7 σχόλια που δν πρέπει ποτέ να πείτε σε σκυλογονιο


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Λες πολλά και βαριέμαι να απαντήσω.

Η διατύπωση είναι συγκεκριμένη. Ούτε φοβίες έχει, ούτε σάλια, ούτε δράκους. Όπως λοιπόν είναι διατυπωμενη η πρόταση, θεωρώ φυσιολογικό να αντιπαθείς κάποιον ο οποίος αντιπαθεί τις επιλογές σου.




Είναι απλή επιστήμη. Με τον ίδιο τρόπο που συμπαθούμε κάποιον που γνωρίζουμε ότι μας συμπαθεί κ εκείνος, έτσι αντιπαθούμε αυτόν που μας αντιπαθεί. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.



Sent from GT-N7100 using tapatalk PRO
προφανώς βαριέσαι και να τα διαβάσεις.

το να μη συμπαθεί κάποιος το σκύλο μπορεί να είναι για πάρα πολλούς λόγους. αυτό λέω.

επιλογή σου είναι να είσαι Παναθηναϊκός. Αν ο άλλος είναι Ολυμπιακός αυτομάτως τον αντιπαθείς ?
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
οταν θελουμε να μας σεβετε ο αλλος πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε εμεις πρωτα την επιθυμια του αλλου.
αλοιμονο αν δημιουργουνταν αντιπαθεια επειδη η μανα μου δεν θελει τα σκυλια μου σπιτι της η οταν ερχετε σε εμενα τα λουζετε κανονικα.
ο καθενας κανει οτι γουσταρει στο σπιτι του,ετσι και εμεις κανουμε οτι γουσταρουμε στο δικο μας.

ολα τα υπολοιπα ειναι περριτα.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Το απλοποιώ και το ίδιο λέω στον οποιονδήποτε,όταν το φέρει η κουβέντα.
Θες να συμπαθείς τα σκυλιά,θες να τα αποφεύγεις,δεν τα θες σπίτι σου,πηγαίνεις στο άλλο πεζοδρόμιο όταν περνάμε,σε έχω γραμμένο,αλλά δεν θα σου κόψω και την καλημέρα. Μόνο μην τους κάνεις το παραμικρό κακό, στο δικό μου ή αδέσποτο. Οχι θα σε αντιπαθήσω...θα σου πιώ το αίμα!!! (SORRY για τους ευαίσθητους).
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδιά ότι κι αν μου πουν εμένα από το ένα αφτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει..
Σιγά μην βάλω και καημό. Όπως δεν κρίνω κανέναν φίλο μου για τις επιλογές του έτσι δεν με κρίνουν κι εκείνοι.
Τώρα βέβαια το να απαιτώ να μπορώ να πάω επίσκεψη σε φίλους μου με τα γομάρια μου μαζί αυτό συγνώμη αλλά δεν το βρισκω μόνο παράλογο αλλά και υστερικό. Ναι , έχω πάει επίσκεψη με τον Έλβις σε σπίτια φίλων, ναι έχω φίλους που μου το λένε από μόνοι τους, φέρε και τον Έλβις μαζί ε? , και ναι η κολλητή μου, αδελφική μου φίλη, που δεν έχει ζώα σπίτι της και έχει πάθος με την καθαριότητα όταν της τον φέρνω με σιχτιρίζει και μου λέει πάλι έφερες τον χοντρό σου να μου γεμίσει το σπίτι τρίχες, και της απαντώ ότι να με πληρώνει πρέπει που της κάνω δωρεάν ψυχοθεραπεία και ίσως ξεπεράσει την υστερία της με την καθαριότητα, βριζόμαστε λίγο και γελάμε, αλλά αν μου έλεγε ρε πουλάκι μου μην τον φέρνεις εδώ απλώς δεν θα τον έφερνα.
Δηλαδή η λογική του 7ου σημείου είναι ότι θα έπρεπε να μην την κάνω παρέα για αυτό τον λόγο??? Έλεος??? Το άλλο άκρο είναι εξίσου απωθητικό στα μάτια μου .
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχουμε πολύ καλούς φίλους, που συμπαθούν το σκύλο μας αλλά δεν τον θέλουν σπίτι τους. Όταν έρχονται στο δικό μας και τον χαϊδεύουν. Αλλά στο δικό ΤΟΥΣ σπίτι δεν θέλουν κατοικίδια και τα παρελκόμενά τους. Επιλογή τους. Σεβαστή. Όπως σέβονται κι αυτοί εμας, τόσο στο σπίτι μας, όσο και να πάμε έξω σε μέρος που δέχονται το σκύλο. Δε βρίσκουμε κανένα λόγο να τους αντιπαθήσουμε. Μάλιστα θα κουμπαριάσουμε.
Για εμενα και το σύντροφό μου άλλο το αντιπαθώ το σκύλο σου (έχουμε και φίλους τέτοιους) κι άλλο σε αντιπαθώ επειδή έχεις το σκύλο σου.

