5 κουτάβια-ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ!!!???


Status
Κλειδωμένο θέμα

Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Με πηραν το πρωι τηλ. Μου ειπε μια κοπελα που τα ταιζει οτι βρηκε κοντα στα κουταβια μια σακουλα με υποπτο φαγητο. Ειχε μπιφτεκι πασπαλισμενο με σκονη. Την πεταξε αλλα δεν ξερει αν εχουν φαει γιατι δεν τα βρηκε εκει.
Ελπιζω να μην ειναι αργα.Τα κουταβια ειναι 5 γιατι εχω παρει τα 2.
Η μιση γειτονια τα ταιζει κρυφα τη νυχτα και η αλλη μιση απειλεί για φολες, Εγω θα λειπω το 3ημερο και δε ξερω τι θα γινει. Οποιος εχει γυρισει απο διακοπες μπορει να βοηθήσει μεχρι να δουμε τι θα γινει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Υπαρχουν εθελοντες για φιλοξενια;;;;;;;;;;;;;;Ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ

Στειλτε μου mail στο [email protected] ή καλεστε στο 6976510568
 
Last edited by a moderator:




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
και η αλλη μιση απειλεί για φολες,
η αλλη μιση? ουτε καν ενας, δυο, τρεις?
και πως απειλουν? με σηματα μορς, σηματα καπνου?
ειναι συγκεκριμενοι ανθρωποι αυτοι που μιλανε για φολες?
βγαινει απο συγκεκριμενο στομα η απειλη για φολα?
και μιλανε ετσι ευθαρσως για ποιο λογο?
μηπως επειδη γνωριζουν οτι το μονο που θα γινει ειναι η μιση να ταιζει κρυφα και η αλλη μιση να πεταει φολες και ολα αυτα να τα διαβαζουμε οι υπολοιποι μια ωραια πρωια σε καποιο φορουμ, μεχρι να βρεθει το κοριτσακι που θα παρει το σωσμενο κουταβακι σπιτι του και αλλη μια αδεσποτοπεριπετεια, μεσα σε ολες να φτασει στο τελος της.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
:confused:

Το πρόβλημα που είναι? Στο πως γνωρίζουν αν απειλούνται από φόλες στη γειτονιά, ή στο αν ο τρόπος γραφής της αγγελίας στοχεύει να συγκινηθεί το κοριτσάκι που θα σώσει το κουτάβι και θα έχουμε χάπι εντ?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εχουν συζητηθει ολα αυτα σε πολυ προσφατο τοπικ.
εκτος αυτου, καλο ειναι να ειμαστε ακριβεις σε αυτα που γραφουμε, εκτος κι αν τα γραφουμε για να εντυπωσιασουμε.
διαβαζοντας εγω οτι η μιση γειτονια απειλει με φολες, ευλογα αναρωτιεμαι ποιος απειλησε, ποιοι απειλησαν και θελω τα στοιχεια τους.
αυτος που ακουσε τις απειλες δεν τα ζητησε?
σε παρακαλω πολυ λοιπον, μην μου βαζεις εμενα φατσουλες απορημενες σε αυτα που γραφω, ειχες συμμετοχη σε εκεινο το τοπικ και γνωριζεις πολυ καλα ποια ειναι τα προβληματα.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Τα προβλήματα τα ξέρω και συμμετοχή είχα στο τόπικ όπως λες. Η φατσούλα η απορημένη ήταν για τα δυο σκέλη της ερώτησής μου.

Δεν είμαι μάντης γαλάζιο για να καταλάβω ποιο πιθανόν από τα γραφόμενα να τράβηξε την προσοχή σου. Και τα δυο έχουν ξανασυζητηθεί αρκετές φορές.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
σου ειπα, εκτος των αλλων ολων που εχουν συζητηθει τοσες φορες, αυτο που τραβηξε την προσοχη μου ειναι το οτι γραφτηκε πως η μιση γειτονια απειλει με φολες.
εαν ισχυει αυτο, δηλαδη καποιος ανθρωπος που τον λενε μαρια, αννα, κωστα , θαναση, ακουσε καποιους αλλους ( μιση γειτονια ειναι αυτη, μην ξεχνιομαστε) που τους λενε βαγγελη, αναστασια, ελενη, παναγη, λουδοβικο, να απειλουν για φολες και αντι να ζητησει στοιχεια και να κανει μυνηση και να απομακρυνει απο εκει τα κουταβια, σε τοποθεσια που δεν ενοχλουν να πηγαινουν εκει να τα ταιζουν (μηπως πονανε τα ποδια τους ?), καθονται και γραφουν ΜΑΛΑΚΙΕΣ.
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
πηρα λατρεια μου..
γενικως και αοριστως γραφτηκε, λογω του οτι βρηκαν το μπιφτεκι.
δεν απειλησε κανεις για φολες.
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οχι, τσαντιστηκε που ενδιαφερθηκα για λεπτομερειες, και οχι για υιοθεσια κουταβιου , μου ειπε με τουπε οτι ξερει καλα την δουλεια της και την κανει 5 χρονια και φινιτο λα μουζικα.. λολ...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ποια δουλειά της?
Εξήγησε γιατί τα ταίζουν κρυφά ?
Θεωρεί σωστό να καταγγέλει τη μισή γειτονιά για εγκληματικές προθέσεις χωρίς να δίνει εξηγήσεις?
Αυτό για μένα είναι ανήκουστο.
"Επείγον πάρτε κουτάβι γιατί γύρω στα 200 άτομα προτίθενται να το σκοτώσουν!":mad:
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Aφου θες τα ονόματα τους γιατί δεν παίρνεις στο τηλ ή δε στελνεις mail να μιλησεις με τ ατομα που προσπαθούν να τα σωσουν,να πας απο κει να βοηθησεις?

