσει η κοππελα μου που εδωσε τα χρήματα και της πεφτει ο μαγαλύτερος λόγος, ή θα αρχίσω αγώνα να παρω λεφτά, ή θα τα βάλω πίστωση στο μαγαζί για τροφές κλπ (ας τολμησει να αρνηθει κατι τετοιο και θα χαρω πολύ να κανω...κουβεντα μαζι του!).

Και πάλι ευχαριστώ! Καλή σας μέρα!
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Ενα αλλο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι σε περιπτωση που εχει γινει η αγορα μεσω πιστωτικης καρτας μπορεις να παρεις τη τραπεζα σου και να ακυρωσης τη συναλλαγη με το petshop..και ας τους μετα να τρεχουν..
Εγω ετσι ειχα πληρωσει αλλα μου τα εδωσε ολα cash χανοντας και 50 ευρω το petshop που ηταν η προμηθεια της τραπεζας μιας και αυτη ειχε ηδη εισπραχτει..
 
Last edited by a moderator:




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
ναι λαθος εκανα..μια χαρα πατατα:D:rolleyes: :maria:

πετ-σοπ ηθελα να γραψω:D

και δεν μπορω να κανω edit:( ας το διορθωσει καποιος moderator ρε παιδιααααααααααααα:cool:


αυτο ηθελα να γραψω : "παντως οτι και να κανεις καλο θα ηταν να μην παρεις απο πετ-σοπ:)
αμα ειναι να παρει καποιος χρηματα για σκυλο ας ειναι εκτροφεας ο οποιος συνηθως ειναι ποιο σωστος στην ανατροφη των σκυλων(να τον διαλεξεις προσεκτικα και με υπομονη)"
 
Last edited:


vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Ισως να είμαι εγώ λάθος, ίσως να γίνω κακιά, αλλά με σταναχωρούν πολλά από αυτά που είπαν παραπάνω μερικοί.Πρώτον, ποτέ δεν θα έδινα λεφτά για να αγοράσω ένα ζωάκι-υπάρχουν τόσα που μας κοιταν στα μάτια και εκλιπαρούν για ένα χάδι.Δέυτερον, ας πούμε οτι πήρα ένα ζώο απο pet shop, και βρέθηκε οτι έχει κάποιο πρόβλημα υγείας.Ποτέ δεν θα το γύριζα πίσω να αφήσω την τύχη του σε αυτούς!!!Βέβαια θα τους έκανα καταγγελία,αλλά το ζώο θα το κρατούσα.Θα έκανα ότι μπορούσα να το κάνω καλά και αν δεν γινόταν τίποτα ή θα του έκανα ευθανασία(να το έχω όμως αγκαλια) ή αν μπορούσε να επιβιώσει χωρίς να τυρανιέται για λίγο καιρό θα το φρόντιζα όσο μπορούσα.Εδώ βέβαια, δεν μιλάω για το κουφό το σκυλάκι.Αυτό εννοείται θα το κρατούσα και θα το αγαπούσα ακόμα παραπάνω! Τρίτον, κάπου λέει οτι τα λεφτά δεν θέλει να πάνε στράφι και γι'αυτό πιέζει για άλλο σκυλάκι...ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ από το να τα πάρεις τροφές για τα άπειρα αδεσποτάκια?Τι άλλο να πω...έχω την εντύπωση οτι μερικοί μιλάνε για ένα εμπόρευμα που βρίσκεται στο ράφι.Η εγώ αγαπάω λάθος τα ζώα ή αυτοί.Πάντως για το ίδιο πράγμα δεν μιλάμε.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Συμφωνω vicken μαζι σου. Το κουφο ειδικα.. που εκλαιγε σα κουφος ανθρωπος :(.. τι να το κανανε γμτο..
Οταν πηραμε τη Ριτα και την πηγαμε στο γιατρο γιατι εβηχε μας ειπε οτι επαιζε να μη ζησει (ηταν πολυυ χαλια) και να την παμε πισω. Εννοειται πως την κρατησαμε απλα σταματησαμε να αγοραζουμε απο εκει. Του απαγορεψαν μετα απο κανα χρονο αδεια να πουλαει ζωα. Αν τη γυρνουσαμε δε θα ζουσε τωρα (ειναι υπο καταρευση γενικα!!)
Γενικα νομιζω τα σκυλακια στα πετσοπς ειναι τα μεγαλυτερα θυματα. Ακομα και εμεις τους γυριζουμε την πλατη για να μη συμβαλουμε στ απαπι μιλς :(:(. Καθε πρωι το ιδιο σκεφτομαι. Αν και τι ειναι σωστο τελικα.. :(
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Ισως να είμαι εγώ λάθος, ίσως να γίνω κακιά, αλλά με σταναχωρούν πολλά από αυτά που είπαν παραπάνω μερικοί.Πρώτον, ποτέ δεν θα έδινα λεφτά για να αγοράσω ένα ζωάκι-υπάρχουν τόσα που μας κοιταν στα μάτια και εκλιπαρούν για ένα χάδι.Δέυτερον, ας πούμε οτι πήρα ένα ζώο απο pet shop, και βρέθηκε οτι έχει κάποιο πρόβλημα υγείας.Ποτέ δεν θα το γύριζα πίσω να αφήσω την τύχη του σε αυτούς!!!Βέβαια θα τους έκανα καταγγελία,αλλά το ζώο θα το κρατούσα.Θα έκανα ότι μπορούσα να το κάνω καλά και αν δεν γινόταν τίποτα ή θα του έκανα ευθανασία(να το έχω όμως αγκαλια) ή αν μπορούσε να επιβιώσει χωρίς να τυρανιέται για λίγο καιρό θα το φρόντιζα όσο μπορούσα.Εδώ βέβαια, δεν μιλάω για το κουφό το σκυλάκι.Αυτό εννοείται θα το κρατούσα και θα το αγαπούσα ακόμα παραπάνω! Τρίτον, κάπου λέει οτι τα λεφτά δεν θέλει να πάνε στράφι και γι'αυτό πιέζει για άλλο σκυλάκι...ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ από το να τα πάρεις τροφές για τα άπειρα αδεσποτάκια?Τι άλλο να πω...έχω την εντύπωση οτι μερικοί μιλάνε για ένα εμπόρευμα που βρίσκεται στο ράφι.Η εγώ αγαπάω λάθος τα ζώα ή αυτοί.Πάντως για το ίδιο πράγμα δεν μιλάμε.
και πολύ καλά κάνεις και δεν δίνεις λεφτά να αγοράσεις ενα ζωακι.