Άρα για εμενα το εφτά άκυρο...
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Λες πολλά και βαριέμαι να απαντήσω...

...θεωρώ φυσιολογικό να αντιπαθείς κάποιον ο οποίος αντιπαθεί τις επιλογές σου.


Είναι απλή επιστήμη. Με τον ίδιο τρόπο που συμπαθούμε κάποιον που γνωρίζουμε ότι μας συμπαθεί κ εκείνος, έτσι αντιπαθούμε αυτόν που μας αντιπαθεί. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.


Άλλο το αντιπαθώ κάποιον που με αντιπαθεί

Άλλο το αντιπαθώ κάποιον που αντιπαθεί μια (από τις χιλιάδες) επιλογές μου

Υπάρχει ένα τεράστιο μεθοδολογικό κενό στη διαδικασία εξορθολογισμού και τεκμηρίωσης της (πάντοτε σεβαστής) άποψής σου. Είναι όντως απλή επιστήμη, όπως λες, και δεν θα έπρεπε να τη διαστρεβλώνουμε. Εκτός και αν η κυνοφιλία είναι το ακρογωνιαίο συστατικό της ύπαρξής σου και η μη αποδοχή του σκύλου (στα πλαίσια της ευπρέπειας πάντοτε) ισοδυναμεί με προσωπική απαξίωση εις βάρος σου.

Ελπίζω να μην είπα πολλά - έτσι κι αλλιώς απαντάς αν δεν βαρεθείς
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Έχουμε πολύ καλούς φίλους, που συμπαθούν το σκύλο μας αλλά δεν τον θέλουν σπίτι τους. Όταν έρχονται στο δικό μας και τον χαϊδεύουν. Αλλά στο δικό ΤΟΥΣ σπίτι δεν θέλουν κατοικίδια και τα παρελκόμενά τους. Επιλογή τους. Σεβαστή. Όπως σέβονται κι αυτοί εμας, τόσο στο σπίτι μας, όσο και να πάμε έξω σε μέρος που δέχονται το σκύλο. Δε βρίσκουμε κανένα λόγο να τους αντιπαθήσουμε. Μάλιστα θα κουμπαριάσουμε.
Για εμενα και το σύντροφό μου άλλο το αντιπαθώ το σκύλο σου (έχουμε και φίλους τέτοιους) κι άλλο σε αντιπαθώ επειδή έχεις το σκύλο σου.

Άρα για εμενα το εφτά άκυρο...
+1
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
προφανώς βαριέσαι και να τα διαβάσεις.

το να μη συμπαθεί κάποιος το σκύλο μπορεί να είναι για πάρα πολλούς λόγους. αυτό λέω.

επιλογή σου είναι να είσαι Παναθηναϊκός. Αν ο άλλος είναι Ολυμπιακός αυτομάτως τον αντιπαθείς ?
Πετυχημένη αναλογία

Ναι

Sent from GT-N7100 using tapatalk PRO

Τώρα το είδα και λυπάμαι που αναλώθηκα γράφοντας τα προηγούμενα σχόλια

Ή ψιλό γαζί μας δουλεύει και εμείς τσιμπάμε ή το εννοεί και τότε η όποια δυνατότητα μεταξύ μας συνεννόησης έχε εκλείψει πολύ πριν το 7!!!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Από τους δικούς μου ανθρώπους μια πολύ καλή μου φίλη, που δεν μπορώ να φανταστώ να μην υπάρχει στη ζωή μου, δεν τα πάει καλά με τα σκυλιά. Και οι δύο κάνουμε τους συμβιβασμούς μας, που δεν τους συμφωνήσαμε ρητά αλλά προέκυψαν ομαλά. 'Εχω τον σκύλο σχεδόν πάντα μαζί μου, στους καφέδες μας, στο αυτοκίνητο της κλπ, φροντίζοντας να μην έχουν ιδιαίτερες επαφές. Όταν είμαστε στο σπίτι της (που ναι, είναι η "φωλιά" της) δεν τον αφήνω να περιφέρεται μέσα και συνήθως έχω μαζί μου τσάντα ή κλουβί μεταφοράς όπου θα κάτσει ήσυχος.