edit:Τωρα διαβασα οτι πηρες.
Δεν ξερω τι σου ειπανε και πώς ρωτησες,παντως όταν κουταβια κινδυνεύουν,το θέμα δεν ειναι ποιός τα απειλει και πώς.Ποτέ δεν έχει τιμωρηθεί κανείς για απειλές.Δυστυχως όταν το κανουν αυτο που απειλουν,ειναι αργα,γιατί δεν υπαρχουν αποδειξεις...

εχουν συζητηθει ολα αυτα σε πολυ προσφατο τοπικ.
εκτος αυτου, καλο ειναι να ειμαστε ακριβεις σε αυτα που γραφουμε, εκτος κι αν τα γραφουμε για να εντυπωσιασουμε.
διαβαζοντας εγω οτι η μιση γειτονια απειλει με φολες, ευλογα αναρωτιεμαι ποιος απειλησε, ποιοι απειλησαν και θελω τα στοιχεια τους.
αυτος που ακουσε τις απειλες δεν τα ζητησε?
σε παρακαλω πολυ λοιπον, μην μου βαζεις εμενα φατσουλες απορημενες σε αυτα που γραφω, ειχες συμμετοχη σε εκεινο το τοπικ και γνωριζεις πολυ καλα ποια ειναι τα προβληματα.
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γενική τοποθέτηση /διαπίστωση

Παρατηρώ πως όσο πλησιάζει το καλοκαίρι τόσο πληθαίνουν οι αγγελίες ψυχαναγκαστικού χαρακτήρα.

Ξαφνικά κάποιοι (γενικώς και αορίστως) απειλούν με φόλες κάποιους άλλους (συνήθως άνευ επώνυμου, πχ «Άλκηστη-Τρεχαγυρευε») που ταΐζουν ημιδεσποζομενα και κάποιοι άλλοι δημοσιεύουν αγγελίες στοχεύοντας στους ευσυγκίνητους φιλόζωους, απειλώντας εμμέσως για επικείμενες θανατώσεις ζώων χωρίς να συντρέχουν λόγοι υγείας.

Η γνώμη μου είναι πως οι περισσότεροι θέλουν να "φορτώσουν" τα ζώα σε κάποιους όσο δυνατόν γρηγορότερα για να μπορέσουν να απολαύσουν τα καλοκαιρινά τους μπάνια ήσυχοι.
Οι ισχυρισμοί περί «φόλας» και «ευθανασίας» καλώς ή κακώς ευαισθητοποιούν το πλήθος των φιλόζωων και έχουν άμεσο αποτέλεσμα, γι’ αυτό θεωρούνται συνήθως το ιδανικό «δόλωμα».

Το κακό βέβαια στην όλη ιστορία είναι πως όταν προκύψει όντως ανάγκη, κανείς δεν θα τους πιστεύει. Εγώ πάντως όπου ακούω «πολλά κεράσια, κρατάω μικρό καλάθι» και σας προτείνω να κάνετε το ίδιο. ;)


ΣΗΜ. Οι αναφορές στα αρωματικά βότανα και όχι μόνο (μαϊντανοί, άνηθοι και λοιπά είδη της εγχώριας και μη χλωρίδας) θα σβηστούν από το thread για ευνόητους λόγους.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
***********************
***********************
***********************

Τα συγκεκριμένα κουταβια μου τα στειλε φιλη μου,που έχει κ τη Bella,ενα κουταβι -καποιοι ξερετε-που εχει προβλημα με το ποδι του και θα κανει 2 εγχειρησεις.Εψαχνε φιλοξενια πριν λιγο καιρο και υπηρχε η ίδια γραφη στην αγγελια ''βοηθηστε γιατι θα βγει στο δρομο''.Οταν η Αννα και η καθε Αννα εχει 5 σκυλια σπίτι της και αλλα τόσα σε πανσιον και χρωστα λεφτα και προσπαθει να βοηθησει 1 κουταβι και ζητα απο καποιος αλλους βοηθεια,και εσείς το κρινετε ψυχαναγκαστικό,τι να πω...Αλλοι δε το θεωρησαν ψυχαναγκαστικό,αλλα αντιθετα είδαν το αδιέξοδο στο οποιο βρισκοταν κ φιλοξενησαν την Bella!Για παραδειγμα,το αναφερω...