καποιοι αλλοι δίνουν

ελπίζω μόνο να μην θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο άνθρωπο η μεγαλύτερο ζωόφιλο από αυτούς

ακριβώς σε αυτήν ευαισθησία πατάνε τα μαγαζιά (στο οτι δεν θα το επιστρέψεις γιατί θα το λυπηθείς ) και δεν τους ενδιαφέρει και δεν τα προσέχουν και εχουν γίνει ανεξέλεκτα τα πράγματα

ο συγκεκριμένος ανθρωπος ΕΠΕΛΕΞΕ να πληρώσει για να πάρει σκύλο οπως πολλοί άλλοι

δεν ξερεις τι αλλο μπορεί να κάνει για τα αδέσποτα κλπ αλλά σίγουρα το τι ειναι καλύτερο να κάνει τα λεφτά του το ξέρει ο καθένας καλύτερα από τους αλλους

για το ιδιο πράγμα μιλάμε αλλά από διαφορετικές οπτικές γωνίες
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Οι γωνιες ειναι που κανουν τη διαφορα.
Αλλοι επιλεγουν να τα καινε και να πεταν γαρυφαλα στις σκυλουδες την ωρα που παιδια πεθαινουν. Μη γινεσαι προκλητικος Μακη με τα λεφτα.
ΜΜπαι δε γουει περιμενω ακομα απαντηση για το σκυλι στο δεντρο να δω τη γωνια σου.
Παντως ειδικα για το υδροκεφαλο δε θα θελα με τιπτε να κρινο των Gi_4ce. Ειναι πολυ δυσκολη περιπτωση
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ισως να είμαι εγώ λάθος, ίσως να γίνω κακιά, αλλά με σταναχωρούν πολλά από αυτά που είπαν παραπάνω μερικοί.Πρώτον, ποτέ δεν θα έδινα λεφτά για να αγοράσω ένα ζωάκι-υπάρχουν τόσα που μας κοιταν στα μάτια και εκλιπαρούν για ένα χάδι.
Αν ήθελες ένα καθαρόαιμο για τους δικούς σου χ-ψ λόγους δεν θα το πλήρωνες? :)
Αν το θέμα είναι "γιατί καθαρόαιμο?" οι απαντήσεις είναι πολλές... και σίγουρα δε θα το συζητήσουμε εδώ. Σίγουρα εσύ μπορεί να μη χρειαστεί ποτέ να αγοράσεις ζώο, άλλοι όμως το θέλουν και δεν πρέπει να το καταδικάζουμε αυτό. Έγω π.χ έχω poodle και γουστάρω όλα τα σκυλιά. Έχοντας γνωρίσει όμως το χαρακτήρα του σκύλου αυτού καθώς και κάποια άλλα πλεονεκτήματά του (μεγάλο προσδόκιμο ζωής, δεν μαδάει, ευφυϊα, μικρό μέγεθος κ.ο.κ) μάλλον θα επέλεγα να ξανα-αγοράσω τέτοιο σκύλο.