Αν όντως δε συμπαθούσε κάποιος το σκύλο μου ναι θα μαγκωνόμουν απέναντί του οπωσδήποτε.
Θυμάμαι ήμασταν ένα καλοκαιρινό απόγευμα για καφέ και τυχαία περνάει μία φίλη φίλου οπότε της προτείνει να κάτσει μαζί μας και λέει «εεε… δε συμπαθώ και πολύ τα σκυλιά»! :shock:
Πήρε την απάντηση που της άξιζε γιατί άλλος φίλος πετάχτηκε άμεσα λέγοντας της "εμείς συμπαθούμε την Κατερίνα και τις επιλογές της οπότε καλύτερα να φύγεις". :love:
Σημειωτέον ότι στεκόταν ήδη ένα πεντάλεπτο και στο διάστημα αυτό ο σκύλος ήταν απέναντι της, την κοίταξε στην αρχή και μετά αδιαφόρησε για την παρουσία της.
Εκτός από εμένα κανείς από τους παρευρισκόμενους δεν έχει σκύλο αλλά σχολίασαν αρνητικά την απάντηση της. Ειδικά για εμένα μάλλον δεν υπήρχε περίπτωση "να την συμπαθήσω" επηρεασμένη και από την πρώτη εντύπωση αλλά και γιατί η Λάρα είναι δεν είναι μία από τις πολλές επιλογές αλλά μέλος της οικογένειας.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Άλλο το αντιπαθώ κάποιον που αντιπαθεί μια (από τις χιλιάδες) επιλογές μου

Υπάρχει ένα τεράστιο μεθοδολογικό κενό στη διαδικασία εξορθολογισμού και τεκμηρίωσης της (πάντοτε σεβαστής) άποψής σου. Είναι όντως απλή επιστήμη, όπως λες, και δεν θα έπρεπε να τη διαστρεβλώνουμε. Εκτός και αν η κυνοφιλία είναι το ακρογωνιαίο συστατικό της ύπαρξής σου και η μη αποδοχή του σκύλου (στα πλαίσια της ευπρέπειας πάντοτε) ισοδυναμεί με προσωπική απαξίωση εις βάρος σου.
Ο σκύλος μου αποτελεί μεγάλο μέρος του εαυτού μου ναι και του συνόλου που με χαρακτηρίζει. Δεν είναι μία από τις χιλιάδες επιλογές μου κ κανένα μεθοδολογικο κενό δεν υπάρχει.

Ισοδυναμεί με απαξία μιας πολύ σημαντικής επιλογής στη ζωή μου, σωστά το εθεσες. Για εμένα που έχω σκύλο και τον αγαπάω είναι φυσιολογικό να αντιπαθώ κάποιον που δεν το γουστάρει. Πως να το κάνουμε τώρα?

Καταλαβαίνω μόνος μου που είναι επιθυμητός η όχι,η που πρέπει να τον πάω κ που δεν πρέπει. Η επισήμανση όμως να πάω κάπου συγκεκριμένα χωρίς το σκύλο, συναισθηματικά με βάζει σε αρνητικό mood.

Αν δεν τον θέλει κάποιος, δεν τον πάω. Αν κάθε φορά που είναι να πάω όμως μου λέει να μη πάω το σκύλο,ε θα χεστούμε..




Sent from GT-N7100 using tapatalk PRO
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Σιγουρα περναω καλυτερα εκει που ειναι καλοδεχουμενα και τα σκυλια μου και δεν εχω και το αγχος να φυγω συγκεκριμενη ωρα για να βγαλω βολτα, ταισω κλπ.

Εξαιρετικα εχω περασει και σε μερη που τα σκυλια μου δεν ειναι καλοδεχουμενα απλα εχω τον περιορισμο της ωρας (βλ. παραπανω).