Τωρα,για τα συγκεκριμενα κουαβια,δε νομιζω να γραφουν οτι απειλούνται με φολες από το μυαλό τους,αλλα ούτε και ξερω 100%.Παντως γενικά ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΜΕ να γραφουμε ψεμματα ή οτιδηποτε αλλο υπονοεις στις αγγελιες.Γιατί το μονο που την πληρωνει,ειναι το ζωο,αν δοθεί λαθος και βιαστικά.Ουτε ξερω αν η galazio και η καθεμια που πηρε τηλ,ρωτησε πληροφορίες,με τον ίδιο εριστικό τροπο με τον οποιο σχολιαζει τα θεματα εδω,αρα και φυσιολογική η αντιμετωπιση τους.

Ειπαμε εξω απο το χορό,ολοι ξερετε τα παντα.

Οταν ομως βρεθειτε κ εσείς με αδεσποτα που σας τα απειλει ο καθε γείτονας και δεν μπορειτε να κανετε τίποτα γιατί συμφωνα με τον ίδιο το ΝΟΜΟ,δεν μπορεις,αν δεν τον πιασεις την ωρα που φολιαζει το ζωο,τοτε πειτε μου.
 
Last edited by a moderator:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τωρα,για τα συγκεκριμενα κουαβια,δε νομιζω να γραφουν οτι απειλούνται με φολες από το μυαλό τους,αλλα ούτε και ξερω 100%.
Μάθε ΠΡΩΤΑ και μετά επανερχόμαστε στο θεμα (θα παρακαλέσω, αυτή τη φορά, χωρίς περιττά υβριστικά σχόλια).
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ουτε ξερω αν η galazio και η καθεμια που πηρε τηλ,ρωτησε πληροφορίες,με τον ίδιο εριστικό τροπο με τον οποιο σχολιαζει τα θεματα εδω,αρα και φυσιολογική η αντιμετωπιση τους.

.
να σε ρωτησω κατι κλειαννα.
εγω δεχομαι αυτο που λες, οτι ο τροπος μου ειναι εριστικος, αγενης, απαισιος.
ο τροπος μου, οποιος κι αν ειναι, αλλαζει και την αληθεια, η οποια ειναι οτι κανενας δεν απειλησε για φολες, αλλα απλα εννοειται αυτο, λογω του οτι βρηκαν ενα υποπτο μπιφτεκι?
δηλαδη εαν ο τροπος μου ηταν απολυτα αποδεκτος απο εσενα, θα μου ελεγαν κατι διαφορετικο?
θα μου απαντουσαν δηλαδη οτι οντως, απειλει η μιση γειτονια - συγκεκριμενοι ανθρωποι, ο ταδε, ο ταδε, ο ταδε - και τωρα δεν μου το ειπαν λογω του " τροπου" μου?
εφοσον δεν γνωριζεις τιποτα για το θεμα και απλα υποθετεις ,κανε σε παρακαλω εναν κοπο να παρεις τηλεφωνο , μηπως ενοχλησε ο τροπος μου και τον δικο σου τον δεχτουν καλυτερα, να σου πουνε τα στοιχεια οσων απειλουν να ριξουν φολες στα σκυλια να δω τι θα κανω επι του θεματος.
μερσι.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οι προσωπικές βολές δεν αφορούν το φόρουμ και γι’ αυτό διαγράφονται. Για οποιαδήποτε ένσταση μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον Administrator του φόρουμ.
Το θεμα κλειδώνεται.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Λόγο κλειδώματος του θέματος το μέλος Strays' help δεν μπορούσε να απαντήσει και νομίζω πως αξίζει να μπεί και η δική της , τελευταία , τοποθέτηση στο θέμα.

Η διαχείριση θεωρεί το όλο θέμα μια παρεξήγηση χωρίς ιδιαίτερη ουσία.

Απάντηση Strays' help:

Στο παρών θέμα που κλειδώθηκε,έγινε επεξεργασία (delete) σε λεγόμενά μου,τα οποία κακώς χαρακτηρίστικαν υβριστικά σχόλια απο την ROTTIE.
Ανέφερα χαρακτηριστικά,ως απάντηση σε προηγούμενο Post της,ότι αν θέλει το επώνυμο της Αλκηστης μπορεί να το έχει και ότι βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν είναι μέλη,και ως αποτέλεσμα δεν μπορούν να απαντήσουν στην ''γνώμη'' της.

Μετά,τα χαρακτήρισε ''προσωπικές βολές''.Δεκτό,ας παραμείνουν ''επεξεργασμένα'',αλλά απλά να αποκαταστήσω την αλήθεια και να πω ότι ΔΕΝ υπήρχαν υβριστικά σχόλια.

Ευχαριστώ
Strayshelp.
Το παραπάνω δημοσιεύετε γιατί θεωρώ δίκαιο να απαντήσει και το 2ο εμπλεκόμενο μέλος αλλά σε καμία περίπτωση για να δωθεί συνέχεια , για αυτό και το θέμα παραμένει κλειδωμένο.

Ευχαριστώ πολύ!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα