Aγγ. κόκερ κ χρώματα


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Φαίνεται να έχει προέλθει από Shelties, προσπαθώντας να αυξήσουν την ποσότητα του τριχώματος... Εκτός του ότι προέκυψε τυχαία και χωρίς στόχο αυτό το χρώμα, κουβαλάει μαζί του και αυξημένες πιθανότητες κώφωσης και προβλημάτων όρασης. Το γονίδιο του merle απλά «διαλύει» (αραιώνει θα λέγαμε) τη μελανίνη στο σώμα σε διάφορα τυχαία και μεγάλα σε έκταση σημεία. Αποτέλεσμα είναι αυτός ο περίεργος χρωματισμός στο τρίχωμα και τα μάτια που απομακρύνουν σαφέστατα το cocker από τα βασικά χαρακτηριστικά του. Ευτυχώς είναι υπολειπόμενο γονίδιο. :)
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Δεν ξέρω τι λέτε πάντως και εμένα μου αρέσει όχι το άσπρο το προηγούμενο... αλλά αν είναι να "βγάλει" τόσο προβλήματα τι να κάνω θα πω όχι... :)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Και εγώ επιμένω το προηγούμενο είναι πολύ γλυκό!!
Το άσπρο δε μ'αρέσει..Μόνο οι πατούσες του είναι ωραίες :D :D
 




emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Στο εξωτερικο στις περισσοτερες εκθεσεις,χωριζουν σε διαφορετικες κατηγοριες τα solid απο τα parti.Και καλα κανουν !!! Δεν γινεται να συγκριθει η ποιοτητας της τριχας μεταξυ ενως μαυρου και ενως ασπρομαυρου :wink: ... χαχαχα.Βεβαια εδω δεν θα γινει ποτε αυτο,αλλα πληροφοριακα το λεω :!:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
vaso said:
Το άσπρο δε μ'αρέσει..Μόνο οι πατούσες του είναι ωραίες :D :D
και η μυτη τουυυυυυυυυ ειναι για πολυ δαγκωμαααα λεμεεεεεεεεεε :!:
(σας εχω πει την μανια μου να δαγκωνω τα σκυλια στην μυτη και στα "τραγανα" τους? -τραγανα λεω τα πλαινα της μουσουδας,στο στομα,εκει που εχουν τις τρυπιτσες που βγαζουν τα μουστακια...αργκκκκκκφφφφ,μου φαινεται πως η ανοιξη με εχει επιρρεασει και θελω κουταβι :lol: 8) )
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Οπως ειπαμε πριν,τα solid ειδικα ομως τα μαυρα,εχουν το πλεονεκτημα του πυκνου και μακρυ τριχωματος.Υπαρχουν ομως και οι εξαιρεσεις που κανουν τα parti να μην υστερουν σε τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!







:lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :!:
 


fantom14

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2010
70
0
ΑΘΗΝΑ
διαβαζοντας ολα τα σχετικα αρθρα με τα cocker μου δημιουργηθηκε η εξης απορία ποσοι ειναι οι ιδιοκτητες ενος cocker μεσα στο foroum??
 








Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
κουκλίιιιιιιιι !! πεθαίνω για τη μυτούλα !! να σου ζήσει !!
Στον ήλιο μοιάζει σαν να είναι μεθυσμένη η χαζούλα με την ροζ μύτη...!!!! Ή σαν να κρύωσε..! Ευχαριστώώώ! :D
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
View attachment 30651 Εμείς είμαστε liver! Σωστά;; :D (click to enlarge the photo!)
Nτινα, θα περασει μια φαση η μικρη το Καλοκαιρι οπου θα ξεθωριασει παρα πολυ το χρωμα της....λογω της κακης κουταβισιας ποιοτητας αλλα και του ηλιου. Το liver εχει ιδιαιτερη ευαισθησια στο φως...εχετε σαμπουαν για σοκολατι σκυλια? Νομιζω βοηθα...Οταν βεβαια της βγει το τριχωμα του ενηλικου θα ειναι ενα ονειρο....ομως θελει προσοχη γιατι εχει φωτοευαισθησια!
 




Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
Nτινα, θα περασει μια φαση η μικρη το Καλοκαιρι οπου θα ξεθωριασει παρα πολυ το χρωμα της....λογω της κακης κουταβισιας ποιοτητας αλλα και του ηλιου. Το liver εχει ιδιαιτερη ευαισθησια στο φως...εχετε σαμπουαν για σοκολατι σκυλια? Νομιζω βοηθα...Οταν βεβαια της βγει το τριχωμα του ενηλικου θα ειναι ενα ονειρο....ομως θελει προσοχη γιατι εχει φωτοευαισθησια!
Λες να έχουμε θέμα;; Θα προμηθευτώ τα καλύτερα..!!

ωραιο θεμα...Εγραφαν και καποιοι καλοι εκτροφεις....ψιλοαναστηθηκε ομως....
Ήρθε η ώρα να χοντρο-αναστηθεί..!