Δέυτερον, ας πούμε οτι πήρα ένα ζώο απο pet shop, και βρέθηκε οτι έχει κάποιο πρόβλημα υγείας.Ποτέ δεν θα το γύριζα πίσω να αφήσω την τύχη του σε αυτούς!!!
Εσύ κι εγώ κι ο δίπλα ίσως όχι! Τι νόημα όμως έχει να καταδικάζουμε την πράξη ενός άλλου? Τι επέλεξε? Να μην δεχτεί να κρατήσει ένα ετοιμοθάνατο κουτάβι. Άλλοι τον έβαλαν σ' αυτό το λούκι, άλλων είναι η ευθύνη. Ό,τι έγινε-έγινε... Δεν ήταν υποχρεωμένος να πονέσει κι άλλο.

Θα έκανα ότι μπορούσα να το κάνω καλά και αν δεν γινόταν τίποτα ή θα του έκανα ευθανασία(να το έχω όμως αγκαλια) ή αν μπορούσε να επιβιώσει χωρίς να τυρανιέται για λίγο καιρό θα το φρόντιζα όσο μπορούσα.
Άγια θα έκανες. Ωστόσο, με την καταγγελία δε θα έβγαζες άκρη, εφόσον το κατάστημα έχει δηλώσει ότι μέσα σε Α χρονικό διάστημα μπορείς να επιστρέψεις το προϊόν αν σου βγει ελαττωματικό. Μη σε ξενίζει η λέξη. Τα κουτάβια για τα pet shops είναι απλώς προϊόντα.

Τρίτον, κάπου λέει οτι τα λεφτά δεν θέλει να πάνε στράφι και γι'αυτό πιέζει για άλλο σκυλάκι...ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ από το να τα πάρεις τροφές για τα άπειρα αδεσποτάκια?
Ο άνθρωπος είπε ότι δεν θα πάρει άλλο σκυλάκι απ' αυτούς! Το σκέφτηκε, το συζήτησε, το απέρριψε. Και ναι, καλό θα ήταν να πάρει τροφές για τα αδέσποτα, αλλά εδώ ο άνθρωπος και η κοπελιά του χρεώθηκαν με ένα μεγάλο ποσό, όχι για να ταϊσουν τα αδέσποτα, αλλά για να πάρουν σκύλο. Το καλύτερο λοιπόν θα ήταν είτε να πάρουν πίσω τα λεφτά τους και να τα διαθέσουν στην αγορά ενός σκύλου από καλό εκτροφείο, είτε να αγοράσουν τροφές και τέτοια για τον μελλοντικό τους σκύλο. Όταν ξοδεύουμε χρήματα για μας δεν το κάνουμε για κανέναν κοινωφελή σκοπό. Γιατί έπρεπε να αλλάξει αυτό?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Λιζα το πετσοπ που του απαγορεψαν σε τετοια γεγονοτα βασιστηκαν. Αν γινουν καταγγελιες μπορει να μην πετυχεις αμεσα αλλα δημιουργεις προηγουμενο.. κατι ειναι και αυτο :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δίκιο έχεις Άννα. Ωστόσο, το να κάνει καταγγελία δεν τον εμποδίζει ΚΑΙ να επιστρέψει το κουτάβι ΚΑΙ να προσπαθήσει να πάρει τα λεφτά του πίσω.
Το θέμα βέβαια έληξε. Το να κρίνουμε εξ ιδίων τις πράξεις των άλλων δεν προσφέρει τίποτα ούτε σ' εκείνους, ούτε στα σκυλιά, ούτε σε κανέναν.
Είναι δυνατόν να βγαίνουμε και να λέμε πόσο φιλόζωος και φιλεύσπλαχνος είναι ή δεν είναι ο Gi4ace? Τι του προσφέρει αυτό? Κάνει εμάς να νιώθουμε καλύτεροί του ίσως...
 
Last edited:


vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Αρχικά δεν είπα οτι εγώ είμαι καλύτερος άνθρωπος, δεν θα το κρίνουμε, άλλωστε, μόνο από τα ζώα.Από την αρχή είπα οτι εγώ μπορεί να βλέπω τα πράγματα λάθος, ή απλά διαφορετικά από σένα και πολλούς άλλους.Άκριβώς για να μην πλουτίζουν τα πετσοπ από αυτό το εμπόριο δεν θα έδινα λεφτά για να αγοράσω ζώο από εκεί.Αλλά άμα βρισκόταν κάποιο τέτοιο ζώο σίγουρα και αυτό δεν θα το άφηνα στην τύχη του και στη διάθεση του πετσοπα, αλλά και αυτόν δεν θα τον άφηνα έτσι.Με όλα τα χαρτιά που θα είχα στα χέρια μου από κτηνιάτρους θα γινόταν μία ωραία μήνυση.