Υπαρχουν επισης ανθρωποι που δεν συμπαθουν το ενα απο τα 2 σκυλια μου ή και τα δυο. Δεν με ενοχλει καθολου εφοσον σεβονται τις επιλογες και τον τροπο ζωης μου. Αυτο που δεν δεχομαι και το κοβω νωρις νωρις και μαχαιρι ειναι σχολια για το οτι εχω τα σκυλια στην ζωη μου. Προβλημα μου το τι κανω, προβλημα τους να μην ειναι μεσα στον οριζοντα των επιλογων ή των ορεξεων τους. Αν μετα απο αυτο συνεχιζει να υπαρχει κοινος τοπος σε αλλα θεματα και καμμια περαιτερω εμπλοκη στο συγκεκριμενο συνεχιζω τις επαφες. Αν οχι, καλη καρδια...
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Αυτο που δεν δεχομαι και το κοβω νωρις νωρις και μαχαιρι ειναι σχολια για το οτι εχω τα σκυλια στην ζωη μου.
Εεεε, μην φτάσουμε μέχρι εκεί! Να δεχόμαστε ότι μπορεί να υπάρξει κριτική,γιατί κάποιος έχει σκυλιά!!
 




aith

Well-Known Member
18 Απριλίου 2013
59
7
αθήνα , νεα φιλαδέλφεια
συνήθως δεν παίρνω από μόνη μου σε τυπικες επισκέψεις τη δεσποινίς, αλλά αν μου το επισημάνει ο οικοδεσπότης απο πριν, ανάλογα το ύφος , ενδεχομένως να στραβώσω :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Σιγουρα περναω καλυτερα εκει που ειναι καλοδεχουμενα και τα σκυλια μου και δεν εχω και το αγχος να φυγω συγκεκριμενη ωρα για να βγαλω βολτα, ταισω κλπ.

Εξαιρετικα εχω περασει και σε μερη που τα σκυλια μου δεν ειναι καλοδεχουμενα απλα εχω τον περιορισμο της ωρας (βλ. παραπανω).

Υπαρχουν επισης ανθρωποι που δεν συμπαθουν το ενα απο τα 2 σκυλια μου ή και τα δυο. Δεν με ενοχλει καθολου εφοσον σεβονται τις επιλογες και τον τροπο ζωης μου. Αυτο που δεν δεχομαι και το κοβω νωρις νωρις και μαχαιρι ειναι σχολια για το οτι εχω τα σκυλια στην ζωη μου. Προβλημα μου το τι κανω, προβλημα τους να μην ειναι μεσα στον οριζοντα των επιλογων ή των ορεξεων τους. Αν μετα απο αυτο συνεχιζει να υπαρχει κοινος τοπος σε αλλα θεματα και καμμια περαιτερω εμπλοκη στο συγκεκριμενο συνεχιζω τις επαφες. Αν οχι, καλη καρδια...
Άμα γεια σου! Αυτό ακριβώς!
Πάντως, εγώ που έχω σκύλο, σε σκυλάδες φίλους έχει τύχει να πω "μη φέρεις το σκύλο όμως". Το έχω πει σε περίπτωση που δεν ήξερα πως θα δεχτεί το άλλο σκυλί ο δικός μου σκύλος. Με σκυλιά που τσεκαρισμένα δεν υπάρχει πρόβλημα, φυσικά δεν λέω κάτι τέτοιο. Αυτό το γράφω για να δούμε λίγο και την οπτική γωνία αυτού που δεν θα δεχτεί το σκυλί στο σπίτι του. Κάποιο λόγο θα έχει...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εεεε, μην φτάσουμε μέχρι εκεί! Να δεχόμαστε ότι μπορεί να υπάρξει κριτική,γιατί κάποιος έχει σκυλιά!!
Από που κι ως που?
Μου πληρώνει κανείς την τροφή τους ή τον κτηνίατρο τους? Τι λες καλέ που θα δεχτώ ότι μπορεί να διανοηθεί κάποιος να μου κάνει κριτική που έχω σκύλους..Δεν θα είμαστε καλά!
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Τι εννοεις?
Εννοώ,ότι μόνο και η σκέψη, να με κριτικάρει κάποιος σε προσωπικό επίπεδο,γιατί έχω σκυλιά, με....τρελλαίνει!!
(Μήπως παρερμηνεύθηκα?)
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εννοώ,ότι μόνο και η σκέψη, να με κριτικάρει κάποιος σε προσωπικό επίπεδο,γιατί έχω σκυλιά, με....τρελλαίνει!!
(Μήπως παρερμηνεύθηκα?)
Δεν παρερμηνεύθηκες
Είπες το ακριβώς αντίθετο! :rolleyes: