Aγορά sarpei από PET SHOP


skordeal

Active Member
14 Ιανουαρίου 2011
36
0
Καλησπέρα σε όλους........Μπήκα εδώ γιατί είμαι πολύ αγανακτισμέος και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Πριν 10 μέρες αγόρασα ένα σαρ πει από ένα pet shop στην Αθήνα και χθες πήγα να κάνω στον κτηνίατρο το υποτιθέμενο 3 εμβόλιο και με το που έγινε ο εμβολιασμός το σκυλί λιποθύμισε και κατα πάσα πιθανότητα έπαθε ανακοπή καρδιάς....Αυτή την στιγμή που σας μιλώ το σκυλί βρίσκεται στο πανεπηστιμιακό νοσοκομείο θεσσαλονίκη για αυτοψία γιατί δεν θέλω να μείνω με δεμένα τα χέρια γι αυτά που συμβαίνουν στα Pet Shop και αφ'ετέρου να διεκδικήσω αυτό που νομίζω πως πρέπει.Ευχαριστώ

...............................................................................................
Τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς του forum.
Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς πεζούς χαρακτηρες.
 
Last edited by a moderator:


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Καταρχας Καλωσηρθες, δευτερον μην γραφεις gkreeklish και τριτον και κυριοτερο δεν αγοραζουμε σκυλια απο πετ σοπ! Υπαρχουν αξιολογοι εκτροφεις sharpei εδω στην Ελλαδα!

υπαρχουν πολλα θεματα εδω στο φορουμ που πρεπει να διαβασεις περι puppy mils, πως διαλεγουμε τον σωστο εκτροφεα κτλ.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι σου, αλλά δεν έχει καμία σχέση η αγορά του από το pet shop με την (πιθανολογώ) αλλεργική αντίδραση/ πνευμονικό οίδημα που προκλήθηκε μετά τον εμβολιασμό και οδήγησε στο θάνατο του.
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και στα προηγουμενα δυο γιατι δεν εχε αλλεργικη αντιδραση? η μηπως φερνουν και κουταβια ανεμβολιαστα? Γινεται και αυτο?
Γιατί δεν είχε ο σκύλος αλλεργική αντίδραση σε κάποιο συστατικό των δυο πρώτων εμβολίων και έτυχε να έχει σε κάποιο συστατικό του τρίτου.

Για τις εμπορικές μετακινήσεις σκύλων και γάτων κατω των 3 μηνων από άλλες χώρες στην Ελλάδα απατειται:

- Να αναγνωρίζονται ηλεκτρονικά (microchip),

- Να φέρουν διαβατήριο/βιβλιάριο, και να συνοδεύονται από βεβαίωση κτηνιάτρου ότι η μητέρα τους έχει εμβολιαστεί για τη λύσσα και κατά το χρόνο του τοκετού η εμβολιαστική περίοδος ήταν σε ισχύ και δεν έχουν έλθει σε επαφή με άγρια ζώα ετσι ωστε να αποκλειστει η περιπτωση να έχουν εκτεθεί σε μόλυνση.

Κατά πόσο εφαρμόζονται κατά γράμμα ή κατά περίπτωση τα παραπάνω από τις αρμόδιες αρχές, δεν μπορώ να το γνωρίζω.
 






skordeal

Active Member
14 Ιανουαρίου 2011
36
0
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ.........ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΝΕΚΡΟΨΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ...ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΘΑ ΚΙΝΗΘΩ ΑΝΑΛΟΓΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΕΡΚΥΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ Μ ΟΥ... ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΙΟ ΕΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΙΛΑΚΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟΝ ΚΤΙΝΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΕΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ....ΗΤΑΝ 2ΜΗΝΩΜ ΚΑΙ 25 ΗΜΕΡΩΝ.........ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΡΓΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μεχρι τον τρίτο εμβολιασμό το κουτάβι ήταν υγιές, χαρούμενο και ενεργητικό?
 


skordeal

Active Member
14 Ιανουαρίου 2011
36
0
ΝΑΙ......ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΗΤΑΝ ΜΑΙ ΔΙΑΡΟΙΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΙΜΑ ΣΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ 5 ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ..........ΤΟ ΕΙΔΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΕΒΑΛΕ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΥΡΕΤΟ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΘΕΣΑΜΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΗ.....
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αρα ισως ηταν και κατι αλλο εκτος απο αλλεργικο σοκ. Κανονικα ο κτηνιατρος θα επρεπε να του κανει εξετασεις και οχι να αρκεστει μονο στην θερμοκρασια του ζωου.
Οπως και να εχει κριμα ειναι που το σκυλακι κατεληξε. Μην δεχτεις να παρεις αλλο κουταβι απο το πετ σοπ οπως σου ειπε και ο George A. Ψαξε, ενημερωσου, μαθε ετσι ωστε την επομενη φορα να τα κανεις με το σωστο τροπο!
 


skordeal

Active Member
14 Ιανουαρίου 2011
36
0
ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΛΛΟ ΣΚΙΛΑΚΙ ΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΘΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΚΛΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΩ ΥΠΟΣΤΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Ξέρω περίπτωση που γυναίκα έχασε 3 τέτοια κουτάβια πετσοπ
στην τρίτη φορά τους γράψαν οι εφημερίδες γιατί πήγε με το νεκρό κουτάβι στο πετσοπ και χτύπαγε με αυτό τον πετσοπά στο κεφάλι
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Οχι! Μπορεις να παρεις τροφες, αμπουλες, κρεβατακι και γενικα την προικα του επομενου σκυλου!
Αν δεν γινομαι αδιακριτη ποσο τον πληρωσες?
Διαβασε αυτα που σοτ παρεθεσε η Natassa! Δεν νομιζω να θες να ξαναπερασεις κατι αναλογο, σωστα?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχως το προβλημα ΖΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ. Και ποσα άλλα γινονται και απλως δεν μαθαινονται...:(
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΛΛΟ ΣΚΙΛΑΚΙ ΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΘΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΚΛΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΩ ΥΠΟΣΤΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ
Μη δεχτείς να σου δώσουν άλλο κουτάβι. Δεν είναι μόνο ότι τα κουτάβια έρχονται άρρωστα αλλά και ότι οι γονείς των κουταβιών αυτών είναι καταδικασμένοι μια ζωή να ζουν σε βρομερά κλουβάκια και να γεννοβολάνε. Γράψε στο YouTube "puppy mills" να δεις φρίκη.
Μια γνωστή είχε κάνει το λάθος και ήθελε να πάρει κουταβάκι από μεσάζοντα, όταν τα είδε και κατάλαβε τι γίνεται ξέχασε την προκαταβολή και πήρε σκύλο από εκτροφέα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απαίτησε απο το πέτσοπ να πάρεις τροφές και αξεσουάρ για τον σκύλο που θα πάρεις απο εκτροφέα αφού το ψάξεις και το μελετήσεις

ακόμα και για την φυλή ίσως να πρέπει να το σκεφτείς γιατί υποψιάζομαι ότι κινήθηκες βιαστικά σε αυτό το θέμα (εννοώ γενικά για το κουταβάκι σου)
μην ξεχνάμε ότι "αγοράζουμε" ένα ζωντανό οργανισμό που θα μας συντροφευει για 10-15-20 χρόνια και καλά είναι να είμαστε σίγουροι για ότι κίνηση κάνουμε